Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andieelen spune:

Neatza mamici!
Mihaelaradu nu vreau sa te sperii dar daca e umflat nu e bine. Poti sa dai un tel la medic sa ii explici si sa intrebi daca e cazul sa vii la control? Fratele meu a patit asa de la vaccin cand eram noi mici (acum 20 de ani) si a trebuit sa ii scoata un chist de acolo. Cica din cauza ca nu a masat mama locul. Ma rog, acum 20 de ani...
Cicineata cu ce ii aspiri nasucul? Noi avem o pompita dar nu mi se pare prea eficienta. Azi dimineata Codrut s-a trezit cu multi mucisori, abia respira mititelul. Am facut programare la pediatru dar abia la 16:00.
Nicole1980 si bebele meu doarme cam 6-7 ore de cand se culca (pe la 8-9)iar cand se trezeste ii bag tzitzika in gurita si adorme din nou pana pe la 6 dimineata cand faca kakutza.
Ananagel lexi est de departe mai experta ca mine dar ai incercat sa dai cu lapticul tau?
Bulinuta 27 si celelalte mamici, bine ca v-am gasit. Eu m-am mutat recent in Rm. Valcea dupa ce am locuit in Craiova si Bucuresti si nu am prietene aici, asa ca ma bucur ca are cine sa imi mai dea un sfat.
Cum trimit datele sa apara si Codrut in catalog? le postez aici?
Eu sunt Andreea-Elena (Andi)nascuta pe 30.01.1985, mami lui Codrut-Nicusor, nascut pe 30.01.2012.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaelaradu

Pai cam usor intoarcem foaia dupa ce jignim. Ce a facut Anda nu a fost atac pt ca subiectul se discuta de muuult si ea si-a argumentat opinia printr-un link catre un site cu sfaturi m.mult decat multumitoare.
Dar postarea ta m-a facut sa ma simt oribil pt ca m-am simtit vizata de sintagma "pupatul in fund". De ce? Pentru ca in nenumarate randuri mi-am exprimat multumirea fata de mamicile care m-au ajutat sa nu renunt la ALAPTAT sau au sarit cu sfaturi atunci cand am avut nevoie. Le-am multumit si voi continua atata timp cat sfaturile lor m-au ajutat sa fac fata situatiilor in care nu mai aveam incredere in pediatrii care imi recomandau formule. Si as dori sa le mai mentionez inca o data:
Alina
Anda
Lady
Anahadasa
Cristina
Bulinutza
lexi
Beatrix
Ghiulten
Adc
LAli
Anca_cls
Suzieq
Cati
Altesa
Iaura
Alice
Ileana
Ica
Gianina
Dr_Anca
Ligia

