Aspirante optimiste>20ani (789)Felicitari Blue_sea

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

miha neata

emiliacauta pe net despre subprogram.iti apar toate informatiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Am gasit informatii din 2011 si nu stiu daca s-a modificat ceva in ultima vreme:
www.doctorionline.ro/fertilizarea-in-vitro-pe-banii-statului-in-linie-dreapta/" target="_blank">http://www.doctorionline.ro/fertilizarea-in-vitro-pe-banii-statului-in-linie-dreapta/

La 1 iunie 2011, Ministerul Sanatatii va publica pe pagina de web www.ms.ro, lista unitatilor care au fost admise In Programul de fertilizare in vitro si embriotransfer. Ulterior acestei date, includerea unor noi unitati sanitare In program se va realiza In limita fondurilor aprobate cu aceasta destinatie, pe baza documentelor care atesta efectuarea a minimum 50 de proceduri FIV/ET.Acte necesare pentru fertilizare in vitro

Incepand cu data de 15 iunie 2011, cuplurile care doresc sa acceseze programul Ministerului Sanatatii de fertilizare in vitro pot depune dosarele la sediul unitatilor sanitare care il deruleaza.

Dosarul trebuie sa cuprinda urmatoarele documente:

1.cerere pentru includerea in subprogramul FIV/ET – document original;
2.copii legalizate dupa actele de identitate ale membrilor cuplului;
3.copie legalizata dupa certificatul de casatorie;
4.adeverinta eliberata de casa de asigurari de sanatate din care sa rezulte calitatea de asigurat in sistemul de asigurari sociale de sanatate, de cel putin 2 ani – document original, emis dupa data de 1 ianuarie 2011;
5.declaratie pe proprie raspundere din care sa rezulte ca nici unul dintre membrii cuplului nu are copil In viata – document original;
6.adeverinta medicala eliberata de medicul de familie din care sa rezulte inaltimea, greutatea si indexul de masa corporala al femeii – document original, emis dupa data de 1 ianuarie 2011;
7.buletine de analize medicale din care sa rezulte valoarea FSH si AMH – documente originale, emise dupa data de 1 ianuarie 2011;
8.documente medicale din care sa rezulte diagnosticul de sterilitate al cuplului solicitant – documente originale emise dupa data de 1 ianuarie 2011;
9.document medical din care sa rezulte indicatia medicala pentru realizarea procedurii de FIV/ET – document original, emis dupa data de 1 ianuarie 2011;
10.declaratie pe proprie raspundere din care sa rezulte ca solicitantul a depus un singur dosar la sediul unei singure unitati sanitare care deruleaza subprogramul FIV/ET;
11.document din care sa rezulte angajamentul cuplului privind depunerea copiei certificatului de nastere a copilului, la sediul unitatii sanitare In cadrul careia s-a realizat procedura FIV/ET, in termen de maximum 10 zile de la emiterea acestui document;
12.opis (inventar) al documentelor dosarului cu precizarea numarului de pagini aferent fiecarui document In parte.
Pot beneficia de programul ministerului toti cei care indeplinesc urmatoarele criterii de eligibilitate:
•cuplu steril, definit drept cuplul conjugal care nu a avut capacitatea de a se reproduce fara a folosi mijloace anticonceptionale timp de 2 ani de viata conjugala;
•cuplu casatorit de cel putin 2 ani;
•cel putin unul dintre membrii cuplului are cetatenie romana, cu domiciliul stabil in Romania;
•cel putin unul dintre membrii cuplului are calitatea de asigurat in cadrul sistemului de asigurari sociale de sanatate de cel putin 2 ani;
•nici unul dintre membrii cuplului nu are copil in viata;
•cuplu autolog (se exclude donarea de ovocite, de sperma sau mama surogat);
•varsta femeii cuprinsa intre 24-40 de ani;
•indexul de masa corporala al femeii cu valori cuprinse intre 20-30;
•rezerva ovariana in limite normale probata de valoarea FSH si AMH
Dosarul medical, respectand criteriile de includere, va fi inregistrat de catre unitatile sanitare participante In program, iar copia acestuia va fi transmisa la Ministerul Sanatatii pentru evaluare. Pentru pastrarea confidentialitatii, copia dosarului va cuprinde doar un cod. Dosarele pentru solicitarea includerii cuplurilor in subprogramul FIV/ET transmise de unitatile sanitare care deruleaza subprogramul se inregistreaza la Registratura Ministerului Sanatatii, in ordinea cronologica a datei de intrare in institutie.

La Ministerul Sanatatii dosarul va fi analizat de catre o Comisie numita prin Ordin de ministru din care vor face parte 5 membri (1 reprezentant Ministerul Sanatatii, 2 medici ginecologi neimplicati direct in reproducerea umana asistata, 1 medic urolog, 1 reprezentant al societatii civile). Comisia se va intruni in primele 5 zile ale fiecarei luni
In cazul unui dosar aprobat, Ministerul Sanatatii va efectua plata procedurii de fertilizare in vitro, in limita sumei de 6.150 lei, in doua etape:

•4.920 lei dupa realizarea procedurii de fertilizare ( prelevarea ovocitelor prin punctie foliculara; recoltarea spermei si procesarea acesteia; inseminarea ovocitelor; transferul embrionar)
•1.230 lei dupa confirmarea finalizarii procedurii FIV/ET cu o sarcina, urmata de nastere

Daca stiti ca s-a schimbat ceva in ultimul an va rog sa modificati.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Mai fetelor stiti ce mi-a tunat mie prin cap acum, ce ar fi sa fac analizele imunologice dar doar cele IGG sa vad ce am avut in trecut si care ies pozitive dupa sa le fac si IGM.
Nu ar fi bine sau trebuie facute impreuna?
Ma gandeam ca as iesi mai ieftin.
Sa nu aruncati cu rosii daca nu e bine ce am zis.




Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu aspenter, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camcris spune:

Citat:
citat din mesajul lui draguta
Camcris ce mai spui, ai mai facut ceva investigatii?


am facut o HSG, sunt in regula o trompa mai greu permeabila ceea ce stiam de cand am facut laparo, nimic nou, la noi sigur sunt cauze necunoscute, am zis ca voi merge mai departe pe IA




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui velvet

mikyneata.eu de ex vreau sa fac ICSI.iar costul este de 100 mil sa zicem.statul imi da 1200 de euro.restul il platesc eu,nu?la giulesti asa de ieftin e un FIV?nu trebuie sa mai platesti nimic in plus?


uite aici un link
http://legestart.ro/Norma-metodologica-2011-realizarea-raportarea-activitatilor-specifice-cadrul-subprogramului-fertilizare-vitro-embriotransfer-(NTg3NDUy).htm


Anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 75mg 1/zi, Femibion 1/zi, Magne B6 1/zi, Vitamina E 1/zi, Acid Folic 1/zi, Vitamina C 1/zi
3 Inseminari nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Mihaela, si eu sunt in aceeasi dilema ca si tine, pentru ca aceste analize sunt foarte scumpe. Am facut eu un calcul si as ajunge pe la 800 ron pentru toate (inclusiv rubeola, varicela, listeria, toxoplasma). Cred ca totusi e bine sa facem ai IGM-urile, mai ales pt CMV, toxoplasma).O sa vorbesc maine cu dr.

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Bob fata draga, ma bucur ca esti bine si mai intri pe la noi, felicitari prietenei tale, o sarcina usoara si un bebe sanatos!

Emilia, mi-e de la Promed am primit o serie de harti pe care trebuiesc complectate, sunt declaratii pe propria raspundere ca nu ai copil in viata, ca ai depus un singur dosar...etc, trebuiesc legalizate buletinele (sos, sotie), certificat de casatorie, adeverinta de la CASMB precum unul dintre voi este asigurat de cel putin 2 ani, de la medicul de familie se ia o adeverinta pentru indicele de masa corporala care trebuie sa fie intre 20 si 30, AMH si FSH cat mai recente facute, iar celelate analize HEMOLEUCOGRAMA COMPLETA, VSH, GRUP SANGUIN ABO, Rh, IMUNOLOGIE, dintre aceste unele se vor repeta inainte de procedura FIV, aici depinde de fiecare clinica in parte, unele dintre ele au valabilitate 1 an inainte, de aceea inainte de a face analizele cel mai bine mergeti la medcul cu care faceti fiv-ul sa va recomande el ce mai trebuie sa faceti. sper ca am fost cat de cat clara, oricum nu va doresc sa ajungeti la acest stadiu si sa fie pentru voi doar informare



Anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 75mg 1/zi, Femibion 1/zi, Magne B6 1/zi, Vitamina E 1/zi, Acid Folic 1/zi, Vitamina C 1/zi
3 Inseminari nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Citat:
citat din mesajul lui flowerbee

Mihaela, si eu sunt in aceeasi dilema ca si tine, pentru ca aceste analize sunt foarte scumpe. Am facut eu un calcul si as ajunge pe la 800 ron pentru toate (inclusiv rubeola, varicela, listeria, toxoplasma). Cred ca totusi e bine sa facem ai IGM-urile, mai ales pt CMV, toxoplasma).O sa vorbesc maine cu dr.

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!


Am vazut ca este profil torch la sinevo si costa 330 de ron, intra toxoplasma, cmv, rubeola si herpes iar lysteria separat costa 58 de ron, ar mai fi si altele daca nu ai facut nimic inca, eu am facut chlamidia, micoplasma, ureaplasma, gonococ, VDRL nu tin minte daca l-am facut sau nu, hepatitele le-am facut anul trecut si nu cred ca mai trebuie repetate si ar mai fi HIV dar ala sigur nu il fac, decat daca e musai in momentul in care sunt insarcinata.
Adevarul e ca ne rupe la portofel analizele astea, eu am facut si tot ce tine de trombofilie, hormonale cam tot in afara de imunologice, daca nu o sa mai fie nevoie sa cumpar injectii vineri si e productia de foliculi buna poate imi fac si astea si scap.




Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu aspenter, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana178081 spune:

Va pup fetele.
Iar am fost in delegatie,bine acum fara scopul de a face bebe,caci bebe e bine in burtica.Chiar am glumit cu al meu dupa ce ne-am iubit:"hai poate mai iese unul,sa fie asa la o diferenta de 1luna jumate"
Eu ma simt bine,n-am nimic(greturi/varsaturi),vineri am fost la PAP+secretie,maine merg la spital sa-l vad pe soricel abea astept!
Daena n-am fost eu ultima graviduta,a mai fost cineva dupa mine.
Velvet bafta multa,iti tin pumnii.
Va pup pe toate,sa vina bebe la voi curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Mihaela, eu tin minte ca la sarcina trecuta am facut o lista luunga de analize si am dat o gramada de banuti. Unele insa au fost gratuite de la medicul de familie pt ca am facut analizele dupa ce am aflat ca sunt graviduta.

Acum insa vreau sa le fac inainte, mai ales ca eu mananc f multe chestii crude, nepasteurizate, merg pe la tara, ma joc cu pisici etc. Plus ca nu aveam imunitate nici la toxoplasma, nici la listeria, nici la varicela etc. Iar analizele pentru hepatite trebuie musai repetate.



Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput