Pinguinii se imbraca de la Prada [15]

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

in concluzie, e nasol sa pleci la cumparaturi cu imaginea unei rochii frumoase-n minte. n-am gasit nimic care sa-mi placa, si-am batut toate magazinele din Baneasa, apoi Afi, apoi Cocorul si la final Unirea...

acum zau ca inclin sa-i sun pe cei cu rochia de mai sus (partea rationala din mine spera sa aiba si ei zi libera maine, ca poate pana poimaine imi trece ). airea e ca n-am nici sandale gri/argintii care sa mearga la rochita aia, deci alta investitie (plus-minus o poseta plic, ca teoretic am una argintie - practic e cam pe jumate cat portmoneul meu )

tot partea rationala din mine zice sa dau naibii ideea ca nu se merge in negru la o nunta - o asemenea rochie am in dulap, si-mi vine; mai am una rosie cu bretelute argintii, dar n-am purtat-o niciodata, bretelutele sunt cumva puse prea lateral si am impresia ca ma latesc.

iar piesele "de rezistenta" sunt rochiile de la banchetele de la final de liceu, respectiv de facultate, pe care le tot probez de cateva zile cea de la liceu e un model vintage, sa zicem - maneca 3/4, larga sus si fusta stramta, pana deasupra genunchiului. doar ca e un material discret lame cu culori foarte pastelate, care nu stiu cum m-ar prinde la varsta mea. cea de la facultate e visinie, lunga, dreapta (prea dreapta, fapt pentru care acum bag un atac din dieta hiperproteica, de la care sper sa ma mai scape de cateva kilograme; deja se-aseaza un pic mai bine decat alaltaieri). ambele au fost realizate dupa modele create de mine si mi-s dragi rau.

si vine partea mai putin rationala care zice ca ar merita investitia in rochia albastra, ca n-am de gand s-o port doar la nunta asta, ci si la alte ocazii care se vor mai ivi.

oricum, ar fi cazul sa ma decid ce fac, sa stabilesc ce incaltari imi iau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mianna, daca ai suma disponiila ia-ti rochia albastra. O viata avem si aia trece prea repede.

Noi ne-am distrat extraordinar si m-am simtit atat de bine incat am uitat de toate tampeniile din capul meu.

Ne-am intors pe la 3 noaptea cu un sofer de taxi extrem de politicos. Politetea lui a fost incununarea unei zile perfecte.

Daaar... cand am intrat in casa am dat peste un miros inecacios de fum care ne-a facut sa tusim.
Dupa cercetari sumare mi-am dat seama ca venea de afara.
Am iesit in balcon. Luase ceva foc in vila (curtea vilei) lipite de bloc. Chiar sub balconul meu.
Au venit 3 masini de pompieri + o masina laborator pentru cercetari.
Dupa ce au stins focul tot fumul ala a venit la noi si pe noi ca ne-a mancat sa privim operatiunea din balcon.





--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

am scapat ieftin - adica fara nicio rochie.

din modelul de mai sus nu aveau pe albastru, ci doar pe mov. un mov mai deschis decat in poza de pe net, plus ca din poze nu-mi dadusem seama ca rochia e pe jupon din tul, credeam ca largimea fustei e data de material. iar aplicatiile par mult mai finute pe net decat sunt in realitate.

imi mai placuse un model, si anume asta: http://www.cristallini.ro/rochie-de-cocktail-16924# - insa aveau doar in varianta fuchsia, marimea 2 sau varianta pe albastru - o marime nedefinita (adica pe eticheta scria marimea 0 - s-a stabilit, dupa ce-am probat-o si eu - care cu mandrie am depistat ca ma incadrez la marimea 6 - ca probabil au uitat sa-i puna un 1 in fata.

magazinul lasa de dorit dupa parerea mea - au doar doua cabine de proba, si cu toata programarea telefonica stai si astepti pana iti vine randul. ok, macar au canapele si daca doresti esti servit cu apa/suc, iar pe masa sunt bomboane. dar la preturile astea ma asteptam la ceva mai ok. or fi preturi normale si n-am aflat eu n-au nici jumatate din modelele de pe net, nu tu marimi si culori - e drept, probabil e destinat persoanelor care-si pregatesc tinuta pentru un eveniment de anul viitor, nu pentru sambata care urmeaza

asa ca dilemele mele persista pana vineri, cand va trebui sa iau o decizie - adica sa vad daca imi iau sandalute pe auriu sau pe argintiu. intre timp mai am un drum la Targu Mures, sa vad care-i oferta acolo, desi nu-mi mai fac prea mari sperante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Mianna, de cristallini am dat si eu cand cautam pe net rochie de nasa. Ei copiaza niste modele internationale, ca sa zic asa, pe care le gasesti facute in ro si de altii, mai ieftin, sau de luat de pe situri din strainatate la diverse oferte, tot mai ieftin. Vezi
www.cristallini.ro/costum-dama-261226062" target="_blank">http://www.cristallini.ro/costum-dama-261226062
si
www.moniq.ro/rochii-cocktail/431-e026122606.htm" target="_blank">http://www.moniq.ro/rochii-cocktail/431-e026122606.html (originalul am impresia ca e un Elie Saab daca asa s-o scrie...)

