Strugurasi de Sept-Oct 2011 *57*

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Buna seara,

Zubi -cu siguranta esti cea mai buna si mai frumoasa mama pentru fiul tau!Asteapta inca putin si iti va confirma.
Ingrijorarile sau obsesiile noastre sunt ca niste oaspeti nepoftitiIntra in casa mintii noastre,bat la usa ,fac zgomot si se poarta urat cu noi.Astfel de oaspeti neprietenosi si insistenti mai bine sa-i trimitem la plimbare...nu te mai invinovati pentru atatea ,se intampla "si la case mari".

Lena - si pe mine m-a impresionat filmuletul.Ce dragut,la inceput pana incapea Elisa in chiuveta ,acolo o spalam si eu.

Jade -multumesc!

Nanna mikka-eu cred ca s-a inecat din cauza salivei abundente .Iaurtiera am vazut la Cora cu 100 lei.Sunt curioasa ce ne spune Alex despre ea ,merita sa o ai in casa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Iaurtiera pe care o am e no name si nici nu am cautat una anume pentru ca tot ceea ce face e sa mentina o anumita temperatura astfel incat sa se faca iaurtul in 8 ore, daca nu ma insel. Sotul face iaurturile

Se fierbe laptele, se lasa un pic la racit, apoi se pune in fiecare dintre borcanase (incap patru) o lingurita dintr-un iaurt cat mai curat si se completeaza cu laptele racit. Se
lasa "la prins" si e nemaipomenit.

Sa va spun ca noi mergem cu doua iaurtiere o data? Am cam ratit-o cu laptele, dar mancam iaurt. E foarte bun la gust. Noi am inceput sa facem iaurt ca nu prea gasim iaurt simplu, acru,in LT. Lituanienilor le place iaurtul dulce, se gaseste intr-o foarte mare varietate cu fructe, dar eu nu consum asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Avum despre diferentele de gen
Oanaiasi - eu nu prea o imbrac pe Clara cu rochite ca nu mi se par practice, dar i-am cumparat una de Craciun. Nu am nimic impotriva rochiilor, mi se par feminine si nu am nimic impotriva femininitatii. In schimb, eu nu asociez tocurile cu femininitatea sau orice altceva vulnerabilizeaza femeile. Cred ca ati vazut si voi destule chinuite pe tocuri.

Mikka-ai atins punctul dureros al discriminarii de gen. Avand in vedere ca in majoritatea domeniilor sunt barbatii cei care conduc, cel mai adesea prefera barbati in jurul lor. Aproape ca e de neconceput altfel. Un ex, desi nu sunt PDL-ista, Base a declarat in nenumarate randuri ca promoveaza femeile. Care a fost interpretares? Sunt toate amantele lui! Nu mai comentez cum s-au comportat pe functiile de conducere respective .

Ooka-sunt convinsa ca daca ai avea un baiat, l-ai creste frumos si ingrijit, deci nici o diferenta de gen aici. Greselile incep in momentul in care spui: fetele nu fac asta, baietii nu fac asta...atunci interzici copilului in virtutea apartenentei la un sex sau celalalt.

Lena- defect profesional ptr ca am absolvit un masterat pe studii de gen si lucrez in domeniu, deci sensibilitatea mea la stereotipii sau la prejudecati e crescuta. Nu iti imaginezi cum ma oripilez cand il aud pe frate-miu cum ii spune copilului tauras, nu il lasa sa se joace cu papusi, etc.
Cartea o pot scana si ti-o trimite pe capitole daca ai unde sa printezi, ca e greu de citit asa, scanata. Adresa mea de email: alexandrina.satnoianu@gmail.com.

Mikka, Jade-eu am gari facute de maica-mea, i-am facut Mirunei ca asa gandeam atunci, dar de data asta mi-am dat seama ca nu e nevoie. Am argumente cu care sa o linistesc pe Clara daca se intreaba de ce nu are cercei, dar sincera sa fiu, pe aici nunau fetele urechile gaurite. Am colege fara gauri. Mie imi plac cerceii, am cerut chiar cercei de logodna de la sotz Mi-am facut gauri singura in adolescenta, asa ca nu cred ca o va impiedica ceva pe Clara sa isi faca si ea cand o simti nevoia. Eu o sa ii explic nevoia de infrumusetare care e impregnata fetelor de mici.

Sei-are asta legatura cu feminitatea? Nu stiu? Ce mai e feminitatea in ziua de azi? Eu una o asociez cu puterea. Puterea de a face tot ceea ce vrei, de a spune nu, de a initia o partida de sex, de a nu te intimida. Are mare legatura cu capacitatea intelectuala. Problema e ca noi ne indrumam fetele spre studiu, dar transmitandu-le si niste prejudecati, nu ajung prea departe. Avem 60% dintre absolventi fete, dar 40% dintre ele lucreaza,doar 30% au functii de conducere, doar 15% in politica. De ce? Ele stiu ca nu e locul fetelor in top, nu vad alte femei pe acolo, aproape ca nici nu indraznesc.... Studiaza, accepta joburi mai prost platite, se casatoresc, fac doi-trei copii, ies de pe piata muncii, pierd contactul cu ambitiile profesionale... Intre timp sotul lucreaza, castiga bani, promoveaza. Ea se deprima, apar neintelegeri, vine divortul. E face ea atunci cu trei copii si lipsa experientei? Prezint un caz stereotip, dar real.
Militez pentru concediu de ingrijirea copilului impartit in mod egal intre mama si tata.

Gata, ma duc la serviciu, ca scriu de juma de ora:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Buna dimineata,

inca nu s-a servit cafeaua....atunci o dau eu

si eu cred ca feminitatea tine de atitudine...tocurile,decolteul ,rujul o scot in evidenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Creola multumim pentru cafea. Clar e binevenita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Klau-ditza-cu drag!Am preparat si cate un frappe cu inghetata tocmai bun pe caldura asta!Fetelor,cand va intoarceti de pe afara ...va rog ,serviti-va!

Klau ai mai facut cioco ?Eu azi vreau sa fac amandina...imi cere burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Creola

Klau-ditza-cu drag!Am preparat si cate un frappe cu inghetata tocmai bun pe caldura asta!Fetelor,cand va intoarceti de pe afara ...va rog ,serviti-va!

Klau ai mai facut cioco ?Eu azi vreau sa fac amandina...imi cere burtica

Mamica fericita de Maria Sarah (13.04.2005) si Elisa Rebeca (18.09.2011)


Acum am terminat de facut cioco !!! E o nebunie !!!!!!!!!!!!!!!! Abia astept sa o pun la rece si sa o savurez Impreuna cu voi, evident !

La retete de amandine ma uitam si eu ieri Cred ca le las pentru weekend. Daca gasesti o reteta delicioasa si probata, te astept cu sugestii

...si uite asa se duce pe rapa tot efortul meu de a scapa de kg
Dar cine poate sa rezise la delicatese "home made"????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza..

