Pinguinii se imbraca de la Prada [15]

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Oh ! mvai, ma scuzati, dar nu am mai pus de scandal vineri ca m-am luat cu alte treburi

Sunt cu capsa pusa ... sacaielile au inceput de sambata cand fiu-meu a mancat bataie la hockey cu 6-1 si a plans 30 min ... eu totusi cred ca nu e in regula comportamentul asta, ma ingrijoreaza ... ok, inteleg ca e competitiv, inteleg ca pune tot sufletul in hockey-ul asta, dar chiar asa, nu se poate impaca cu infrangerea, o infrangere meritata dupa cum spune si scorul ... si nu plange asa a jale, plange de nervi si acuza pe toata lume - ca portarul alora era PREA BUN si era FATA (si spunea asta printre dinti de parca era ceva rau), ca arbitrul nu a fluierat nu stiu ce penalty, ca numarul 10 de la aia e mai mare si nu are ce cauta in echipa aia ...etc.

In schimb ce fiu-meu mananca hockey pe paine cu lacrimi de crocodil daca pierd, fica-mea pluteste ... a dat si ea test la patinaj, la nivelul ALPHA de care il repeta a doua oara acum ...si ce credeti ? Nu l-a luat nici de data asta ... ca ea nu poate face nu stiu ce piruieta pe stanga pentru ca ea e dreptace si desigur nu are nici o problema cu asta. Adica daca ea e dreptace inseamna ca e normal sa nu se poata invarti pe stanga si nu vede cum ar putea ea invata aceasta miscare, si ce daca nu o trec astia clasa, who cares ...
Sigur, nobody cares in ceea ce priveste patinajul, dar asa ca atitudine vis-a-vis de o competitie, ma intreb daca nu cunva este prea relaxata.

Apoi barbata-meu tot weekedul a sapat in curte si evident, munca lui e cea mai valoroasa si cea mai importanta in casa si nimeni nu il ajuta ....are dreptate, eu nu ma bag la gradinarit din doua motive - nu imi place si oricum daca ma bag ma scoate el din sarite ca nimic din ce ii fac nu ii convine. Deci daca imi ofer ajutorul nu ii convine, daca nu imi ofer ajutorul iar nu ii convine ..damn it !

Iar dimineata ne-am bushit ca se scoala nene, se duce la baie si cu usa deschisa da drumul la apa, se spala pe dinti, trage apa la WC ... si ma scoala pe mine in toate aceste sunete minunate. Nu pricep de ce nu poate inchide usa aia la baie ...pt ca nu ii pasa ca mai doarme cineva in dormitorul ala, de aia ...

Acum suntem certati si fata are dans, la care de obicei se duce el si daca nu poate, ma suna pe mine sa ma duc. Il cunosc, azi daca n-o sa poata, n-o sa ma sune si o sa prefere sa piarda fata dansul ...eu nu vreau sa piarda dansul dar nu ar fi indicat sa plec mai devreme, mai ales ca am ajuns tarziu de dimineata din cauza de trafic.
Cineva trebuie sa faca primul pas sa vorbim despre dansul asta - el n-o sa-l faca si eu n-am nici un chef sa-l fac ...

Voi cand va bushiti cu partenerii, cine face primul pas ? Sa nu-mi spuneti ca ala care e de vina ca divortez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buflea, nu pot decat sa-ti ofer un mic sfat : dormi cu dopuri pentru urechi, in urechi ; in felul acesta nu vei mai fi deranjata dimineata de zgomotele din baie. si in general nu prea vei mai auzi nimic in jur, daca le pui cum trebuie in urechi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Amandoi Bufleo.....cateodata eu,ca-s rea de gura....si in general eu incep tocatul maruntel din gura.....de cele mai multe ori el....da` sunt rarute astea....odata pe saptamana si deriva in general ca eu aduc pe cineva sa faca curat in loc sa fac eu...sau ca imi pun copchilu` in masina si tuleo prin oras.....iar el ramane ca o floare in casa vraiste......daca ma oftica prea tare ii dau ignore vreo ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Io n-am orgolii de impartit cu sotul. Mai ales cand la mijloc e un copil, dar nici altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Fuse si se duse prima zi de munca. Din nov 2010 postul meu e desfiintat, cica, dar nu s-a obosit nimeni sa ma anunte, ma vor tine 6 luni prin departament un fel de om bun la toate si dupa aia daca nu apare alt post, adio. Si vorbim de British Council, nu de Gogu SRL, care se lauda cu politicile de ne-discriminare si cu egalitatea de sanse pan' la cer si inapoi. Mda, egalitate: daca ai plecat in maternal esti egal cu plecat de tot. Ce dragut nu?

In fine, ma enervez degeaba...

Buflea, cand ne mai racaim eu incep intotdeauna impacarea - cred ca de impacare vorbesti cand zici de 'primil pas'. Daca e vina mea recunosc asa cu juma de gura , dar recunosc. Cand e vina lui, tot eu incep si ii zic ca nu-mi place ca ne-am certat si ca sunt suparata dar daca isi cere scuze sau intelege ce m-a suparat suntem OK. Oricat de certati am fi, daca e si Bebelincozaura prin ecuatie facem pace mai ceva ca Nescafeul. Adica instant.

Altminteri, ritualul cu "hai sa trezesc eu blocul ca sa se stie ca am fost la baie" il are si Balaurul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Oh ! Ioana, imi paare rau sa aud de serviciu. Cat ai stat in maternity leave ? Macar sa-ti fi spus cineva de la birou si poate puteai sa te intorci mai devreme ...

Pe de alta parte, stiti parerea mea despre lungimea concediului de maternitate din Romania - stiu ca o sa-mi fac tone de dusmani, dar in lumea capitalista in care traiesc eu, daca o companie reuseste sa-si desfasoare activitatea 2 ani in lipsa unei persoane care este in maternity leave, inseamna ca acel port nu este necesar ... 2 ani este foarte mult pentru un business.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Ei da, e logic ce spui tu, dar la noi se redistribuie atributiile de serviciu la cine se nimereste si daca postul se poate desfiinta e numa' bine. E naspa de cine preia sarcinile in plus, ca de obicei nu primeste si bani in plus, si e naspa si de cine pleaca si nu mai are unde se intoarce. Been there, done that! Fuck them all!

Ioana, capul sus! Vezi partea buna a lucrurilor caci se poate si mai rau: macar ai avut unde sa te intorci si ai 6 luni la dispozitie sa gasesti ceva mai bun.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Yessssss ...se duce barbata-meu la dans cu fica-mea. Am aflat, via Romania, de la soacra-mea . Am sunat-o sa-i urez La Multi Ani de ziua ei si mi-a spus ca tocmai a vorbit cu fiu-sau care se pregatea sa se duca mai repede acasa ca are fica-sa dans ...
Deci nu l-am sunat si nici nu-l sun pana nu inchide usa aia de la baie dimineata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Nu vreau sa intru in discutii despre consorti ca nu cred ca as putea sa fiu obiectiva. Io tin cu buflea

In rest nu pot sa nu observ ca o anume doamna plimbareata a primit cadou bijuterii marca DC = ce facusi, matzo? daca ai chef de scandal iote fa si tu aici intre noi si n-o incurci.

ioana, sorry de jobul tau :( neseriosi britanicii astia.

Si eu amprimit azi cadou:D masa de mancat afara facuta tandari. si cioburi mici marunte imprastiate pe pietris. am strans o ora si tot n-am terminat, arunc egal si pietrisul si cioburile ca m-am lamurit rapid ca daca stau sa culeg ciob cu ciob nu am sanse prea multe in viata. S-au speriat micii autori o tura, da' macar sper ca s-au invatat minte ca nu e de joaca cu sticla.

In fine, noi parintii iresponsabili suntem de vina ca stiam mai bine de-atat si un an am evitat sa ne luam masa de sticla si vrand sa facem o economie cu un chilipir ne-am facut mai mult de lucru....

Dar macar am mancat o inghetata buna. Thnx!






Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Buflea, pacat ca nu esti sagetatoare. (scuza-ma ca insist cu chestia asta , e clar o pierdere pentru sagetatori)
Mai bine deschizi un subiect pe tema "Cine face primul pas in caz de busheala" (sau bushitura?) Eu acum stau si ma gandesc si nu pot sa-mi dau seama... oare in cazul meu cine face primul pas?

Ioana, multa bafta!

Despre concediul de doi ani, intr-adevar este mult ca cineva sa lipseasca atat de la un loc de munca, chiar daca este altcineva angajat in locul lui, in doi ani se pot produce multe schimbari cu care nu mai esti la curent. Gasesc totusi cam incorect sa obligi angajatorul ca dupa doi ani de absenta sa primeasca inapoi persoana care a lipsit, mai ales ca in majoritatea cazurilor se gaseste un inlocuitor temporar care in acest timp deja este bine intrat in problema, este incorect si pentru el sa trebuiasca sa plece. In schimb este benefic pentru copilas sa faca cunostinta cu lumea indrumat de parintele lui, ca sa nu mai pun si problema alaptarii, a nevoii familiei in intregime de a se "reinventa". Masurile astea au la baza castigarea unui electorat si, pe undeva mai jos in lista, incurajarea natalitatii. Desi, teoretic, in preocuparile unui stat, pe primul loc ar trebui sa fie binele cetatenilor lui. In fine, la noi iti trebuie intr-adevar mult curaj ca sa aduci pe lume un copil (folosind ca termen de comparatie tarile numite "civilizate" de pe continentul unde ne aflam).

In alta ordine de idei, aseara m-am incarcat pozitiv cu multa geografie. As putea, fara probleme, sa ma duc sa dau test in locul copilei mele.

Mergi la inceput