Pinguinii se imbraca de la Prada [15]

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai
In rest nu pot sa nu observ ca o anume doamna plimbareata a primit cadou bijuterii marca DC = ce facusi, matzo? daca ai chef de scandal iote fa si tu aici intre noi si n-o incurci.



sa zicem ca si cauza motivului se afla printre noi

intr-o ordine de idei aleatoare:
ioana, imi pare rau pentru jobul tau dar ai timp 6 luni sa-ti gasesti ceva (in alta ordine de idei, nu stiam ca esti cititoare "profesionista" in engleza, ca nu te mai intrebam de jeeves. eu am intotdeauna senzatia ca sunt lucruri care-mi scapa.

buflea, io nu tin cu nimeni, ca nu m-as fi maritat sau as fi divortat rapid de unu' care nu inchide usa la baie si caruia totu-i pute. ceea ce, desigur, tie nu ti se potriveste. dar, in afara de usa de la baie, care-i clara lipsa de respect, ma gandesc (acu' fabulez, desigur) ca voi aveti o familie traditionala (repet, asa o vad eu) si cred ca sotul tau trece printr-o perioada naspa din cauza chestiilor de la job - isi vede temporar amenintata pozitia de provider. si ma gandesc ca ai putea sa-ti calci pe inima si sa-l sustii pana trece perioada nasoala.
in rest nu stiu cine face primul pas ca noi, in caz ca ne ciondanim (ceea ce nu se intampla des, dar se mai intampla) stam si combatem pana se termina argumentele si ajungem la un armistitiu. nu lasam nimic in suspans.

mihaela, cat mai ai scoala anul asta (pana la vacanta)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

cora, mersi de intrebare . Saptamana viitoare sambata am ultimul examen, hematologie. Apoi de luni, incep sa lucrez. Pana dupa midsommar (sarbatoarea vestita suedeza) cand plecam in concediu. La Capul Nord si Norvegia+Finlanda. Apoi lucrez iar pana in mijloc de august cand ma reintorc la scoala. Ultimul an, aleluia!

Io-s tare suparata. Am luat ieri bilete de pe insula la Stockholm, Dianei. Pleaca in Ro in iunie. Si azi firma a dat faliment. Mama are si ea bilet tot cu astia, in 6 iunie. Mai intai a fost Malev, acum astia...in ritmul asta dau si io faliment, la naiba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

aoleuuuuuuuuuuu, te cred. super-frustrant cu avioanele...
cred ca de-abia astepti sa termini cu scolareala si sa faci chestii de oameni mari mie azi tocmai mi-au luat sange (analizele uzuale) si ma gandeam la tine cum analizezi microbu' cu microscopu'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

:)) cora, am trecut de la microbi la celule de sange :). Acum la astea ma uit la microscop si ma iau de cap, ca toate imi par la fel .

Da, abia astept sa muncesc si eu, ca astea de-ale tineretii mi-au iesit deja pe nas...

Si ca sa vedeti ce program super am eu urmatoarea saptamana jumate: maine dupa o zi plina la microscop, ma duc acasa seara, ajung la 00.30. Joi dimineata la ora 9 ma duc la muzicalul celei mici (miercuri seara e pentru parinti, dar nu am cum ajunge asa ca ma duc cand prezinta pentru scoala), de la ora 13 joi am intalnirea particulara cu profesoara ei, la 17 am vapor inapoi, la 22 sunt back in Kalmar. Vineri am microscopie si plec iar acasa pentru weekend...desigur ca duminica vin inapoi. Iar marti plec iar acasa pentru trei zile (nu stau aici nici sa mor!) ca sa revin vineri pentru examenul de sambata. Insa sambata plec definitiv acasa, pentru doua luni jumate! O sa plutesc zilele astea. Pe apa, ati inteles bine!

Gata, fug la laborator. Ca tocmai m-am intors de la rondul de dimineata de la spital, unde am asistat la discutii le nivel inalt. Atat de inalt incat abia am inteles cate ceva .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ioana, imi pare rau pentru job...sper sa iti gasesti ceva mai bun cat de repede.

aqai sa iti fie de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

ce bijuuri frate, cine a castigat? a fost concurs si eu n-am stiut?

ioana, bafta o sa-ti gasesti tu alt job.

buflea, sugerez si eu sustinerea consortului. macar pana trece hopul cu jobul, apoi vezi tu ce-i mai faci. noi nu ne bushim, io-s mai cu ciufi cateodata dar imi trece in cateva minute.

mihaela, ce ghinion. Lufthansa nu-i o optiune buna? daca iei din timp bilete. succes cu scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mvai fetelor, cum ma sfatuiti voi sa-i sustin "zgomotele" din baie ... o sa i le sustzin, ce sa fac, doar n-o sa-l las pentru o gargara zgomotoasa. Nici noi nu ne certam de obicei, dar asta nu e din cauza mea, ca eu m-as certa non-stop , e din cauza lui ca nu imi poate tine piept... de regula el spune ce are de spus si pleaca de pe campul de lupta, daca ma tin dupa el, pleaca de acasa ...mama sustine ca e mai bine asa.

Azi dimineata m-am dus la baie inaintea lui si cand a intrat el eu eram deja jos ...

Mihaela, dar nu exista o asigurare ceva pe biletele alea platite ? Aici mi se pare ca exista ..adica asa sper.

Intreb si eu ca n-am inteles ... cine, ce a castigat si de ce ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

cauza motivului :)) cora m-ai facut sa rad.

daca e cu dat afara din casa, eu innebunesc cu papucii. trantiti in mijlocul casei. Nu conteaza ca avem rafturi si dulapuri de papuci, alea nu is bune nu nu nu. e bine in mijlocul holului, langa scara, langa, langa. eventual strategic plasati ca sa ma si impiedic in ei. Cateodata pot sa jur ca sotul asta al meu are un plan bine pus la punct avand ca finalitate ruperea gatului meu.

cand trece dl meu pe undeva parca trece furtuna. nimic nu mai e la locul lui. Ba mai rau, considera ca nu-si gaseste apoi lucrurile fiindca ACESTEA NU AU UN LOC! si se apuca si le gaseste el un loc nou atat de bun incat in 5 min e uitat de nu mai stim nici eu nici el pe un'sa cautam ce ne trebuie.

asa ca uneori tac, uneori spun frumos, alteori fac urat, alteori i le iau si le arunc. da' eu centrez, eu dau cu capul si tot eu iau gol. are el asa o gura su numa cand zice asa un sorry crushing si aristicratic din varful buzelor (ce-ti veni muritoareo sa ma deranjezi din sferele mele inalte) de-mi pare rau ca am zis ceva, nu conteaza ca am dreptate. So i try to be zen si visez la ziua in care o sa cresc mare si o sa-mi iau bilet 1 way de plecat in lume cu racheta in spatiu daca se poate.

ah, btw, suntem amandoi sagetatori, da?




Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

kari, Lufthansa nu zboara local in Suedia, e vorba de zbor de pe insula la Stockholm...

buflea, biletele astea locale nu au asigurare de faliment. Exista trei conditii pe care daca le indeplinesti, ai sanse sa iei banii inapoi: sa fi luat printr-o agentie (nu ma incadrez, eu am luat direct de la compania de zbor), sa fi luat biletele cu carte de credit (eu am luat cu cardul contului curent, care nu e de credit, dar am sa tin mine!) sau sa ai asigurare de calatorii (pe care noi nu o avem, pentru ca zburam rar, dar oricum nu e vorba de noi ci de mama si fata mea...da poate macar fata putea sa aiba). In fine, cred ca banii sunt dusi...cel mai ciuda imi e ca ieri inainte sa iau biletele am stat sa ma gandesc daca sa iau sau nu. Voiam sa aman pana vineri...ah de ce nu am facut-o!
Tocmai am citit ca un miliardar ucrainean e cel care a falimentat compania de zbor...el patrona firma...

De pe site: http://www.skyways.se/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

In seara asta m-am uitat la prima semifinala Eurovision. Joi voi fi pe drum din pacate, prind numai sfarsitul...

Pana la urma au afisat azi pe site-ul bancii ca cei care au platit biletele de avion cu orice fel de card, au drept sa faca reclamatie si e posibil sa primim banii inapoi. Astea sa fi fost cele trei ceasuri rele ale zilei? La cele in care banca a anuntat asta ma refer. Ca restul zilei a fost PERFECT!

Mama deja si-a luat bilet la cealalta companie care urca pretul de la un minut la altul (profitorii!!!!). A rezervat un bilet, pe cand sa-l plateasca ciuciu, cica invalid...se intoarce la prima pagina si...surprise! Biletul era mai scump cu 100 de coroane!

Hehe, dar cine va dormi in hotelul amenajat in aeroportul din Stockholm intr-un avion? My mother! :))

Mergi la inceput