Dieta Dukan(2)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Am gasit si eu reteta asta,desi n-am inteles daa drojdia e totusi buna:

Portii: 4
Timp de preparare: 10min
Timp de gatire: 30min
Dificultate: Scazuta
Ingrediente:
-4 albusuri
-8 linguri de tarate de ovaz
-jumatate pliculet de drojdie dr.Q
-100 ml iuart 0,1%
-un praf de sare
Pasi pentru executare:
Se bat albusurile cu praful de sare.Drojdia se amesteca cu taratea de ovaz,dupa care se pune in ploaie,in albusul batut spuma.Se adauga si iaurtul,amestecandu-se bine.Se lasa 10 minute sa se umfle taratea,dupa care se da la cuptorul incins,aproximativ 30 minute.Pofta buna!

Eu nu maninc piine in mod obisnuit ,asa ca nu-i simt lipsa.Dupa cum arata in stare naturala ,parca nu ma atrag deloc.Cred ca varianta gatita e mai agreabila.Eu nu as putea sa le combin cu iaurt ,asa ca intentionam sa ma tin de nas si sa le maninc simplu.
Reteta ta ,Marina,cred ca e un fel de aperitiv ,daca e si cu brinza?!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Nu e a mea e a lui Dukan :). Merge pe post de paine , neavand drojdie a iesit ca un biscuit dar cred ca branza i-a dat o consistenta destul de frageda

Am gasit si asta pe site-ul dukan.ro pusa de O d-na mirelabogatu(ca sa respect copyright-ul). Vad ca si ea are drojdie, caut in carte sa vad daca zice ceva.

"Etapa: 
Atac
Portii: 
12
Timp de preparare: 
5 minute
Timp de gatire: 
40 minute
Dificultate: 
Scazuta
Ingrediente: 
Chifle Dukan
2 linguri tarate ovaz
2 linguri tarate psylium
3 oua
300 gr branza proaspata de 0,1 % grasime
2 lingurite rase drojdie uscata pakmaia
un praf de sare

Pasi pentru executare: 
Se amesteca toate bine, bine, se fac bile cat o caisa coapta si se pun la cuptorul incins bine inainte de a ne apuca de painisoare, apoi, dupa ce bagam la cuptor il dam la potrivit - in 40 minute gata chiflele ca pregatirea e in 5 minute !
Pofta buna !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Buna dimineata,

Raport dupa 2 saptamani de dieta: -3.2 kg.
Cantarul era mai generos ieri, dar aseara am mancat tarziu si mult asa ca azi mi-a dat cu +.

Nu-i nimic, mergem mai departe.

De azi 3 zile PP.

Spor la slabit!



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Bafta, Andreea! Foarte bine ai slabit.
De azi vreau sa tin si eu 3 zile de PP, sa misc putin acul cantarului. Mai ales ca s-a hotarat si barbati-miu sa tina Dukan, asa ca 3 zile numai proine vedem (eu, ca el trebuie sa tina 7 zile PP la cat are de dat jos).

Spor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Fetelor, am gasit o reteta, pur si simplu delicioasa, de clatite...
Yoana Dory:
Un ou,un plic de budinca de vanilie Dr Oetker,3 linguri lapte praf degresat,lapte lichid degresat am adaugat pana s'a subtiat compozitia,nu stiu cat,si indulcitor dupa gust!!!!Inainte de a le pune in tigaie,tigaia trebuie sa fie f bine incinsa.Mi'au iesit 8 bucati,dar is cele mai bune clatite ce le'am mancat pana acum!!!!Nu le'am mai umplut cu nimic!!!

Eu le-am facut prima data in tigaia speciala de clatite, care are diametrul cam mare si le-am intors destul de greu. Apoi le-am facut intr-o tigaie din ceramica cu diametrul mai mic si au iesit super... trebuie doar deslipite putin pe margini cu o spatula de silicon sau lemn si apoi intoarse cu grija... sunt absolut delicioase...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

JG, merci, dar mai am mult pana departe (aprox. 6kg). Nici nu visez inca sa am cate kg ai tu.
Dar ma bucur ca lucrurile progreseaza. Se vede pe haine si e mare lucru.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

salutare , eu tot la -2.5 dupa 5 zile de atac. Mai tin astzi si de maine trec la faza a 2-a ca deja incep sa am gust metalic in gura si nu mai rezist.
Am tot citit in dukan, nu recomanda nicaieri 2/2 , 3/3 PP/PL.
El zice 5/5 daca vrei efect rapid si kgputine, 1/1 daca vrei mai mult de 10 kg minus si tb sa tii mult
in rest recomanda 2/5 PP/PL pt sub 5 kg in minus

Eu ma gandeam sa incerc cu 1/1 sa vad care e efectul macar o saptamana, dac anu mai trec la din astea drastice gen 5/5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Marina, si daca vrei sub 10, dar mai mult de 5?

Eu tin 3 PP/4 PL din comoditate. 1/1 parca e totusi prea putin.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:


Buna!
Mie pe site-ul Dukan mi-a calculat ca trebuie sa tin 4 zile atac,dar eu tin 10,ca vreau sa le dau repede.In acelasi timp ,pe forum citisem ca cineva insistind sa tina mai multe zile decit rezultase n-a avut efectul sperat si m-a dezumflat putin.Vad ca Marina a dat -2.5 dupa 5 zile de atac,iar eu in 6,desi teoretic ar funtiona mai bine cind sint mai multe kg de dat.Explicatia ar fi ca am mincat si iaurt cu 3%,am mai luat si o gura de cas afumat si aseara am mincat 2 capsuni foarte mici.
Parca sint un pic cam ametita!
JG,la voi va functiona mai bine daca sinteti solidari.
CamiSol,nu cumva are zahar plicul de budinca de vanilie Dr Oetker?
andre_ea,daca ai deja 2 saptamini ,ai eliminat tentatia de a te lasa?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica



CamiSol,nu cumva are zahar plicul de budinca de vanilie Dr Oetker?

dulcetica


Nu are. Trebuie sa le indulcesti tu dupa gust. Eu folosesc xylitolul, e un indulcitor natural, foarte bun la gust, asemanator cu zaharul.

Mergi la inceput