Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Mihaela - noua ne-a zis sa punem 1/2 supozitor cand ajungem acasa, dupa vaccin si cealalta jumatate sa o pun seara... Eu am pus doar prima jumatate...iar ANtonia a fost ok. Si eu stiu de coprese usori reci pe intepatura.... Aaa si mi-a zis sa nu alaptez 2 ore, ci sa ii dau apa, ceai...de sete. Pai fetita mea papa doar san, cum sa ii dau apa sau ceai, daca nu ii dadusem pana atunci... Off, fiecare dr cu metodele sale...insa eu fac ce simt cu copilul meu... Va pup si va doresc sa treaca repede urma de intepatura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Vezi?! Acum mi-am amintit pe cine am uitat sa nominalizez! Pe tine, pe Sara, Dari, Ica, MatzaOlga, Bia,, colega de DPN Puiutza, chiar si Noce in scurta ei trecere, Adriana.
Wow sunteti multe si va datorez buna mea conditie psihica.
Asa cum spuneai Nicole, cati pediatrii atatea opinii. Noua ne tot explicau ca siropul pt febra se administreaza ca si Calpolul. Pai eu nu stiam ce e asta Calpol. Cica e asa faimos ca si Nurofenul la noi si ca toate mamicile il au in csa. S-a minunat cumva condescendent cand am spus ca n-am medicamente de copii in casa si mi-a prescris ditamai lista. Preventiv. No asa preventiv, le-am luat ca sunt pe gratis, dar sper sa expire sigilate la mine in frigider.
Nu am facut febra pana acum.

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dari_nanau spune:

Mihaela sa nu faca micuta febra si sa treaca vanataia. Cum au spus si celelalte fete,compresele reci ar trebui sa ajute.
Nicole, eu cred ca nu trebuie sa/ti faci griji pt ca doarme asa bine noaptea, daca a luat bine in greutate. Eu zic sa te bucuri...vezi cate fete ar suplimenta cu lp ca sa poata dormi bine noaptea. Si noi am avut in prima luna nopti in care se bubu se trezea o data sau de 2 ori, dar fiindca nu lua bine in greutate l-am trezit mai des de cateva ori... Si de atunci se trezeste singur cateodata chiar din 2 in 2 ore, insa e bine ca adoarme la loc dupa ce papa.
Lali, ramane stabilit pentru prima saptamana din iunie. Ma bucur ca va simtiti bine acolo. Stati la mare toata luna mai?
Amelia multumim, esti o draguta. Voi cum mai sunteti? Ce mai zice Andra de fratiorul ei? La noi Emma efoarte incantata inca de 'bebele' ei, cand vine de la gradi vrea sa stea cat mai mult cu el, ii povesteste chiar mai multe decat mie despre cum a decurs ziua ei. Iar bubu e tot un zambet cand o vede.
Luiza, tu cum mai esti? A trecut raceala?
Bulinuta, Beatrix multa sanatate puiutzilor si voua multa putere!
Denisa, foarte frumoase pozele, ca de altfel si voi, o familie fosrte frumoasa.

Eu va citesc des de pe telefon, cand alaptez de cele mai multe ori, dar nu apuc sa mai scriu. Stiti si voi cum e, in timpul zilei cand doarme bubu, in reprize nu prea lungi, nu stiu ce sa fac mai intai... Iar seara incerc sa stau cat mai mult cu Emma sau sa mai ies la cumparaturi.
Ne pregatim si noi de botez, e saptamana viitoare si inca mai avem de completat vestimentatia E destul de greu sa gasesc ceva, pe fuga fiind tot timpul, sa ajung in timp util acasa la bebe sa pape. Dar asta e, mai sunt cateva zile

Legat de discutiile iscate mai devreme, eu consider ca fiecare poate discerne ce ebine pt propria persoana. Si eu sunt o sustinatoare a alaptatului exclusiv, chiar daca nu avem o crestere spectaculoasa in greutate...aproape 700g luna a2-a, nu ma incumet sa apelez la completare. Din experienta avuta la Emma, care la fel a pus ingreutate, s la sfaturile pediatrei de a suPlimenta, am alaptat 6 saptamani doar...acum stiu ca nu mai vreau sa repet aceleasi greseli, acum v-am descoperit pe voi care m-ati ajutat cu sfaturile voastre, am aflat ca nu sunt singura care se confrunta astfel de probleme si pot sa reusesc sa alaptez mai mult de data asta.

Va pup! O zi frumoasa sa aveti!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Alice, nu a mai venit Cristina la noi, dar intentionez sa o chem saptamana viitoare. Daca nu au fost probleme...nu am mai chemat-o. Da, imi amintesc ce disperata eram, de atunci cantaresc copilul din trei in trei zile. Sper sa-mi treaca.
Amelia, chiar ti se pare mult? Stiu eu cativa campioni pe aici si daca ma raportez la ei, nu mi se mai pare mult. E adevarat ca Radu al Alicei este mai mare cu o luna totusi...
Mihaela, asteptam vesti despre cum ati trecut peste noapte. Sper ca sunteti bine!
Ligia, gata pregatirile? Ati ales un preot fortos? Sa aveti petrecere frumoasa si fara incidente!!!
Alina, nu cumva si la voi tot weekend-ul acesta se intampla fericitul eveniment?
Lady, bine ca ne scoti ochii cu poze frumoase pe FB dar nu intri sa ne dai amanunte...Ce faci, cum esti, cum te descurci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Amelia Toma are 7,400 kg si marti face 3 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Mamici care aveti botezul in acest weekend va doresc ca puiutul sa fie fericit si implinit dupa aceasta taina, sa peterceti frumos si sa reveniti cu poze.


Si eu sunt in emotii...mai am tortul si nu stiu unde sa il comand...Nu ma hotarasc si mai este asa de putin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dari_nanau

Nicole, eu cred ca nu trebuie sa/ti faci griji pt ca doarme asa bine noaptea, daca a luat bine in greutate. Eu zic sa te bucuri...vezi cate fete ar suplimenta cu lp ca sa poata dormi bine noaptea. Si noi am avut in prima luna nopti in care se bubu se trezea o data sau de 2 ori, dar fiindca nu lua bine in greutate l-am trezit mai des de cateva ori... Si de atunci se trezeste singur cateodata chiar din 2 in 2 ore, insa e bine ca adoarme la loc dupa ce papa.


Dariana mamica fericita si implinita de Emma (11.10.2007) si Vlad (29.02.2012)


Dari - multumesc mult. Adevarul este ca nu am mai cantarit-o de o saptamana , o sa verific in seara asta greutatea copilului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

ane marie multumim

beatrix

alexa multumim...spune-mi de unde ai luat costumasul gri..e un bb superb

adc multumim pentru urari

mady eu ii recoltez de obicei la synevo in grozovici...tipele de acolo sunt specializate pe copilasi si e o doamna mai in varsta care e ...super rapida si draguta

faith multumim pentru urari

ligia i-ai dat si ceva gen protectis sau biotics?

ghiulten super ca ati scapat de problema

mihaela

alina si noi tot cu muci inca...sper sa ii treaca pana duminica totusi...intreaba pediatra de colargol...te sun azi ca nu am avut timp deloc

bine ai venit adielene!

nicole nu experimentez asta la Filip dar la Rares la greu...de la 2 luni nu se mai trezea de seara pana dimineata...si acum daca il lasi doarme pana la 11-12 ziua

dari

fetele va pup pe toate si va rog: nu va mai "certati"...nu merita...eu nu prea ma timp caci stiti povestea la noi...2 ore o masa pe urma pauza o ora si pe urma iar masa plus diversele plecari la dr...acum ma grabesc sa plec cu ei amandoi la spital pentru evaluare caci dr de la medicover pleaca in vacanta si vrea sa ii vada pana pleaca

o zi frumoasa sa aveti!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Neatza!

Ileana, da, avem duminica botezul. Si deja am emoti maaaaaari, sper sa ii treaca mucisorii lui Filip. Aseara nu putea sa adoarma, cred ca i-am tras de 5 ori mucii pana sa poata respira. Appoi a adormit si l-am pus pe o perna, sa stea cu partea superioara a abdomenului si capul mai sus, sa nu se mai inece cu mucii si uite asa am dormit bine toata noaptea. S-a trezit doar la 3 sa pape, apoi a adormit la loc. Mi-e dor de tine si abia astept sa il cunosc personal pe Tudor! Am promis ca organizez o intalnire la inceput de mai si asa voi face! Sa ma linistesc si eu putin dupa botez.
cicineta,multumesc. Asa m facut: i-am tras mucisorii cu aspiratorul si i-am pus de cateva ori ser.
Denisaaaaaa, ce frumosi sunteti! . Dar cum ai alptat cu rochia aia?
andieelen
bulinutza, daca iti mai gasesti timp si pt mine, astept sa ma suni

Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
Imi pare rau de certurile de pe forum, sper sa fie ceva trecator si-mi pare rau ca, prin incercarile mele de a nu supara pe nimeni cand imi spuneam parerea, am dat impresia de "pupat in fund". Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva, dar asa sunt eu si in viata reala, imi cer scuze de 1000 de ori cand indraznesc sa-mi dau cu parerea. Asta pentru ca sunt o fire foarte timida, iar certurile ma sperie teribil si le detest.
Alina, Bulinutza, si Johanna a avut muci la greu in saptamana de dinainte de botez. Dar era foarte ciudat ca nu-i avea mereu, ci in 2 reprize pe zi, o data dimineata si o data dupa-masa. Bineinteles se inmulteau daca plangea mai mult. I-am pus ser fiziologic si Marimer in nasuc si aspiram cam o data - de 2 ori pe zi. La botez preotul a fost super, a bagat-o in apa culcata pe spate astfel ca apa nu i-a ajuns nici la urechi si nici la fata. Acum vad ca nu mai are mucisori deloc decat fff putin, insa un doctor de la Budi,ex ne-a spus sa nu-i mai dam Marimer ca e prea invaziv pentru varsta ei si ne-a recomandat Tantum Protect. Inca nu i l-am luat, s-ar putea sa nu mai aiba nevoie.
Eu sunt in continuare ingrijorata cu faptul ca Johanna nu a luat in greutate in ultimele 3 saptamani, am tot citit pe net dar nu ma pot linisti complet. Ma tot gandesc ce m-as face daca va stagna in continuare... Am inceput sa cronometrez cate minute o tin la fiecare san la o masa si nu o las sub nicio forma sa stea mai putin de 10 minute la un san...Daca ar fi dupa ea, ar sta, de regula, cam 6-7 minute la un san iar la al doilea vreo 3-4. Dar eu o gadil sub barbie si atunci incepe sa traga. Sper sa rezolv ceva. Mai nou, azi-noapte si-a infipt gingia in sfarc si mi-a facut rana, ma doareee si habar nu am cu ce sa-mi dau, Lanolina pe care o aveam pt. sani am lasat-o acasa, nu m-am gandit ca o sa-mi trebuiasca din nou. Oare as putea folosi un pic de Sudocrem? Ma mai gandisem sa-mi dau cu ulei, am o sticluta ramasa de la botez, aici, la indemana, ce credeti, o merge?
Mar_ysa, am vazut si eu pozele pe FB, mi-am reactivat contul. Sunteti foarte frumosi cu totii, iar bebe are niste ochi superbi

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput