Strugurasi de Sept-Oct 2011 *56*

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

seidana cat te a costat pe tine cazarea la mare ?
mai lui o data te rog link ul cu agentia de unde ai luat

may ii cant daa
si trebuie sa l hatzan asa cam ca la groapa cu furnici
la somnul de noapte e mai usor ca adoarme repede
astea din timpul zilei ne termina pe noi

_


de T 8+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

hayat te imbratisez tare tare tare si esti un exemplu pt mine cu taria ta! zice-se ca Dzeu nu-ti da, decat cat poti duce(este o zicala aici care tradusa ar fi asa: te sugruma dar nu te omoara), tu esti o femeie f puternica si Razvanel un invingator, dar asta o stiam dinainte de a veni pe lume

seidana ai grija cu sanul, contacteaz-o pe Ionela pe fb sau privat, mergi la medic, sa nu dai in mastita. Noa afacut caca cu mucus de la medicamente, mai bine zis de la raceala...muci inghititi zic eu.Eu ieri si azi am adaugat o lingura de orez fiert la blenduiala de verdeturi, din motive de caca imprastiat.

lali 39 si ceva febra¿ eu eram la usa urgentei de 7 ori deja esti tare cum ii ´dregi´ tu singurica acasa. iar cu soacra...ii musai sa-l duci pe paul la ea¿ las-o sa i se faca dor...
nu eu am intrebat de hrisca, am tot googalit dar aici nu se gaseste decat germinata.

nanna eu am crescut cu lapte de la lapatreasa in romania, vreo 2o de ani si-s bine mersi. Dar odata m-a trimis mama dupa lapte, si cand am vazut sita, tifoanele, oalele, galeata cu lapte, mirosul de balegar...a trebuit mama sa cumpere de la alimentara vreo 6 luni lapte.

igiena ca igiena, dar datul cu dtt pe cultivuri e sport olimpic peste tot de cand ma stiu, si chiar daca tata nu arunca nimic, vecinii aruncau si pe cartofi, si pe rosii, si pe...si vantul le imprastie oricum...

vb de biscuiti, ni s-a terminat punga cu biscuiti fara gluten, fara zahar. am luat o cutie de biscuiti organici pt adulti. au f putin zahar de trestie brun...

Nu stie nimeni o reteta de fursecuri simple, cu o portie de 25 am avea o luna. Cat e maine caut...

Azi e ziua mamei in Spania, Dani mi-a facut cadou ceva facut de el la gradi, si m-a trezit cu o poezie...tu stii maicuto cat te iubesc¿¿

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Ela face caca cu mucus.. sa fie de la dinti?, ca de la nasuc nu cred.. si-a schimbat culoarea si consistenta..adik un galben mustar si mai impratiat ...



exact asa face si Noa de 2-3 zile, mustar imprastiat! dar la noi nici vb de dinte, maraiala o pun pe seama ventolinului si-a cortizonei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salut

Alayna, felicitari pentru dintisor, sa rontaiti cu placere ;)
Noi cu DA lactate cat mai tarziu si chiar daca o sa dau o sa fie din lapte de capra.

Biscuiti eu o sa ii fac in casa :) Acum tot fac diferite retete ca sa ma perfectionez. Inca nu a iesit nici una super ok, adica sa fie alimente care sa fie permise si la bebelusi, de gen zahar, banane :D

Oana stiam de vianaturalia este in Iasi in spatele halei :)
au preturi piperate... ce ai luat de acolo?

Sei, apropo de dezbracat pentru ca ai citit pe aici... Trebuie sa fii atenta cum adaptezi la puiul tau, daca Ela e obisnuita intr-un anumit nu tb sa ii schimbi brusc... eventual gradat si urmarind sa nu ii fie rece.
Depinde cum ai invatat-o de mica
eu v-am zis huggies huggies, dar voi batman batman

Iris si eu de la sensiblu i-au huggies sau imi mai aduce soacra din MD, sunt mai ieftine

Zubi, clar trebuie sa plecati, dar oricum ramane, eu as opta pentru o solutie mai naturala... si daca nu functioneaza as lua ceva mai tare :D
Mucusori poate sa aiba de la diminetile racoroase. Eu vara cand ies la aer rece dimineata imediat fac muci :D

Lali, si cum a papat asa bucatele? sau era tocat fin?
Si noi am papat azi supa crema de dovleac. a papat vreo 10-20 ml dupa aproximarea mea :)
Sanatate la pici, bine ca ati trecut cu bine de noapte
Lali, revin cu cateva idei de baza care mi le-am facut pana acum legate de educatie... ma duc sa culc picea



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Salutare!

Dbunny - stiu ce zici cu laptele si imaginea pe care ai vazut-o cand erai micuta!
F dulce Dani cum ti-a pregatit el surprize!

Sei - cand are bebe muci aproape de fiecare data face kk cu mucus. Nu elimina secretiile nazale bine, le inghite si asa ajun in pampersi.
Ai facut pace cu sotul?

Noi ne-am plimbat vreo 2 ore prin parc, Inez a rulat incontinuu, nici vb sa adoarma, cred ca ii era prea cald. CUm am ajuns acasa, la racoare, a si aormit, mititica.

Am luat merisor confiat si prune deshidratate. Pot fi date bebe-ilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Nanna.. ce fain , poate ne bronzam impreuna
Cu plimbatu si somnu pe timp de soare, asa facem si noi.. pot impinge la carut 3 ore ca sta papadie.. acasa incepe sa maraie si in 5 sec somn.. in 5 sec dupa ce ii bag titi in gura off course..
Am facut semipace cu sotu..da am plecat de acasa la mama ... hihihiax
LALI.. 6 ? ... sa creasca mari frumosi si rezistenti .. cu sanu ce sa fac? ii dau Elei numai din ala, dar deocamdata nimik..

HAYAT.. of am plans cand am citit mesajul, pe mine demult ma luau la nebuni.. esti o mamica puternica BRAVO TIE, R e f norocos.. va strag tare in brate, cat despre mesaje.. nu asteptam raspuns, nu am vrut sa te sun sa nu te deranjez sau sa fiti ocupati..
abia astept sa imi zici ca vi-au scos pansamentele si R e voios si fericit

JADE i-am gasit pe net pe site primelecumparaturi.ro, insa se renteaza doar daca cumperi mai multe baxuri ca ai si transport de plata.
Iritatia de pe spate si bulane.. ne-a trecut mai de la sine cand am schimbat pampersii, insa am spalat-o des, buca goala, am dat-o cu atoerm , vittele
Agentia e mareea. mareea.ro , hotel mercur minerva.. ne-a costat 1300 lei cu demipensiune 2 pers 6 nopti

Bunny.. sper sa nu fac ceva urat la san, nu ar fi prima data cand e infundat, stiu metodele de aplicare, ins au trecut vreo 4 luni de la ultima patanie, mai mult sanii imi sunt mereu moi nu ma asteptam la asa ceva.. sper sa nu fie ceva nasol, clar pana ma sugativeaza nu mai papa numai din asta


LENA.. sa ne zici si noua retea de biscuiti perfecta..
Eu voiam huggies dar nu gasisem niciunde, doar pe net.. pana cand bum intr-o zi mi-a zis o prietena ca se gasesc la billa, a doua zi tup la bina si de atunci sunt happy.. desi sunt mai scumpi ce nu facem pt puiuti.. Azi am dat pe apa, lapte, unt, iaurt si ceva biscuiti la pui.. 50 lei ...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Hayat, ma bucur asa de mult pentru RAzvanel. Multa sanatate puiului si tie putere !!!

May, eu cred ca ati facut progrese la adormit, in scurt timp o sa adoarma singura :)

Nanna ce e deshidratat e ok, confiat eu nu as da :D

Sei, Maia face imprastiat dintotdeauna...
de retata o sa va anunt neaparat
asta am incercat si a fost cea mai ok pana acum http://diversificare.ro/retete/2012/04/fursecuri-cu-banane-de-la-9-luni/ dar putin amara... e de la una din faini... de acum o sa iau intreg si rasnitez ;)
Am mai incercat si astia si au iesit buni http://becaskitchen.ro/2012/03/biscuiti-integrali-de-casa-o-reteta-de-post/
Cu cat faci mai mult cu atat cunosti mai bine ingredientele si poti face mai multe combinatii ;)

Lali, asta ar fi ce imi vine acum in minte (la cat e de imprastiata in ultima vreme sigur imi scapa multe):
- cat mai putine NU-uri
- sa ma bazez urmatoarele: copiii au nevoie s#259; fie IUBITI, sa li se acorde ÎNCREDERE, sa fie LIBERI sa traiasca experientele vietii, au nevoie de STIMULARE, au nevoie s#259; fie INVA#354;A#354;I. Pentru detalii (Intelege-ti copilul / Kay Kuzma)
- sa reamenajez casa cat mai baby friendly, nu legand usile, ci nelasand la nivelul Maiei lucruri cu care sa nu se poata juca... ca sa nu spun nspe mii de nu-uri toata ziua :)))
- evident ca o sa fie si Nu-uri, dar nu ii spun nu, ci stai stop... urmat de explicatie si sa ii ofer o alternativa. Adica daca ii spun nu rupe floarea, ii ofer alternativa: hai sa mirosim floarea, sa o mangaiem etc
- fara povesti tragice/sadice etc: scufita rosie, capra cu trei iezi...
- as vrea sa fiu o mama relaxata, nu una ca un vultur roind in jurul ei in parc ca o umbra...

Toate astea sunt abia teoria... stii ca practica ne omoara :D?

acum invat sa ii spun cat mai putine Nu-uri, daca spun nu, incerc sa reformulez.


****

*„Mi-ar fi rusine sa; recunos în fata indienilor ca; acolo de unde vin, femeile nu se simt
capabile sa-si îngrijeasca copiii pâna nu citesc instructiunile scrise de vreun strain într-o carte.” citat din cartea -> Conceptul Continuum Sau cum permitem naturii umane sa functioneze (aceasta carte o citesc acum)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena, treaba cu "nu" am vrut sa o aplic si eu ...nu mi a iesit.. se duce fix la marginea patului desi stie care sunt consecintele pt ca a cazut. o iau, ii dau jucarii,ma joc cu ea, o distrag...cand scapa tot la margine fuge...si atunci ii zic NU...ca n am ce face.... daca o mai sap mult din pat ma dilesc eu...

cu restul sunt f de acord. cineva zicea ca un copil nu il faci ca sa iti aiba grija la batranete ci este un spirit liber care te alege pe tine ca parinte sa il ingrijesti, ocrotesti, inveti si a ii dai drumul sa zboare atuncicand iti vei fi implinit menirea.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Lena.. frumos plan.. cred ca fiecare dintre noi vcrem sa aplicxam asta,sau cel putin eu asa mi-am propus insa fara sa ma gandesc ca ar fi o tehnica sau un mod special de educare..
incerc sa fiu relaxate dar nu pot sunt ca 2 vulturi nu unul, cand vad copii sau straini, insa cand suntem 2 sau cu tati o las sa descopere sa se rostogleasca pana la marinea patului fara sa sar ca arsa, stau cu o mana langa,
ii zic Nu insa ii explic de ce nu, e pe acum, desi nu pricepe , macar fac antrenament.. eu in principiu o vrea o prietena nu o alinare la batranete , si asa incerc sa o educ...
De batut nici vb, as face crima de ar da cneva in ea.. doar muscat buca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Hayat ma bucur ca sunteti bine. M-am gandit mult la voi.
Noi suntem in greva foamei.Nu mai mananca nimic diversificat, doar lapte.Ma dispera. Am incercat si iaurt, se scutura de zici ca-i dau ........l-am combinat cu banana, cu biscuite, acelasi rezultat.Cred ca iar trebuie sa fac pauza la diversificat.Ufffff.
Nu mai zic ca nu vrea decat in brate.Daca o las in pat se suceste, se invarteste si incepe sa maraie ca vrea tot in brate.Mai mult de 5 min. nu se joaca cu jucariile.Noaptea nnnnn treziri, marairi.Sunt cam zombi.
In casa sunt in urma cu menajul, mancarea. Ce povestiti voi ca faceti mi se pare de domeniul SF-ului. Ziua atipeste maxim jumate de ora.Daca doarme 0 ora trebuie sa fiu pe faza ca s-o iau in brate s-o mai legan putin ca sa mai doarma.
Gata m-am descarcat.Mai e cineva ca noi?

Mergi la inceput