Piersicute de iulie august (33)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Muraturica, si eu ascult muzica clasica, iar weekendul asta mi-am propus sa merg sa cumpar o carte de povesti, ca sa ii citesc lui bebe cand o simt activa. Stai linistita ca nu esti singura care isi petrece weekendul singura, desi sotul meu nu e plecat nicaieri, prin natura activitatii lui in fiecare weekend pleaca dimineata la 8 si vine seara pe la 9-10 acasa, deci tot singurica stau si eu.

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Neata burtici ,
Ma tot foiesc de colo pana colo si nu stiu de ce sa ma apuc , mancare nu am de facut , de nunta sa ma pregatesc ... nu am chef de numic, dar totusi trebuie sa o iau din loc cu ceva .
Voi ce faceti in weekend ?

29+ Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare fetele! Muraturica nu sunt Asa slaba , fotograful este bun. Eu sunt la adunarea noastra generala. Apoi ies in oras ca sunt ai mei in vizita. Fetelor eu nu pot asculta muzica clasica,mie-mi face bine aia de zbantuiala. Maine merg la botez , deci ma duc si la coafor. Va pup pe toate. Aaa, Danete ma bucur ca te-ai Mai linistit.

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmina_s spune:

Buna fetelor,

am lispeit cateva zile de pe baricade si ati scris......de mi-au trebuit 3 zile sa recuperez.
scurt raport:
- am intrat in prenatal (yeyyyy) deci jumate de noapte socializez cu mirunica iar apoi dormim (iar cel mai bine este de la 6.30 la 10).
joi mergem la echo de trim. 3, la Filantropia la ora 9.30
- in rest....nu prea mai tin minte cui vroiam sa raspunda, dar tin minte ca trebuia sa va pe toare
- am avut niste zile foarte urate cu o colaboratoare care m-a lasat cu fundul in balta sia cum tb sa muncesc eu pt ea si va inchipuiti ce nervi am avut....dar Mirunica este foarte cuminte cand sunt eu foarte nervoasa

30+ Ana Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza fetelor.

Aruba, ai grija sa nu confunzi intinderile lui bebe cu contractiile. Eu le-am confundat pana sa devina ff dese si puternice. In mod normal miscarile lui bebe nu ar trebui sa fie dureroase, cel putin nu la varsta asta. Poate la sfarsit. Al meu cand impinge se vede prin burtica cum se face o ridicatura. Atunci cand aceasta ridicatura e mai mare si uniforma, la mine e contractie. Verifica daca nu ti se intareste zona ff tare.

Ada, Laura, distractie placuta la party.

Eu am reusit sa cumpar un sterilizator sh pana acum :)). Planific sa incep cumparaturile sapt asta. Sper ca bebe sa stea cuminte acolo. Vad ca a mai aparut un
semn, pe langa inia o pauzarea colului, azi am sesizat o bucata de mucus :(( scuzati detaliul. O sa urmaresc fenomenul, sper sa nu fie dopul :((


31 sapt + Patrick Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Nu stiu ce face forumul din textul meu :))
inia o pauzarea = i n m u i e r e a ... Nu a mers nici la editat

31 sapt + Patrick Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Multumesc Carmen , sper sa fie frumos , mai greu cu dansul

29+ Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

Salutare! Intru pe fuga salamuresc treaba cu cei 15% compensare, pt ca ieri n-am mai apucat sa scriu.
Este vorbadespre:
CCM unic la nivel national 2011-2014, la art.66 este stipulat acest drept al salariatelor gravide:
Art.66. - (1) Īn cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate,
unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza
individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin
contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6
saptamani.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.

Asta am luat de pe un site, dar mi-a confirmat si tipa care lucreaza la HR la noi.

Este diferit de salariul mediu pe unitate care se acorda la nastere, insa acum s-a scos acest drept.




mami de bumbita iubita tare (31.03.2010) si 21+ cu piersicut/a dulce foc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

carmen, cand ti-a vazut dr ultima data colul? era inchis? fiindca daca il aveai inca inchis, nu cred ca s-ar fi putut elimina din dop. sau?
oricum, eu stiu pe cineva cu sarcina gemelara care a inceput sa piarda din dop la 22 de sapt si a mai dus sarcina inca 12 sapt si 3 zile, desi tot elimina din dop. e drept ca a stat doar in pat, dar totusi a putut sa prelungeasca sarcina.

ada, laura, sa va distrati la botezuri. iar cand mancati din tort, sa va ganditi si la mine .

fetelor, eu sunt complet in ceata cu ccm-ul de la nivel national. pana la urma s-a apropbat si firmele sunt obligate de il accepte? ccm-ul la nivel national in continuare il suprascrie pe cel de unitate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna burticute. Petrecere frumoasa fetelor care se duc la distractie.

Danett felicitari pt.vestile bune la eco, curaj la cumparaturi si bucurate de fetita ta.

Si eu vreau detalii despre restaurante si preturi meniu botez. Eu am vrut sa fac botezul baietelului la ac. restaurant unde l-am facut pe al Anei, Picadilly dar din pacate l-au daramat si acum construiesc un bloc,asa ca orice sugestie este binevenita. Mi-ar placea unul care sa aiba si terasa, este inca frumos in ac. perioada si invitatii am vazut ca prefera sa stea afara.

Fleur ce faci profiti de week-end? a venit vremea frumuosa?

Muraturica eu am incercat sa le pun baby Mozart, insa nu stiu daca a avut rezultate, in schimb fetitei i-am vorbit si citit non stop si cred ca se observa, a vorbit foarte repede, mult si corect. Asa ca acum adora povestile, nu o pasioneaza desenele animate, ci cartile. Baietelul profita fiindca aude ce ii citesc fetitei.

Mergi la inceput