Scolari de iulie-august 2004 (97)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Daria ...greu, tare greu! Spor la tot ce vreti sa faceti.

Azi a dat invatatoarea telefon in pauza de la 10...Cand am vazut numarul am transpirat instant! A inceput cu "nu a speriati!" Cred ca-si da femeia seama ce e in mintea mea acum cand vad ca ma suna...
(Maria scapase banana pe jos si nu avea ce sa manance Era super rsimaptica...Ma intreba la telefon "si eu ce mananc acum?!")

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Daria, eu il duc pe Luca doar la modelaj unde este gratis...in rest amanam pt ca nu pot mai mult la acest moment..asa ca eu ma simt ultima din lume..nu tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ce tare e Maria ta Cristal, orice ar face :-)
Kim, am asa o stare d aia de as plange si as sta sub plapuma.
Ma gandesc cum sa l fac pe tatal ei sa inteleaga ca din 300 lei nu reusim sa facem nimic, cum sa formulez cererea sa i dea 100 de lei :-) Asta e planul meu mirific. Inutil sa va zic ca e full de bani, da ? :-)
Ma gandesc ca exista acolo sus un DD care le vede si la un moment dat va actiona :D
Apoi iar imi vine sa ma iau de Giulik si de faptul ca vrea atatea si nu se mai decide odata ce sa faca. Parca expre` si-a organizat saptamana sa aiba in fiecare zi ceva de facut.
Apoi ma apuca frasu` cand o vad pe dadaca si mi amintesc ca vineri tre` s o platesc iar.
Imi cer scuze de plangeri, unele cred ca ma intelegeti, pt altele cred ca e sf :-))) E asa de rasu` plansu` si ma simt prinsa asa in mijlocul actiunii :D

Deja si fetele in parc se uita la noi curcis, de parca io o imping la activitati cand nu trece o zi fara sa nu i cer sa se decida odataaa :-))) I-am explicat si dc trebuie sa se decida :-))) Tot nu m a inteles :D Ce ma fac io cu copilu`asta nu stiu :D
Cine vrea sa facem schimb ? :-)))

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
-----------------------------------------------------------
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=iarna 2012&page=56" target="_blank">Concurs Iarna 2012 : pagina 57 - Z1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Daria, Kim

...sa mai zic si eu? Iau calmante si merg inainte... Ma uit la Petro ca incearca sa acopere disperarea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Roberta, dar calmantele astea iti fac bine ? :(((
Si eu ma gandeam la un moment dat ca am nevoie de ceva ca nu mai ies la liman si cand ma apuca disperarea, ma apuca.
Eu 4 zile am zacut sub plapuma. Taica`mio e acasa ca face analize si nu m-a ajutat deloc :D S-a tot invartit prin casa ca un titirez si cum ne intersectam, hop ma lua la intrebari ca dc nu facem nimik, pana i am raspuns in doi peri :D
Cred ca daca as avea o luna concediu asta as face, sa stau cu plapuma pe cap, ca un strut infrigurat :D

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
-----------------------------------------------------------
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=iarna 2012&page=56" target="_blank">Concurs Iarna 2012 : pagina 57 - Z1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Salut!

Gabi, nu cred ca ti-am spus, dar arati tare bine in pozele in alb! Si vroiam sa-ti spun ca iti sta foarte bine tunsa scurt, apoi mi-am dat seama ca aveai parul prins.
Ioana, pana la urma Stefi a hotarat ca vine cu noi la munte (si eu vroiam la fel, dar nu am vrut sa o influentez), a spus ca vor mai fi concursuri, dar vacante la munte cine stie cand si cam are dreptate.
A reinceput si tenisul Stefi, cu un alt antrenor, dl e foarte incantat de ea, nici nu se observa ca a facut 1/2 de an pauza.
Daria, imi pare tare rau, te cred ca esti intr-o pozitie tare ingrata, dar poate totusi ar trebui sa stabiliti niste limite. Eu recunosc, stam mult mai bine decat tine cu bani si tot punem limite si nu facem tot ce isi doresc copii si nici nu cumparam tot ce isi doresc, chiar ii punem in situatia sa aleaga intre un lucru si altul, pentru ca, eu cel putin eu asa cred, in viata trebuie sa stii sa alegi si sa faci compromisuri.
Kim, sa ai un job care sa-ti aduca satisfactii si impliniri.
Cristalina, spor la repetat. Si eu mi-as dori sa faca muzica unul din copii, din pacate Stefi nu prea are ureche muzicala, iar Matei, care mi se pare ca "aude" foarte bine, vrea sa faca doar ce face si Stefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

E prea fain ca sa nu-l postez si aici!

Manifestul mamei

1. Īmi voi pastra simtul umorului īn ceea ce priveste mamicia, pentru ca fara acesta recunosc ca as putea ajunge la casa de nebuni. Sau, cel puti, complet mizerabila.

2. Nu voi judeca mama la magazin care, la intrare, se repede pe standul de dulciuri si paseaza M&Ms copilului urlator! Este pur si simplu un mecanism de supravietuire

3. Nu ma voi lua la īntrecere cu mama care coace fara efort, din te miri ce, face piureuri pentru bebelusi sau face costume ce-ti iau respiratia, din hārtie igieninca! Mamicia nu este o competitie! Singurele care au de pierdut sunt acelea care alearga cel mai repede

4. Nu voi īntreba niciodata vreo femeie daca asteapta vreun copil. Niciodata!

5. Nu voi judeca mama care poarta aceiasi pantaloni

6. Nu voi pretinde ca stiu totul despre copii, decāt despre al meu. (Care oricum ramāne, īnca, un mare mister pentru mine)

7. Voi tine īn brate bebelusii prietenelor si ale mamelor din familie, sa poata face un dus si sa poata trage un pui de somn, este tot ceea ce vrea o noua mama oricum.

8. Nu voi transmite fiicei mele propriile-mi probleme pe care le am cu corpul meu. Merita o mama care se iubeste pe sine si se respecta; cu vergeturi, celulita si tot.

9. Nu voi predica beneficiile alaptarii, circumciziei, home schooling-ului, mancarii organice, dormitului cu copilul sau alte metode unei alte mame care nu mi-a cerut parerea. Nu e treaba mea! (It's none of my damn business - suna prea bine sa nu-l trec si īn engleza )

10. Īmi voi aminti ca nicio mama nu este perfecta iar copii mei vor reusi datorita (si uneori īn ciuda) eforturilor mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

nu ..Andreia nu mi-ai urat bine..sa am un job care sa-mi aduca pacienti pt cabinetul nostru..io declar solemn..nu pot sa lucrez pentru altul ..nu in RO
Daria dar la dadaca nu poti renunta? Zic si eu..
Robi ,Daria ..ExtraverAL 3/ZI..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Of, dragi mamici, tare greu va este!

Daria, sper din totul sufletul sa se schimbe "tatal" Guiliei si sa va ajute mai mult! Oricum, ai o fetita superba, desteapta si sigur va avea o viata minunata, pentru ca are o mama minunata!

Gabi, ti-am trimis un mail, e doar o idee. Multa putere si tie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

E greu sa dai sfaturi si e urat ce zic eu acum ...dar ...eu i-as spune Giuliei "cere-i lui tati ca mami nu are bani si nu poti sa mergi daca nu iti da tati bani".
Sau nu o baga in seama?!

Olivia, Roberta, Daria

Mergi la inceput