Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

mi-am adus aminte ca trebuia sa-i raspund Mihaelei despre copiii-pesti si cum am fost eu.sunt datoare.si mai sunt datoare sa continui cu "Ceea ce cred eu despre cealalta jumatate de lista"!(am sa incerc fara pupaturi, dar fir'ar tot asa va suna).

Pai, Miha...eu sunt peste cu ascendent in taur(de aici provine logoreea mea, incapatanarea si sfidarea si iritarea cand observ nedreptate si prostie la greu).

ca si copil...am fost ascultatoare si ambitioasa..am cautat sa excelez, avand ambitie la invatat.am fost un elev model in cunostinte, insa cu apucaturi de baietoi..am avut nota scazuta la purtare in clasa a doua, pentru ca bateam baietii si i-am capacit pana intr-a opta.prin a 10-a au inceput sa-mi placa, prin facultate ii iubeam de-a dreptul.

eram si o fire timida, adica nu intreceam masura, nu sfidam autoritatea parentala...insa imi placea libertatea si escaladam copacii.imi placea sa-i urc, de coborat era mai greu.

Prin clasa a sasea am inceput sa scriu poezii. "Noi si fructele" s-a numit prima...si de atunci am tot scris, pana prin anul 2007.Am inceput si proza..scriu la un roman de vreo 5 ani.si in vreo 20 sper sa-l termin.de publicat-poate copiii mei il vor publica, post-mortem.

Inca de mica am avut senzatia ca sunt pe acest pamant pentru un scop si credinta ca am drumul meu.nu imi gaseam locul nicaieri si m-am alinat cu gandul ca trebuie sa-mi creez unul.Am fost constienta ca viata e grea si am ajuns la ideea ca tot ce conteaza in viata e "lupta", cu tine, cu ceilalti...si pana la ultima suflare conteaza sa te ridici de jos, sa te aduni si sa mergi mai departe.

Ca si fire sunt 80% melancolica si 20% sangvinica(de la ascendent aici). Traiesc la maximum durerea si idealizez fericirea.In societate sunt cel mai dur om, inca de mic copil, insa ma consum in interior la greu.Am tanjit mereu dupa afectiune si m-am hranit cu ea.cum n-am avut prea multa, copil fiind, am cautat-o in vise, in carti, in povesti, privind la viata altora si mi-am dorit sa o pot avea si eu...pe principiul ....cand voi creste mare...eheheeeeeeee....

Ca si copil-peste imi doream afectiune, daca primeam cat voiam/ aveam nevoie...iti ridicam muntii din loc.asa sunt si acum.afectiunea imi da echilibru, incredere...etc.Dar eu primeam numai reprosuri si asta m-a marcat mult.am fost si sunt omul care nu functioneaza cu cearta, reprosuri...ci cu incurajari, sustinere si speranta!

am fost creativa si aveam talent la desen, pictura..in clasa a 5-a schitam pe hartie de talc modele de vestimentatie pentru dame. in clasa a 9-a am pictat in goasa un tablou pe care nu cred ca ar mai putea sa-l reproduca cineva vreodata-fara modestie!

Mi-a placut literatura si citeam muuuuult.terminam si intr-o zi cartile de citit.citeam la lumina lunii.ma hraneam cu povestile, ideile si conceptiile din filele lor.

Aveam aspiratii mari si vise la fel.Intre timp, am revenit din visare si sunt cu picioarele pe pamant.

gata...fug!




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



Nu mint cand spun ca ma regasesc si eu in ceea ce ai scris despre tine intr-un procent destul de mare 90 %(chiar si partea cu poeziile, doar ca ale mele au fost si sunt de dragoste , inca le mai am undeva intr-o agenda ) , mai putin partea cu cititul , talentul la desen si pictura.Sincer nu ma asteptam sa gasesc pe cineva care sa fie Pesti si sa am aceleasi chestii .Nasa mea e tot in zodia asta, ne intelegem minunat , dar nu semanam asa mult fata de cum te-ai descris tu pe tine :). Sper ca nu te superi ca spun lucrurile astea dar sincer chiar asa e.




ANE-MARIA mamica fericita de Bianca  ( 08.02.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui suzieq

De ieri ma tot chinui sa scriu dar nu reusesc, eu sunt ok cu raceala, dar bin pacate a racit si Vladut, deocamdata are numai mucisori si stranuta, il tin sub observatie, sper sa nu faca febra sau altceva. Asadar copil alimentat cu lapte de mama exclusiv a luat raceala chiar de la mama. Cicineata si eu ma mulg si ii dau lapte muls, poate are dreptate dr ta si de aia a si luat raceala de la mine, in fine sper sa nu fie mai grav.

Despre lapte si calitatea lui, eu cum mulg vad cat mananca Vlad, ce mananca Vlad si tot a luat putin in greutate in ultima luna. Primele doua luni a luat in jur de 900g/luna si acum nu stiu daca va ajunge la 600g/luna. Laptele e la fel de gras, de mancat mananca la fel de bine, dar doarme mai putin, este mult mai atent la detalii, se agita, gangureste, practic consuma mai multa energie. Asadar nu calitatea laptelui e problema si, prefer sa ia mai putin in greutate si sa fie alimentat cu lapte de mama decat cu lapte praf si sa ia mult in greutate, mai ales ca avem laptic.

Adc, cum sunteti? ati descoperit de la ce era temperatura?
Dari, abia asteapta Vlad sa-si cunoasca tizul.

Andi, eu sunt valceanca la origini,prin august planuim o saptamana pe acolo, poate ne intalnim.

Alexa, noi de la infanrix nu am avut nicio reactie, atat ca seara a fost foaret agitat, a stat numai la taica-sau in brate. Eu vigantolul il tin la frigider si il schimb la 3 saptamani, nu e scump si cumpar cate 3-4 cutii sa am tot timpul in casa, imi notez data de deschidere si tin cont. Eu cred ca e un mit sa creasca vanzarile, dar fiind asa ieftin am zis sa respect ce zic si sa nu risc, mai ales ca noi avem fontanela destul de larga.

Aveam mai multe de scris, dar cred ca mi-am pierdut sirul.



Mami de soricel Vlad, 01.02.2012
MTHFR C677T Homozigot





Referitor la consistenta laptelui a postat Anda ( Carina) un link cu info interesante.
pediatra mi-a zios ca nu e adevarat ca trebuie aruncat dupa trei saptamani , insa fiind precauta si eu am procedat la fel ca tine , am luat alte cutii .
Ce inseamna fontanela larga si ce legatura are cu vigantolul ?, daca poti sa imi raspunzi, pentru ca noi la ultimul control de 2 luni avea fontanela 2 pe 2 ,dar nebuna de mine nu am intrebat ce inseamna, stiu doar ca fontanela are legatura cu necesarul de lichiid din organism si ca nu treb sa fie adanca...


ANE-MARIA mamica fericita de Bianca  ( 08.02.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacor spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

deci...nu v-am mai citit de muuuuuulte zile.

intru si ce imi vad ochii ...paruieli virtuale la greu!!


izish...imi esti tare draga si drept urmare te rog sa ramai printre noi..in momentul cand combati incearca sa combati ideea, nu persoana si intr-un limbaj cat mai academir.cuvintele urate nu iti fac cinste ca si om.acelasi lucru o rog si pe [Anda, sa combata ideea, nu persoana.

Anda, nu contesta nimeni ca nu ai informatii verificate, ras-verificate, dar vezi tu...nu toate mamicile au experienta ta!si uneori merge un "ar fi mai bine sa..." decat "asa trebuie". te admir si te respect, insa mesajul tau a picat ca "branza buna in burduf de caine"!

ALTESA, niciodata sa nu iti reprimi ideile, nedumeririle..intreaba, de asta suntem aici.SI CHIAR DACA O PROBLEMA S-A MAI DISCUTAT DE 1000 DE ORI, MAI INTREABA ODATA.cui ii pasa, iti va raspunde, cui nu..se va abtine, sper!

Faith, intotdeauna ti-am admirat inteligenta, insa de data aceasta ai o .Cu mesajul tau m-am simtit direct vizata si de aceea iti voi spune urmatoarea chestie: intr-o familie se impart idei, sentimente, frustrari, nelinisti, chiar si in spatiul virtual.Te-ai gandit ca poate sunt fete care aici isi descarca sufletul.singure prin lume, tinere, fara experienta,fara prea multi prieteni, care, prin pruncii nascuti, interactioneaza cu mamicile de aici si pun suflet?!iar tu vii cu ideea minunata ca sunt "pupatoare de funduri"?? Intr-o lume plina de rahat, pentru unele acest forum si topic poate e o raza de speranta, un loc de respiro.

Toate suntem diferite si trebuie sa ne acceptam asa cum suntem si sa invatam unele de la altele, sa ne acceptam greselile si sa ne sprijinim.Cele care cred ca nu suporta climatul, nu au ce invata, isi pierd timpul, le pica in greata, nu sunt obligate sa suporte, forumul e mare, lung si lat.topicuri cu miile

Si inchei prin a spune:" A fi om e lucru mare...(continuarea o stiti).


PS: Lexi, mersic de mesaj.sanatate soacrei!




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

lady sunt si eu de acord cu tine...asa e trebuie sa ne acceptam asa cum suntem si cand unele se satura de linguseli pot sa zica linistite.
eu nu sunt atat de activa,dar citesc tot timpul,plus va admir pozele pe fb si pe picasa.
imi este drag de toate fetele,toate avem temepramente diferite,e clar,dar mai stiu un lucru,suntem niste mamici extraordinare,care vrem binele bebeilor nostri,egal cum alaptam sau ce decizii luam.
e bine ca suntem aici sa vedem si alte pareri,pe mine m-au ajutat multe discutii de aici.
miha si bebe meu are galca la un piciorus,e putin rosu,ii pun comprese reci,sper sa se traga.
sanatate bebeilor cu muci si bulinutza fruntea sus,bebe o sa fie bine,stiu ca suna rau antibiotic,dar edy a luat de la 3 sapt si pana acum o sapt.
sa aveti un weekend minunat si petreceri frumoase celor care au botez.
a si sa nu uit,ca eu sunt in urma cu vreo 2 zile....
la muzlte lunite
Ilinca
Radu
Flavia
Stefan





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:



Am gasit : www.mamica.ro/fontanela-bebelusi-si-copii/" target="_blank">http://www.mamica.ro/fontanela-bebelusi-si-copii/


Hai ca am umplut pagina cu postarile mele, scz fetelor sper ca nu v-am plictisit prea tare :(.

Noapte buna!


ANE-MARIA mamica fericita de Bianca  ( 08.02.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacor spune:

fetelor am si eu o intrebare:ati avut menstruatie?eu am inceput de 2 sapt jumate sa iau anticonceptionalele,si vad ca de ieri am menstruatie,dar e roz,nu e rosu,dar este cantitativ mult.sper ca e ok.si ma dor sani,dar am laptic si e bun la gust.
ce nebuna sunt!!!!
np buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiushor spune:

neatza si de la noi
imi pare rau ca au fost asa discutii, insa nu e capat de tara. Suntem fete mari si intelegem.
Eu nu judec pe nimeni chiar daca gandesc total diferit fata de majoritatea de aici.
Am luat decizii mai controversate ( nu am facut nici un vaccin, nu am dat vit D, Ca sau picaturi de colici, ceai...etc) dar asta doar pentru ce am crezut ca e bine pentru puiul meu. probabil la altcineva nu s-ar fi potrivit aceste decizii.

noi suntem bine
inca in greva suptului,nervi, planeste, urlete, dar ne descurcam.

Va pupacim si va doresc o zi frumoasa!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubbles21 spune:

Neata.Noi crestem mari.Suntem la socrii la Bicaz Chei in vizita si mai mult stam pe afara la aer.De cand suntem pe aici de o saptamana mananca bine de tot 4 sau chiar si 5 masuri si doarme foarte bine noapte de pe la 10 pana la 7 .Dupa vaccinul de 2 luni a fost putin maraita seara dar apoi a trecut iar greutatea era de 5450 g si 57 de cm

36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor!
Bubbles, ce fain ca ai socrii acolo! E superba zona, e locul cel mai frumos pe care l-am vazut vreodata pana acum, cred si eu ca-i prieste bebitei tale!
Noi il asteptam pe tati sa vina sa ne ia sa mergem la casa de vacanta a nasilor, undeva langa Bucuresti. El a plecat mai devreme la pescuit, tot acolo.
Lady, multumesc. Nu am dat de tine pe FB, tare nedescurcareata mai sunt.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

mi-am reparat pc-ul si am intrat sa vad daca am primit un raspuns la ce intrebasem capitole in urma .. nu,dar m-am obisnuit
legat de discutiile de pe forumache , despre alaptare ,lp,lm, sunt perfect de acord cu ce a scris carina ca experientele personale nu trebuie decat exemplificate , lucru pe care l-a facut si izi, si cred ca si tu carina ai facut acelasi lucru in postarea de mai jos ceva capitole in urma..atunci nu am comentat desi sunt in situatia in care fetita mea din cauza refluxului nu ia/lua cum trebuie in greutate..totusi toate studiile spun ca un sugar TREBUIE sa ia ingreutate (depinde de cum e alimentat ,antecedente-prematur sau nu, gena ..etc..dar trebuie..suna tare aiurea acest trebuie),si asta pt ca toate carentele care pot aparea nu se "vad" acum , ci mai tarziu,cand ne putem trezi cu o osteoporoza la 30 ani de nu stim de unde e
mda si pe mine am zis ca ma loveste diabetul de la cateva dulcegarii , dar mi-a trecut ... mai ales ca io nu sunt genul

Citat:
citat din mesajul lui carina

Bulinut m#259; repet, dar sunt si copii dintr-astia. Carina mea e din categoria asta: 250 g/ luna de la nastere pana la 4 luni. Am incercat toate tipurile de LP si nu a acceptat nimic: ori refuza ori voma tot. Nu a avut nici o carenta, a-a dezvoltat ff frumos: la 4 luni jumate se tara pe burta, la 8 luni jumate mergea singura.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

My_lady, ba sa scrii despre botez si despre de cate ori face bebe kk etc

Suzieq, Cristi a avut febra 4 seri la rand. Peste zi era subfebril. In rest nu a avut NIMIC, nici macar gatul rosu, doar mucisori, pe care ii are oricum. Cand am exclus infectia urinara m-am mai linistit, a cincea seara nu a mai facut febra. A primit Eferalgan sirop (pe care i l-am dat doar daca temperatura a trecut de 38), supozitorul desi mai bine tolerat il provoca negresit la kk
Concluzia a fost viroza, probabil transmisa de sora-sa, si ea fusese usor racita. Deci nu ma mai mir ca un copil alaptat cu lapte matern poate lua viroza de la cei din casa, ideea e ca nu se va imbolnavi grav.

Cu vigantolul adevarul cred ca e undeva la mijloc, si eu il schimb dar nu chiar la 3 saptamani, bine ca mi-ati amintit, e vremea pt un flacon nou.

Cristi a dormit pt prima data in viata lui de la 23 la 4! Mi-e si teama sa sper ca va ramane asa. E drept ca de la 4 incolo s-a tot frichinit, a tras parturi si a mai primit de doua ori sanul pana dimineata, dar pt mine 5 ore de somn neintrerupt sunt extrem de binevenite.



Mergi la inceput