Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 1

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emmaella spune:

Bine v-am gasit in casuta noua!
Noi nu am avut internet o perioadasi nu am mai putut intra sa va citesc dar promit sa recuperez tot ce ati scris.
Noi suntem bine ,am botezat-o pa Anastasia duminica si ma laud cu o fetita minunata care a fost foarte cuminte si la biserica(unde nu a plans decat putin cand a fost afundata in cristelnita)si la restaurant .Am pus si noi cateva poze pentru cine vrea sa ne vada
Ne-a fost dor de voi si abia astept sa recuperez ce a-ti scrisEu am o problema cu piciorul(glezna) stang care mi se umfla ingrozitor de tare si de cateva zile a inceput sa ma si doara.nu stiu ce se intampla dar trebuie sa ajung la un doctor sa vad care este cauzaAnastasia este cuminte,a inceput sa gangure si sa ne zambeasca ....suntem topiti dupa ea.Multumesc in fiecare zi Bunului Dumnezeu ca dupa 7 ani ne-a mai daruit un copil la fel de minunat ca primul.....asteptarea a fost grea dar a meritat pe deplin....suntem impliniti si nu mai avem nevoie de nimic in afara de sanatate ca sa ne putem creste aceste minunate comori


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Meg da cautare pe google la colacei bebe si o sa gasesti un blog. E 50 lei si in Buc vi le livreaza personal. Eu mi-am luat putin teapa ca am comandat si cu tot cu transport m-a ajuns la 85 lei si dupa ce am platit si dat comanda l-am gasit pe ebay cu 5$ si transport gratuit.
Emmaella sa va fie de bine botezul!


Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanace spune:

meg uite aici un link: http://colaceibebe.webs.com/ pentru colacei. Oare de la ce varsta a bebeilor e ok sa-i punem in ei? Ca si eu as pune buburuza mea , dar mi se pare prea mica?
Emmei ii este nesucul infundat mai tot timpul. Alaltaieri am exagerat cu seul fiziologic si a avut o mica sangerare la nasuc . Voi de cate ori le puneti? Si ai vostri respira la fel de suierat sau puiuta mea e racita?
Ronina, am vazut pozicile tale de la botez de pe picasa. Foarte frumoase, felicitari! Si rochita ta mi s-a parut tare frumoasa, si aranjamentele, si tortuletul Biancai! Cred ca ati avut o distractie pe cinste.
fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui emmaella
[Multumesc in fiecare zi Bunului Dumnezeu ca dupa 7 ani ne-a mai daruit un copil la fel de minunat ca primul.....asteptarea a fost grea dar a meritat pe deplin....suntem impliniti si nu mai avem nevoie de nimic in afara de sanatate ca sa ne putem creste aceste minunate comori


Emma,mami de Andrei(7 ani) si Anastasia 14.03.2012

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

Neata,
M-au uns la suflet vorbele tale Emaella, chiar asa simt si eu, cu diferenta ca la noi au fost 5 ani de asteptare...dar a meritat din plin toata asteptarea

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Dupa 2 nopti cu trezit pt papat si adormit la loc (sau cel putin stat cuminitica in pat), bebelina mea a revenit la program nocturn ...de la 4:30 suntem treze.
Am un deficit crunt de somn...de aseara m-a prins o durere de cap crunta asa ca noaptea umblam prin bucatarie dupa paracetamol ...dar nu se mai putea, simteam ca explodez.
Am mai tras o tura de nervi urmata de o depresie serioasa (pe motiv ca sunt incapabila sa fiu mai calma si nu-i normal).

In continuare vomita de numa...unul din momentele preferate pentru asta fiind cand ii schimb scutecul (varianta ideala este cand in timp ce o schimb vomita si dau si eu repede sa o sterg cu o babetica, iar ea, profitand de faptum ca nu e inca bine inchisa in scutec, mai face cate ceva, ca sa avem de schimbat si paturite, si hainute si de toate.
Dar inca merg pe ideea ca e ok, cum zicea pediatra; oricum luni mergem la pediatra...o mai intreb. Dar nu da semne de suferinta cand vomita, si ia bine in greutate.
O dilema majora de-a mea e ca de regula dupa ce vomita bine de tot, vrea sa manance...si nu stiu cum sa fac: intr-un fel n-as tine-o flamanda, dar dupa ce mi-a demostrat ca oricum nu ii incape tot ce-a mancat la masa anterioara in stomac, cum sa mai torn alta tura de laptic in stomacelul ei mic???

De eructat, nici vorba.

In schimb a reusit de doua ori performanta sa tuseasca in timp ce mananca, si fara sa dea drumul la san (habar n-am cum face).

Gaviscon? - mi-a fost recomandat mie in sarcina... dar mi se facea atat de greata de la el (greu sa-mi imaginez ceva care imi produce mai multa greata) ... asa ca la bebe clar nu m-as risca sa-i dau (nu de alta, dar e fata mea si poate-mi seamana).

Acum e urlatica urlatica...daca o tin in brate se mai linisteste un pic, dar nu pentru multa vreme. Asa ca las calculatorul in pace, ca oricum n-am nici un spor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

Neatza fetelor! ma confrunt cu o problema, poate ati intalnit-o si voi: fetita mea nu are scaun la fiecare alaptat ci dupa vreo 2-3 ore de la alaptat, timp in care , are niste crampe si se screme incontinuu vreo ora de mi se rupe sufletul, asa ca si cum ar fi constipata, dar scaunul il are normal, de bebe, momentan facem tratament cu debridad si espumisan, nu stiu sunt colici, are probleme cu digestia? nu mi se pare normal ptr un bebe de o luna, am fost si la pediatru si a zis ca e ok, daca ati mai avut probleme de genul, puteti sa imi dati solutii, tratamente, metode...de a o scapa de durere, e alaptata la san, deci ceai nu ii dau, o zi cat mai placuta si insorita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Citat:
citat din mesajul lui kovacsc

Sovi sper ca de data asta sa nu iti mai arunci blugii de gravida, nu se stie niciodata ....glumesc, sa nu te superi pe mine.

Karina 07.04.2012



ba am pus hainele de gravi in punga si cel mai probabil iar le pun langa ghena, ca n-am cui sa le dau. am 2 verisoare care au ramas gravi, dar nu le-ar veni.

Citat:
citat din mesajul lui megbeng
intrebare: cele are aveti acum 2-3 copii..ce faceti cu contraceptia pe termen lung? (presupunand ca nu mai vreti sa ramaneti gravi ) eu am optat pentru sterilet, la sfatul ginecologului..o sa il punem peste vreo luna, pana atunci mai vreau info/pareri..


Desi capiez rau daca mai fac unu, inca nu prea stiu nici eu! Dr. naturist iridolog la care ma mai duc, mi-a zis din experienta lui destul de vasta, ca singura metoda safe (care sigur nu duce la cancer) e vasectomia omului. hm, i-am zis, dar inca vad ca se face ca ploua, iar eu nu vreau sa il imping de la spate. Probabil voi folosi metode cobinate de contraceptiv local, plus preze in perioada fertila. Ma batea gandul sa imi iau un microscop dinala mic pt saliva sa vad exact cand mi-e perioada fertila.

Buburuza, Iustin e copil de "terminat afara"

Monna, niciodata nu mi-am facut griji de intratul apei in urechi, si n-am avut probleme. dupa baie, folosesc pompa de scos apa. e dinaia de nas, care are si un mustiuc de ureche.

Chito, sa va fie de bine botezul! Hai, ca o masa pe zi data afara, parca nu mai suna asa grav. Putere multa!
Emma, sa va traiasca crestina!

Dia_tm, forta fie cu tine! si sanatate, sa treaca repede. poate te uiti la prospectele de la Mentat si Lecitina, de tinut depresia departe.

Danaang, aceeasi problema o avem si noi uneori, dar inca nu e grav ca nu ajunge sa urle, doar se enerveaza. daca ar trece mai mult de 24 h de la ultimul kk sau ar urla de durere, i-as pune supozitor cu glicerina. deocamdata infacolul, apa de colici si protectis isi fac treaba destul de bine.

Deci zenul meu de noapte e partial dus, ca de 3 dimineti ne trezim la 4 ca are ora de facut kk si nu iese. se frichineste si muceste dupa ce ii dau sa mance pana pe la 5 de imi sare somnul, apoi cand sa adorm la loc, da zana la ora 6 fix cu usa de perete tipand ca ea vrea banana ACUM!

Pup, mamiceala frumoasa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

noi ne-am intors de la controlul de 1 luna si 1 saptamana cu 5040 grame, si lungimea de 56, deci a luat 5 cm in lungime si 1540 in greutate...am primit felicitari de la doamna dr pentru alaptat si cumintenie
Eu sunt super incantata si relaxata...de-acum am confirmarea ca relaxarea mea face numai bine bebelusului
Sovi, ce am ras de faza cu terminatul afara, sora-mea are 2 fete, amandoua prezervative rupte


Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Vai, Miha, 2? Sper ca a schimbat macar marca de preze, dc nu si metoda de aplicare... tulai, si metoda asta contraceptiva e considerata destul de safe. Oricum, sa le traiasca :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

bueiii ma speriati!
eu pana acum cu din astea am "mers" si nu am avut accidente...
acu' stau cu frica

in alta ordine de idei, am reusit ieri hei rupul! totul e bine p-acolo. cica chiar m-am vindecat mai bine si mai frumos ca la prima cezariana! nu pot decat sa ma bucur!

ma duc sa ma cert cu vecinii ca i-a pocnit daramatul blocului la ora asta si nu pot culca copiii de bubuieli!





mami deSerban Alexandru 15.07.2009 si Mara Ioana 15.03.2012

Mergi la inceput