a doua noapte doar cu 0 trezire

ALEX.. da ai dreptate .. insa depinde si de femeie.. eu cred ca politica e prea murdara pt o femeie nu neaparat tine de putere,
Tocurile nu tin clar de femininate, nici rujurile , fardurile, insa imbracamintea oarecum zic ca tine.. eu am 3 rochii in casa purtate fiecare de 2 ori , nu prea ies din blugi si adidasi, de pantofi cu toc nici nu vb.. machiajul la mine e un dermatograf, insa recunosc ca mi-ar place sa imi placa sa port rochii, sa ma machiez .. Clar o femeie poate fi barbatoasa in fusta si feminina in pantaloni, insa totusi cred ca e greu sa fii diafana in pantaloni..
Majoritatea femeilor stau acasa sa creasca copii pt ca un tata niciodata nu se va compara cu o mama ( adik in 99 % din cazuri, ca mai cunosc sit in care tata era mai mama decat mama ).. si mai e ceva pana acum 2 ani voiam cariera, eram femeie cu ambitii, la 24 ani mi-i se propunea un loc de conducere intr-o banca.. am refuzat imediat: de ce? pt ca in 1 luna viata mi-i s-a schimbat in asa masura incat mi-am dat seama ca oricati bani as avea , nimic nu se compara cu linistea in familie, cu timpul liber petrecut intre cei dragi.. dupa experientele prin care am trecut prefer o pozitie mediocra si o familie fericita, sa imi cresc copii si sa am famlia aproape.. dar asta sunt eu, nu zic ca nu sunt femei care trebuie sa lupte si merita sa cucereasca vafurile puterii

Bunny.. eu nu calesc /prajesc nimic.. nu fac rantasuri, nu pun ulei in mancarea Elei.pilaful erau legume innabusite si apoi fierte in apa, apoi pus orez si multa verdeata, la final am pus putin ulei.. asa fac si supele , doar la final pun ueiul

Nanna.. al doilea dintisor ne-a iesit dupa 3 zile ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui nanna_mika

Alex - ce iautiera ai luat? pe net nu am gasit sub 150 ron. Esti multumita de gustul iaurtului? Ma tenteaza sa cumpar si eu.

Pinky - vin dintisorii si la voi, cat de curand

Am insomnie, cred

mamica de 2 fetite iubite!




http://www.pronat.ro/magazin/aparat-iaurt/1126--aparat-iaurt-hapax-verde.html
Stiu pe cineva care a luat chiar cu 60 exact asta. daca vrei da-mi pm si cer detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui alayna

Nanna ,stiu ca al doilea dinte apare imediat dupa primul ,la noi dupa 2 zile a iesit


Lena ,multmesc pentru sfat ,am incercat sa-i explic frumos sa nu se joace cu mancarea ,dar degeaba mai exersam ,mai exersam
Maiei nu i-a iesit primul dintisor ? Ce mai papa ?
Pe langa faptul ca m-am simtit aiurea de tot azi ,m-am uitat la filmuletul postat de tine si am bociiittt aoleuuu ,mi-am adus aminte cum ii faceam baita Nourei si ce nepriceputa eram
Incep si ca Zubi ,simt ca nu sunt o mama pentru ea si nici n-am fost,mititica e ff cuminte si merita mai mult decat ii ofer



Marul crud sau copt constipa ?
Cand se da mango ? Am atat de muultt acasa ,e asa moale si dulce , sigur ii va placea
Vara trecuta am fost in shoc cand am vazut ce mango e in Ro ,asa verde si tare aici e galben ,moale si dulceee ca o piersica fff coapta

Voi va chinuiti cu pastarnacul eu cu radacina de patrunjel ,o bag la blender si tot simt bucati ,apoi hopa dau tot prin sita si stau cate juma de ora sa termin totul






Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)






Alayna, doar nu vroiai din prima sa inteleaga ? :D

Maia nu papa nik. Azi am incercat fructe... a mancat, dar tot se stramba
dak ii dau in mana doar se joaca, nu duce deloc la gura :)

Alex, trimis email ;)

Oana si eu sunt de acord cu tine ca feminitate vine din interior.
Oricum putem sa le imbracam in ce vrem si sa le accesorizam oricum, daca noi ca mame nu suntem un exemplu "feminin" pentru ele, e ca si degeaba

Ma bucur ca v-a placut filmuletul.
Eu citesc acum o carte Conceptul continuum foarte tare !!!
Acum imi dau seama cat e de important sa tii copilul in brate, sa il porti oriunde sa fie langa tine. Imi pare foarte rau ca nu am citit cartea cand eram insarcinata... dar e super ok si acum :D




Mergi la inceput