Piersicute de iulie august (33)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Citat:
citat din mesajul lui muraturica
Dannette, ma bucur de vestile tale bune. Ne tinem companie intr-adevar, dar tu esti norocoasa ca esti singura doar pe weekend.
21+

Muraturica, e plecat de miercurea trecuta pana joia viitoare. Dar cum in timpul saptamanii de dimineata pana seara is la servici nu prea am timp sa ma simt singura...
Multumesc fetelor pentru incurajari !

Tocmai ce m-am intors din oras. Am fost dupa haine comode pentru mine si sa inspectez ceva si pentru bebe.
Mie mi-am luat niste tenisi comozi de plimbareala si niste pantaloni 3/4, nu neaparat de gravida dar cu elastic si snur in talie.
Pt bebe..nu am vazut nimic sa ma convinga..M-am uitat in princiu dupa niste body-uri cu maneca scurta care sa se incheie in fata. Doar cu maneca lunga am gasit, dar cred ca nu se pune problema in iulie...mamicile care mai au copilasi ce zic?

Carmen, nu e de joaca cu dopul. Doctorul tau ce zice?

Ma duc sa imi fac un gratar de somon (cica e bun pt creierul bebelului), sunt prin zona .

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Am uitat .. am admirat pozele noi Aruba, Danett Ca_Mila, Bea toate niste frumoase, sper ca nu am ratat pe cineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Bumbitza m-as bucura nespus de mult sa ai dreptate. Si este foarte bine daca la voi inca se mai aplica. Contractul de care vorbesti nu a fost semnat de parti si nu este in vigoare. Articolele mentionate de tine erau stipulate si in vechiul ccm.

Mai mult decat atat, salariul mediu pe unitate, care se acorda la nasterea copilului, era stipulat tot in contractul colectiv de munca la nivel national. Astfel, daca colega ta de la hr invoca acest ccm, nu inteleg de ce aplica numai una din cele doua clauze. Sau poate aveti voi un ccm la nivel de unitate in care este prevazuta doar aceasta clauza. In caz contrar cere-i si salariul mediu pe unitate. :) Trebuie sa fie o suma tare frumusica avand in vedere ca se iau in calcul salariile brute ale tuturor angajatilor inclusiv ale managerilor (daca sunt platiti pe contracte de munca) la care nu se aplica nicio taxa fiind acordat din fondul de cheltuieli sociale.

31 sapt + Patrick Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Danette in principiu folosesti body cu maneca scurta in luna iulie, dar pt. plimbarea de seara sau de dimineata cand este un pic mai racoare, tinand seama ca bebe la varsta ac. nu isi poate inca regla temperatura corporala nu strica 2/3 body cu maneca lunga. Hhhmmmm somon.. suna bine, pofta buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Balanta, sapt trecuta, joi, era inchis, doar se i n m u i a s e. Mucusul l-am sesizat azi. Trebuie sa vad dc mai apare sau a fost doar o data.

Danett inca nu l-am sunat pe dr. Dc persista problema, il sun si oricum luni ma prezint la el.

Ccm-ul asta la nivel national nu mai este in vigoare, nu a fost prelungit. Daca aveti un ccm la nivel de unitate, acesta primeaza. Oricum el nu trebuia sa contina clauze mai jos decat cele din ccm la nivel national sau codul muncii ( de ex, pana la modificarea codului muncii, acesta prevedea minim 20 de zile de co pe an, ccm zicea ca se acorda minim 21, iar prin ccm la nivel de unitate nu se puteau stipula mai putin de 21).

Oricum angajatorii au tendinta sa nu respecte aceste clauze, mai ales cand e vorba de dat bani. Asa ca informati-va dc aveti un ccm la nivel de unitate sau un regulament intern si cereti-va drepturile.

31 sapt + Patrick Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Azi e frumos si la noi!
Vom iesi haihui prin oras mai tarziu. Vreau sa cumpar rasaduri de flori pentru balcon.
Aseara am fost harnici, barbata-miu a pus toate angaralele de iarna in boxa iar eu am gatit, nu cine stie dar m-a stors... Asa ca weekendul asta suntem mai liberi si sper sa ne relaxam mai mult.

Dannett, ma bucur ca s-au reglat problemele. Tamys, nu stiu ce e vaccinul VTA, m-ai facut curioasa. E ceva in legatura cu RH-ul?
Carmen, nu e de gluma, verifica la medic ce e cu secretia aia, pt. dop e cam prea devreme, nu? Noi suntem aproape cu dpn, parca.

Si pe mine ma doare burta destul de tare la intinderi si schimbari de pozitie, nu cred ca sunt contractii totusi. Barbata-miu la fazele astea ma tot intreaba (a mai zis cineva la fel): "nasti acum?", "e gata bagajul?". Nu si nu. Colul inchis, cel putin asa era la ultima eco, pe bb il simt sus de tot, de zici ca vrea sa iasa pe la extremitatea cealalta...

Aaa, cand v-am auzit cu muzica clasica, am pus instantaneu pe...tv postul meu de radio preferat cu muzica clasica. Imi place la nebunie dar pun cand imi aduc aminte.
Maria, bravo pentru fetita, se vede ca te-ai ocupat...m-a amuzat ca acum si bb din burtica profita de povestile citite fetei.
Voi incepe si eu sa-i citesc lui bb si am si povesti pe pc...dar cred ca mai bine se obisnuieste cu vocea mea.

Laura, distractie placuta la nunta si Ada la botez.

Va pup, sa aveti un weekend minunat in continuare.

31 + Eric Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

Carmen, mie mi-a zis ca s-a modificat ccm-ul si ca salariul mediu pe unitate s-a scos, dar cei 15% compensatie inca se aplica. Oricum voi mai intreba si sper sa se aplice. Eu ziceam tot in ideea ca fiecare sa se intereseze la locul de munca.

Si bebina nea misca mult si bine. Ma doare sau mai bine zis simt asa un disconfort de parca nu pot respira cum trebuie, atunci cand se face ghemotoc in vreo parte de mi se deformeaza burta.

mami de bumbita iubita tare (31.03.2010) si 21+ cu piersicut/a dulce foc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Bumbitza . Eu scriu de pe tel ca stau in pat pana ma conving ce e cu dopul sau ce-o fi ala. Daca ai la dispozitie sau gasesti pe net ccm-ul ala de care zici, da un search si pe salariu mediu pe unitate. Nu mai stiu la ce articol era. Chiar sunt curioasa daca in versiunea asta a fost scos articolul ala. Oricum nu e in vigoare, dar macar te poti duce la hr cu el si ii poti spune colegei ca trebuie sa-ti dea si banii aia.

O sa ma uit si eu cand ajung la laptop.

31 sapt + Patrick Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Fleur, ai dreptate, e prea devreme pt dop :((. Tu maine implinesti 32 de sapt, eu joi. Suntem f aproape, bebe trebuie sa stea. Dar am si contractii de pe la 6 luni, acum colul care a devenit f moale, si azi si cu secretia asta gelatinoasa dubioasa. Sunt cam ingrijorata, dar vedem cum evoluam. Nu vreau sa ma gandesc sa nasc prematur :((

31 sapt + Patrick Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

carmen, poate ai mai scris, dar nu am retinut. tratament pt contractii iei? eu in afara de nospa, scobutil, magnerot si utrogestan, de joia trecuta iau si cate jumate de gynipral la 6-8 ore, fie ca am contractii, fie ca n-am. dupa un episod de contractii cam dese, dr a decis ca e riscant sa stau fara tocolitice zilnic (inainte luam gynipral doar cand aveam contractii).
e adevarat ca eu am cerclaj, col dinamic si sarcina gemelara, deci la mine riscurile sunt mai mari.

Mergi la inceput