Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

mihaela, comprese iti spun si eu. si sa nu ii faci baie in seara asta, sa nu ii cresti temp. la peste 38 in fund, (38,4-38,5 axial) poti considera febra. ii pui supozitor, sau ce ai.
ileana, mai stii cand te plangeai ca nu ia in greutate? ce a zis cristina de mandru lung si grasan? sau n-a mai venit la voi?
ligia, mai lungeste laptele ala ca il faci de 9 kile pana la 4 luni :)))
ghiulten, daca nu isi revine mara, nu o car cu mine in cazul in care ne intalnim. de venit venim oricum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Alexa LA MULTI ANI!


La multe lunite bulgarasilor sarbatoriti azi!

Fetelor eu va iubesc asa cum sunteti, cu parti bune si..mai putin bune. Nici nu imi doresc sa fim si sa gandim la fel. Imi place sa avem tot felul de opinii si apreciez sinceritatea voastra! Si orice ar fi, eu nu plec de aici!

Mady, Beatrix, si Filip e micut..

Anda, multumesc pt link

Bulinutza

Nu mai pot scrie ca plange Filip si de ieri ii am pe amandoi cu mucisori si duminica avem botezu;l

Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andieelen spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaelaradu

Ileana ce fecior mare ai tu acolo?! Bravo! DD sa-l tina sanatos in continuare. Dupa ce scri tu, mai, mai as muta botezul pe sapt viitoare
Bulinutza Sanatate si multa putere sa le treceti pe toate!
Ligia pai Andreiutzu' tau e un exemplu ca LP se perfectioneaza

Avem o mamica noua Andieelen si ii urez Bun venit! Ca sa-ti raspund, sa sti ca noua ne-au spus sa mergem la pediatru pt masuratori 1 data pe luna si de obicei coincide cu vaccinarea (inainte de care ni s-a spus sa trecem obligatoriupe la pediatru caci aici nu pediatrul face vaccinul, ci un dr expert in imunizare si imunitate).
Alexa pup un baiat frumos, frumos! Ce rochita frumoasa ai avut! Viata lunga si plina de bucurii micului crestin Alexandru!
Cicineata bine te-am regasit!

Asa, acum despre noi.
Am fost la pediatru si la doctorul pe care il mentinam mai sus pt vaccin.
Bilant: 4530 gr, deci in ultimele 13 zile a pus doar 200 grame, dar per total luna asta a pus fix 1 kg. Ma declar multumita.
Vaccinul au fost 2 de fapt. Tetanosul aici se da separat Acum o mutam de la mine la tati fiindca urla de durere. Nu mai stiu ce sa ii fac. Ii pun comprese, urla! Ii dau sanul, urla! O pun jos, urla! Momentan sunt in tzatzele goale, sotul fara tricou si copila doar in pampers (la noi sunt deja 28-30 grade) ca sa fie "skin to skin", numai asa inceteaza din urlat.
Piciorusul i s-a innegrit in locul unde e impunsatura. Sa ma ingrijorez? O controlez de febra periodic, dar pana acum nimic. Ii iau temperatura la axila. Scad ceva? La cat ma alarmez si ii pun supozitor? Ni s-a spus sa nu punem supozitor preventiv.

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/


Multumesc pt raspuns. O sa mergem totusi sa vedem cum am luat in greutate luna asta si daca trebui sa mai bagam ceva pe langa LM.
Noi cand am facut vaccinul ne-a zis doctorul sa ii bagam supozitor daca trece de 38.5.
Ii luam des temperatura axial si numai daca acolo trecea de 37.7 ii luam si rectal.
Si bebe are episoade seara cand urla si nu vrea nici san. Se calmeaza numai daca il leganam tinandu-l pe burtica cu o mana printre pisioruse si una pe langa gatut.
Cu vanataia de pe piciorus cred k e cazul sa te ingrijorezi numai daca observi ca se intareste locul.
La multe lunite nopti linistite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymumy spune:

Gata, am pus pitica in pat , sta si se uita la carusel, astept sa adoarma, iar eu am zis sa mai arunc o privire pe aici.M-am cam speriat ca a regurgitat cu jet , si cantitate destul de mare, dar cred ca e totusi de la faptul ca a mincat prea mult in seara asta.
Miha, sper ca i-ai pus ceva comprese Irisucai. Cum mai e piciorul?Hai ca poate pina maine trece, bine ca macar nu face febra.
Care e cel mai mare bulgaras? Ca topul celor mici l-ati facut . Ligia al tau? Sau al lui mihacor?

