Aspirante optimiste>20ani (789)Felicitari Blue_sea

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Buna fetelor, am si eu o intrebare: joi merg la stomatolog si tot joi ar trebui sa fie ziua ovulatiei. Ideea este ca va trebui sa fac o radiografie la o maseluta, pt ca are o carie mai deosebita, zice dna dr, deci cred ca ratez luna aceasta pt ca radiatiile acelea sunt nocive. Voi ce stiti? Radiatiile pot afecta si ovulul, chiar daca nu exista inca produs de conceptie iar conceptia s-ar produce a doua sau a treia zi dupa radiografie si anestezie?

Azi am mai facut o tura de analize pentru tiroida.

Hai mai veniti cu bebei!


Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

buna dimineata fete

kmy,neataultumesc de cafeluta.

oxy,programul de la stat continua.numai in mai nu se intruneste comisia de evaluare a dosarelor.se da 1200 de euro subventie si inca 300 daca e sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Neatza fetele!
Draguta multumesc pentru link! durerea mea de cap s-a mai atenuat, ieri am dormit de la ora 17:30 pana astazi la 6 , acum nu stiu ce sa fac daca sa mai merg sambata la dr sau nu. Maine am programare la dermatolog ....... parca nu mai termin cu doctori astia, zici ca se tin scai de mine

Oxxy eu o sa fac FIV cu programul national, depinde unde vrei sa faci Fiv-ul, de ex la Giulesti nu se percepe niciun fel de taxa, se plateste doar tratamentul, la Promed unde fac eu se mai dau niste banuti in plus pe langa pretul tratamentului. Intreaba-ma ce vrei sa sti exact si iti voi raspunde cu cea mai mare placere.

pe toate fara exceptie


Anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 75mg 1/zi, Femibion 1/zi, Magne B6 1/zi, Vitamina E 1/zi, Acid Folic 1/zi, Vitamina C 1/zi
3 Inseminari nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui flowerbee

Buna fetelor, am si eu o intrebare: joi merg la stomatolog si tot joi ar trebui sa fie ziua ovulatiei. Ideea este ca va trebui sa fac o radiografie la o maseluta, pt ca are o carie mai deosebita, zice dna dr, deci cred ca ratez luna aceasta pt ca radiatiile acelea sunt nocive. Voi ce stiti? Radiatiile pot afecta si ovulul, chiar daca nu exista inca produs de conceptie iar conceptia s-ar produce a doua sau a treia zi dupa radiografie si anestezie?

Azi am mai facut o tura de analize pentru tiroida.

Hai mai veniti cu bebei!


Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!


Bee nu afecteaza cu nimic radiografia si anestezia la ovulatie, dr mi-a zis ca pana la 10 zile de la ovulatie pot face orice, dupa aceea nu este voie pt ca atunci se produce implantarea. Asa ca mergi cu incredere. Este mai important sa le repari acum decat sa ramai insarcinata si sa le faci pe timpul sarcinii.


Anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 75mg 1/zi, Femibion 1/zi, Magne B6 1/zi, Vitamina E 1/zi, Acid Folic 1/zi, Vitamina C 1/zi
3 Inseminari nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

mikyneata.eu de ex vreau sa fac ICSI.iar costul este de 100 mil sa zicem.statul imi da 1200 de euro.restul il platesc eu,nu?la giulesti asa de ieftin e un FIV?nu trebuie sa mai platesti nimic in plus?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Neata fetelor.
Eu am fost si m-am intepat pentru prolactina, maine am rezultatul si sper sa fie unul bun sa scap de brocriptin, oricum m-am invatat cu el nu are nici o reactie la mine dar sa ma linistesc sa stiu ca e in limite si asta si dupa aia sa ma doara capul doar de trombofilie, progesteron, stimulare.
Gaby eu sper sa reusesc, vesti mai multe pe vineri cand merg la eco si sper sa am productie mare sa nu mai trebuiasca sa cumpar alte injectii.
Stiti ce ma mananca pe mine acum? Analizele imunologice parca imi stau in cap, eu nu am facut decat chlamidia, ureaplasma, micoplasma, gonococ si hepatitele le-am facut acu 1 an si ceva.
O sa vorbesc vineri cu doctorul sa vad ce zice sa le fac sau nu, dar oricum trebuie sa mai astept putin sa mai adun ceva banuti ca s-au golit buzunarele si portofelele.
Doctorul mi-a propus inseminare la tratamentul asta dar costa 650 ron si e mult, am vazut ca voi ati dat mai putin, asta la clinica cu tot cu prepararea spermei.
Va pup ma pregatesc sa imi fac injectia si dupa sa pap ca am inceput o cura de slabire si sunt bucuroasa ca am dat jos 800 gr, dar nu va zic ca de la operatie incoace m-am ingrasat 3 kg si ceva.




Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu aspenter, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Buna dimineata, fetelor !

Suntem si noi pe aici, va mai spionam sa vedem ce si cum. Suntem bine, am facut morfo2, totul e in regula, din punctul de vedere al bulinicii nu ne plangem.

Saptamana trecuta m-am intalnit din intamplare cu prietena mea si n-a putut sa rabde sa nu-mi spuna ca e graviduta. Nici 5 sapt nu avea, dar era foarte fericita. Ei incearca de cativa ani deja, cu investigatii, cu interventii (a facut HSG, apoi laparoscopie toamna trecuta, cand au si operat-o de endometrioza avansata). Si in ianuarie i s-a terminat menopauza indusa si au putut presta. Dar fara folos aceste zile, astfel ca incepusera demersul pentru FIV. De Paste au fost plecati in Spania, si-a facut teste de ov acolo si i s-au pozitivat in Vinerea mare. Ea fiind putin mai credincioasa a zis ca nu vrea sa presteze atunci si au asteptat pana sambata dimineata. Singurul contact ala a fost. Si a fost unul cu noroc. Dupa 2 teste pozitive, a mers la doctor si au putut doar sa vada ca exista o sarcina in uter, a primit tratament de fixare cu progesteron si vitamine si acum sunt fericiti si tare nerabdatori sa urmareasca evolutia sarcinii.
Am fost atat de fericita pentru ei, pentru ca au avut multe piedici in demersul acesta, multe frustrari, multi bani cheltuiti etc. stiti si voi cum e tot chinul. Dar ma bucur ca nu s-au lasat infranti si au luptat cu absolut tot ce le-a stat in putinta, au facut totul ca la carte: monitorizari, investigatii, stimulari, interventii etc. Si iata ca minunea lor s-a produs, spre fericirea multor oameni din jurul lor.
Am vrut sa impartasesc vestea lor, ca sa va impulsionez. Stiu ca e greu sa astepti ani de zile (si eu stiu si prietena mea stie), dar iata ca mai rasare si soarele uneori, oricat de negri sunt norii.
Va pup, nu va pierdeti speranta, trebuie sa fie bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Fetelor, legat de FIV, cele care stiti cum e cu programul national, scrieti va rog un post complet cu ce analize si investigatii si adeverinte trebuie la dosar si unde se merge cu dosarul si cum se face. Ar fi, cred eu, foarte util.
Pe mine una ma intereseaza, ca daca nu reusesc cu stimulare luna asta am sa fac HCG si daca nu am sa ovulez cu stimulare am sa fac si drilling ovarian si apoi daca tot nu reusesc vreau sa stiu pe ce cai sa apuc, incotro sa merg. La privat nu am bani de FIV, o inseminare as incerca totusi inainte si daca nu si nu atunci FIV la stat. Sper sa nu fie nevoie dar mai bine sa stiu ce s-ar putea face decat sa nu stiu. Si cum eu de spitalele de stat ma feresc ca de raie si nici la medicul de familie n-am fost in viata mea de adult (decat sa imi vizeze cate un concediu medical luat de la Medicover), sunt mai habarnista cu birocratia de la stat.

Multumesc anticipat.
Em



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

bobmultumesc pt ca mi-ai spus de prietena ta.poate se intampla si la mine o minune inainte de FIV.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Bob felicitari pentru rezultatele bune si pentru prietena ta.Ma bucur ca mai intri pe la noi, dupa cum vezi se scrie din ce in ce mai putin.




Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu aspenter, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput