Strugurasi de Sept-Oct 2011 *57*

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

Am revenit, am fost iesiti pe afara, a fost foarte frumos.

Am cumparat tetina respectiva si am luat si cerealele. Sunt de la Nestle si sunt gata preparate. Sunt in cutii care eu le torn in sticluta fie-mii. Am luat cu banane si cu biscuiti. Sunt foarte bune, dar fie-mea a facut niste isterii de numa' cand i-am dat sa bea. Deci le-am luat degeaba. :(

Am uitat sa scriu ca, macar am rezolvat problema cu lapticul. Va ziceam ca nici asta nu-l bea, decat in jur de 500-600 maxim, in 24h. Ei, am zis sa incerc sa nu-i mai dau suzeta peste zi, decat cand e sa doarma si mai nou, fie-mea bea laptic, ajungem la 700-750 ml/24h. Macar atat.

Jade, parerea mea e sa-l lasi pe T sa se prinda de putulica , sau poti sa incerci sa-i mai distragi atentia cand e gol.

Mamica ANTONIEI (26.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Seara buna si de la noi,

Nanna, peace si de la mine
multa sannatate!!!

Michella

May, din cate stiu Ionela spunea ca sanii secreta lapte luni bune dupa ce mama nu mai alapteaza.

Creola

Anca, si eu am simtit lipsa "te iubesc-ului" Si Maiei cred ca i-am ros urechile cu te iubesc :P

Klau, eu din asta fac, iese ft bine http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/10439/Ciocolata-de-casa/

Alayna, metoda ar fi sa ii spui cum sa faca.
Ideea este ca e ok sa spui NU, problema e sa nu ajungi sa spui doar NU-uri. Iesisem in parc si era o bunica si spunea 15 Nu-uri pe minut.
Cand spui NU trebuie sa oferi o alternativa copilului. Deci, in loc sa spui nu e frumos sa te joci cu mancarea ii ca sa crestem mari si sa avem energie sa ne jucam trebuie sa mancam... si ii arati cum iei tu o lingurita si mesteci incet si inghiti si explici tot procesul. in sugestia mea nu imi place verbul trebuie dar la ora asta nu ma duce mintea la altceva :D

Iris, eu ziceam de huggies din MD, adica Moldova, adica Rep Moldova :P
Sunt jumbo si Gigapacks care ies vreo 70 bani bucata..., eu cand am luat am luat la bucata pentru ca noi folosim foarte putini, doar noaptea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Racheel- nici noi nu avem inca dinti si peste o saptamana implinim 8 luni.

Nanna-mikka - da e plina de energie si Sarahlita!

Am admirat si eu poze recente cu strugurasi dulci

Merg in pat ,azi nu am reusit sa dorm de amiaza si imi cad ochii pe tastatura.
Noapte buna si vise frumoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui michella78

bunny pai voi nu sunteti aici, la meci?
la noi toate televiziunile sunt focusate pe spaniolii veniti pentru marele meci (nu ma intreba care, ca nu prea stiu)



eu si mai putin stiu , nici sotul nu-i microbist

seidana si lali scrieti-ne si noua retetele respective(nu de alta dar ne dati idei de retete mai sanatoase pt adulti, daca ziceti ca-s apte pt bb)

eu una nu-s de accord cu calitul verdeturilor in ulei(pt ciorba) si dat la bebei dupa ce-au fiert, sau pui la cuptor cu ulei iar, chiar daca nu au sare. adica ocazional, daca se nimereste nu-i bai, dar sa-i pegatesc eu cu buna stiinta asa...stau pe indoiala.

jadeeu la Noa n-am sterilizat nimic, doar spalat cu apa calda si detergent...
Si Noa se ciupeste de partea de jos a burtii, mai jos nu-i ajunge mana de obicei la ora baitei, o fi jegoasa fiicamea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

buna dimineata!
cafeluta de dimineata? cine doreste? aducem ce sortimente va plac!
camady foarte mult imi plac mesajele tale!
dbunny acum stiu , a jucat Athletico Bilbao cu "nu stiu cum" Madrid. si a fost o finala de cupa europeana, nu stiu care cupa .
anca_t sa stii ca sotul meu nu s-a uitat la meci. si-a facut un calcul scurt si a iesit pe + cu cateva ore de somn in plus. dar el e mai pragmatic de fel
si eu i-am dat lui Stefan neblenduit de saptamana trecuta. nu a parut deranjat de idee. chiar s-a straduit sa "mestece". era asa de haios!
aseara el era in patru labe prin casa, Teodora dupa el, il tot manevreaza, suceste, invarteste pana s-a dezechilibrat Stefan si a tras mititelul un nas in parchet. i-am dat sotului nota 10 ca nu a certat-o pe Teodora. i-am spus ca a fost doar un accident si ca e bine sa-i lase un pic mai multa libertate. are o tendinta de a-l considera un soi de "jucarie" ceva mai sofisticata cele cu copii mai mari patiti la fel?
nanna, noroc ca mai intru de la munca, ca de acasa nu reusesc deloc. aici am pagina deschisa si mai dau refresh, cand si cand. ca oricum 80% din munca e pe calculator. acasa insa ... treceau si zile fara ca macar sa il deschid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Neata,
am intrat sa va multumesc pt urari

as fi vrut sa explic cate ceva ca sa ma fac inteleasa dar am renuntat pt ca s ar putea sa fiu din nou inteleasa aiurea. un singur lucru insa stiu ca nu se poate interpreta gresit: feminitatea tine de atitudine! Nu de rochite/fuste/colanti...astea sunt doar un "boost".

va citesc dar ma intorc la pauza mea de scris.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineata !
Michella eu iau o cafea , nu8 stiu ce are fata mea dar imi plange noaptea! Rau! Noaptea trecuta am leganat la ea si eu si sotul ,pe rand. La inceput el,ca sa dorm eu putin,ca m-a ajuns oboseala si nu eram in stare de nimic,eram moale de parca ma calcase autouzul. Am dormit vre-o doua ore,in timpul asta sotul a leganat la fata, a atipit si el cu ea pe picioare, a leganat iar. Am luat-o eu si am leganat pana la 4 dimineata. Bine,am mai si dormit in timpul asta. Cand imi era mie rau,ma gandeam ce bine ca vrea leganata pe picioare si nu vrea plimbata prin casa. Asa mai puteam si dormi cat adormea si ea .

Oana nu mai zic nimic decat ca te-ai suparat degeaba. Hai ca intri in sevraj daca nu scrii macar un mesaj pe zi. Asta la inceput. Ca apoi renunti si la citit,si la deschis subforumul, si eu nu vreau asta. poate revii la ganduri mai bune.

Mi s-a terminat timpul,va pup..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Neatza strugurasi si mamici

Oana, LA MULTI ANI fericiti si impliniti ( scuze multe pt intarziere )

Mi-au trebuit 2 zile sa recuperez ca in weekend am fost tot timpul plecati si nu am mai avut cum sa intru, dar am citit cu mare atentie discutiile alea si mie una mi-au placut, Oana, Lali, atat de povatuitor graiesti mai mami, asa mi-e drag sa te citesc

Sincer, eu am fost cam baietoaica, cu toate ca mami a incercat sarmana din rasputeri sa ma "indrepte", iar acum regret ca nu am fost mai altfel, adik eu una daca as avea o fetita cred ca as incerca mult sa o indrept spre pura feminitate si tot ce tine de ea

Cat despre celelalte lucruri, cum ar fi hai mami fa pa ...ei uite aici m-am intristat pt ca chair fac chestia asta la alu, si mi-a fost ciuda pe mine ca nu m-am gandit, pt ca aveti dreptate

Jade, eu nu mai sterilizez bibi de la vreo 8 luni. de ce? pai el oricum acum isi baga tot in gura, tot ce e nesteril adik, incerc sa fiu atenta cu el sa nu il las sa bage toate prostiile in gura, dar uenori nu depinde de mine si consider ca nu mai are nici un rost sa sterilizez cand el oricum isi face anticorpi pe alta parte

Hayat, draga mea mamica puternica, te imbratisez cu drag; cat de ocupata si dedicata trup si suflet lui Razvan, dar ai stat tu mai mami sa cauti pt mine????? multumesc din suflet ( prima oara am incercat cu otet dar nici un rezultat, acum vreau s aincerc cu solutie, au venit prorpietarii cu o hota, astazi o monteaza, sper sa ma ajute , apoi dau cu solutie si plecam la mama )

Eu azi sunt intr-o pasa mai aiurea....uneori ma gandesc ca nu il ingrijesc bine pe ayan, de ex daca il gasesc la fundulet un pic itritat ma gandesc ca din vina mea ca paote nu ii schimb la timp scutecul..si tot asa..el e atat de cuminte si cand se trezeste sta in fundulet in patutul lui si se joaca cu jucariile fara sa faca galagie..adik parca nu ii acord atentie, parca nu stau mult timp cu el, sunt sup tare pe mine, plus ca nu ma mai consider o gospodina, in sensul ca oricat fac curatenie parca tot e deranj in casa, adik nu e totul super stralucitor...apoi, incerc sa ies cu ayan de doua ori pe zi afara, dar uneori nu reusesc din cauza timpului, dimineata de obicei nu reusesc in fiecare zi sa ies cu el afara, pt c el se trezeste tarziu , pe la 9 - 10..si eu ca idioata tot asa ma trezesc,adik el ma trezeste,ii dau sa pape, il schimb apoi ma pauc sdi eu sa ma sxchimb sa beau o cafea si trece timpul si vien caldura, apoi ma gandesc ca aoloeo azi trebe sa fac mancare,sau azi tre sas fac curatenie...seara ies mereu de la 7 pana pe la 10...mi se pare atat de cuminte copil e, ca uneori mi se pare o minune si nu un copil, si totusi eu nu am timp......dar apoi cand o sa merg la serv inseamna ca nu amis utn ins tare de nimik.

Cu privire la educatie, indi se implica mult, dar uneori nu imi place, pt ca el de ex are impresia ca ayan il intelege deja si ca dom'le el trebuie sa stie de acum cand ii spui ca nu are voie..adik niste idei d'astea..ca vrea sa il educe sa fie respectuos si asa mai departe, dar mi se pare ca e dur

Concluzie: azi ma simt tare nemultumita de mine:(



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

'neata !
zubi, o cafeluta te ajuta ? Fara cioco de casa, ca am uitat sa iau unt aseara

Ce bine ca nu mai ploua azi ! Mergem la plimbarica, la piata, in parc
Am constatat ca incap intr-o fusta, desi sunt departe de greutatea dorita , asa ca scoatem piciorusele la bronzat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

intrebare: am o aqua di colonia de la chicco, 0m+ - sa o folosesc? E primita insa nu stiu de ce, dar am fost reticenta... A folosit cineva?

Mergi la inceput