Grupuri private

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Mai incerc o data sa explic de ce am intrebat de grupuri private.

Odisee. 25 de gravide care nu scriu si in alta parte pe forum. Intre care se creeaza un soi de intimitate, cind incepi sa discuti despre dureri de sini si muuulte schimbari fiziologice care apar in sarcina si care tin de sfera intima.
Ce sa caute acolo un user oarecare, ne-insarcinata, sa caute...ce? De ce sa ma citeasca pe mine nu stiu cine povestind cum simt ca mi se desface simfiza pubiana in saptamina 35?

Clubul scutecelor. 25 de mame. Una crede ca e in pragul divortului; fetele se stiu de pe vremea cind erau insarcinate, s-au sunat si s-au incurajat in timpul travaliului, s-au intilnit de 2-3 ori pe an cu familiile. Sa scrii 24 de mesaje private, sa le spui celorlalte ce a raspuns fiecare dintre interlocutoare, ca sa nu te citeasca vecina...nu e cam complicat?
SAU dintre cele 25 de fete, unele scriu si pe la alte topicuri, se creeaza antipatiile amintite mai sus, si incepe vinatoarea de capete. Se gaseste cite un user cu mult timp liber, sa vineze postari si greseli si opinii si marturisiri, sa le posteze la topicuri de interes general, numai de dragul de a discredita si de a balacari...asa e mai bine?



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Mai incerc o data sa explic de ce am intrebat de grupuri private.

Odisee. 25 de gravide care nu scriu si in alta parte pe forum. Intre care se creeaza un soi de intimitate, cind incepi sa discuti despre dureri de sini si muuulte schimbari fiziologice care apar in sarcina si care tin de sfera intima.

SAU dintre cele 25 de fete, unele scriu si pe la alte topicuri, se creeaza antipatiile amintite mai sus, si incepe vinatoarea de capete. Se gaseste cite un user cu mult timp liber, sa vineze postari si greseli si opinii si marturisiri, sa le posteze la topicuri de interes general, numai de dragul de a discredita si de a balacari...asa e mai bine?



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)


Da cine ar avea asa de mult timp sa faca asta?Eu intru postez,ma cert sau ce-oi fi facand dar nu urmaresc postarile la "n" subiecte ale nu stiu carui user....am patit-o si eu(atat mi-a comparat un user postarile ca pana la urma...) dar zau daca m-am sinchisit foarte mult.Incerc sa nu batjocoresc pe nimeni si atata tot.Intru de placere nu ca sa urmaresc userii sau mai stiu eu ce postari....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Da Marius, si eu tot cam asa vad, se vor retrage in privat iar partea de ;a vedere va saraci. Si eu tot cu parerea imi dau, nu ma supar, nu plang, nu-mi tai venele
Pisigri....mi-e greu spre imposibil sa cred ca singura cale de comunicare intre voi este DC. Si eu fac parte dintr-o odisee, si eu am inchegat prietenii, si eu ma vad cu fetele, intaplator ori ba eu sunt cea in divort din odisee si nu avem ca singura cale de comunicare DC....adica mi se pare absolut normal, ca constientizez ca sunt pe un Forum Public, unde toata lumea citeste, iar eu, nu am dreptul sa cer sa nu se citeasca sau sa ma ofuschez daca se citeste si de cine nu doresc eu....e ca si cum m-as duce in mall in nud si i-as lua la intrebari, doar pe unii, care se uita la mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Exact Ema....oare sa fie chiar singura cale?off topic:Chiar de ce nu intri mai des pe mess?

Hm,nici mie nu-mi place ideea de privat si cred ca multora dar sa vezi cum vin si ne iau la ghionturi acus....sa vezi inghesuiala atunci....ce suprapunere..calcatura.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

DC-ul este locul unde s-au cunoscut si aici vor sa continue, este locul lor de suflet. Si DC si utilizatorii DC trebuie sa le ofere un coltisor in care sa se simta bine in continuare, nu sa le alunge dand dovada, pe alocuri, de egoism.
Asta este locul in care vor sa evolueze in continuare.

Cand spun egoism sau alungat nu o fac cu rautate.


Asta nu inseamna ca esenta, informatiile, utilizatorii Dc-ului vor disparea.

Si mai e inca o chestiune: sa nu dam cu piciorul la ceva nou ce nici nu avem inca. Sa vedem cum ne impacam cu noutatea, daca merge sau nu, daca e convenabila sau nu. Orice se face se poate si desface.

Poate fi o evolutie, poate fi o involutie. Dar nu vom sti asta daca nu incercam.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Vivi,delicata ca de obicei...
Dar,daca totul se transforma in grupuri private?
Risca sa devina neinteresant.....si sa se duca in jos..la asta v-ati gandit?



Edit:accept rosii doar bio.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Interesante comentariile (ultimele).

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Eu m-am gandit la asta.
Insa e imposibil sa se intample asa - din mai multe considerente si apoi vor fi persoane care vor veghea la asta.

Vorbesc acuma in nume personal pentru ca nu stiu mai mult decat stiti voi: vad reclame, vad diverse concursuri, vad premii deci vad diversi sponsori.
Vad actiuni umanitare.
Vad cereri de ajutor si defulari - zau daca are vreun farmec sa ceri ajutor unui grup restrans in loc sa apelezi la 5000+ oameni.