Faith iti amintesti cand te-am intrebat despre evolutia fetitei tale? Ei bine, raspunsul tau mi-a dat un imbold sa merg mai departe, sa fiu zombie, sa o tin atarnata de tzatzele mele. Am inteles ca a ta a crescut frumos si bine si mi-am zis ca asa se va intampla si cu a mea. Multumesc pentru ajutor! Te-am pupat in fund?
Ane-maria si Izish multumesc si apreciez sfaturile si gandurile voastre bune care s-au indreptat catre mine. SUnt zombie si ma bat de pereti cateodata, insa am explicat in urma cu cateva postari ca LP nu ma ajuta, fetita trezindu-se la fel de des ca si dupa LM. Probabil Anda a sesizat postarea mea de atunci si a raspuns in consecinta.
Fetele de aici, nu stiu cate isi mai amintesc, stiu ca mi-am dorit enorm de mult sa nasc natural. Ca si Alice, sunt total impotriva cezarienei la cerere, dar de cand am devenit mama, o inteleg si pe aia , dar in anumite situatii doar (spre ex, fetele care au luptat mult pt a obtine o sarcina). Si cand nu am putut naste vaginal, mi-am pus toata energia in a alapta. Alaptatul mi se pare ca ma face mai femeie decat altele. Este modalitatea mea de a nu cadea in depresie. Nu inseamna ca nu le respect sau nu le inteleg pe fetele care dau LP copilasilor, indiferent de motivele pt care au ales varianta asta (tzatze nelasate, lene, prostie, necunostinta,NEPUTINTA, sfarcuri, infectii, dureri, etc).
Repet si subliniez ca respect si le multumesc enorm, poate toata viata, fetelor care m-au ajutat cu sfaturi, cu linkuri, cu experientele proprii, cu idei, cu patzanii, etc. sa nu ma opresc din alaptat. Au fost zile in care imi curgea sange din sfarcuri, dar am continuat fiindca mi-am dorit cu tot sufletul.
Pentru mine e mai important sa alaptez decat sa dorm 4 ore consecutiv. M-am plans aici si am cerut sfaturi aici pentru ca sunt singura in Cipru, nu inteleg limba intr-atat incat sa ma ghidez dupa sfaturile celor de aici si pentru ca nu am prieteni aici. Tot timpul meu liber se consuma citind si scriind aici.
Anemaria eu nu sunt aici de pe vremea liniutelor pozitive de la testele de sarcina. Am venit cand aveam vreo 4 luni de sarcina. Si prima mea postare a fost o declaratie IMPOTRIVA ALAPTATULUI PE MOTIV CA NU VOI MAI PUTEA FACE SEX SI CA MI SE VOR LASA TZATZELE. Atunci Alina si Lady mi-au scris ca o data ce voi naste, voi scapa de gandurile astea. Pana am ajuns in luna a saptea vroiam sa alaptez numai de mila lui Lady care avusese o asa grea experienta la prima sarcina.Dupa aia m-am plans de soacra-mea (pe care o cunoaste tot forumul de acuma :D) si fetele m-au sustinut si m-au imbarbatat.
Imi pare sincer rau pt ce s-a intamplat azi pe forum. Nu imi venea sa cred in timp ce citeam. Eu m-am simtit acasa in Odiseea bulgarasilor si nu am simtit niciodata ca fetele cu experienta ar folosi un limbaj de superioritate sau ca m-ar cataloga intr-un anume fel pt ca am intrebat ceva pt a mia oara. Din contra! Eu care ma aflu la coada listei trebuie sa intreb mereu cate una alta, pe care multe dintre voi le-au experimentat cu mai bine de 2 luni in urma.
Citat:
citat din mesajul lui Faith26

Da, sa ne intoarcem la "d-ale beblusilor si mamicilor lor"

Noi azi n-am iesit afara ca m-am speriat de vreme. Ieri desi a fost ff cald batea un vant de m-am trezit numai cu praf si crengute din pomi in carut
Ahh..aseara am fost singurica, a fost al meu plecat, si nu mai spun ca mi-am amintit de ce povesteati voi aici cu ala de a intrat peste cineva in casa cand isi bea cafeaua, de leucoplast pe vizoare si de-astea, ma luase asa o frica desi nu aveam probleme de genul asta decat f rar. Plus ca in ultimul timp (sau poate erau si inainte dar nu stiam eu ca eram la serv ziua) vin tot soiul de ciudati pe la usi chipurile cu chestionare sau alte minuni.




Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/


Incep prin a spune ca nu retrag ce-am zis ieri legat de atacuri sau linguseli pe aici. Si daca se intreaba cineva atunci de ce am mai intrat daca am parerea asta, pai simplu, pe langa asta am citit si posturi interesante, haioase, etc.
Mihaela, imi pare rau ca te-ai simtit oribil si vizata de sintagma "pupatul in fund". Nu stiu ce ai inteles tu, dar eu nu am condamnat exprimarea multumirii fata de cele care au ajutat cu sfaturi. Da, imi amintesc cand m-ai intrebat de evolutia fetitei mele, dar nu stiu de unde si pana unde legatura cu "pupatu' in fund".
Nu sunt eu in masura sa spun fiecareia cum sa fie, evident, eu doar am exprimat pe acest forum o constatare personala. Si dovada ca am intr-o oarecare masura dreptate este exact faptul ca unele persoane se irita cand in posturi nu exista doar complimente, diminutive, etc.
Sunt intr-o oarecare masura influentata si de experientele proprii live din mediile cu destule femei.
Spre exemplu am o problema cu persoanele care atunci cand o femeie de 100 kg spune ca e grasa si ca ar vrea sa slabeasca vine cineva si spune "dar draga mea, nu vezi ca esti slaba de te bate vantul?!" Nu inseamna ca aia trebuie sa ii spuna "daa, esti grasa, vai de capul tau" mai bine o incurajezi sa slabeasca. Cand o rochie iti vine urat, te astepti ca o prietena sa-ti spuna ca iti vine rau nu sa-ti spuna ce frumos iti sta si sa te ia de manuta spre petrecere.

Eu am sa ma opresc din aceasta discutie ca nu vreau sa stric armonia de pe forum, nu de-alta dar contrar aparentelor nu sunt o fana a certurilor, dar sunt o fana a sinceritatii chiar daca uneori mi-a daunat si am avut de pierdut.

Sa aveti grija de voi si de bebei!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

La multi ani pentru ieri, Alexa_G!
La multe lunite, Radu, Stefan, Flavia Maria, Ilinca Stefania si Stefan Ioan!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Andi, in primul rand bun venit printre noi! M-am gandit si eu sa pun laptic de la mine insa momentan nu am reusit sa storc nimic. Ce frumos, iti vei sarbatori de-acum incolo ziua de nastere impreuna cu fiul tau!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Andi, de ce nu cumperi batista bebelusului? Cu ea sigur ii scoti toti mucii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Bulinutza – merci, parca m-am mai linistit citid si la tine, ca se poate intampla asa…sa doarma bebe mai mult.
Alina – abia astept poze de la voi…si sa ne spui cum a reactionat Sara la botezul fratiorului sau. Si bebe Filip sper sa isi revina pana duminica la botez.
Si la David, va fi primul botez la care participa la biserica si abia astept sa vad ce reactie are… Va pup si va tin pumnii sa iasa totul perfect!!!
Andi- bine ai venit. Vad ca ai puiutul mai mare cu o zi decat Antonia…Si tu m-ai linistit, deci mai sunt bebelusi care dorm mult…


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

La multe luni Flavia, Ilinca Stefania, Stefan Ioan si puiului meu mic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Buna dimineata!

Lali, ma bucur ca va simtiti bine, sigur ca venim si noi la intalnire in iunie , abia astept sa vad si ceilalti bebelusi.

Ileana, mi se pare f bine 7 kg, ramasesem cu impresia (falsa, acum imi dau seama) ca erai ingrijorata din cauza greutatii

Faith, mie mi-a placut ca esti sincera , cred ca ti-am si spus mai demult asta. Dar asa in general tare bine imi pica cate un compliment cateodata chiar daca undeva in mintea mea stiu ca nu e suta la suta adevarat. Despre diminutive nu zic nimic, am 1.80m inaltime, mie clar nu mi se potrivesc .

Mihaela, locul innegrit de la vaccin nu poate fi de la un vas de sange spart? Ca atunci cand ti se invineteste cateodata bratul dupa recoltarea de sange pt analize? Cat timp bebe nu are febra eu zic sa nu te ingrijorezi, oricum stiu ca esti foarte atenta.

Anda, de Toma al tau stiam ca e maricel, spre deosebire de sora lui care e filiforma. Dar asa si trebuie, nu? Cristi are cam 6500g, si zau ca nu e slabut , Andra e cu inaltime maxima si greutate minima.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

La multe lunite Radu de Alice, Flavia de Iaura, Ilinca de Toni, Stefan de Alinush!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Citat:
citat din mesajul lui carina

La multe lunite Radu de Alice, Flavia de Iaura, Ilinca de Toni, Stefan de Alinush!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda, Carina (deja domnisoara) si bebe Toma
http://andaoana.com/
http://www.flickr.com/photos/andaoana/


Si de la noi !!

Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput