Bravo Diana, Anxy, Ella ! Hai Titi ! (50)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Aaaaa,DANA si cu icterul daca maine faceti o saptamana e putin probabil sa mai faca(nici Lucas al meu n-a facut).Si chiar daca face,te duci cu el si-l pune la ultraviolete si gata,s-a rezolvat.Lui Lucas azi i-a cazut buricutzul,am baiat mare!
ANITTA,azi nik?Pup burtik cu Anik!

Virginia .mami de Ioana si de Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enona3006 spune:

Felicitari Anxi, bine ai venit Sophie!!!

Titi cred ca ne luam de mana. Tocmai am revenit de la control, iar colul meu se tine tare si inchis; bebe este tare fericit inauntru, nu il tenteaza lumea de afara. Daca nu se schimba nimic, noi mai stam cam pana pe 10 si vom vedea atunci ce decizie luam.

Va mai scriu maine ca acuma m-a luat somnul. Va pupicesc.




Cu bebe de 39+ in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna seara. Nika pana acum, ca n-am fost pe-acasa. Am plecat pe la 12 si ne-am intors acum vreo 45 de minute. Dar a fost o zi plina, ceea ce ma bucura, ca am rezolvat mai multe treburi.
Intre timp am primit vesti de la Diana: "Suntem bine, eu m-am recuperat aproape total si inimosul e perfect, fara medicatie deocamdata. Azi a fost transferat la cardio pt 1-2 zile si eu externata, dar totul pare normal. E extrem de cuminte, doarme mult, nu plange aproape deloc, e mai somnoros decat mancacios, laptele inca nu a sosit, doar colostrul."
Felicitari, Anxy, bun venit Sophie!!!
Eu tot cam cu contractii, dar ne-am obisnuit, ce sa facem. Maine plecam la munte pentru vreo 3 zile, nu stiu daca o sa prind net pe-acolo, poate ca da.
Va pup, noapte buna!
Si scuze pentru mesajul asa de scurt si grabit, nu mai pot de somn.

Anitta, mama lui M - 8 ani si pustoaica de 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicityhope spune:

salut bebici si burtici,

Felicitari si La multi ani noilor bebei
Mirciulica fara frica
Sophie -sa fii la fel de frumoasa si zimbareata ca si mama ta
Antonia Ilinca- bubulina de toma_lly

Titi si bella si eu sunt in acceasi situatie:39+ deja dilatatie 1 dar nic altceva. Sunt deja programata pe miercuri seara la induced labor.
Nu vreau asta,dar am picioarele butuci,abia merg si ...ati ghicit sper,muncesc pina miercuri la 4.30 p.m. La 6.30 p.m ma prezint la spital.Well,nu mai comentez mai departe.Ma apuca disperarea din ce in ce mai des( a se citi bocesc zilnic, abia ma pot concentra la servici)
Asta e, eu ma rog sa apara pina miercuri sa nu intru in induced- se pare ca asa sunt ceva sanse mai mari sa se ajunga la c-section.Iar eu vreau natural.
Tzuky- chiar ma gindeam la tine.Lasa mamico,ce a fost a fost,pune la spate,iti doresc multa rabdare si putere sufleteasca sa treci peste amintirea celor 16 ore de labor si sa curga laptele pt stefan.
VirgiL- pfiu sa nu se deoache lucas,ce baiat mare- deja ia cazut butonul?wow ....oh si voiam sa spun de mult-your DH likes to live dangerous daca glumeste asa cu o femeie gravida si scorkie pe deasupra.
Ionelu- maica nu mai fa oamenii gelosi, vezi si tu ce spune sotul elenei,sunt si femei mai modeste(adicatelea mai grasane) care se oftica tare sa vada poze la o saptamina si sa se mire :"si zici ca ai copil de o saptamina- ha ?"
Anitta si deea - preiau contractii,aducatorului IOU cu zimbete de bebelas.
Clara si tu esti in linia I.Hi Clara,sa auzim de un alt bebel,frumusel si grasunel cit mai curind.
Pup bebei si burici,sanatate si good luck pentru toate!!


37+ Alexander Matthew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteropipan spune:

FELICITARI ANXY!!!!!
BUN VENIT PE LUME,MICUTZA SOPHIE!!!!

BELISSIMA nu stiu ce s-a inteles din ce am scris aseara..dee,e vina si ora ...dar astea sunt singurele mele ore de relaxare..timp in care incerc sa va si citesc pe voi si ziarele romanesti sau alte chestii..

sooo, ideea era ca la Asteropi ,cel putin primele 3-4 luni m-am spalat pe sani si INAINTE si DUPA alaptare...INAINTE pt ca na, ca omul mai transpiri si tu ,sau pt ca ma dadeam cu garmastan,care oricat e el de indicat in alaptare..nu am vrut eu sa aibe fii-mea contact cu el...siiii DUPA pt ca , am citit si mi-a fost spus de multe mamici cu experienta,plus moasa din spital....ca saliva care ramane dupa ce papa bebe, nu e tocmai buna...si ca din cauza asta +suptul puternic a lui bebe,face sa apara ragadele dureroase la sani..
si zau daca am avut vreo problema cu ragade,dureri,noduli, sau fetita cu afte sau alte bazaconii in gurita...

nu e usor ,mai ales cand esti rupt de somn in zorii zilei si nu stii cum sa iei bebe mai repede si sa il pui la san..dar consider ca macar primele 1 luna,2...trebuie SA O FAC(eu)..fiecare face cum vrea..


am citit pana acum de mi-a venit rau...despre cezariana, anestezie generala si epidurala,riscuri,etc...

si m-am ingrozit...

ma tot gandesc din ce in ce mai serios daca nu e mai bine sa incercam natural ,chiar daca pitica vine in poz pelviana....
nu imi place ideea de intubare in cazul anesteziei generale...nu imi place chestia cu amortitul picioarelor in cazul anest rahi sau epi...plus riscurile aferente fiecareia dintre ele..
plus ca dupa cezariana nu stiu cat de bine ma voi putea misca,apleca,ridica bebitza in brate..nu stiu cum va reactiona organismul meu la cezariana..si cat de repede ma voi reface...iar eu vreau..trebuie sa ma refac repede..ca mult ajutor din partea altora nu o sa am mult timp..adica max 7-10 zile,de la nastere imi vor putea fi alaturi.....si ma gandesc...ca mie nu imi place sa depind de nimeni:((((

gata,va las ca am intrat in butoi rau de tot:(

CEA MAI FERICITA MAMICA DE PRINTESA DULCE, ASTEROPI IOANNA
8 MARTIE 2010 a venit pe lume minunea mea!!!!!!!!



http://www.flickr.com/photos/asteropipan/

ALINA 37+

AMR 11 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

FELICITY - Multumim, multumim!!! Si noi suntem cu dilatatie 1 si avem ceva contractii, insa nimic spectaculos, inca! Pe 7 mai mergem din nou la cabinet si o sa facem si o ecografie atunci sa vedem cit a mai crescut bebe, nivel lichid etc. Presimt ca se va intimpla ceva saptamina care vine, nu stim exact insa cind si cum.:)
Sa stii ca si pe mine m-au indus cu Bryce si eram dilatata 2, nu te speria prea tare!!! E bine ca organismul tau deja lucreaza si exista procesul de dilatatie iar medicatia doar te va ajuta sa se intimple mai repede. Nu e neaparat sa ajungi la cezariana daca esti indusa.
Iti tin pumnii si o sa vezi ca totul o sa fie bine!!!

FELICIT TOATE NOILE MAMICUTE SI PE BEBELUSII CEI FRUMOSI SI MINCACIOSI! Sa va bucurati de ei, dragi mamicute si sa aveti parte numai de bucurii!!

Va pupam si tinem legatura,

Clara - mami lui Bryce si Kaeden - 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Neata!
Tzuky te-am vazut pe FB se citeste fericirea in ochii tai, bun venit acasa si fii optimista, o sa vina si lapticu, scumpo. Ce bine ca e cumintel Stefan! Un mare pupic lui.
Asteropi of imi pare rau ca iti faci atatea griji cu cezariana, dar poate se intoarce micutza cu capul in jos si te scapa de griji.
Diana ce m-au bucurat vestile de la voi, bine ca Mirciulica e ok, fara tratament, acusi trec zilele astea si nu va mai dezlipiti unul de altul.
Eu raportez contractii de toate felurile in ultimele zile (a trebuit sa stau mult in fund cu laptopul in brate ptr niste treaba la sv, ieri chiar am resimtit niste intepaturi ciudate in col cred. Luni sunt programata la dr, dar o sun azi sa o intreb de scobutil ca vad ca nospa e apa de ploaie, cu tot magneziul pe care il iau. Imi doresc eu sa nasc dar nu chiar asa devreme, na...
Hai va pup o zi frumoasa cu vesti bune sa ne dea Dumnezeu! Ce bine ca e vineri!

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa
Si AMR 4 +
Lucas Mathias
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

BUNA DIMINEATZA,FETELOR!
O CAFEA BUUUUUNA cu laptic servim!
La noi ghici cine a avut colici as noapte?IOOOOAAAAAANAAAAAA!.of,of,mai,mai...Cititi si va inveseliti!…

Tot ce am avut vreodata nevoie sa invat, am invatat de la MAMA...

M-a invatat sa apreciez un lucru bun facut
"Daca tot va omorati, omorati-va afara! Abia am terminat curatenia!"

M-a invatat religie
"Roaga-te sa iasa pata asta de pe covor!!"

M-a invatat logica
"Pentru ca eu am spus! Si gata!!"

M-a invatat sa prezic viitorul
"Sa folosesti mereu lenjerie curata, in caz ca vreodata ti se intampla vreun accident"

M-a invatat ironia
"Mai plangi mult si atunci chiar o sa-ti dau un motiv sa plangi!"

M-a invatat sa fac economii
"Pastreaza lacrimile pentru cand voi muri eu"

M-a invatat osmoza.
"Inchide gura si ia si mananca!"

M-a invatat contorsionism
"Mai uita-te si tu de jur imprejurul tau... "

M-a invatat forta si vointa
"O sa ramai la masa pana mananci tot"

M-a invatat meteorologie
"Se pare ca a trecut un uragan prin camera ta!"

M-a invatat masura
"Ti-am zis de un milion de ori sa nu mai fii exagerat!"

M-a invatat ciclul vietii
"Eu te-am adus pe lumea asta, si tot eu pot sa te si scot din ea"

M-a invatat sa modific tipurile de comportament
"Nu te mai purta ca taica-tau"

M-a invatat invidia
"Exista un milion de copii pe lumea asta nu asa norocosi sa aiba o mama asa minunata ca a ta !"

M-a invatat ventrilogia
"Nu-mi raspunde inapoi! Taci din gura si spune: de ce ai facut asta?’"

M-a invatat deontologia
Daca inca o data mai vorbesti neintrebat, iti lipesc dintii de perete!

M-a invatat linia dreapta
Iti trag o palma de te indrepti imediat"


Virginia .mami de Ioana si de Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Buna dimineata!

Prezent la cafea, Virgi! Foarte haioase randurile pe care nu le-ai trimis de dimineata! Merg cu cafeluta!
POt sa stau si eu in butoi un pic azi? Ma streseaza ideea ca mi s-a scurtat colul..mai rau e ca n-a vrut sa-mi zica cu cat.. si ca dr e plecat in co pana pe 11. Azi o sa stau in pat..desi...am un chef de plimbare.,,,

Yalri, mie mi-a zis aseara sa iau no spa si uscosin..la cea mai mica durere.


36+ cu Rares-Iustin
AMR 2 saptamani !

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Buna dimineata, dragele noastre

Noi raportam o prima parte a noptii cu colici, dupa care am dormit linistite. Azi citim molifta de 8 zile si iesim pentru prima data afara. E cam cald in Bucuresti, dar avem umbreluta la carut si o sa incerc sa merg cat mai pe la umbra.

In ceea ce priveste burtica si silueta mea, imi pare rau daca am ofensat pe cineva sau daca v-am facut sa va simtiti prost. Nu asta a fost intentia mea
Sa stiti ca la pulpe si fund si eu trebuie sa mai dau jos. Ganditi-va ca am ramas totusi cu 6 kg in plus fata de cum eram inainte de sarcina. Iar abdomenul s-a retras mult din cauza ca eu oricum am avut burta mica si lichid putin. Si cred ca m-a ajutat mult si faptul ca pana la 26 de saptamani de sarcina am mers la inot de 3 ori pe saptamana. Nu va imaginati ca acum este un abdomen perfect, atarna putin, dar dupa ce scot firele o sa pun centura si sper sa se retraga toate pieile ca sa zic asa
Inca o data imi pare rau....

Miha, felicitari pentru Bianca! Ai o fetita foarte talentata. O sa o urmarim si in concurs

Va pupam cu drag pe toate

Ioana... Mami fericita de Bianca Maria (26.04.2012)

Mergi la inceput