Pot impartasi ragade sau fisuri anale in grup (nu-mi plac voyeuristii care sa stea cu ochii atintiti acolo) dar daca vreau a ma distra pe seama centimetrilor o fac public.
Daca am nevoie de pareri si indrumare intr-o chestiune ce ma depaseste o fac publica - nu vreau sa-si spuna parearea numai prietenii. Am nevoie si de oameni altfel - un sut e binevenit.

O conversatie in care toata lumea e de acord se cheama ecolalie si nu schimb de pareri.

Este ceva ce se va regla de la sine, in timp.





Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Faptul ca sunt utilizatori DC care in afara de spatiul public au ales sa utilizeze si alte solutii de comunicare intre ei care difera de DC prin insasi particularizarea(spatiu privat) acestuia pentru ca pe DC nu au aceasta varianta acum, ma face sa cred ca si comunicarea privata de grup este o facilitate.
In esenta faptul ca exista aceasta varianta de comunicare privata nu inseamna ca X Y si Z nu vor mai comunica ci dimpotriva o vor utiliza acolo unde vor avea ocazia fie pe facebook, YM sau DC. Va fi decizia lor de grup.
Raman la intrebarea : de ce ar trebui X Y si Z sa caute solutii de comunicare in alta parte? Acum pentru ca pe DC nu au aceasta varianta chiar daca ar dori. Ceea ce nu inseamna ca vor renunta sa comunice privat. Si atunci logic discutand de ce nu as incerca sa ofer acestor utilizatori DC si aceasta varianta daca vor dori sa o utilizeze pe DC? De ce ar trebui sa caute aceste solutii in alta parte? Este o chestiune de dezvoltare, raman la aceeasi parere.

In plus m-am gandit si la alte aspecte, unele deja precizate de alti utilizatori. De multe ori se utilizeaza sintagma "familia DC". Insa in mod natural, firesc si in cadrul unei familii chiar si virtuale fiecare membru sau grup de memebrii componenti ar trebui sa aiba posibiitatea de a avea un colt mai restrans, mai privat, mai intim, mai cum vreti sa-i spuneti. Adica un loc unde nu chiar toata lumea sa vada chiar tot ceea ce face, sau zice, sau gandeste. Pe scurt sa aiba aceasta optiune de selectare a comunicarii informatiei. Ca sunt precis si utilizatoare care "ar dori sa stie tot, dar tot" sunt perfect constient. Insa ... asta e.

M-am gandit si la impactul fata de spatiul virtual public. Probabil(precis) informatia publica se va restrange cantitativ insa impactul calitativ cred ca va ramane la fel pentru ca informatia privata (decisa privata) are alta natura a informatiei asa cumn a spus si Viviana mai sus. Pai nene daca eu vreau sa gasesc un raspuns care ma arde pun intrebarea public nu privat pentru ca asta caut - raspunsuri. Insa daca vreau sa-i spun Vivianei, Laurei sau Rufus ca azi ma doare capul pentru ca am o criza de fiere(pur exemplificativ) si nu voi participa la discutii nu vad de ce ar trebui sa fie o informatie publica.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Faptul ca sunt utilizatori DC care in afara de spatiul public au ales sa utilizeze si alte solutii de comunicare intre ei care difera de DC prin insasi particularizarea(spatiu privat) acestuia pentru ca pe DC nu au aceasta varianta acum, ma face sa cred ca si comunicarea privata de grup este o facilitate.
In esenta faptul ca exista aceasta varianta de comunicare privata nu inseamna ca X Y si Z nu vor mai comunica ci dimpotriva o vor utiliza acolo unde vor avea ocazia fie pe facebook, YM sau DC. Va fi decizia lor de grup.
Raman la intrebarea : de ce ar trebui X Y si Z sa caute solutii de comunicare in alta parte? Acum pentru ca pe DC nu au aceasta varianta chiar daca ar dori. Ceea ce nu inseamna ca vor renunta sa comunice privat. Si atunci logic discutand de ce nu as incerca sa ofer acestor utilizatori DC si aceasta varianta daca vor dori sa o utilizeze pe DC? De ce ar trebui sa caute aceste solutii in alta parte? Este o chestiune de dezvoltare, raman la aceeasi parere.

In plus m-am gandit si la alte aspecte, unele deja precizate de alti utilizatori. De multe ori se utilizeaza sintagma "familia DC". Insa in mod natural, firesc si in cadrul unei familii chiar si virtuale fiecare membru sau grup de memebrii componenti ar trebui sa aiba posibiitatea de a avea un colt mai restrans, mai privat, mai intim, mai cum vreti sa-i spuneti. Adica un loc unde nu chiar toata lumea sa vada chiar tot ceea ce face, sau zice, sau gandeste. Pe scurt sa aiba aceasta optiune de selectare a comunicarii informatiei. Ca sunt precis si utilizatoare care "ar dori sa stie tot, dar tot" sunt perfect constient. Insa ... asta e.
M-am gandit si la impactul fata de spatiul virtual public. Probabil(precis) informatia publica se va restrange cantitativ insa impactul calitativ cred ca va ramane la fel pentru ca informatia privata (decisa privata) are alta natura a informatiei asa cumn a spus si Viviana mai sus. Pai nene daca eu vreau sa gasesc un raspuns care ma arde pun intrebarea public nu privat pentru ca asta caut - raspunsuri. Insa daca vreau sa-i spun Vivianei si lui Laura sau Rufus ca azi ma doare capul pentru ca am o criza de fiere(pur exemplificativ) si nu voi participa la discutii nu vad de ce ar trebui sa fie o informatie publica.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

De ce ar face careva asta?

Mergi la inceput