Scolari de iulie-august 2004 (97)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Daria, incerci sa compensezi pentru lipsa tatalui si rau faci pentru ca te expui ca naiba. Tu esti mama si seful familiei si daca nu poti sa sustii financiar o spui clar si raspicat in loc sa zaci sub plapuma . Ce te faci cand iti cere masina la 18 ani? O sa te omori sa-i dai una? Nu e nici o rusine sa nu poti sau sa nu-ti permiti. Cred ca ii oferi suficient de multa iubire si sustinere incat sa nu te simti prost ca nu poti sa-i oferi ceva material.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Cristal, poi exact asta e planul.
Eu nu pot, iti doresti ? Ok, sa scoata "tati" malaiu` ca are :D
Nu sunt dispusa sa-mi rup gatul. Urasc vioara, suna groaznic si am avut parte de milaresol un weekend de 4 zile non-stop :-))) Eu una nu m-as plimba 15 minute cu vioara prin casa batand din palme si sustinand-o din barbie :-)))

Avem limite, sa stiti. Pt ca nu avem cum altfel. Pt ca chiar nu avem :-)
Imi pare rau pt vaicareala, a sunat mai altfel decat vroiam eu :-)
Stiu ce credeti si pe undeva aveti dreptate, doar ca nu eu imi doresc sa suplinesc pozitia lipsa, eu una chiar nu-mi doresc asta dar nu am de ales.


Dar am fost in targ si de 100 lei ne am luat incaltari de vara - io 2 perechi de expadrile si 3 perechi de sandale pt Giulik - si inca 2 plase pline de haine pt don`soara :-))) tuoati de marca, evident :-)))
Macar la astea chiar facem economie :-)

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
-----------------------------------------------------------
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=iarna 2012&page=56" target="_blank">Concurs Iarna 2012 : pagina 57 - Z1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Sunt total de acord cu Marina.

Tatal trebuie sa isi asume mai multa responsabilitate in cresterea copilului. 300 de lei inseamna 10 lei pe zi? Si dca anu si-o asuma de buna voie, poti sa o pui pe Giulia sa-i ceara. Ii pui pe hartie cati bani ai in casa, cat costa a, b, c, d si o pui sa aleaga. Eu asa am facut cu al meu, desi slava domnului nu am inca limitari, dar cine stie in viitor?

Ai doua optiuni aici:
prima este: am 10 lei si ma descurc cu ei si fac ce pot din ei;
a doua este: am 10 lei si nu-mi ajung, asa ca ma gandesc cum fac rost de alti 5 lei.

Faptul ca Giulia cere in fiecare zi alt optional si ca nu se poate decide este normal si minunat la aceasta varsta, este perfect ca ai asa un copil si nu unul care sa strea non stop la TV si sa nu vrea sa faca nimic. Ce-as mai vrea eu sa vrea si al ameu chitara sau vioara... eu stau cu chitara dupa dulap si nu a vrut neam sa mearga la curs de chitara, desi nici macar nu trebuia sa se deplaseze, ca era organizat la after.

Deci Daria, o iei calm, cat poti tu de calm si ii explici clar cristal bugetul familiei voastre. Vrea mai mult? Si ea trebuie sa se gandeasca sa ii ceara si lui ta-su.

Eu am exp a ceea ce mi-a povestit mama, mama a fost crescuta de bunica singura de la 3 ani, ta-su nu a dat nici un semn. Si abia la 16 ani bunica nu a mai putut face fata si i-a spus "cere-i lui tac-tu". Mi-a spus mama ca in 2 zile s-a dus peste ta-su si si-a scos banii de care avea nevoie, desi daca r fi cerut bunica ar fi obtinut zero.

Acum exista si un "pericol": daca ta-su ii va da bani direct, pentru cereri ale ei, fara sa ii dea tie sa ii gestionezi, va capata incet incet influenta asupra copilului, va fi cel ce are bani si de o bluzita si de o excursie, vioara, samd. Trebuie sa fii pregatita sa accepti asta daca o trimii la ta-su. Trebuie sa fii gata sa accepti ca va capata influenta asupra ei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany
[Dar am fost in targ si de 100 lei ne am luat incaltari de vara - io 2 perechi de expadrile si 3 perechi de sandale pt Giulik - si inca 2 plase pline de haine pt don`soara :-))) tuoati de marca, evident :-)))
Macar la astea chiar facem economie :-)


Vreau si eu asa!!! Mi-e groaza ca trebuie sa fac ordine in dulapul copiilor si cred ca mai bine de jumatate sunt mici. Si ar trebui sa pun alte in loc. Si pentru SH eu nu am ochi, nu vad si nici nu am rabdare sa caut lucruri frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Daria, nu crede nimeni nimic...e rau sa nu ai. Banuiesc ca e cu atat mai rau cand esti si mama si tata si nu ai.
Sper ca tatal Giuliei sa reactioneze mai bine decat pana acum.

Aaaa...am uitat sa va zic ca eram o data cu toti la masa (noi patru si bunicii) si Maria a intrebat intre doua inghitituri dand frumos din gene "mie cand imi cumarati masina?!"
Si nu pot spune ca ii facem mofturile, dar ..."am vazut eu la Disney!"
Pe moment m-am blocat, apoi i-am spus si eu dand din gene "nu iti luam noi, iti cumperi tu din banii tai!". S-a gandit 2 secunde si a scos un "oh...bine atunci!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

haha, asta o zi si eu de multe ori :-) cand vei fi tu mare faci tot ce ti doresti :-) d`aia inveti acum sa poti face alegerile bune si sa ti cumperi ce vrei :-)

Andries, am refacut lista in excel, ca la inceput de an scolar, si am 2 saptamani in care sa o montez pe Giulik :-)

Faza e ca ... nu-i mai cere multe, a renuntat ea la a mai cere ceva cand i s-au refuzat de 2 ori cate o carte dintr-o librarie ... Nu vreau sa umplu pagina cu intamplari de`ale noastre si dezamagirile copilului si de ce copila imi spune doar mie.
Insa poate chiar avem succes acum :-)
De cand cu scoala merge ca un soldat la toate ce si-a dorit, nici nu ma pot bucura, cum am zis :-)
Dar gata, inchei discutia ca ma apuca toate alea si azi mergem direct de la pictura in parc, eu am carat rolelein rucsac :-)

Andrea, da, avem un noroc chior. Nici nu zic ca preturile lunea asta erau de 1-2-5 lei :-), sandalele de piele, Next, 10 lei, in stare impecabila.

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
-----------------------------------------------------------
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=iarna 2012&page=56" target="_blank">Concurs Iarna 2012 : pagina 57 - Z1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Va multumesc mult pentru sfaturi , tuturor Si pentru sustinere
Motivul pentru care am scris, singurul si unicul motiv, a fost sa-mi descarc sufletul. Atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

apropo io nu cred ca ar trebui sa o trimiti pe giulik la tac'su cu factura in dinti. O bagi la mijloc intr-o lupta care nu e a ei. Mai sfant ii spui astia sunt banii si cu asta ne descurcam, decat sa-i spui ca nu ai din cauza lui taica'tu. pana la urma se prinde ea ca e fata desteapta.

in rest sper ca te-ai descarcat!
mitzu s-a apucat de tobe si acum ma face la cap sa-i cumpar tobe. Plus ca si doua octave din pianul
Mariei au cedat si vrea altul. Asa ca bucura-te ca scapi numai cu vioara :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Daria, nu te stresa, aici ne descarcam si noi, dac anu aici, atunci unde? Decizia este la tine si Dumnezeu le vede.

Sa stii Monica si la mine mi-au cerut nu mai putin decat "motor" la 15 ani deja ma bucur ca vor schimba categoriile la permise si ca nu o sa mai pot sa ii iau "motor" la 15 ani ci doar la 18. Desi, daca o sa isi cumpere singur, nu o sa fiu foarte incantata.

Iar cel mic mi-a spus mai in guma mai in serios ca noi trebuie sa ne mutam din casa atunci cand o sa fie el mare, pentru ca o sa fie casa lui asa ca l-am trimis sa puna mana pe carte si sa-si faca singur casa evident a urmat: "esti cea mai rea mama de pe tot continentul, cand ai de gand sa te faci si tu buna???"

In fine, ideea este ca plozii nostri pun presiune pe noi cat se poate de mult si e numai in puterile noastre sa spunem stop. oricum, Daria, te admir, eu nu as putea sa fac fata singura sa fiu in locul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

am zis ca nu scriu dar e mai puternic decat mine sa vorbesc azi :-)))
Giulik a visat de la 4 ani vioara asta; am fost noi atunci o data in pregatitoare si acum a spus clar ca acum e pregatita. sa zica cineva nu din start, fara macar sa i ofere o sansa :-)
tot in gradi a spus ca ea in scoala va merge la chitara si pictura si dans. si zau ca eu nu o trimit, eu sunt pt sporturi :-)))
cum naiba sa i zic altceva decat adevarul: nu am bani, dat tati care da 300 ar putea sa iti dea tie 100 in plus exclusiv pt vioara :-) asta e purul adevar si nu am putut sa invart in roz treaba pt ca nu am mai vrut.
nu e vb ca nu o refuz eu niciodata, la noi nu exista cumparat prostii aiurea, totul e organizat :-)

sper sa terminam semestrul si apoi vom fi mai ok :-)
asta daca nu mi vand rinichiu` si rezolv tot :-)))

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
-----------------------------------------------------------
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=iarna 2012&page=56" target="_blank">Concurs Iarna 2012 : pagina 57 - Z1

Mergi la inceput