Pinguinii se imbraca de la Prada [15]

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Mi-am refacut resume-ul dupa indrumarile competente :) ale celor de la robert half si ma minunez eu de cat de bune arata

I'm good

Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Neata pinguinutelor,
Ce bine ca nu mai ploua si e ceva soare.
Fata s-a trezit cu chipu-i luminos la cearsaf si a incercat sa-mi strice ziua. Da' m-am tinut tare.

Acu' sa va supun atentiei o framantare pe care nu stiu daca sa o transform in suparare au ba.
Stiti fata e intr-a 8-a, da examen, si termina scoala in 12 iunie.
Scoala lor e parte dintr-un proiect la care participa mai multe tari.
Proful lor de mate (director al scolii) si diriginta lor vor pleca cu aceasta ocazie in strainatate in perioada 5-11 iunie.
Eh, cum poti alege sa lipsesti de la scoala cand ai clasa in an terminal si trebuie sa faci recapitulari cu ei la matematica, trebuie sa faci simulare de examen?
Cum poate o diriginta sa-si lase copiii singurei, pe ultima suta de metri? Copii cu emotii si intrebari de viitor?
La polul opus se afla profa de romana - initiatoarea proiectului - care a spus ca sub nicio forma nu-si lasa copiii si deci nu pleaca nicaieri.

Cutuma este banchetul claselor a Viii-a. S-a ales o locatie, s-a platit, insa din cauza acestei plecari data banchetului s-a schimbat de vreo 3 ori si pana la urma au pierdut locatia.
Si acum pe ultima suta de metri, parintii alearga cu limba scoasa intru gasirea altui loc gata sa primesaca 80 de copii si profesori.

Cata sila trebuie sa am?




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Mult succes, Viviana!

Mai e pana ajungem noi intr-a VIII-a, abia incepe clasa I in toamna, dar nasi-mea m-a dat pe spate ca se organizeaza excursie copii + parinti cu ocazia terminarii clasei a IV-a

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Cea mare a mea are banchet peste cateva sapatamani. Fac in sala de mese a scolii, platim 15 euro pentru mancare si bautura (nealcoolica desigur). Cei ce pregatesc mancarea, servesc si apoi strang, unii supravehgheaza copiii, vor fi parintii. Sunt 8 clase de cl. 9-a in scoala.

Aseara a venit la mine, avem doua zile de cumparaturi (mai putin vineri cu mine ca eu am scoala). Dar azi e liber aici si avia astept sa ne tocim toacele prin oras.

O zi frumoasa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Mult succes, Viviana!

Mai e pana ajungem noi intr-a VIII-a, abia incepe clasa I in toamna, dar nasi-mea m-a dat pe spate ca se organizeaza excursie copii + parinti cu ocazia terminarii clasei a IV-a

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!


Scuzati ca ma bag si eu in discutie,va citesc din cind in cind cu placere.Mda,chestia asta am auzit-o si eu de un an si ceva si era sa pic...pe spate .Am vazut poze de la banchetul nepoatelor din tara care au terminat clasa a 4 a,hm,ce toalete,ce frizuri...zau ca pe unele fetite le puteai considera cel putin clasa a 8 a...


Si fiica-mea termina clasa a 4 a si nici poveste de vreun banchet/petrecere sau ceva de genul...fac si ei acum tot felul de excursii dar datorita proiectelor pe care le au cu scoala. Si probabil ca un party de adio in cazul lor nu ar fi o idee rea...pt ca se despart,unii pleaca spre gimnaziu,altii spre real sau scoli de meserii...
zi faina tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

hm-hm, la scolile/liceele de fitze am auzit ca e la moda ca banchetul de la finele clasei a IV-a sa se organizeze in afara tarii, ex. Bulgaria.
probabil ca la terminarea liceului vor merge in Dubai sau Tenerife...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo gasca vesela

viviana, nu lasa supararea sa-ti intunece ziua.

Aqai, un singur cuvant: ignora. io-s convinsa ca nu suntem predestinati sa ne merga rau sau bine, nici ca cineva undeva a hotarat: tu trebuie sa le incasezi sub centura iar tu sa plutesti pe norisori roz. cred ca avem destula putere in proriile maini sa ne hotaram soarta.

ai mei boraci au Sommerfest vineri. aduce fiecare ceva mancare si de baut. vom fi prezenti si noi parintii, asa mai intr-un coltisor.

Androix, am o prietena in Bucuresti al carui copil a terminat gradinita anul trecut, copii au purtat uniforme ca la terminarea facultatii. (nu stiu cum ii spune pe romaneste). desigur platite de parinti. si au mers la restaurant. deci se poate si mai ....rau. in curand o sa faca si la cresa bal de absolvire.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ce multe s-au schimbat in 5 ani...a mea cea mare a terminat a 4-a in Ro...au facut poze, in grup, cu invatatoarea si cam atat. Nu tu excursie, nu tu banchet...ori faptul ca am locuit intr-un oras mai mic si fara multe fitze sa fie raspunsul...habar nu am!

Yeeeee, shopping scrie pe noi azi! Mergem putin la plimbare, in parcul castelului din Kalmar, apoi la cumparaturi, apoi la bb mic iar si terminam ziua la film! The Dictator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Alina, sunt multe fetite care la 11 ani sunt foarte dezvoltate si cred ca au si ei dreptul la ocazii speciale sa se aranjeze cum cred ca s-ar simti bine.
La gradinita sunt gargarite, fluturasi, brebenei dupa cum aleg educatorii, in clasa I sunt litere dupa cum alege invatatoarea...
La 11 ani aleg sa fie domnisoare pentru o seara.

Corina in Bulgaria e mult mai ieftin.
Si daca parintii au bani pentru a-si trimite copiii peste mari si tari nu e nimic rau in asta.
Dimpotriva chiar e frumos pentru copil sa cunoasca si alte locuri, alta viata, alte conceptii inainte de a se lua la tranta cu propriu-i destin.

Mie mi se pare foarte frumos ca la despartirea de o generatie, de scoala, de liceu, sa se organizeze petreceri de adio.
Sunt amintiri ce vor dainui peste ani. Copiii pleaca in necunoscut spre nou. Ce va fi acolo? Cum va fi? Cat ne temem? Ne vom mai intalni oare? Vom fi la fel peste un an?
Banchetul in sine este o defulare, un la revedere, o bucurie de moment asternuta peste emotii si intrebari.





Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

viviana, stiu ca in bulgaria e mai ieftin si mai frumos decat pe litoralul romanesc. mie mi se pare prea obositor pentru copii, atat. din bucuresti sau constanta, da, se ajunge relativ rapid in cele mai apropiate statiuni din bulgaria. pentru cei care locuiesc mai departe, drumul cu autocarul poate sa dureze de la 4-5 ore in sus. iar la cati nebuni sunt pe sosele, la noi, as sta cu inima cat un purice stiindu-mi copilul plecat cu autocarul in afara tarii...

Mergi la inceput