Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 1

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Nu vreau sa va sperii,fetelor, dar asta i s-a intamplat soramii, bineinteles ca acum se bucura de ele si le iubeste enorm.
Cica steriletul e indicat dupa 2-3 copii, dar nu toate persoanele il tolereaza. Eu am ales metoda cea mai drastica (ligatura trompelor)pentru ca am luat ani de zile contraceptive orale, deoarece aveam ciclu neregulat si n-aveam nici un reper al ovulatiei...dar nu-mi pare rau, daca ma va pali vreodata sa mai fac un bebe, pot face Fiv sau pot adopta o fetita
Bubu , sunt mai multe locatii ale directiei taxe si imp locale sector 4 ca e in functie de zona.scuze de delay


Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

danaang nici nu stiam ca trebuie sa faca kk dupa fiecare alaptat! fetita mea face de vreo 4, 5 ori pe zi dar nu neaparat dupa alaptat, face doar ziua in ultima vreme, la inceput facea noaptea mai mult, imi aduc aminte ca ma chinuiam sa o adorm pana la 4 dimineata si pana atunci o schimbam de 3 ori. Se screme destul de mult uneori dar o pun la san si apoi se linisteste indiferent ca face sau nu kk. Eu nu i-am dat pana acum nimic cand se screme

Sovi tu cand si cum ii dai infacolul, apa de colici si protectis, pe rand? inainte de masa?

Aseara ma durea un san de fapt doar deasupra lui pe o portiune de nu mai puteam, inca nu am mai patit asa, nu era tot sanul tare doar o parte. Am pus-o pe fetita la san vreo 2 ore nici nu stiu dc mai iesea ceva din el ca pe gurita nu ia iesit nimic. Apoi mi-am pus varza si la urmatorul alaptat tot la sanul ala am pus-o si apoi iarasi varza, astazi sunt mai bine.

Karina 07.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

kovacsc ai incercat si cu pompa? Eu cand am sanii super incarcati si cu zone tari, ii pun la pompa si masez in acelasi timp cand trage .
Cand suge bebe e gru sa si masezi daca ai sanul mare.

Eu de vreo 2 zile l-am pius pe bebe sa suga pe pat intr-o parte si merge bine. Mai ales ca daca adoarme il las acolo fara probleme fara sa-l mai zgaltai cu pusul din bratele mele.

Ideea e ca ziua doarme franturi pana pe la 4 si se trezeste des. Noaptea e ok.


Multumesc Bunului Dumnezeu!

Mamica fericita de iepuras Victor Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Citat:
citat din mesajul lui kovacsc
Sovi tu cand si cum ii dai infacolul, apa de colici si protectis, pe rand? inainte de masa?

Karina 07.04.2012


Protectis se da doar odata pe zi, celelalte initial vroiam sa le dau alternativ inainte de fiecare masa, dar nu reusesc sa fiu asa disciplinata, asa ca ajung sa le dau si impreuna daca am sarit niste ture. Oricum, tocmai mi-am dat cu firma-n cap, ca dupa ce am scris aici, mi s-a pus pruncul pe urlat, cum n-a facut-o niciodata. M-am chinuit cateva ore cu el, acum doarme si mi=am facut si eu o salata ca muream de foame.
Ori e de la mazarea mancata ieri, ori pur si simplu a venit randul colicilor. Sa nu imi recunosc baiatul, zau asa! Bine ca in cateva zile tre sa imi vina infacolul de UK si supozitoarele carum carvi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wildorchid spune:

Buna seara, fetelor

Va invit pe aceasta cale in grupul "Mamici fericite de 2011" de pe facebook pentru a discuta si a ne impartasi din experienta minunata de a fi mame de bebelusi de 2011, plecand de la capitolul diversificare si ajungand unde vrem noi. Mentionez ca grupul este accesibil doar mamicilor care au nascut in 2011 si este secret, pentru ca ne respectam intimitatea si confidentialitatea discutiilor. Va asteptam cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Amy am incercat si cu pompa putin si masam in timp ce sugea, multumesc oricum.

Karina 07.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

JD: bine ati ajuns acasa!
Oanace: cam o data pe zi sau la 2 zile pun eu ser fiziologic in nasuc, dar atunci cand o simt ca haraie o mai chinui si cu betigasul de urechi sa scot mucisorii ca nu trec doar de la ser.
Dia_tm: si Bianca vrea sa mai pape dupa ce vomita, cred ca nu-i place gustul care ii ramane pe gat, asa ca eu ii dau sa o calmez. Am patit si eu sa tuseasca sau chiar sa ragaie in timp ce papa si nu da drumul la san
SuperMami: felicitari pt bilant, pupam cumintelul de Vlad
Wildorchid: noi toate suntem mamici de 2012

Astept sa se trezeasca mandra sa pape si sa iesim putin pe-afara ca pana acum mi s-a parut prea cald, dar se pare ca nu m-am organizat prea bine, cred ca ne prinde noaptea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Sovi multumesc pt raspuns
Miha felicitari pt bilant!
Oanace eu o sa-l pun in colacel de indata ce-l primesc , nu cred ca e micut.

La noi programul de gangureala si ras e din ce in ce mai lung si de mai multe ori pe zi . Azi la 5.30 ghiciti cine radea si chiuia la mine?
Maine mergem la controlul de 2 luni si avem de facut si 3 vaccinuri, sper sa nu facem febra dupa aia...

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Multumim fain, Ronina si Monna.
Monna, hai ca ti-a indulcit Andi trezirea cu chiuiturile si zambetele. Pupam voinicul si bafta maine la vaccinuri. ce vaccinuri faceti?
noi facem la 2 luni pentaxim si engerix si la 3 luni rotarix

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Miha de vreo saptamana rade si chiuie in fiecare dimi cand se trezeste numai ca dimi s-a trezit la 5.30, s-a gandit el ca mami e super odihnita si are chef de dragalit :). Maine facem a doua doza din vaccinul pt hep. B, rotarix si inca unul dar nu mai stiu care

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput