Pinguinii se imbraca de la Prada [15]

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ok, acum o sa ma laud, rau, enervant si fara modestie (apropo de subiectul celalalt )
Copiii mei, amandoi, au luat diplome de final de scoala - adica un fel de premii, numai ca aici sunt pe materii. Ai mei au luat la "reading & writing" si la "math" - Yeees ! ! !
Din fiecare clasa au luat primii 5 copii, deci pot banui ca amandoi sunt in primii 5 din clasa lor ... sunt foarte, foarte mandra de ei.

Acum sa va spun despre atitudine ...
Fiu-meu mi-a prezentat diploma ca si cum era normal sa o ia, adica asta nu a fost o realizare ci o confirmare a valorii lui (modestia, modestia ???, mda stiu, seamana cu mine ) ... si mi-a cerut 10 plusuri pentru ca, nu-i asa, e normal sa obtina o jucarie daca tot e asa de valoros ...
Fica-mea mi-a prezentat-o ca pe ceva de care e foarte mandra, mandra ca a reusit, mandra ca e printre primii in clasa si mandra ca eu sunt mandra de ea ... nu mi-a cerut nimic in schimb dar a tinut sa imi spuna ca daca fretele ei ia 10 plusuri, merita si ea 10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Felicitari!






Cuvintele sunt harta mintii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Cea mare a mea a avut banchetul ieri. Cand am ajuns acasa de la munca, era imbracata, fardata, coafata. A facut totul singura. Arata splendid! Am fotografiat-o, a plecat cu autobusul. Banchetul s-a tinut la scoala lor, in sala de mese. Parintii care s-au inscris ca pot face asta(eu nu am fost printre ei) au pregatit o parte de mancare(desertul), au aranjat sala, i-au servit, au fost supraveghetori si la sfarsit au curatat, spalat, lasat sala cum au gasit-o. A durat de la 19 la 24, au avut doua ore un DJ care le-a "servit" muzica. La ora 1 noaptea a venit a mea acasa cu un coleg care sta in zona, cu un taxi. Multi au fost cu biciclete, care stau mai aproape de scoala. Totul a fost super, mancare, dans, atmosfera, am aflat din povesti.

Azi a fost ultima zi de scoala, s-a lasat cu plansete dupa festivitate. A primit si lista cu calificativele, sunt foarte mandra de prestatia ei din anul acesta. Eu am fost la cea mica, a fost emotionant. La ei inca nu se dau calficative, toti au primit diplome si felicitari. Fiecare stie cat de bun e copilul personal din intalnirea personala cu profesoara. Mie mi se pare foarte fair ca nu ii compara direct. Cresterea e mereu personala si nu unii fata de altii.

Cea mica pleaca duminica in tabara de dans pe insula lui Bergman, cea mare pleaca pentru o luna in Ro, marti...ramanem singuri eu cu sotiorul, prima data de cand s-a nascut cea mica...ne pregatim de puii care parasesc cuibul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Doamne, Bufleo ce ma bucur pentru picii tai!
Hai sa ma bucur si pentru tine! Trebuie ca esti tare mandra.

Cand era nasparlia in clasa I, a luat premiul pentru... entuziasm.
Cica nu mai avusese invatatoarea pana atunci un copil care sa vrea sa faca atat de multe cu atata exaltare. (inclusiv sa se uite in Wc-ul baietilor)




--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Vivi am izbutit sa citesc ce ai scris cu galben.....

Bravo Bufleo,copii destepti....ce te miri?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Doamne, Bufleo ce ma bucur pentru picii tai!
Hai sa ma bucur si pentru tine! Trebuie ca esti tare mandra.
Cand era nasparlia in clasa I, a luat premiul pentru... entuziasm.
Cica nu mai avusese invatatoarea pana atunci un copil care sa vrea sa faca atat de multe cu atata exaltare. (inclusiv sa se uite in Wc-ul baietilor)

Hahahahaha - Viv, nu ai idee ce imagine am eu in cap despre fata ta, este exact pe gustul meu, mda, exact asa cum trebuie sa fie un adolescent (si asta nu a fost un compliment ci o constatare ). Mda, nu pare a fi idealul pe care si-l viseaza orice parinte (asa cum am citit despre altii) dar cred ca se incadreaza in definitia mea de adolescent - adica putin (mai mult ) din toate spice-urile vietii si zau daca nu e pacat sa nu le incerce pe toate (inclusiv crizele de identitate). Urmaresc cu interes evolutia ei spre liceu si sunt sigura ca o sa fie bine si ea o sa treaca mai usor peste asta decat voi parintii.

Ca sa continui cu lauda, sa va spun de ce sunt atat de mandra - pentru ca aici nu se cultiva competitia - toti sunt buni, toti sunt laudati, toti au cate un talent si atunci cand nu il au, este ok sa faca greseli, contactul cu scoala / profesorii este foarte limitat, nu e ca in Romania unde puteai sa vorbesti oricand doreai, aici trebuie sa faci programare si sa ai ceva important de comunicat, habar nu ai tot anul cat de bun e copilul tau si unde exact se situeaza ... Copiii insa stiu / simt care sunt cei mai buni din clasa, desi nu isi cunosc notele sau rezultatele de la teste - dar probabil activitatile din clasa ii determine sa faca o clasificare, dar intrebarea mea ca parinte este cat de mult ma pot baza eu pe evaluarea lor ?
De la diplomele astea am invatat doua lucruri - in primul rand ca sunt printre primii din clasa si in al doilea rand ca evaluarea lor este corecta. Fiu-meu tot anul mi-a spus ca el este al 2 lea in clasa, dupa Genevive, fetita perfecta care stie sa si zboare .
Fica-mea mi-a spus ca este a 3 a din clasa, dupa Markus si Benjamin care stiu sa citeasca mai bine ca tati ().
Acum ca au luat diplomele astea, inclin sa le dau credit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Sa ma laud? Sa nu ma laud? Asta-i intrebarea!

Cea mare a mea a terminat a doua in clasa, cu 13 MVG(calificativul maxim) din 17. Doi baieti au terminat inaintea ei, cu 14 MVG-uri.
Cica a fost cea mai buna clasa de pana acum din scoala lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

lauda-te, ca ai cu ce. si frumoasa, si desteapta! sa va traiasca si sa v-aduca numai bucurii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Da, da, sa va traiasca si sa va aduca enorme bucurii!

Tocmai ce m-am intors de la Mall. M-am dus cu fii-mea sa-i cumpar pantofi pentru banchet.
Am constatat ca pantofii astia moderni ating extremele: ori sunt balerini ori au tocuri de 15 cm cu platforma.
Abia, abia i-am gasit unii cu tocuri de 6 cm. Ca de, balerinii nu merg!

Are o rochie scurta in fata si in spate lunga pana la glezne. Cica asa e moda.

Am alergat de ne-au iesit ochii din cap si talpile prin pantofi.

La iesirea din Mall sunt niste cafenele si dupa ce ne-am instalat noi comod, eu cu gandul la un Mojito, am descoperit ca aia nu aveau pentru card si eu nu aveam cash asa ca l-am sunat pe Celcesforaie sa vina sa ma sustina. Cica i-a fost lene asa ca am ramas nebauta.

Asa si a acuma va las ca ma inoportuneaza fii-mea. N-are somn. Ii vine sa planga ca se desparte de scoala si colegi. Si io la ora asta tarzie din noapte trebuie sa-mi screm mintea intru aplanarea conflictelor interioare ale odraslei.




--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Vivi...e mica.....cred ca-ti sare inima de emotie cand vezi ca o pregatesti de banchet,ca micuta ta e domnisoara acum....

Eu am plans cand Eva a acceptat sa mearga la serbarea de la gradinita la care va fi.....era asa importanta cu rochita alba si clamite in par.....cred ca o sa bocesc pe ruptele si cand va incepe in toamna....cum bocesc si cand o vad ca se da cu rujul meu....simt ca-mi explodeaza inima....esti un pic prea stresata,zic eu....
Eu zic ca te bucuri enorm si undeva te doare sa vezi ca se transforma incet incet in femeie....

Mergi la inceput