Piersicute de iulie august (34)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

dana mersi de raspuns

bine ca mi ati amintit si mie ca ar fi cazul sa imi fac bagajelul ca nici eu nu am pregatit absolut nimic.la bebe i am mai luat asa cateva hainite cand am gasit ceva ce sa imi placa.am scoica de masina si cam atttttatttttt.


de cateva zile nu stiu ce am dar parca nici o mancare nu imi pica bine si imi face si acid maximmmm.ieri am luat si renni si nu mi a trecut

31+
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Dana, nu m-am exprimat eu bine. Ma refeream daca ai facut analiza glicemiei ca analiza uzuala, fara a fi provocata cu glucoza.

Carmen, ma tenteaza sa comand si eu setul de biberoane. Daca bebe mananca la san tot este nevoie de ele? Probabil pentru laptele stors cu pompa...Nu pot fi folosite si mai tarziu, cand mai creste bebe si se trece pe lapte praf? Eu sunt total pe langa...

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

Fleur eu am folosit Pampers, am incercat si altele si tot la pampers ne-am intors, mi se par cele mai bune. copiii mei nu s-au impacat cu baby dry, swaddlers sunt mult mai moi, cel putin la inceput, apoi am trecut la cruisers. sunt de la NB (newborn) in sus, dar eu am luat direct nr 1 ca NB le folosesti tare putin. pe zi - cam 6-7 initial, depinde, pina te obisnuiesti cu schimbatul mai strici citiva, mai iese prin parti. eu ii schimbam oricum f des sa nu se irite vara de la caldura.

Rocsy tot e bine ca al tau a acceptat sa se duca la farmacie, al meu cred ca nu avea curaj sa intrebe de asa chestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Danett, o prietena de-a mea care a nascut in martie, nu considera necesare biberoanele in ideea in care alapteaza. Apoi si-a dat seama ca-s foarte utile, pt ca ii dadea bebelinei laptic de san cand ea mai pleca. Si-a luat si pompa si sterilizator pana la urma. Daca vei alapta, ai putea sa te uiti si la setul de stocare care e ok la pret.

Poti folosi biberoanele pentru orice, lapte praf, ceai, orice lichid. Tetinele au gauri in fct de varsta. Pana la o luna, o gaurica, pana la 3, 2 gaurele, pana la 6, 3 gaurele, etc. Eventual iti mai iei un set de 2 tetine mai tarziu. E cam 24 ron un set.

31 sapt + Patrick Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Mersi fetelor pt raspunsuri.
La o estimare de cca 8/24 h imi vor ajunge aproape o luna, e ok.

Tuturor celor ingrijorate de glicemie, v-au raspuns f bine Daconst si Biribu. Confirm si eu ca am vazut la clinica pt gravide diabetice, fete de toate dimensiunile, si ca mine dar si slabute, cu aceeasi problema: diabetul, deci e posibil la oricine, din pacate. Subscriu si eu ca TTG e necesar, dupa 24 saptamani (cand, mi s-a explicat, "explodeaza" productia de hormoni de catre placenta, si asta inhiba productia de insulina). Cand intreba Danett de sange, cred ca se referea la testul cu hemoglobina glicolizata, care se face ulterior TTG din cate am inteles (corectati-ma daca gresesc) pt a vedea evolutia glicemiei in ultimele 3 luni. In rest, o glicemie luata pe nemancate nu e deloc indicatorul cel mai sigur si nu permite un diagnostic de hiper/hipo numai pe baza ei. Sunt mai multe criterii.
Uf, stresant subiect, imi pare rau ca am devenit "experta" in asta, nu doresc niciuneia din voi sa capete diabet de sarcina, dar e foarte bine sa se elimine ipoteza asta prin testul diagnostic, cred eu.

32 + Eric Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Fetele ce vorbarete sunte#539;i. Dana poate si eu am hipoglicemie.sunt in ceata totala. Biribu te întreb#259;m cu rh negativ si fc. Apar anticorpii ce se poate intampla.

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Neata.
Va las cafea fierbinte ca de la birou nu stiu daca mai pot intra.
Sper sa am o zi mai usoara azi.
Multumesc fetelor despre toate lamuririle privind testul cu glucoza.
Va pup pe toate.


25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata doamnelor !
Haideti la o cafeluta!

Sunt treaza de la 5.30 ,imi vine sa mor,ca eu dorm foarte bine si sotu adoarme devreme seara si se trezeste la ore indecente si eu ma trezesc in clipa in care se ridica din pat si pa somn,plus ca azi am zi tare grea la servici.
Apropo de servici,nu mi-am mai luat deloc CM,si cred ca nici nu mai iau,rezist eu cumva inca o luna ...parca nu mai trece odata.

Bagajul meu a foat putin mai mare ca si a lui Roxy,dar pana la urma am avut nevoie cam tot de cele enumerate de ea.La fel,am nascut la privat.
Scutece eu am luat doar un singur pachet in avans,din ala mai micut,marimea 2,ca stiam ca o sa am o uriasa .A avut 3810 la nastere,prima luna a luat 1300 gr in greutate,deci marimea 2 am folosit-o foarte putin,am trecut foarte repede la marimea 3.
Biberoane am folosit tot Avent,am fost foarte multumita de ele.Plus pompa de san manuala,pe care am cumparat-o putin prea tarziu .De data asta o sa cumpar si protectii de san,ca am avut probleme cu sanii mei sensibili,si din cauza asta plus ca am facut un pui de depresie,am renuntat la alaptat si regret si in ziua de azi .

Luni fac si eu un set de analize de rutina,fier,calciu,hemoleucograma,glicemie,si examen de urina.Plus repet si toxo,ca nu am imunitate.Care trebuie repetat,igg,sau igm?

In rest toate bune,cred,cresc pe zi ce trece...asta e,cred ca am peste 13 kg in plus.
Bebelina foarte activa de ieri.Vroiam sa va intreb,e normal 2-3 zile sa fie foarte activa,apoi 2-3 invers?Ca a avut o pauza de eram foarte ingrijorata.Abia daca a miscat de 2-3 ori toata ziua,si foarte foarte slab....

Va pup,sa aveti o zi frumoasa!

_

Mamica mandra 26+

Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Neata, vin si eu la

Ieri seara am fost la control, totul este bine, colul lung si inchis, 53mm. Bebelina pare mai micuta cam cu o saptamana, greutate 976g.

Bianca mea nu a vrut biberon, cu greu am invatat-o cu laptele praf, la 10 luni, cu lingurita, apoi treptat cu diferite tipuri de canite cu cioc si intr-un final a acceptat si biberonul aproape de 11 luni. Noi folosim Primii Pasi, biberoane cu gat larg.
Mai recomand si produse de la Dr Browns (de aici luam noi suzete, care trebuie schimbate la cateva luni, la fel si tetinele, tb schimbate des) si Nuk.
Scutece - nu mai stiu ce marime am folosit, cred ca cea mai mica, Bianca a avut 2950g la nastere, deci tot micuta era si ea.
Am folosit Pampers Premium Care pana la 6 luni cand a facut o iritatie inghinala, dupa care am folosit si folosim in continuare Libero Up&Go (tip chilot) care mi se par net superiori calitativ.
www.mykids.ro/accesorii-electrice- sterilizator-incalzitor-pompa-san -c2/accesorii-electrice- sterilizator-incalzitor-pompa-san -s65/sterilizator-biberoane-electric-cu-aburi-momert-1700-d688.html" target="_blank">Aici am gasit cateva comparatii intre marcile de scutece. Partea a 2-a si a 3-a, pt cine are curiozitatea

*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010) si www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxvmaz2dwoj.png" target="_blank">26+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Buna dimineata fetele

Sunt si eu prin zona numai ochi si urechi la subiectele voastre despre pampersi, bagaje pt. spital, creme ....etc.

Sa stiti ca pt. noi care suntem la primul copil ne prind foarte bine sfaturile voastre

28+

Mergi la inceput