Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happymumy spune:

Citat:
citat din mesajul lui aerlilian

Ica, Denisa, am uitat sa va spun ca s-a ameliorat mult hernia copilului, daca nu chiar s-a vindecat in totalitate. Super treaba am facut cu leucoplastul!

Mamica lui Tudor
http://community.webshots.com/user/aerlilian?vhost=community

Si noi la fel am rezolvat problema cu ombilicul. Era iesit rau de tot, acum e foarte bine.
Wow Ileana 7 kg! Bravo! Ce lungime are Tudor?

Ghiulten, mami implinita de printesa-domnisoara Ayla (15.01.2004) si buburuza mica Alara (25.01.2012)

Hai sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare http://viatacudba.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymumy spune:

Hai mai Bulinutza, toate bubele rele ... la tine. Uff ! Sanatate multa piticului!
ALice sper sa se faca bine pitica. Nu am inteles bine, daca nu-i trece , nu mai veniti sau nu mai iesi cu ea?

Ghiulten, mami implinita de printesa-domnisoara Ayla (15.01.2004) si buburuza mica Alara (25.01.2012)

Hai sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare http://viatacudba.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Pai cam usor intoarcem foaia dupa ce jignim. Ce a facut Anda nu a fost atac pt ca subiectul se discuta de muuult si ea si-a argumentat opinia printr-un link catre un site cu sfaturi m.mult decat multumitoare.
Dar postarea ta m-a facut sa ma simt oribil pt ca m-am simtit vizata de sintagma "pupatul in fund". De ce? Pentru ca in nenumarate randuri mi-am exprimat multumirea fata de mamicile care m-au ajutat sa nu renunt la ALAPTAT sau au sarit cu sfaturi atunci cand am avut nevoie. Le-am multumit si voi continua atata timp cat sfaturile lor m-au ajutat sa fac fata situatiilor in care nu mai aveam incredere in pediatrii care imi recomandau formule. Si as dori sa le mai mentionez inca o data:
Alina
Anda
Lady
Anahadasa
Cristina
Bulinutza
lexi
Beatrix
Ghiulten
Adc
LAli
Anca_cls
Suzieq
Cati
Altesa
Iaura
Alice
Ileana
Ica
Gianina
Dr_Anca
Ligia

Faith iti amintesti cand te-am intrebat despre evolutia fetitei tale? Ei bine, raspunsul tau mi-a dat un imbold sa merg mai departe, sa fiu zombie, sa o tin atarnata de tzatzele mele. Am inteles ca a ta a crescut frumos si bine si mi-am zis ca asa se va intampla si cu a mea. Multumesc pentru ajutor! Te-am pupat in fund?
Ane-maria si Izish multumesc si apreciez sfaturile si gandurile voastre bune care s-au indreptat catre mine. SUnt zombie si ma bat de pereti cateodata, insa am explicat in urma cu cateva postari ca LP nu ma ajuta, fetita trezindu-se la fel de des ca si dupa LM. Probabil Anda a sesizat postarea mea de atunci si a raspuns in consecinta.
Fetele de aici, nu stiu cate isi mai amintesc, stiu ca mi-am dorit enorm de mult sa nasc natural. Ca si Alice, sunt total impotriva cezarienei la cerere, dar de cand am devenit mama, o inteleg si pe aia , dar in anumite situatii doar (spre ex, fetele care au luptat mult pt a obtine o sarcina). Si cand nu am putut naste vaginal, mi-am pus toata energia in a alapta. Alaptatul mi se pare ca ma face mai femeie decat altele. Este modalitatea mea de a nu cadea in depresie. Nu inseamna ca nu le respect sau nu le inteleg pe fetele care dau LP copilasilor, indiferent de motivele pt care au ales varianta asta (tzatze nelasate, lene, prostie, necunostinta,NEPUTINTA, sfarcuri, infectii, dureri, etc).
Repet si subliniez ca respect si le multumesc enorm, poate toata viata, fetelor care m-au ajutat cu sfaturi, cu linkuri, cu experientele proprii, cu idei, cu patzanii, etc. sa nu ma opresc din alaptat. Au fost zile in care imi curgea sange din sfarcuri, dar am continuat fiindca mi-am dorit cu tot sufletul.
Pentru mine e mai important sa alaptez decat sa dorm 4 ore consecutiv. M-am plans aici si am cerut sfaturi aici pentru ca sunt singura in Cipru, nu inteleg limba intr-atat incat sa ma ghidez dupa sfaturile celor de aici si pentru ca nu am prieteni aici. Tot timpul meu liber se consuma citind si scriind aici.
Anemaria eu nu sunt aici de pe vremea liniutelor pozitive de la testele de sarcina. Am venit cand aveam vreo 4 luni de sarcina. Si prima mea postare a fost o declaratie IMPOTRIVA ALAPTATULUI PE MOTIV CA NU VOI MAI PUTEA FACE SEX SI CA MI SE VOR LASA TZATZELE. Atunci Alina si Lady mi-au scris ca o data ce voi naste, voi scapa de gandurile astea. Pana am ajuns in luna a saptea vroiam sa alaptez numai de mila lui Lady care avusese o asa grea experienta la prima sarcina.Dupa aia m-am plans de soacra-mea (pe care o cunoaste tot forumul de acuma :D) si fetele m-au sustinut si m-au imbarbatat.
Imi pare sincer rau pt ce s-a intamplat azi pe forum. Nu imi venea sa cred in timp ce citeam. Eu m-am simtit acasa in Odiseea bulgarasilor si nu am simtit niciodata ca fetele cu experienta ar folosi un limbaj de superioritate sau ca m-ar cataloga intr-un anume fel pt ca am intrebat ceva pt a mia oara. Din contra! Eu care ma aflu la coada listei trebuie sa intreb mereu cate una alta, pe care multe dintre voi le-au experimentat cu mai bine de 2 luni in urma.