Ghiulten, mami implinita de printesa-domnisoara Ayla (15.01.2004) si buburuza mica Alara (25.01.2012)

Hai sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare http://viatacudba.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Buna seara fetelor, si Bun venit alaturi de noi pt andieelen
.
Adc - la mare este f bine mai ales ca sunt la mama acasa ( un pic necajita ptr ca mama are ceva probleme de sanatate si sper sa treaca repede peste ele )m-am intalnit cu f multi prieteni pe care nu i-am vazut de multa vreme, este super ce sa mai spun...poate ma repet dar aici simt ca respir , aerul de mare este f bun ptr Andrei si pfofit de asta cat pot de mult. Ce face Cristian cum se simte ?
Suzi tu esti bine, gata cu raceala?
Dari , de tinesi Sophia chiar nu mai stiu nimic ... cand ati fixat o noua intalnire cu bebeii ? oricum va spun de pe acum, in prima saptamana din iunie vreau sa ne vedem ce spuneti ?

Vad ca sunt ceva discutii aici si imi pare tare rau ca se intampla asa ceva, eu una m-am simtit f bine si in prima Odisee si aici.Am gasit raspunsuri la unele din intrebarile pe care mi le puneam eu si pe care multe nici nu apucam sa le scriu - important este sa selectem ce citim si sa luam ce ni se potriveste .Vreau sa cred ca este un simplu accident(nu comentez mai multe) pus pe seama oboselii acumulate,inca mai tropaie hormonii in noi si nu in ultimul rand eu pe toate va vad niste mamici extrem de grijulii si iubitoare( altfel nu am fi aici).
Sigur este un episod trecator .
Va pup si va doresc o seara linistita si odihnitoare Toate cele bune .





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

Pus poze de la botez...cam amestecate...

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.421892317838488.109191.100000531695793&type=3&l=0463aff037

Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Am facut intocmai cum mi-ati spus: comprese cu apa rece si am 2 batiste la congelator. Multumesc lui D-zeu ca s-a trezit si a mancat. Eram ingrijorata ca refuza sanul, dar acum e binedispusa. Am sa o urmaresc atent la noapte sa nu faca febra. Inca nu am atins locul sa vad daca s-a intarit fiindca ma tem sa nu o doara. Nu i-am facut baitza, iar dupa caca am spalat-o fara sa mai las apa in chuveta, ci doar la robinet :D Culoarea s-a mai adunat, in sensul ca s-a restrans vanataia, dar se vede clar ca e umflat locul.
Lali ma bucur ca va prieste aerul de mare. Pt unii copilasi e tare si ii da peste cap, dar la voi e gena puternica :D
Inca o data va multumesc pt tot.
Andieelen da-ne detaliile tale sa te treaca fetele inv listuta. La multe lunite sanatoase si voua.
Noapte buna fetelor

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicineata spune:

Alina,a avut si David mucisori, i-am bagat Marimer si am scos mucisorii de cateva ori pe zi, timp de 2-3 zile. I-am pus si cate o jumatate de paracetamol supozitor, 2 seri la rand, ca Panadol sirop se da dupa 3 luni si noi aveam 2,5.
Daca nu ii trece pana la botez, vorbeste cu preotul, poate ii face varianta light de botez, sa nu-l mai bage in apa si doar sa-l stropeasca cu apa sfintita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mar_ysa_28

Pus poze de la botez...cam amestecate...

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.421892317838488.109191.100000531695793&type=3&l=0463aff037

Noapte buna!




Denisa, super mami de

Leyre Alexandra 08.11.08 & Kariss Yasmin 30.01.12
****************************************************
www.facebook.com/media/set/?set=a.366611243366596.98470.100000531695793&type=3" target="_blank">Inainte si in timpul lui Kariss!
****************************************


Denisa- ce familie frumoasa ai...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Un pupic mare din partea noastra.

Nu am mai intrat de ceva timp, dar incerc sa va citesc…este tare greu sa tii pasul.
Sunt fericita ca acum mergem si la pediatru (este o dr foarte draguta si rabdatoare si bine pregatita), nu numai la dr de familie.
Antonia este bine, are aprox 5500 grame la 3 luni fara o saptamana, da din manute si picioruse, ridica capul, insa nu se intoarce singurica (exersam…)

Am totusi o strangere de inima, dar va rog sa nu dati cu pietre….
De 4-5 zile Antonia doarme de la orele 23 la ora 7 (si atunci o trezesc eu….) deci aproximativ 8 ore…fara intrerupere de masa, fara sa planga… Prima noapte m-am trezit speriata si am alergat repede la ea in camera sa vad daca respira…., a doua noapte, la fel …la ora 7 intram intr-un suflet la ea in camera…
Mai sunt bebelusi din odisee care dorm asa de mult ?
Si ziua are 4-5 reprize de somn, altfel este vioaie, rade la mine, incearca sa gangureasca…

Mie imi este tare bine asa, insa ei...oare este normal sa doarma atat ... Mentionez ca este alaptata exclusiv la san.
As mai asocia aceste nopti linistite cu administrarea pliculetelor bifido-baby, recomandate de pediatra pentru 2 luni, pt colici, echilibrarea florei intestinale, absorbtia calciului si a vitaminelor…


Saptamana viitoare avem si noi botezul si am mari emotii...vreau sa iasa totul perfect. M-am ocupat numai eu de acest eveniment...SUnt bucuroasa ca mi-am gasit si costumatii pentru biserica si pt restaurant.


Mergi la inceput