Grupuri private

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Asta vroiam sa zic si eu.Exact asta.Daca toata lumea e pe privat,pe cine mai intereseaza membrii noi?Pe nimeni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Cum alegi unde sa "tragi cu ochiul"?



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)


ei...pisigri,acum ai spus adevarul!
asta este ceea ce va roade,ca trage cineva cu ochiulsi eventual nu mai putezi discuta(pe linga subiectele primordiale bineintzeles.pe unul-altul)

Voiam doar sa spun ca exista portalul(????) forumgratuit,unde toata lumea isi poate face forumul propriu si unde se pot inscrie doar membri cu aceleasi afinitazi!.Asta e solutzia cea mai buna zic eu,pe linga FB!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


Hai ca nu am mai trecut de mult timp pe aici si vad ca am stirnit discutii

LauraNicole, nu mi s-a pus pata pe tine de la faza cu carucioarele, am folosit-o ca pe un exemplu.

Io chiar nu cred ca e vorba de birfitul userilor de pe forum pe la odisei, daca la asta te referi, andacos. Nu stiu, la noi la club nu s-a discutat decit o data despre un membru al forumului care nu face parte din clubul nostru, dar care "calcase pe coada" (sau ne calcaseram reciproc, ma rog...) 3 persoane din club.
Am spus "tras cu ochiul" pentru ca da, asta este senzatia pe care o am cind aflu ca un strain - un simplu nick de pe forum - citeste din umbra, desi nu are copil de-o seama cu ai nostri, nu spune niciodata nimic la subiectele discutate, nu are nici o contributie la discutiile, intrebarile, framintarile noastre. E ca si cum ai sta la restaurant cu prietenele si cei de la masa alaturata si-ar lungi urechile sa asculte ce anume discutati. Nu e ilegal, e cumva nepoliticos sa faci asta, asta e tot.

Si serios ca ultima mea grija ar fi ca userul X - pe care admit deschis ca nu pot sa-l sufar din cauza modului in care isi exprima punctele de vedere - citeste nu stiu unde ca am recunoscut public "Da, userul X ma scoate din pepeni".

Si inca o data, propunerea mea venea doar ca o idee aplicabila la odisei si clubul scutecelor, in locurile in care se formeaza mici familii de-a lungul timpului si unde, ca in familie, se "spala rufe" - preferabil - cu usile inchise. Nu am sustinut niciodata deschiderea grupurilor private la retete de bucatarie (nu am citit niciodata pe acolo) - unde se presupune ca...se schimba doar retete de bucatarie. Si nu eu am venit cu ideea ca initiatorul unui topic sa aiba posiilitatea de a invita doar anumiti useri sa citeasca/comenteze problema lor.

Doua exemple personale si punctuale. Acum ceva vreme, dupa nasterea Ilincai, am trecut printr-o perioada dificila cu sotul. Am povestit pe la noi pe la club cite ceva. Mi-as fi dorit sa mai aud parerea citorva alti utilizatori pe care ii respect si admir, dar cu siguranta nu as fi avut nevoie de "sfaturile standard", care ma scot din pepeni cind le citesc si pe la altii: "Sotul meu nu-mi mai vorbeste de doua saptamini. Nu-i nimic, draga, epileaza-te, du-te la coafor si plecati un weekend la munte!".

Al doilea exemplu: sunt insarcinata cu al doilea copil, neplanificat, neprevazut, neasteptat si in cel mai prost moment posibil. In ultimele 6 saptamini nu am facut decit sa cintaresc daca sa intrerup sau nu sarcina. Din nou, mi-ar fi prins bine sa discut cu citiva useri de pe forum. Dar cu siguranta nu aveam nevoie de fanatisme de genul "ia uite la clipul asta cum arata copilul tau acum", sau "ia uite la filmul asta cum se fereste copilul din fata chiuretei" sau "o sa te bata Dumnezeu" sau "mai bine il dai spre adoptie" sau, sau, sau....Si in acest context, inteleg si ideea acestei posibilitati, de a invita la discutie doar oamenii a caror parere chiar o doresti. Pt ca nu dezbatem care este cea mai rezistenta marca de bocanci...

Mai citesc si mai revin daca mai e cazul..



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput