Pinguinii se imbraca de la Prada [15]

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Pana la urma a iesit soarele, s-a facut 22 de grade si am fost pe insula, sa mai descoperim ce nu am descoperit inca .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

pai la noi vacanta este abia la sfarsitul lui iulie, adica inceputul lui august. asa ca... copii vor pleca abia in august in vacanta. anul asta separat. si fara noi.
si al meu fecioras vrea un job, dar cred ca nu mai are timp in vacanta si de job.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Pai kari, vacanta de vara la voi e doar 1 luna ? Sau incepeti scoala la sfarsitul lui septembrie ?
Adevarul ca nu stiu de ce ma mir ca si aici depinde de stat, poate chiar de district ... Stiu sigur ca unii prin CA termina la sfarsitul lui mai si incep iar in august ... Dar per ansamblu sunt 2 luni de vacanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Pe mine ma intereseaza ce fac copiii vostri cand nu pot iesi afara ca ploua sau e frig ... Ai mei, daca stau in casa, invariabil se uita la TV sau se duc la computer. Fiu-meu mai face lego, dar si ala in pauzele de reclama de la TV, si se mai apuca de cate o cart, dar tot cu TVul deschis, adica nu se concentreaza numai pe cartea aia.

Mai demult acceptau sa se joace diverse jocuri -monopoly sau jenga sau sah - acum nu mai vor, indiferent daca exista un adult care sa se joace cu ei ...
Singura metoda sa scap de TV-ul asta este sa plecam de acasa, altfel este o lupta careia nu ii fac fatza psihic iar barbata-meu nu e asa stresat, e bucuros ca e liniste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

arunca tv-u


acu' serios si ai mei stau cu ochii in monitor mai ales cand am de invatat, dar le-am luat tot soiul de serii bbc, national geographic planete oceane si mai stiu eu ce de tot circula prin casa racnind "the arthropods are back!"


de jucat se joaca cu ipad, hotwheels, beyblades, armate de dinozauri, crafts, plastilina, lego o tona, benzi desenate, carti cu gandaci, animale, pesti orice misca. deseneaza, picteaza, decupeaza, lipesc, au colectii de pene, pietre si scoici pe care le tot organizeaza, masini cu si fara telecomanda, se mai joaca intre ei diverse, ne jucam si noi cu ei ascunselea, alergat, pescuit, facem gimnastica in casa, azi l-au pus pe tac-su sa faca 100 de abdomene saracu la ora de gym.

in zile ploioase facem curat in casa, gatim, facem gogosi sau cine mai stie ce din astea la care pot lucra si ei. ce mai merge bine, le citim. nemiscati stau cu orele la citit. sau daca nu putem careva atunci, le punem povesti audio.

dar la soacra-mea unde au tv, se joaca max 10-15 min si apoi amortesc in fata tv-ului stau acolo pana capiaza... cand ii aduci acasa nu ai cu cine te intelege ca parca li s-au sters creierasele, is frenetci nu asculta, se bat, se vaieta, tipa... groaznic. si saraca bunica se plange ca nu-i poate dezlipi de tv, ca n-o asculta.

PS: sa nu crezi ca-i armonie totala si ca non-stop facem activitati cu ei, ca nu suntem asa parinti grozavi. activitatea favorita e ... sa se bata intre ei, se se sacaie unul pe altul si apoi sa se parasca.








Cuvintele sunt harta mintii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

buflea, doar o luna jumate e vacanta la noi. dar in timpul anului scolar au mai multe vacante. in fine, tot e bine si asa. mai ales ca in ultima luna de scoala nu mai fac asa de multa carte, mai mult activitati extra-scolare.
cand erau mici, in zilele ploioase eram afara. la noi nu exista ca ploua sau e soare, mereu afara. cand ploua erau in balti, cand era soare isi puneau nisip in cap. deci nu duceam lipsa de activitati.
teveu nu am avut ani de zile, cu criticile de rigoare din partea neamurilor. si tare bine era. acus sunt independenti, nu le mai fac eu program. ba le fac cateodata ptr curatenie si ordine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Inseamnaca...in Romanica se da cea mai lunga vacanta.Citeam subiectul lui Julie sau Juliei si am constatat cu stupoare ca in Japonia e vacanta un pic mai spre deloc...iar orele de curs sunt pe aproape toata ziua!

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Kari si noi am avut o perioada de vreo 2 luni fara TV si tare bine a fost.

Lady si Julia, ceva noutati de la mini-pinguini?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Maine se lanseaza oficial in Ro Madagascar 3! Uraaaaa. Merge cineva sa il vedem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Of, stiu de Madagascar!
Da, suntem in focuri cu admiterea.
Asa ca lasam dupa...

Dimineata vorbeam cu Celcesforaie si-i spuneam ca duminica trebuie sa o ducem la banchet. Ce minicriza a facut!
A inteles ca si stam acolo si ne-a taiat-o scurt: "niciun parinte normal nu vine cu copilu la banchet"
Si i-am zis si io: "niciun copil normal nu ar crede asa ceva. Doar te ducem si te luam."
A rasuflat usurata.

Apoi am necajit-o si i-am zis ca in pauza o sa vin cu ta-su la scoala, tinandu-ne de mana, sa vedem cum isi petrece ultima zi de scoala, sa stam asa cu ea.
Mi-a zis ca suntem bleah. Nici nu mai gasea usa sa iasa cat mai repede din casa.






--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput