Aspirante optimiste>20ani (789)Felicitari Blue_sea

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Mihaela, eu in trim 1 am facut torch si am avut toxo ambele negative. Doc mi-a zis atunci sa repet doar IGM-ul. Eu zic sa intrebi doctorul totusi daca faci igm sau igg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Bun gasit fete dragi,
Iertati absenta indelungat. Am avut o perioada foarte agitata la serviciu.
Altfel sunt ok, am vazut inimioara si pe 21 ma duc la analize si eco, la spital. Stiti ca va spuneam ultima data ca oscilez intre doi medici. Am decis sa raman totusi la primul, chiar daca e ceva mai scump la vorba, pt ca mie imi inspira foarte multa siguranta si reuseste sa imi scoata toti piticii de cate ori ma duc fixata pe vreo idee. Intre timp am facut ceva cercetari si despre celalalt si nu m-am lamurit cat a profesat obstetrica si cat management, deci nu ma convinge.

Legat de analizele imunologice, recomandarea generala este ca IgG si IgM sa se faca la pachet, din acelasi ser. Asta pentru ca la o infectie foarte recenta IgG poate fi negativ iar IgM pozitiv. De asemenea, la o infectie relativ recenta, pot iesi si IgG si Igm pozitive, iar IgG de regula are valori mari, iar la o infectie veche, la care aveti anticorpi, IgG iese pozitiv, dar cu valori mai mici. Acum aceste valori mari si mici depind de la persoana, la persoana, si facad doar IgG-ul riscati o interpretare falsa. la unele dintre analize se poate face si IgA (cred ca asa se cheama) care determina gat de puternic este IgG si in functie de asta se interpreteaza vechimea infectie. Insa de regula se face doar daca sunt amandoua pozitive, pt ca IgM nu scade chiar imediat dupa infectie.
O chestie care ma framanta si pe mine si va sugerez sa fiti atente este acuratetea laboratorului si a metodei folosite. Varicela si CMV sunt din aceeasi familie de virusurui herpetice. Eu am avut CMV negativ la Sara, toata sarcina si nici de unde lua nu prea aveam cum intre timp. Cu toate astea, acum am facut niste analize si imi iese IgG pozitiv. Am citit ca tulpinile astea de virusuri pot da reactii incrucisate si ca pt validarea rezultatului ar trebui folosite cel putin 2 metode de detectare. Asa ca acum astept sa repet analizele. Oricum IgM e negativ.
A! Si sa nu uit, in caz ca ambele sunt negative, se recomanda sa le repetati la distanta de cateva luni. Eu cand am facut anul trecut analizele de varicela, mi-a iesit unul negativ si unul echivoc, si la o saptamana dupa am avut eruptia. Deci nici una din analize nu dedecteaza infectia in curs de "incubatie".
M-am intins cat o zi de post!
pe toate cu drag si va Sa va dea DD fiecareia bb mult asteptat!

Iulia, mami de Sara Andreea
http://saraandreea.shutterfly.com/36?startIndex=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Buna
Flowerbee, s-a mai vb pe aici, jucatul cu pisicile nu are nici o treaba cu transmisia de taxoplasmoza, poti sa iei si de la o carne care nu era bine gatita.
Fetele, analizele de care vb voi sunt obligatorii si pt inseminari.(cel putin asa a fost si la mine, plus ca aici se zice sa ca ar fi valabile 6 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

De acord cu tine, Gaby! Toxoplasmoza se face foarte rar din cauza pisicilor. Eu am avut pisici de cand ma stiu, multe...zeci...stateam la casa si la noi veneau mereu pisici "noi"...cand eram copil le pupam in bot, nu ma spalam mereu pe maini dupa ce ma jucam cu ele...si nu am facut niciodata toxoplasmoza, dovada ca nici macar nu am anticorpi. Am vorbit cu un veterinar a carui sotie nascuse 2 bebei si mi-a zis ca in majoritatea cazurilor toxoplasma se ia de la carne netratata bine termic (sau salamuri crude si afumate), de la legume/fructe nespalate suficient (de exemplu, salata creata sau struguri care sunt greu de spalat) sau daca lucrati in gradina cu mainile direct in pamant si pe acolo sunt fecale de animale. Scuzati detaliile dar trebuie sa va spun exact ca sa intelegeti ce putin probabil e sa luati de la pisica: ar trebui ca fecalele de pisi sa stea 24 de ore intr-o atmosfera cu umiditate mare, sa puneti mana direct pe caca si dupa aia sa nu va spalati pe maini...

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns draguta spune:

buna fetele

important subiect
vecina mea a pierdut prima sarcina din cauza toxoplasmei si un en nu a avut voie sa ramana insarcinata

eu locuiesc la curte, lucrez cu manusi de fiecare data, legumele si fructele le spal in zeci de ape de frica, am catel si mai apar si ai vecinilor din cand in cand, intrebarea mea este, se manifesta intr-un fel toxoplasma?

aceste analize sunt recomandate la inceputul sarcinii? si daca este pozitiva tratamentul afecteaza sarcina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

MeAlex si eu am avut 2 pisici timp de cativa ani. Una din ele e acum la mama si cealalta la niste prieteni pentru ca sotul meu e alergic. Cand le aveam dormeau cu mine in pat, numai eu le curatam litiera, eu le hraneam, stateam bot in bot cu ele si cand mi-am facut Toxoplasma surpriza, nici urma de anticorpi. Nu am facut niciodata boala desi as fi putut jura ca n-aveam cum sa scap. Si-am mai fost si prin delegatii in Franta unde friptura bine facuta e aproape in sange si aia in sange aproape ca muge sau guitza.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Da fetelor deci e clar trebuie facut toate odata.
Cat despre pisici si toxoplasma este adevarat ce spuneti si sustin, sunt cumva gratuite in sarcina profilul torch?
Nu cred dar intreb si eu.




Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu aspenter, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Si eu am stat in casa vreo 4 ani cu o pisica si ocazional cu mai multe (spun asa pentru ca era de fapt casa pisicii, eu stateam in gazda), plus ca m-am jucat toata copilaria cu animale. In aceste conditii, nu am anticorpi la toxoplasma sau listeria, plus ca mananc si multe chestii crude. Sarcina trecuta am stat cu teama, pt ca stiu ca aceste infectii sunt f. periculoase. Ca sa nu mai zic cati bani am dat sa le tot repede la fiecare trimestru al sarcinii.

Ma gandesc ca aceste analize ar trebuie acoperite macar partial de asigurarile medicale pt ca, daca le aduni, ies niste cheltuieli...

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blue_sea spune:

Buna fetele!

Scuze de absenta, dar am fost plecati intr-un w-e prelungit, dar v-am citit :)

Am si eu o veste: am o a 2-a liniuta!! E cam lesinata, ce-i drept, dar sunt in z26.











Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns draguta spune:

Blue felicitari!!!!! sarcina usoara si la termen!!!

Mergi la inceput