Piersicute de iulie august (34)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Buna fetelor
Am fost ieri la Herghelegiu la morfofetala - la verificare mai exact ca o facusem sapt trecuta cu dr Zguri, si a confirmat si el retardul de crestere intrauterina de 11 zile. E chiar mai mare decat a zis Zguri. Sunt in 24 de sapt si BB are doar 22 si un pic, vreo 500 de grame. Cica am IR-urile prea mari pe artera uterina dreapta si putin marite si pe stanga. Sunt disperata. Am fost si la dr Uscatescu care mi-a marit doza de Clexane cu inca 0,2 din 3 in 3 zile.

Voi ati mai avut probleme de-astea?


10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Aruba eu am pompa manuala de la Avent, citeam undeva ca se scoate mai mult laptic cu cea manula decat cu cea electrica. Recipientele de depozitare le poti lua de la orice firma nu de la cea producatoare a pompei. Ac.lucru e valail si pentru sterilizator, poti pune orice marca doresti de biberon, plus suzeta, plus tetine sau orice altceva de sterlizat-linguritele,farfurii etc. Difera capacitatea de stocare a sterilizatorului (4,6 sau 8 recipiente in functie de model). Eu am Avent dar pt.micro care incape fara probleme in cuptorul cu microunde, iar pt. calatorii am folosit solutie de sterlilizat la rece.
Ref. la biberoane cred ca puteti lua cateva fara grija, o sa aveti nevoie pt.ceai, apa.
De data ac. eu o sa iau unul cu mine la spital sa il las asistentelor, fiindca sigur o sa-i dea si completare o zi doua pana vine lapticul mai ales ca fac cezariana. Anei i-au dat din biberoanele lor de la Primii pasi si dupa ac.nu a mai vrut fiica mea niciun alt fel de tetetina decat cea cu care se obisnuise, am incercat si Nuk si Chicco si Avent.Asa ca acum duc un Avent ca sa nu mai am ac.surpriza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Ioana si eu sunt cu Fiv si la mine bb este mai mare cu 2 sapt ecografic , avantajul nostru la Fiv este ca se stie ziua exacta fata de o sarcina obtinuta normal. Eu zic sa urmezi sfaturile doctorului si sa ai incredere in el si totul o sa fie
Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult

30+ Andrei
AMR 9 Weeks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Fetelor eu ma simt din ce in ce mai pierduta in spatiu, mai dezorientata si confuza. Stiu ca o sa ma descurc cu bebe dar pana atunci nu pot sa nu imi fac griji.

Maine ma duc la morfofetala de trim II, am emotii. Sper sa fie ok.

Am vazut ca ati discutat ca se da 10% din consumatie la restaurant. Este o practica obisnuita, banii aia se imparte tuturor ( chelneri, picoli, bucatari, etc ) celor care participa activ la servire, preparare, etc. Si eu am dat cand am facut nunta, ba chiar am dat un pic mai mult pentru ca am fost foarte multumita de ei.

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Multumesc pt raspunsurile despre sterilizator si biberoane!

Zizou, si noi am dat anul trecut la nunta 10% pt bacsis, era stipulat si in contract. Oricum si afara se practica procentul asta (daca nu si mai mare), in unele tari , inclusiv in US, e trecut direct pe bon ca service charge/gratuity , la italieni e coperto si tot asa. In alte zone in schimb scrie tot pe bon ca serviciul nu e inclus.
E normal sa se pastreze cota in functie de valoarea consumatiei, pt ca o valoare mai mare implica si munca mai multa la servire, nu? Adica daca iesim in 2 la restaurant si nota este 100 lei, ni se pare ok sa lasam 10 lei, dar daca iesim mai multi si nota este 500 lei nu inteleg de ce ni s-ar parea mult un bacsis de 50 lei? Clar ca s-a muncit mai mult la servire, nu? Mie mi se pare de bun simt

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Aruba sunt total de acord cu tine.

Vad ca bebelusul meu a descoperit o noua jucarie, vezica mea. O calca de foarte multe ori pe zi. Si e o senzatie ciudata ca trebuie sa ma duc atunci la toaleta.


23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ZIZOU

Vad ca bebelusul meu a descoperit o noua jucarie, vezica mea. O calca de foarte multe ori pe zi. Si e o senzatie ciudata ca trebuie sa ma duc atunci la toaleta.


23+

Hai ca ai fost simpatica , intr-adevar este o senzatie foarte ciudata .

30+ Andrei
AMR 9 Weeks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Fetelor, am vazut la colegele mai mari de la Odiseea mai-iunie ca ele au un grup pe Facebook si acum cand au inceput sa nasca posteaza acolo poze cu bebeii. Ati vrea sa facem si noi? Ma gandesc ca la un moment dat va fi cam complicat sa mai postam si pe picassa

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ARUBA

Fetelor, am vazut la colegele mai mari de la Odiseea mai-iunie ca ele au un grup pe Facebook si acum cand au inceput sa nasca posteaza acolo poze cu bebeii. Ati vrea sa facem si noi? Ma gandesc ca la un moment dat va fi cam complicat sa mai postam si pe picassa

28+

Daaaa , eu am vrut sa spun mai demult dar nu stiu cum se face


30+ Andrei
AMR 9 Weeks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Ploua aici si e mohorat...

Eu nu am cont pe Facebook si, din motive personale, nici nu imi fac in viitorul apropiat. Asa ca va rog, chiar daca faceti grup acolo, sa postati in continuare poze si pe Picasa, nu vad ce e asa de complicat.

Ati vorbit despre biberoane, aici se merge pe ideea ca, daca alaptezi exclusiv, totul trebuie sa fie natural si ca laptele matern acopera toate nevoile inclusiv setea etc. Eu sunt tare in dubiu, nu stiu daca voi avea lapte si daca va fi "suficient", ma rog, tot felul de ganduri. Asa ca voi lua si cateva biberoane, sa le am daca va fi cazul. Pompa pt san nu imi iau inca, iarasi, daca va fi nevoie, voi imprumuta de la spital.

Ioana, suntem alaturi de tine, sa avem incredere ca noul tratament va functiona si bb va recupera pe parcurs.

Si eu sunt cu morcovul in..., maine am ecografie, ma gandesc o fi prea mare, prea mic, e prea inactiv... Asa-s eu mereu, pun raul inainte.

Mai citesc din urma si revin.

32 + Eric Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput