Pinguinii se imbraca de la Prada [15]

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Fetelor eu nu las lucrurile in valiza ca ma apasa dezordinea, mai mult decat mizeria . Desfac valizele fix in ziua in care ne intoarcem acasa si majoritatea le pun la spalat - mai ales ale copiilor.

Azi si maine am o zi relaxata la serviciu - sefa e in vacanta, treaba pot s-o fac si sapt viitoare, am IPad-ul la mine sa citesc (Biografia lui Steve Jobs) si eventual ma gandesc sa pun de un scandal aici pe DC, ca sa avem ce face .

La pranz ma duc cu gagicele din departament la magazinul de pantofi - am un outlet de pantofi fitzosi, numai brands de brands, modele vechi sau resturi nevandute in magazine ca de aia e outlet , care este la 15 min de serviciu ... vreau si eu niste pantofi gri si niste sandale asa de vara ...poate am noroc.

Barbata-meu are azi un interviu cu o firma japoneza foarte mare - Konami - care se gandesc sa investeasca in compania falimentara la care lucreaza ... ar fi foarte bine sa iasa ceva, si-ar pastra pozitia si desigur salariul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

A zis cineva "scandal"? Ce, ce, ce scandal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

A zis cineva "scandal"? Ce, ce, ce scandal?

Eu am zis ...inca nu e scandal, ma gandeam sa-l provoc eu pe undeva ...dar nu nu stiu inca pe ce subiect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Buflea pana pui de-un scandal eu am 9 cu N. Gri ar fi perfect.
Pe 3 iunie ma duc la o nunta.

Tin pumnii pentru barbatul tau.

Si daca ajungi pe seara acasa tot le mai pui la spalat?



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

A zis cineva "scandal"? Ce, ce, ce scandal?

Eu am zis ...inca nu e scandal, ma gandeam sa-l provoc eu pe undeva ...dar nu nu stiu inca pe ce subiect


Hai ca te urmaresc cu viu interes. Parca e prea multa lancezeala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Buflea pana pui de-un scandal eu am 9 cu N. Gri ar fi perfect.
Pe 3 iunie ma duc la o nunta.
Tin pumnii pentru barbatul tau.
Si daca ajungi pe seara acasa tot le mai pui la spalat?

Nu, nu ... nu ai inteles. Le pun in coshul de spalat, nu direct in mashina ... eu am o problema cu spalatul, de fapt nu cu spalatul ci cu intinsul si stransul si impachetatul si pusul la loc in dulapuri. De aceea, incerc sa spal doar o data pe sapt, cateodata o intind si la 2 sapt. De aceea copiii mei au cate 20 per chiloti si ciorapi si haine cat sa supravietuiasca 2 sapt ... metoda asta are si un avantaj, spre sfarsitul sapt 2 nu se mai opune nimeni la hainele pe care le aleg eu pentru scoala, ca nu exista alte optiuni. Si uite asa ajung sa poarte si blugii aia care au un nasture pe spate si arata urat (really ?), si ceilalti care sunt prea skinny si imi subtziaza picioarele

P.S. Dau aici raportul cand vin de la pantofi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Buflea, te inreb de curiozitate, esti sagetatoare (zodia adica) ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Alina, sunt multe fetite care la 11 ani sunt foarte dezvoltate si cred ca au si ei dreptul la ocazii speciale sa se aranjeze cum cred ca s-ar simti bine.
La gradinita sunt gargarite, fluturasi, brebenei dupa cum aleg educatorii, in clasa I sunt litere dupa cum alege invatatoarea...
La 11 ani aleg sa fie domnisoare pentru o seara.

Corina in Bulgaria e mult mai ieftin.
Si daca parintii au bani pentru a-si trimite copiii peste mari si tari nu e nimic rau in asta.
Dimpotriva chiar e frumos pentru copil sa cunoasca si alte locuri, alta viata, alte conceptii inainte de a se lua la tranta cu propriu-i destin.

Mie mi se pare foarte frumos ca la despartirea de o generatie, de scoala, de liceu, sa se organizeze petreceri de adio.
Sunt amintiri ce vor dainui peste ani. Copiii pleaca in necunoscut spre nou. Ce va fi acolo? Cum va fi? Cat ne temem? Ne vom mai intalni oare? Vom fi la fel peste un an?
Banchetul in sine este o defulare, un la revedere, o bucurie de moment asternuta peste emotii si intrebari.





Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Da,Viviana,stiu,sunt mamica de fetita de 10 ani trecuti.Are fiica-mea o colega de 11 ani neimpliniti,si va jur ca e cit mine la dimensiuni (sau cel putin era in vara...),vine machiata la scoala,nu cred ca se gindeste cineva ca e numai clasa a 4 a.

Da,eu sunt fericita sa fie gatite la ocazii,la party-uri dar totusi cu lucruri adecvate virstei...si eu ii cumpar fiica-mii cu mare drag o multime de haine dar nu genul care o maturizeazea.Ori eu ce am vazut in pozele nepoatelor: rochii lungi cu corset sau diverse modele nu prea tineresti/copilaresti ,fel si fel de esarfe pe umar,pantofi cu toc.Bineinteles si frizurile care mai de care mai buclate si mai sic,machiajul nelipsit.
Astea toata la final de clasa a 4...cum se vor imbraca la absolvirea liceului,sincer nu stiu ce accesorii in plus .
Poate vor face banchetul la vreun cazinou in Las Vegas .

Am zis ca sunt si eu de-acord cu party-uri adaptate virstei si nu pot sa zic ca fii-mea duce lipsa de asa ceva . Insa mi se pare important sa nu fenteze nici o etapa,cu etapele astea chiar nu se mai intilnesc,au si ele farmecul lor si cu toalete de adult au timp o gramada de ani sa se imbrace...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Doamnelor, buna ziua cu soare, la mine e o zi dementa de vara si sunt singura acasa!!!! in sfarsit jumate din piticime e la scoala iara cealalta jumatate la bunica peste 2 strazi.

Trebuie sa recunosc: jos palaria in fata voastra, mame repsonsabile si preocupate. Si multumesc celui de sus ca am baieti fiindca nu stiu cum m-as fi descurcat cu fetel petreceri, absolviri si toalete.

Si acum si marturisirea:

- fiu-meu cel mare e unicul copil din casa mea care a ajuns vreodata la serbarea de craciun la gradi. un eveniment unic: doar la grupa mica Si acolo am ajuns cu intarziere, ne-am urcat direct pe scena teatrului cu el in brate si a fost cel mai scump dintre toti fiindca maica-sa a gandit ca daca ii trebuie fulg de nea din beteala pe cap merge foarte bine sa ia o lungime de beteala, s-o invarta de 3 ori in jurul capucului si sa-i faca nod. Ei bine, ii cadea mereu pe ochi si la spate avea o coada ca si caciulile alea cu coada de raton. da maica-sa era toata un zambet, cu gura pana la urechi

- anul acesta acelasi parinte responsabil a uitat ca s-a mutat in alta tara si probabil ca scoala nu se incheie pe la jumatatea lui iunie. Mai rau, nici nu i-a dat prin cap sa verifice ci a ales cu nonsalanta prima saptamana de vacanta in ultima saptamana de scoala pentru ca asa ne puteam permite o cabana mai pe placul nostru inainte sa intre preturile de mid-seazon in vigoare.

Asa ca nu play-dates, nu ultima zi de scoala, nu nimic. cautam pietre cu fosile pe malul lacului huron si admiram vaporul scufundat in cabana aleasa potrivit mofturilor mamei citat aproximativ




Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Si ca sa imortalizez un moment mai deunazi simt nevoia sa mai scot garderoba de la naftalina (apropos de titlu) si imi iau o bluza alba cu oarece pic de verde si un cordon lat de matase vered caruia ii trantesc o funda.

apare domunul meu cel mai mic (soon to be 5): and why do you look like a present?

autorul urmatoarelor vorbe de asemenea memorabile:

- mom, open the window. it is spring and we can smell the sweet smell of spring

sau, la cazatura de pe bicicleta, printre hohote de plans

- i hurt my foot. i have a big boo-boo and i really hate boo-boos. Mom, i want to go home sweet home

in timp ce gradinaream

- it is soooo good to be alive. we can smell the flowers, watch the birds, plant the plants...

sau azi dimineata

- mom, please go get some leaves for my caterpillar. but please don't squish it, this is the most important caterpillar from my whooooole life!









Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)

Mergi la inceput