Strugurasi de Sept-Oct 2011 *57*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

Ziua buna!

May, nici eu nu ma mai mulg demult, dar nu am verificat daca mai am laptic, decat sa-mi fie moi sanii. Ei, acuma ca ai pomenit tu, am incercat sa "trag" de ei, dar nu vine nimic.

Sei, Jade eu am cumparat chiar ieri Huggies Premium 4+ si sunt ff multumita. Am facut o obsesie pt scutecele astea :)). Le-am luat din Sensiblue, 40 buc. cu 53 lei (cu card Sensi). Vreau sa va zic ca afara (Irlanda de ex), e baxul de 76 buc 4 +, la 11 euro :(. Asta e.

Fie-mea ma disperaa. Nu mananca nimic, nu deschide gura nici sa guste. Iar noaptea a inceput cu treziri dese, azi noapte mi-a stat treaza 2 ore. M-a capiat de cap :))), eu care nu stiam ce e aia sa ai copil care se trezeste noaptea :(. Nu stiu daca sunt dintisorii, nu stiu ce are. Eh, or trece si perioada asta.

Ieri s-a ridicat A in fundulet singurica .

Hayat ma bucur ca a trecut operatia cu bine, sa de Dumnezeu sa fie totul ok si in continuare.

Zicea cineva (imi cer scuze ca nu mai retin cine), ca sunt scutece Huggies la MD. (ce e asta? )

Intrucat fie-mea nu mananca nimic, azi trebuie sa ies sa cumpar, mi-a recomandat cineva, cereale gata facute, se beau din biberon, cu banane si biscuit. A mai dat careva asa ceva? Si tetina de la Avent cu varf variabil, nici nu stiam de ele.

Cam astea-s noutatile, nu prea grozave ;)).

Mamica ANTONIEI (26.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

ce ma bucur ca am strigat catalogul si au iesit fetele din barlog

bunny nu s a balonat nici de la brocoli nici de la conopida
oricum , i am pus f putin

iris eu n am auzit de cerealele de care zici ,ce marca sunt ?
imi pare rau ca nu papa Antonia
si T a stat azi noapte o ora treaz

eu n am curaj sa i dau mancare de a noastra
eu n am curaj sa i dau nici paine
pana acum el nu a mancat decat piureuri blenduite de fructe sau legume
in rest , nu a lins nimic altceva , doar jucarii , telecomenzi , telefoane , de astea

cum il dezbrac sa l schimb , sta numai cu mana pe putza si se trage de ea . il las ?
va rog sa mi raspundeti

_


de T 8+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Jade pai mancarea e tot gatita separat, numai ca nu ii fac pireuri, ci ii fac mancare dupa retetele de adulti,fara sare,prajeli si condimente iritante .
A descoperit ca are putza,de

Iris ma bucur ca ai venit pe la noi!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Michella - foarte frumos scrii!

Lali - pt ca explici atat de bine totul si povestesti mult din experienta proprie!

Sei - felicitari pt dintisori! Este super ca mananca Ela nepasat! Mi-ai dat si mie idee buna sa incerc sa ii dau mamaliguta si pilaf.

Anca, Pinky - si eu sunt de aceeasi parere: conteaza f mult temperamentul copilului. La unii copii metodele binecunoscute de educare cu explicatii exemple etc functioneaza de minune si aproape din prima, altora le poti explica oricat, efect = 0.
In categoria asta este si Indra . De ani de zile o rog anumite lucruri simple, elementare, zi de zi! Vorbesc la pereti, in secunda 2 face fix la fel! Nimic nu functioneaza! Am banuit-o de ADHD, am fost cu ea la 2 psihologi cu experienta in pediatrie. Raspunsul lor? Un copil peste medie de inteligent! . Cu ce ma ajuta asta in educarea ei? Cu nimic! . In fine...povesti!

Jade - nu stiu ce sa iti spun ref la trasul de putza! Eu as zice sa il lashi! Glumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Ce parere aveti de MC de aseara? Mie mi-a placut. Ma intreb cat va dura emisiunea daca elimina doar cate un concurent pe saptamana?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

iris, nu am inteles exact despre cereale, poate se referea la cutiile de cereale praf (sunt in supermarket langa laptele praf). cred ca sunt si sortimente cu biscuiti si fructe.
tetina cred ca se refera la cele cu varf mai larg, sa poata curge prin el laptele cu cereale pentru ca devine mai consistent si poate sa nu mai treaca usor prin varful pentru lapte.
jade descopera si exploreaza baiatul! acum 7 luni si-a descoperit manutele/ piciorusele. a venit randul putzicii. creste puiul mic . lasa-l sa faca ce vrea!
nanna eu nu ma uit la emisiuni despre/cu gatit ca invariabil mi se face foame. si daca mi-e foame mananc. si daca mananc fac burta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Michella - te inteleg cu emisiunile cu si despre mancare! Si mie mi se face pofta, dar reusesc sa ma abtin de cele mai multe ori.

Si eu cred ca se refera la cerealele de bebelusi. Acelea se pot pune si in lapte in bibe.

Michella - super serviciu ai de poti intra pe net. Eu cand ma gandesc la mom in care ma voi duce la munca . Puscarie, nu alta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

Jade fii linistita si Iancu isi molesteaza putulica, nu il las ca dupa el ar rupe-o.

Tetina de la Avent care se invarte avem si noi, i-am luat ca nu stiam cum vrea el sa pape cand am fost la nunta dar normal ca nu a pus gura.E o tetina normala cu gaura lata care in functie de cum tii biberonul lasa mai mult sau mai putin lapte sa curga.

Abea astept sa se trezeasca Iancu sa iesim afara, ma duc sa ma bucur pee racoare.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

merci frumos ca mi ati raspuns la intrebarea cu putulica
deci conlcuzia , o sa l las in continuare

bunny , may , iris , nana voi pana cand v ati propus sa sterilizati biberoanele ?
eu inca le sterilizez , pt ca imi este comod si usor sa le pun in aparat si sa le las acolo sa si faca treaba
dar o sa incepem sa mai plecam in deplasari de week , plus in concediu ... ce ziceti ? e suficient doar sa le spalam cu detergent ?

seidana felicitari Elei pt al doilea dintisor
desi T a fost printre primii strugurasi cu dintisori , a ramas tot la cei doi de jos , cei de sus ne terorizeaza de vreo luna si ceva si nu vor sa iasa
are in stanga o adevarata fasole cu varf alb , de muult timp , dar tare incapatanata , ne a capiat pe toti

nanna si mie mi a placut MC aseara
banuiesc ca la un moment dat o sa scoata mai multi pe editie , ca in stilul asta se termina la toamna

oana hai mai , sa nu dai tu macar o maslina ?
eu tot am asteptat , sa stii

_


de T 8+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Jade - eu (personal) nu le mai sterilizez de vreo luna. Dar le-a mai bagat la fiert sotzu', bona si/sau femeia care vine la menaj. Deci sunt sterilizate cand si cand...uneori zilnic, alteori la 2 zile, cum se nimereste. Eu zic ca nu mai e necesara acum sterilizarea, poate doar asa, la cateva zile, o saptamana. Oricum, castronelul de la Avent il bagi la fiert dupa fiecare folosire?

Azi sunt happy, a mnacat Inez cu asa o pofta ( dupa 3 zile de greva). E drept ca i-am amestecat piureul ei cu ceva supa crema de-a Indrei si s-a lins pe botic. M-am inspirat de la Sei

Mergi la inceput