sau

www.cristallini.ro/costum-dama-26124052 " target="_blank">http://www.cristallini.ro/costum-dama-26124052
si
www.moniq.ro/rochii-cocktail/444-e026124105.html" target="_blank">http://www.moniq.ro/rochii-cocktail/444-e026124105.html

Rochia aia fuchsia pe care ai vazut-o e la aprox 200$ aici:
www.dream-prom.com/dmprom204673.html br / " target="_blank"> br / http://www.dream-prom.com/dmprom204673.html br /

Deci, dauta inainte ca in Ro sunt preturile umflate rau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Acum am vazut ca nunta e sambata, deci ce am scris eu nu are cum sa te ajute... decat cel mult pe viitor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

nu cred ca le copiaza, parerea mea e ca le aduc de la furnizori - nici nu pretind ca le fac ei.

da, am rasfoit zilele astea o gramada de site-uri cu rochii de gala, inclusiv acel moniq, dar chiar daca evenimentul n-ar fi avut loc atat de curand, n-as risca sa cumpar fara sa pot proba. in special acum, cand m-am convins cu prima rochie care mi-a placut, cat ma pot insela, si la model, si la culoare. azi le-am mai aratat-o pe net catorva colege, si niciuna nu s-a prins ca are tul pe dedesubt, deci nu-s io chiar atat de paralela cu subiectul cum ma consideram aseara

este insa o varianta de a le proba la Cristallini si de a le comanda in alta parte, mai ieftin, daca se gasesc. nu pentru mine, fiindca in viata mea evenimentele care presupun o asemenea tinuta se succed la interval de cativa ani buni, si daca acum, la 40 de ani, m-as fi afisat in rochia fuchsia (ma rog, in varianta ei albastra, care chiar mi-a placut), nu-s sigura ca spre 50 de anisori as mai purta asa ceva si tot n-am idee daca la ea mi-ar fi trebuit masura 6 sau 8 (ca dupa masuratorile de pe site-ul lor talia mea se incadra pe undeva intre 10 si 12 ). insa cine nimereste acolo o rochie pe masura o poate comanda cu incredere din alta parte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

ce-aveti, mey? stati departe de topicul asta de parca-i contagios nu-i, promit. nu va molipsiti de ideea de-a achizitiona rochii care costa cat doua salarii minime pe economie sau chiar mai mult. pana si eu m-am vindecat de ea - azi am zis pas la o rochita visinie de peste 15 milioane aci, in Tg Mures, la un "Maria-nu-stiu-cum" (gasisem magazinul si pe google, cica-s creatie proprie).
in schimb am dat 3 milioane pe o rochie relativ lunga, chit ca ziceam ca nu vreau asa ceva. relativ, fiindca nu ma calc pe tiv, e cam pana la glezna. neagra cu verde (na, nu ma duc in negru complet, un sfert din ea e verde. la propriu, jumatatea stanga din partea din fata e verde, cealalta jumatate si spatele, negru). cu o bretea sau cum sa-i zic (adica parte din material, deci nu subtire ca o bretea) care trece oblic in spate. si cu slitz (da, cu "tz" ). pe piept pana mai jos de talie are niste fronseuri care ascund burtica.

am mai luat o pereche de pantofi cu varful decupat din satin cu neste strassuri discrete, si-o poseta plic asortata. bej, ca sa mai deschid un pic ansamblul.

si gata, ca v-am innebunit. macar imi place culoarea, ma arata sexy, e foarte comoda si netransparenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

doar ca e un material discret lame cu culori foarte pastelate, care nu stiu cum m-ar prinde la varsta mea.




esti in floarea varstei!rasfata-te un pic!

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

si sa inteleg ca nu-ti plac functionarii publici!

nici io nu ma plac, ca am salariul cat rochia de la Cristallini

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

ce-aveti, mey? stati departe de topicul asta de parca-i contagios nu-i, promit. nu va molipsiti de ideea de-a achizitiona rochii care costa cat doua salarii minime pe economie sau chiar mai mult.


Ce sa-ti zic, eu ma abtin de doua pagini


www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput