Strugurasi de Sept-Oct 2011 *56*

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Niata,

lali, mamica eroina ce esti tu! Bine ca sunt ok copiii!

nanna, te ai razgandi daca ai avea o sursa sigura!i

si eu o sa iau tot lapte de capra. il fierb si apoi fac branzica , iaurtul. oricum prin fierbere mor cam toate microorganismele . preer asa decat lapte de magazin. mai e lapele la dozator. am inteles ca e de la ferme unde vacile sunt testate.

eu azi am o gramada de treaba, am daramat hornul de la soba din casa si am o mizerie un miros de nu mai pot scapa de el.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza..

lali tocmai beau un ness .... imi pusca capul, noua ne iese dintle 2 si nu ii convin nimic, noapteea se trezst si maraie si sta la titi cat 1 h, timp in care ii suflu in ceafa.. mai nou e mai si inneaca cand suge, si strebuie sa o ridic..

un san imi e rosu , mov,cu firisoare mov , dureros,desi nu am mai avut sani plini .. oare e infundare de canal?
Ela face caca cu mucus.. sa fie de la dinti?, ca de la nasuc nu cred.. si-a schimbat culoarea si consistenta..adik un galben mustar si mai impratiat ...

Nanna.. mergm la inceput de uilie.. voi? Oricum de facm popas in Buc, as vrea cu drag sa ne vedem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Seidana,a noi e al saselea dintisor. Eu zic ca poate fi combinat,dine +mucisori faptul ca e cu mucus. Ca e imprastiat e sigur de la dintisor.
Mie dupa cum descrii sanul imi pare canal infundat. Vezi ca tocmai a patit-o si Ionela,a povestit pe blog. Nu sta asa,ca o sa fie mai rau.
Nana,clar daca eu nu pot bea/manca de la cineva nu dau copilului. Si eu sunt siloasa, am case in care nu mananc desi ii cunosc pe toti cei care locuiesc acolo,si gatesc curat . Deci te inteleg .

Oana,cunosc mirosul ,ca ai mei scuturau si curatau cosurile sobelor in fiecare toamna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Buna dimineata!

Ma alatur si eu cafengistelor din dimineata asta, pentru ca altfel simt ca ma lasa balamalele.

Doamnee, cati copilasi bolnaviori. Daca mi-as dori ceva cu ardoare pe lumea asta,acea dorinta ar fi ca nici un copil din lume sa nu mai sufere. E greu , cand iti vezi comoara cum se zbate de durere, cum se agita ca ii e foame, dar durerea de burtica nu-l lasa sa manance, ca ar face kk , dar iritatia il sperie....

Eu am avut o saptamana tip uragan, daca pot sa spun asa.Dupa cum v-am mai spus , operatia a decurs bine. Razvan s-a comportat exemplar.Asistentele il iubeau si ar fi stat numai cu el in brate. Abia dupa ce a trecut efectul anesteziei , au inceput durerile crunte...care ii faceau trupusorul sa se inroseasca tot si sa transpire instantaneu. Din nefericire, nu se linistea decat dupa o doza de Tramadol...Slava Domnului ca durerile astea au tinut doar 3 zile.Va pastra sonda pana luni. Miercuri am venit acasa...cand pe Razvan l-a apucat diareea si si-a murdarit pansamentul. Ne-am speriat ca s-a dus ceva murdarie sub el si ajunge la operatie asa ca am sunat la spital si ne-am dus de urgenta inapoi...sa-l vada dl profesor.Am asteptat pe acolo vreo 2 ore pana a iesit dansul din operatii. A venit direct la noi, pentru ca a vrut sa vina dna dr Topor sa il vada si a zis:"no way", nimeni nu umbla acolo, in afara de mine. Oricum, ne-a linistit, ca nu a murdarit decat pansamentul suplimentar, pus special pentru accidente de acest gen.

Apoi, zilele au curs cu plansete, cu voie buna, cu o greva a suptului crunta, cu o constipatie dureroasa pentru bb.Am cam avut de toate. Ieri am fost din nou la spital sa il vada dl prof si sa ii schimbe pansamentul. Am avut ocazia , de data asta , sa vad si eu operatia cum arata. Nu-mi venea sa cred. Fiul meu, petru prima data are gaurica in varful putulicii!!!!!

Chiar ma gandeam ieri(ironic , nu?)...ca alte mamici se bucura cand copilasilor lor le iese primul dintisor sau cand spun primul cuvant, pe cand mie imi venea sa dansez de bucurie cand i-am vazut copilului meu putulica aratand ca una normala. Arata foarte bine si operatia, nu era foarte inflamata si nici foarte rosie , asa cum ne spunea dl prof. Si el s-a bucurat cand a vazut ce "frumos" arata.

Sunt fericita ca de aseara a inceput si Razvan sa manance mai bine, dupa ce i-am pus un supozitor cu glicerina si a facut cativa stropi de kk. M-am chinuit cu el sa il fac sa manance ceva, insa doar cand ma vedea cu sticla in mana isi strangea buzele si imi impingea sticla cu amandoua mainile. Singura solutie pe care am gasit-o a fost sa il mentin ocupat si cu seringa de la Nurofen sa ii bag prin coltul gurii cateva picaturi de lapte. Asa am reusit sa ii dau vreo 130 ml. Pentru mine a fost o victorie.

Acum, de-abia asteptam sa mergem maine dupa-amiaza sa ii scoatem sonda si sa ne fie mai usor. Pentru ca , acum, R fiind foarte activ, mereu trebuie sa stau pe langa el, sa nu isi traga de sonda sau sa o stranguleze. Azi-noapte i s-a indoit putin furtunelul , cum s-a foit in pat si chiar si dupa ce i l-am indreptat , a dat toata noaptea din picioare si si-a lovit zona pansata.A inceput deja, dupa atatea zile sa il manance pielea de la leucoplast si non-stop isi trage palme pe burtica si pe pansament.Trebuie mereu sa-l temperez.

Urmatoarea intalnire cu dl doctor, va fi in septembrie si daca R se vindeca bine, va mai trece atunci printr-o alta interventie chirurgicala.

Cam atat despre noi. O sa incerc , in postarile viitoare sa raspund si catorva dintre voi, carora le sunt datoare cu niste raspunsuri.

Sper sa nu fiti suparate pe mine, ca nu am apucat sa va raspund.



_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Sei - si noi mergem in prima saptamana din iulie! Oricum, astept semn cand ajungi in Bucuresti.

Hayat - ma bucur enorm ca este bine Razvanel! Saracuta de tine prin cate ai trecut iar! Doamne ajuta sa fie totul asa cum trebuie!
Am vazut cateva lucrusoare care ma intereseaza la "magazinas", dar nu e trecuta varsta si nici pretul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Seidana..iti multumesc pentru ca mi-ai fost alaturi. Stiu ca iti eram datoare cu vreo 2 raspunsuri la sms-uri, dar n-am prea avut timp de nimic. Nici cu tatal meu, pana joi seara, nu am reusit sa vorbesc la telefon si se simtea lezat. Noroc ca pana la urma a reusit sotul meu sa il linisteasca si sa ii explice cum sta situatia.

In spital, din cauza durerilor, desi copilul a fost menajat de traume psihice sau fizice, a simtit nevoia sa imi stea numai in brate. Cand adormea, vroiam sa il pun in pat , sa ma pot odihni si eu putin, dar cum atingea cearceaful se punea pe un plans , de-si pierdea respiratia, parca il puneam pe jar incins. Si uite asa am stat cu el aproape non-stop in brate. Simteam ca o sa imi cada mainile din umeri.

Nanna draga de tine, te sunasem cand mi-ai trimis sms , pentru ca imi era mai usor sa vorbesc , decat sa scriu. fiind cu mainile pe puiut...Tocmai acum si-a gasit si el sa faca acizitii noi si e foarte rapid in miscari. De cele mai multe ori ma ia prin surpridere. Vorbeam ieri cu tata la telefon si Razvan se afla pe mijlocul patului. Nu stiu cum a facut, ca intr-o secunda a ajuns sa atarne cu jumatate din corp pe langa pat. Si eu eram langa el.Daca nu apucam sa-l prind, plonja pe jos.

Jade....astazi mi-a deschis sotul laptop-ul si imi zice:" ia mai habibti, ce mai zic fetele tale?" Asta insemna o invitatie sa va mai scriu cate ceva , pentru ca toata saptamana m-am plans ca nu mai apuc sa va raspund....Slava Domnului ca suntem bine si ca ma pot descurca cat de cat singura. Binecuvantarea mea a fost aceea ca sotul a putut sa fie langa noi mai tot timpul si m-a ajutat enorm cu Razvan, care mai nou, cand vrea sa doarma , cere bratele lui tati. Cred ca acestea au praf de Mos Ene.

Camady,Bunny gandurile voastre bune m-au induiosat atat de tare.

Irinush cred ca fetita ta a fost operata la ochisor, nu? Multa sanatate si recuperare rapida.

May Bea este superba. Mereu reuseste sa ma uimeasca prin progresele ei.

Lali , desi noi am mai vorbit, trebuie sa tesi ma rog ca puii tai sa isi revina.

Hellena , sper ca citesti forumul si o sa imi vezi si raspunsul. Iti multumesc pentru cuvintele frumoase si sa nu iti faci probleme ca nu m-ai ajutat fizic, pentru mine si faptul ca sunteti cu spiritul alaturi de mine, imi este un ajutor enorm.Relaxare placuta va doresc si multa sanatate , oriunde v-ati afla.

Alayna ....in seara dinainte sa mergem la spital, in mesajul care mi s-a dus, iti adresam si tie cateva cuvinte, insa atunci cand am incercat sa il reiau, am omis fara sa vreau raspunsul pentru tine.
Vroiam sa iti spun ca Razvan ii multumeste din suflet Nourei pentru ca s-a gandit la el si pentru micul ajutor oferit. Iar tie vroiam sa iti urez ca Bunul Allah sa te rasplateasca cu mult bine in aceasta viata, cat si in cea de apoi. Va transmiteam multi pupici si imbratisari din partea mea si a lui Razvan. Pot spune ca m-ai surprins, pentru ca imi momentul in care am scris numarul de cont, nu ai mai pomenit nimic si ....ca intre timp, contul meu se inchisese....si tocmai ce il deschisesem iar cu o zi sau doua , inainte ca tu sa faci transferul. Ya, Allah! Nu mi-a venit sa cred...

Zubi,cred ca tu ziceai de mucegai in dulap. Acum , nu stiu cum procedezi tu, poate este si foarte multa umezeala in casa, insa atunci cand asezi vasele in dulap, incearca nu le pui ude. Lasa-le sa se usuce bine inainte de a le aseza la loc.

Din cate stiu eu sunt si solutii pentru mucegai, neiritante, pe care le poti folosi fara sa fie nevoie sa pleci de acasa.

http://www.cleaningromania.ro/detalii/429/SAVO-Solutie-antimucegai/

Sau:

Cea mai la indemana solutie pentru a scapa de mucegai este folosirea otetului. Nu uita sa porti manusi de protectie. Poti lua o sticla cu pulverizator si sa o umpli cu otet, fara apa. Apoi imprastie solutia pe suprafetele mucegaite si asteapta o ora sa actioneze. Apoi inmoaie un prosop in apa cu sapun si sterge zona respectiva.

Pentru indepartarea mirosului ramas in urma amesteca doua parti de otet cu doua parti de peroxid de hidrogen, o parte de acid boric si patru parti de apa si pulverizeaza pe suprafata. Apoi clateste cu apa si sapun. La sfarsit presara putin bicarbodat de sodiu.

Tot pentru indepartarea mirosului poti folosi apa cu suc de lamaie.

Pentru a impiedica aparitia mucegaiului, verifica frecvent conductele, verifica gradul de umiditate din casa, permite soarelui sa intre cat mai mult in casa si nu ignora crapaturile din perete.



Tot incerc sa imi amintesc la cine ar mai trebui sa raspund si nu reusesc. Imi cer iertare.

Va pup pe toate si sa aveti o duminica placuta,



_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Citat:
citat din mesajul lui nanna_mika

Sei - si noi mergem in prima saptamana din iulie! Oricum, astept semn cand ajungi in Bucuresti.

Hayat - ma bucur enorm ca este bine Razvanel! Saracuta de tine prin cate ai trecut iar! Doamne ajuta sa fie totul asa cum trebuie!
Am vazut cateva lucrusoare care ma intereseaza la "magazinas", dar nu e trecuta varsta si nici pretul...

mamica de 2 fetite iubite!





Eh, eu mereu zic ca sunt atat de incercata pentru ca Dumnezeu ma iubeste prea tare! Cat voi putea sa le duc, le-oi duce...cand nu mai pot, las armele jos.

Din lipsa de timp nu am reusit sa trec specificatiile articolelor. Dar promit ca de acum, o sa ma adun si o sa reactualizez bloggul. Poti sa lasi comentariu la produsul care te intereseaza si pot sa iti raspund prompt, sa nu mai astepti pana scriu eu detaliile produselor pe blog.

_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Hayat - asa voi face cu articolele.
Am vazut apelul pierdut, dar tarziu, seara cand am ajuns acasa. M-am gandit atunci ca te voi suna a 2 a zi, insa a trecut si ziua aceea ca nebuna si nu am mai apucat sa sun, desi m-am tot gandit la tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

hayat ce ma bucur ca sunteti bine
m ai facut sa lacrimez cand ti am citit bucuria ca a resusit operatia
te puuup

seidana unde ai gasit huggies ieftini ?
cu ce i ai dat Elei pe iritatia de la fundulet ?

_


de T 8+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

salut.

Hayat, mi-e mila rau de Razvan si de tine prin ce ati trecut. bine ca se vindeca bine. Doamne ajuta!

Lali, sper sa fie bine bebeii azi. 6 dintisori? oaw! sa ii purtati sanatoase.

Jade, stiu ce zici. asa ne-a facut noua o criza in supermarket. cred ca era si combinatie cu foame.
eu reusesc s-o adorm in carut cantandu-i un elefant se legana...
asa am adormit-o si in masina, in scoica.
eu incep operatiunea cantat pt somn dinainte un pic de a incepe sa i se faca somn. nu stiu daca faci asa, dar incearca sa nu il mai angajezi in conversatii, jocuri si canta-i ceva usor. cantecele gen elefantul au efect ca-s sistematica asa (nu-i asta cuvantul, dar nu-mi vine).
eu tot insist sa nu o mai culc leganata. am ajuns la stadiul in care ma asez cu ea in brate si o legan f putin. plecand de la mers cu ea prin casa si leganat - eu zic ca-i un progres :))
sper sa ajung sa o pun in pat si s-o mangai pe spate sau sa-i cant si sa adoarma.
mai are seri cand adoarme asa dar f rar se intampla.




Mergi la inceput