Clubul "babelor" FIV-oase 32

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

:))
ti-am zis eu...si tigaie pentru clatite
ah ce draga imi esti
super proba cu mancare ardeleneasca
nici eu nu mananc chestiile alea traditionale de la noi: sos cu faina, parjoale si ulei la pachet
dar...m-am plictisit si de a bibili mancaruri deosebite.
si stiu sigur ca faceam asta la inceput. aveam o rabdare de fier sa fac nu stiu ce rulouri...din cauza asta te-am shicanat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

uaaauuu, iar eu visez mancarea romaneascaaa

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Neata girls !
Eu sunt usor in panica. vine zgamboiul maine si nu am terminat de curatat camera unde o sa stea, am pus 2 masini la spalat aseara, una dimineata, mai am diseara perdele si draperii ufff si, peste toata harmalaia trebuie sa fac si mancare pt adulti si habar nu am. vreau si eu reteta lui sami pls ... cu sotul o scot eu la capat intr-un fel, dar cumnatul e carnivor si trebuie sa il alimentez cu ceva.

anaasta nici pe aici nu gasesti dr priceputi pe medicina aviara. probioticele sunt bune dar iti trebuie din cele care contin bacterii vii, se tin in frigider si au termen de valabilitate de max 6 luni. eu oul il fac cu morcov si uneori pun si miere, le mixez in jucaria mea favorita (turbochef), ce ramane pap eu . o sa incerc varianta cu coaja de ou la cuptor. mojar am (sic !) din piatra/marmura gri deschis, dar am vazut si mai inchis (aviz amatoarelor !)

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA dubla mai 2011 MedLife - nereusita
FIV ianuarie 2012 MedLife - sarcina biochimica

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

mai lara....se pare ca la tine in familie chiar se gateste greu si gras.
eu,desi gatesc mancare romaneasca...niciodata n-am facut sosuri de faina,uleiul folosit la mancare,calit,prajit este numai de masline extravirgin si in cantitate foarte mica...legumele in ciorba le las sa fiarba maxim 10 minute,verdeata o pun dupa ce am stins focul intotdeauna...iar oua si clatite fac numai fara ulei in tigaia de teflon...de fapt de clatite prajite in ulei nici nu am auzit.
deci se poate gati romaneste si mai light.
la gemuri/dulceturi pun fructoza.
prefer sa mananc mai mult facut de mine decat toate porcariile din comert.

saptamana viitoare incep cu verdeturile la congelator:ceapa verde si spanac oparit.

lyly,ce faci doamna???
chiar ieri ma gandeam la tine ca nu te-am mai vazut de ceva vreme.
esdti bine???




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

hihi...si eu am mojar da nu-l prea folosesc pentru ca iau piper din ala combinat:rosu,verde,alb,negru in sticla cu rasnita.
ce reteta vrei qiao???aia de muschi???






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

anaasta am vazut ca ai scris pe form la asociatie, cauta nr d-nului Florica Neacsu si suna-l. Eu la el am fost cu Cipi dupa ce l-am tratat fara succes la dr.

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA dubla mai 2011 MedLife - nereusita
FIV ianuarie 2012 MedLife - sarcina biochimica

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:


sabi
muschiuletul lui sami e bun-bun..la urmatorul incerc crusta aia de verdeata..acum, sami e din alta liga de gatit..stie retete din cap si chestii complexe..eu nu prea am timp de gatit, seara cand ajungem acasa suntem flamanzi si obo; sau avem ceva gatit de socrela sau trimis de maman (dupa indicatii exacte, fara grasimi & uleiuri aiurea sau prajeli), de regula ciorbe, supici, sau pregatim ceva usor si rapid, precum spuneam..in WE sau in zilele libere, ne mai delectam cu finesse-uri..e fun asa, facem together, hubby&me, as a team, degustam, radem, bem vinos, na, e mai mult relax decat nevoie..
huh, aia cu rabdarica, sper sa se instaleze odata cu maternitatea si la mine, ca altfel, tre sa-mi trimit pruncii la Ana & Qiao, cel putin pana la adolescenta..


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

eu dimi am papat cateva felii de muschiulet,2 felii de mozzarela,5 rosii cherry,5 masline negre,un castravete cornichon.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria81 spune:


aceasta este reteta samirei

muschiulet de porc marinat

4 muschiuleti
4 catei de usturoi zdrobiti
1 ceapa rosie mare-taiata julien
1 legatura de patrunjel tocat mai mare
piper boabe:alb,rosu,verde si negru...sa fie boabe si boabele sparte mai mare in mojar inainte de prepararea marinatei.
zeama de la 4 lamai
50 ml sos de soia
1 pahar cu vin alb de buna calitate
-3-4 linguri de ulei de masline extravirgin

se face un baitz din toate aceste ingrediente si se ung muschiuletii cu el.
se lasa carnea in baitz 48 de ore si se mai intoarce din cand in cand.
muschiuletii se curata bine de toate condimentele din baitz-verdeata,ceapa,usturoi ca sa nu se arda in cuptor.
zeama se trece prin sita si se arunca tot ce e solid.
se pun muschiuletii intr-o tava pe hartie de copt si se lasa la 170-175 de grade timp de 40-50 minute.
din cand in cand se mai intorc si s emai ung cu sos din ala strecurat.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

dap...si sotiorul meu ma ajuta la bucatarie...zice ca el mananca tot ce fac eu...cica la asta se pricepe cel mai bine.
adevarul e ca nici nu-mi place sa ma incurce cineva prin bucatarie...e teritoiul meu si numai al meu si nu suport picior de om pe acolo.






Mergi la inceput