Dieta Dukan(2)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica
[ andre_ea,daca ai deja 2 saptamini ,ai eliminat tentatia de a te lasa?


La mine abia acum incepe tentatia. Sotul a facut aseara salata de fructe si am fost tentata sa-mi pun si eu, dar mi-am adus aminte ca a pus si ceva zahar si am renuntat la idee.




Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Marina, stiu ca ai deptate, de-aia va ceream parerea. Atunci o sa tin 5 zile PP si 5 zile PL si sper ca cu asta sa fie gata croaziera. Merge prea greu la mine 1PP/1PL.

Am depasit cele doua saptamani si desi nu-mi trece prin cap sa abandonez dieta, deja am inceput sa simt nerabdare :( sa se termine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

pai faza 3 e aia lunga, 10 zile pentru fiecare kg :)ieri imi faceam calculul cum ma duc eu in vacanta si nu beau si eu un pahar de vin, dar am voie sa calc stramb 2 mese pe sapt asa ca m-am relaxat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Da, plus doua felii de paine, un fruct...

Dar am si eu o curiozitate, am citit dar n-am inteles nicicum: in faza de mentinere am voie sa folosesc ulei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

mentinere care e ?croaziera?
la croaziera ai voie o linguritza mica de ulei . Zice de ea cand explica cum faci vinegrette. Dar banuiesc ca nu mai mult de o linguritza pe zi.
Am mai vazut prin comentariile pe site-urile romanesti ca ziceau de ulei de parafina care nu are calorii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Croaziera e asta pe care-o tinem acum.
Mentinerea e dupa, 10 zile/kg pierdut. Ma intreb, atunci am voie ulei? Ca acum nu folosesc deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

croaziera dr zice o linguritza mica mica in salata ca o exceptie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Buna fetele, azi m-am cantarit si dupa doo sapta am -3kg (adica 60kg), faza e ca asa aveam si dupa 10 zile, deci stagnez de 4-5 zile :(, ma gandesc ca de la micii aia pe care i-am mancat sambata + amidonul de porumb dintr-o prajitura.

De azi nu mai folosesc niciun aliment tolerat sa vadem ce si cum.

Miscare am facut, ma rog nu sport, dar am mers pe jos ore in sir si sambata si ieri.

Va pup si sa aveti spor!

Marina si Dulcetica, fff bine ati slabit la atac, probabil ati mancat tare putin
Am si eu problemaa, mananc mult si tarziu, pe seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Cineva scria de vitamine. Eu am inceput sa iau cam in ultima luna de croaziera si imi pare rau ca n-am luat mai devreme, pentru ca am observat ca a inceput sa-mi cada parul, problema pe care n-am avut-o absolut niciodata. Acum sunt mult mai bine, dar continui cu vitaminele, desi imi e greu sa fiu disciplinata :(


Oana, Dukan nu scrie nicaieri ca trebuie sa mananci putin, ci din contra. Daca nu mananci suficiente proteine atunci corpul nu se indura sa arda grasimile. In lipsa proteinelor, mesajul pe care corpul il primeste e urmatorul: vin vremuri grele, trebuie sa tinem cu dintii de grasime ca sa avem rezerve. Iar pentru energie arde proteinele din muschi si din organe, ceea ce ne face mai slabiti si predispusi la boli.
Posibil ca esti constipata si nu ai eliminat mai nimic din ceea ce ai mancat?
Inca un lucru, in carte scrie ca poti sa folosesti o lingura de amidon de porumb cand gatesti, deci nu cred ca amidonul ala din prajitura ti-a facut rau.


JG, e bine ca tine si sotul, o sa vezi ca o sa fie mai usor asa. Eu am tinut 1 zi de PP si 1 zi de PL timp de 5 luni, sotul la fel, si ne-am incurajat reciproc. Ma rog, ma mai enervam ca el uneori slabea mai usor decat mine :)
Eu trebuie sa admit ca am folosit mereu ceva mai mult ulei in faza de croaziera, de exemplu cand am prajit carnati si chiar carne, dar mereu tamponam cu servete de hartie ca sa absoarba cat de mult ulei. La mine a mers, dar nu sfatuiesc pe nimeni sa faca la fel.


Marina, eu sunt acum in faza de mentinere (consolidare) si vestea proasta e ca in prima jumatate nu ai voie decat 1 celebration meal pe saptamana. Vestea buna e ca la celebration meal ai voie si aperitive, si desert, si un pahar de vin... vai, ce visam cu ochii deschisi la faza asta cand eram in croaziera.
Suna bine painea aia din tarate, cred ca incerc si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Buna dimineatza , ziua 7 a sosit, 54.9 kg. vad ca incep sa stagnez cu atacul, probabil pe aici ma invart cu slabitul rapid, de acum trebuie sa muncesc sa slabesc.
Ieri am avut toata ziua un super gust nasol in gura , ma gandeam sa trec la croaziera dar astazi fiind mult mai bine parca as mai continua o zi cu atac sa fortez nota. Ma decid la pranz ce pun in farfurie:)

Aseara m-am chinuit si sa fac sport 20 min, abdomene si brate, inca ma intreb cu groaza unde e sportiva din mine si am decis sa ma tin serios macar de rutina abdomene, brate acasa, in wk oricum fac mai mult cardio si picioare.

O zi faina va doresc!

Mergi la inceput