Clubul "babelor" FIV-oase 31

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Lara, si noi am luat la scoala iod dupa Cernobal. N-am ATPO, dar am totusi o dereglare a tiroidei. Mare tampenie asta, plus sarea iodata mai nou etc. Lucruri tampite care ajung sa te deregleze de mic. Am citit ca ceaiul si alifia de sanziene (dragaica) fac foarte bine in caz de ATPO si hipotiroidie. De asemenea, detoxifierea tiroidei urmata dupa detoxifierile majore ale corpului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Ana, nici eu nu ma omor dupa tequila, in fact nu-s deloc cu tariile, da-mi place mult saying-ul e tare rebel, asa..
tare sad story..cum a zis si Brigit, parca intamplari din-astea au un efect de wake-up call, un reminder, sa nu luam for granted (sunt in "pauza cerebrala", sa mor de-mi gasesc cuvintele potrivite in ro..) ceea ce e important in viata, sanatatea..
Alex, la fel mi-am propus si eu..acum, mi s-a explicat la modul cel mai serios ca, astea vin toate la pachet, deci, parca poti sa stii?..eu zic sa observam evolutia mamicilor "noastre", care, btw, sper sa ramana alaturi de noi mult si bine si ne dumirim noi, pana la urma..

le: Ana, sar'na de detalii, sunt convinsa ca ai dreptate


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

sabi, puteai f. bine sa nu-i ai (ATPO) acum 6 luni
si acum ti-au aparut in titru f. mic..ei sunt oglinda sistemului tau imunitar, se pare ca ai o predispozitie la reactii autoimune..eu mi-am analizat mai demult ANA, din inertie cred, eram in faza in care eram gata sa fac analizele in ordine alfabetica..mi-au iesit la limita intervalului respectiv, lab-ul era de cacao, analiza trimisa pe undeva prin Miercurea Ciuc (????), rezultatul arata de doi bani, deci va inchipuiti..n-am mai repetat analiza, pt ca nici nu mai vreau sa stiu..nu schimba cu nimic situatia, atata doar ca ma va "apasa" psihic suplimentar..m-am confruntat si cu tot felul de rinite, alergii si alte de-astea si "stiu", just know, deep in my heart ca, ma inec mereu ca tziganul la mal, din cauza de imuno..nu sunt oo-le de vina, nici endo, nici gigeii, nici PK, nici trombo, ci bloody (auto)immune stuff..si-mi ajunge, atata cat stiu sigur ca am, it's enough, as it is


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

Lara puteam si eu sa zic multumesc dar pe ganduri fiind am uitat.
multumesc fata draga
nu vrei sa dai un copy paste la schema cu prednison a lui ralu?
aia cu 32mg de prednison?
poate o negociez....
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

anaasta imi pare nespus de rau pt colegul tau. acum aproape 2 ani s-a stins si un coleg de-al nostru vertiginos, cam in 3 luni de cand a aflat ca sufera de melanom. era doar cu 1 an mai mare decat mine si socul a fost mare. si eu ma intreb de multe ori pt ce ma agit atata, am ajuns un fel de robotel care ise pe usa ca din prastie ca sa ajunga la job de unde vin acasa doar sa ma bag in priza pt ca in ziua urmatoare sa ies iar in fuga pe usa.
hai sa va mai spun ce l-am mai intrebat pe prof Strohmer. una din intrebari a fost legata de mutatiile mele si spre deosebire de onor Diakumakos (parca asa il cheama) nu s-a minunat ca am facut analizele si nici ca mi-au iesit prost fiind de acord ca exista risc si ca se impune un anticoagulant si acid folic. L-am mai intrebat si de TSH-ul meu super prabusit si daca a avut vreo influenta negativa in sarcina sau la FIV si mi-a zis ca nu, atata vreme cat e sub 2 e ok.
Ca o ironie a sortii, ultimele hormonale de z3 mi-au iesit giugiuc, TSH-ul meu a reusit sa treaca de limita de jos si chiar sa urce putin, iar cm mi-a venit luna asta la 28 de zile, de am avut cateva ore de vise frumoase prin z27.
pup fetele dragi si ma duc sa imi arunc ochii la topicul cu adoptii pe care l-am vizitat sporadic in ultimul an.


---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA dubla mai 2011 MedLife - nereusita
FIV ianuarie 2012 MedLife - sarcina biochimica

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

sabi, nu te prostii, anytime.. tu esti, well, like family
huh, iti dai seama ca ma tenteaza, da?..problema e in studiu
dau de stire, promit
pariez ca nu negociezi in Austria doza aia, indiferent de titru sau nr. de anticorpi pozitivi..d-aia zic ca are balls dr. Stormy..a mers pana la limita dozei in caz de boli autoimune sistemice si.. a avut succes..austriecii sunt mult, dar mult mai precauti..10mg e deja o doza, categoria lux..

Ana, cred ca te plagiez cu "huh", dar imi place maxim..


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Sabinutzo, eu am avut ultima oara ATPO de 160. Dupa asta nu mi-au mai masurat decat TSH-ul
Si vad ca se leaga de tot ce zice Lara si cu regimul draconic ca eu am tinut Oshawa 7 inainte de FIV si intr-adevar se reglase totul.

Qiao, esti minunata!

Pup fetele

10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Huh, Lara, e ok...


Ioana, cum te mai simti, cum esti? Piersicuta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ia sa întreb si aici, ca stiu ca sunt multe prietene ale laurei aici la topicul babutelor. Ce mai stiti de mami vreau si baietelul ei? Au ajuns acasa? Sper ca sunt bine amândoi.



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

lara da te rog cu copy paste daca ai ca sa nu caut in urma.
asta e daca nu reusesc sa negociez. judec stramb si tai drept inainte.
16 mg de la punctie pana la ET? si de la ET 32 mg pentru vreo 3 zile? si apoi scazut la 16 iar sau cum?

Mergi la inceput