Citat:
citat din mesajul lui Faith26

Da, sa ne intoarcem la "d-ale beblusilor si mamicilor lor"

Noi azi n-am iesit afara ca m-am speriat de vreme. Ieri desi a fost ff cald batea un vant de m-am trezit numai cu praf si crengute din pomi in carut
Ahh..aseara am fost singurica, a fost al meu plecat, si nu mai spun ca mi-am amintit de ce povesteati voi aici cu ala de a intrat peste cineva in casa cand isi bea cafeaua, de leucoplast pe vizoare si de-astea, ma luase asa o frica desi nu aveam probleme de genul asta decat f rar. Plus ca in ultimul timp (sau poate erau si inainte dar nu stiam eu ca eram la serv ziua) vin tot soiul de ciudati pe la usi chipurile cu chestionare sau alte minuni.

Mami de Ana Beatrice (15.01.2012)



Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

MIHAELA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Ileana ce fecior mare ai tu acolo?! Bravo! DD sa-l tina sanatos in continuare. Dupa ce scri tu, mai, mai as muta botezul pe sapt viitoare
Bulinutza Sanatate si multa putere sa le treceti pe toate!
Ligia pai Andreiutzu' tau e un exemplu ca LP se perfectioneaza

Avem o mamica noua Andieelen si ii urez Bun venit! Ca sa-ti raspund, sa sti ca noua ne-au spus sa mergem la pediatru pt masuratori 1 data pe luna si de obicei coincide cu vaccinarea (inainte de care ni s-a spus sa trecem obligatoriupe la pediatru caci aici nu pediatrul face vaccinul, ci un dr expert in imunizare si imunitate).
Alexa pup un baiat frumos, frumos! Ce rochita frumoasa ai avut! Viata lunga si plina de bucurii micului crestin Alexandru!
Cicineata bine te-am regasit!

Asa, acum despre noi.
Am fost la pediatru si la doctorul pe care il mentinam mai sus pt vaccin.
Bilant: 4530 gr, deci in ultimele 13 zile a pus doar 200 grame, dar per total luna asta a pus fix 1 kg. Ma declar multumita.
Vaccinul au fost 2 de fapt. Tetanosul aici se da separat Acum o mutam de la mine la tati fiindca urla de durere. Nu mai stiu ce sa ii fac. Ii pun comprese, urla! Ii dau sanul, urla! O pun jos, urla! Momentan sunt in tzatzele goale, sotul fara tricou si copila doar in pampers (la noi sunt deja 28-30 grade) ca sa fie "skin to skin", numai asa inceteaza din urlat.
Piciorusul i s-a innegrit in locul unde e impunsatura. Sa ma ingrijorez? O controlez de febra periodic, dar pana acum nimic. Ii iau temperatura la axila. Scad ceva? La cat ma alarmez si ii pun supozitor? Ni s-a spus sa nu punem supozitor preventiv.

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Ghiulten, are peste 65 cm acum. De masurat nu am mai facut-o de vreo trei saptamani, de la vaccin, cand avea 63,5. Este mancacios pana la lacomie, regurgiteaza in continuare, dar la cum a luat in greutate, se pare ca nu are rost sa ma ingrijorez.
Mihaela, eu stiu ca dupa 38 se ia in considerare febra. Mai tare ma ingrijoreaza innegritul piciorusului. Nu inteleg...
In alta ordine de idei, declar public cat imi esti de draga, cat te admir si cat te respect pentru felul in care scrii...eu care am cochetat cu asta intotdeauna, stiu ca nu o poate face oricine. Si daca asta se numeste ca te-am pupat in fund, atunci am pupat un fundulet dragalas...
Am avut ocazia sa cunosc cateva dintre mamicile minunate de aici, ne-am simtit foarte bine impreuna, am toata admiratia pentru ele si nu-mi voi cenzura cuvintele pentru a le reaminti iar si iar ca-mi sunt dragi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicineata spune:

Mihaela, eu i-as pune compresa cu apa rece/gheata.
Mie cand eram mica mi-a facut asistenta vaccinurile (nu stiu care din ele exact)in ambele picioare gresit, am gropite in ambele, sper sa nu fie si cazul Irisucai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

Bulinuta...bazinul are 3 culuare, unul mare si 2 mai mici , in cel mare innotau copii....eu am luat un voucher cu un profesor si am platit doar 66 ron pt 5 sedinte. Normal e vreo 260 12 sed pe luna cu baiatul asta Florin Musat...f de treaba oricum.
Cicicneata 11,4 la 1 an si nu e bine????? Mie mi se pare fff mult
Leyre la 1 an avea 7.800 g si la 2 ani 10 kg...si niciodata nu a parut slaba ci numai bine.

Fetele ma uitam pe prima pagina....masurile pantofilor sunt total aiurea..la 2-3 ani nr 21? asta poate la 1 an si un pic.Macar sa stergem.

Carina te sustin si ai dreptate cu alaptatul Recunosc ca eu nu am mereu rabdare sa citesc toate linkurile dar iti dau dreptate, si asta mica se trezeste noaptea dar nu m-am gandit sa renunt.

Aerlilian credeam ca stii...stau la Camera de Comert pe Splai...hai poate o punem de o intalnire...va bagati?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaelaradu

Ileana ce fecior mare ai tu acolo?! Bravo! DD sa-l tina sanatos in continuare. Dupa ce scri tu, mai, mai as muta botezul pe sapt viitoare
Bulinutza Sanatate si multa putere sa le treceti pe toate!
Ligia pai Andreiutzu' tau e un exemplu ca LP se perfectioneaza

Avem o mamica noua Andieelen si ii urez Bun venit! Ca sa-ti raspund, sa sti ca noua ne-au spus sa mergem la pediatru pt masuratori 1 data pe luna si de obicei coincide cu vaccinarea (inainte de care ni s-a spus sa trecem obligatoriupe la pediatru caci aici nu pediatrul face vaccinul, ci un dr expert in imunizare si imunitate).
Alexa pup un baiat frumos, frumos! Ce rochita frumoasa ai avut! Viata lunga si plina de bucurii micului crestin Alexandru!
Cicineata bine te-am regasit!

Asa, acum despre noi.
Am fost la pediatru si la doctorul pe care il mentinam mai sus pt vaccin.
Bilant: 4530 gr, deci in ultimele 13 zile a pus doar 200 grame, dar per total luna asta a pus fix 1 kg. Ma declar multumita.
Vaccinul au fost 2 de fapt. Tetanosul aici se da separat Acum o mutam de la mine la tati fiindca urla de durere. Nu mai stiu ce sa ii fac. Ii pun comprese, urla! Ii dau sanul, urla! O pun jos, urla! Momentan sunt in tzatzele goale, sotul fara tricou si copila doar in pampers (la noi sunt deja 28-30 grade) ca sa fie "skin to skin", numai asa inceteaza din urlat.
Piciorusul i s-a innegrit in locul unde e impunsatura. Sa ma ingrijorez? O controlez de febra periodic, dar pana acum nimic. Ii iau temperatura la axila. Scad ceva? La cat ma alarmez si ii pun supozitor? Ni s-a spus sa nu punem supozitor preventiv.

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/



pe mine ma ingrijoreaza inegritul piciorusului..baga o batista uda in congelator pana ingheata apoi muleaz-o pe picior o ti 10 minute apoi repeti operatiunea la jumate de ora
Noua ne-a facut vaccinul de 2 luni in mana dreapta nu in picior .. o prietena de la bloc i-au facut vaccinul in popou cred k depinde de doctor
SUBSCRIU LA CE A ZIS ILEANA AI UN FUND TARE DRAGALAS
si da laptele praf se perfectioneaza azi l-am cantarit avem 7,760 si 64,5 cm si avem 3 luni si 6 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Ileana multumesc din suflet!
Suntem la 37,2 temperatura la axila. Intepatuea s-a innegrit si culmwa nu la tetanos si ma tem de ceea ce spui tu, Cicineata, sa nu ii ramana urma, mai ales dupa cata durere a indurat, sufletelul mic. Eu stau sa ma mai gandesc daca le fac pe urmatoarele, mai ales ca efectele secundare la poli vaccinuri sunt multe ai spinoase: paralizie, autism, etc

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput