Pinguinii se imbraca de la Prada [15]

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

buflea, nu sunt prea multe de spus, decat ganduri bune si putere multa familiei si voua, prietenilor lor!




Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

in cazul lui intr-adevar nu e de spus decat multa putere, lui si celor din jur.

insa daca aveti printre cei dragi pe cineva cu un asemenea istoric in familie, adica tatal diagnosticat cu cancer de colon, asigurati-va ca stie care e atitudinea potrivita: procedurile de screening trebuie sa demareze cand are o varsta cu 10 ani mai mica decat cea la care a fost diagnosticat tatal (poate chiar mai repede). in cazul de fata, unde tatal si bunicul au avut acelasi diagnostic dupa varsta de 40 de ani, supravegherea medicala, cu test hemocult si eventual colonoscopie, ar fi trebuit sa demareze dupa 30 de ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Buflea multa putere iti trebuie.

Unchiul meu a fost diagnosticat anul trecut cu cancer de colon, a fost operat si pana acum e foarte bine. a facut chimio si toate cele.
Cancerul de colon cam se mosteneste genetic.
Unchiul meu nu ne-a lasat pana nu ne-am facut cu totii colonoscopie.


Kariguld, 6000

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Viv, sper ca-i clar ca nu va culcati pe-o ureche chiar daca colonoscopiile au iesit acum OK. asta-i doar inceputul urmaririi periodice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Au venit rezultatele de pa patologie - stadiul 2A (ce naiba inseamna A ?) fara noduli sau organe adicente afectate ... mie imi pare un rezultat bun.

Socrul meu a murit tot de cancer la colon ... desi toti doctorii i-au recomandat, barbata-meu nu vrea sa faca colonoscopie. Am insistat si eu pana ne-am certat - de atunci evita subiectul si daca il inghesui, pleaca de acasa. Ca si fumatul (de care mi-a promis ca se lasa daca niciodata nu a abordat acest proiect serios), cred ca colonscopia este o cauza pierduta ...

Pe de alta parte il inteleg - mie mi-e frica de mamografie. Nu pot sa va explic, pur si simplu nu ma pot controla ... ultima data, acum 2 ani, am plecat din sala de asteptare ... am impresia ca o sa aflu ca am cancer la san. Stiu ca e o tampenie, stiu ca e o greseala c fac, stiu ca trebuie sa o fac ca am peste 40 de ani si este recomandata ... si totusi am plecat din sala de asteptare. Si mi-e ciuda pe mine ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

thanks god pt dupa-amieze ca ieri. dupa ce m-a deraiat de la invatat in mod inevitabil si ne-elegant consortul, macar mi-a venit mintea la cap, am incarcat familionul in masina si am plecat la vantoare de fluturi. Asa incat copiii mei au venit acasa cu fetele si boturile pline de ciocolata si o prada de: 2 omizi, 3 fluturi, 1 gandac stinky si povesti pescaresti cu pescarii de pe maulul lacului. Sa nu mai zic ca am vazut si o broasca testoasa la ea acasa si m-a binedispus.

altfel, viata e plina de lovituri sub centura date de asa-zisi righteous people. ce ne-am face fara ei si monumentala lor dreptate inchipuita.

Dar dupa cum am inceput, thank god for the little things si pentru prietenii adevarati pe care avem norocul sa-i intalnim pe drum uneori. Imi lipsesc cateva doamne speciale pe care le-am lasat in urma, dar ma bucur ca am putut, o vreme, sa ma bucur de prezenta lor.





Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai
altfel, viata e plina de lovituri sub centura date de asa-zisi righteous people. ce ne-am face fara ei si monumentala lor dreptate inchipuita.

Iti spun eu cum sa atenuezi loviturile ... micsoreaza-ti asteptarile.
Cand nu ai nici o pretentie si nu astepti nimic, nici o lovitura nu doare asa de rau ... de fapt, nu cred ca doare lovitura, ci dezamagirea si surprinderea ca lovitura a venit din partea aia.

Capul sus, lasa sufletul sa zboare si gandeste ca un fluture

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Bine le zici tu, ca la carte :) dar ai intalnit vreun pamantean care sa poata face asta?

Oricum, the more I think, de fapt exista 2 solutii: aia pe care o zici tu plus acceptarea ca asta e realitatea ALEASA sau sa tai raul din radacina. Sometimes I think too much :D




Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Asa este ... Nu pot insa a-ti sugera nici una din solutii ... Dar pot sa-ti spun ca amandoua sunt bune atata timp cat esti in echilibru ...

Azi esti suparata, nu mai gandi la solutii ... Gandeste cum sa-ti invelesti rana si data viitoare sa te feresti de lovitura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Au venit rezultatele de pa patologie - stadiul 2A (ce naiba inseamna A ?)


e II A, si inseamna ca e mai mic ca II B.

http://www.cancer.org/Cancer/ColonandRectumCancer/DetailedGuide/colorectal-cancer-staged

e un rezultat relativ bun, intrucat nu s-a intins si sunt sperante sa poata fi indepartat prin operatie.

Mergi la inceput