Clubul "babelor" FIV-oase 31

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Stand in picioare, mi s-a parut mai comoda pozitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Da, da, asa ma gandeam si eu, Aadina. Esti tare ca ai reusit sa faci singurica!
Balanta, tu stii cat trebuie sa faca? Parca si tu ai facut? Vroiam sa o intreb pe Musette.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

hop si moi

Ana-banana, multzam' fain de cap. nou, ma petite parisienne (n.r. eu ma tot incerc in frantuzisme pe-aici, acu, dc nu-s chiar in acord gender-ele, insist pt clementa)
ihi, you're right:
tanara fiind, obisnuiam sa zic when life hands you lemons, make lemonade..acu, dupa ce au mai trecut anii si am baut destula limo, am reiterat when life gives you lemons..ask for salt and teguila!
qiao te pup tare, si tin pumnii sa mearga cat de smoothly planul tau bb-ul respectiv, va fi norocos sa aiba o astfel de mamica
miky, sar'na de urare si sa fie valabila pt toate fetele chinuite de atatea proceduri
danielle, ma belle, sigur ca vom mai scrie aici, doar ca in diminutive, maxim 4 litere cuvantul, sa vezi atunci distractie..eu va zic de pe acum, ca-s total afon, nu mi se leaga info-urile astea de creier, nici sa le dai cu superglue..din experienta mea, ca participant pasiv la astfel de discutii, stiu ca-mi dau migrene si stari de iritabilitate maxima, in minte am mereu imaginea cumnata-mii, devenita peste noapte un board certified expert in materie; tonul vocii, plin de importanta, as if detinea combinatia secreta de lansare a rachetelor nucleare USA, suficienta cu care isi prezenta concluziile, bazate exclusiv pe o vasta activitate forumistico-internauta, considerand ca altii, inainte ei, au trait in bezna si au fost crescut de lupi..mi-a fost tare mila de maman in perioada aceea, a pus la suflet, da' n-a zis nimic, ever, de frica sa nu-si alieneze nora, proaspata somitate in materie..well, ati prins ideea..mi-ar placea sa am ocazia s-o contrazic, just for the fun of it..
Alex, da, doar ma stii, si eu merg pe combo de clexane+prednison+aspirina in caz de imuno alt segment de piata e 'target-ul' meu: anume, bloody rookies, care, sub premisa unui prim fiv, desigur reusit, revin pe forum ca Cezar dupa victoria cu Galia si incep sa inunde topicul cu opinii 'avizate': despre dr.-i (chiar dc nu-i cunosc), despre protocoale (chiar dc nu le-au avut), despre heparina, chiar daca.. don't know shit..nu mai insist, mi-am propus solemn, pt a-mi pastra the good spirit, sa ignore cu desavarsire, mesaje care imi irita nervisorii si ca in army: do not fire, until fired upon
Aadina, fata curajoasa..prin cate ti-e dat sa treci si tie..


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Nah, eu nu ma impac cu tequila, Lara. Eu sunt cu vinul sau cu ginul in cocktailuri, gen mojito .


Aadina, fata draga si curajoasa, embrionasul tau seamana cu tine, micutul de el - curajos si bataios. Doamne ajuta sa fie totul bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Lara, jolie fille, bloody rookies, ihm?
Eu mi-am promis si sper sa ma tin de cuvant, sa folosesc un numar acceptabil de diminutive si sa nu folosesc cuvinte/diminutive penibile, sa nu ma prostesc, sa mai vorbesc si normal, ca un adult...



Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Eu sunt trista azi. Am avut un coleg care s-a imbolnavit de leucemie acum 2 ani in vara si a murit azi. Seful nostru a reusit si i-a aranjat aprobarea dosarului si a plecat in Italia la transfer de maduva cu un donator compatibil aproape 100%, a avut o evolutie foarte buna si rapida, medicii optimisti etc. Boala a revenit insa, cateva celule nu au murit, au stat ascunse prin niste organe si au atacat cu si mai mare virulenta dupa ce s-a pus pe picioare si... s-a dus astazi... Are si o fetita de 3 anisori. Viata asta e atat de ciudata, am avut tot felul de ganduri si trairi astazi. Ma gandesc cum traim incrancenati si inchistati si obsedati de nimicuri, in loc sa ne traim mai senin fiecare clipa care ne e data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

of anaasta ce soarta. te cred ca ai fost ravasita. viata cu lamai...

aadina eu tin pumnii in continuare. trebuie sa fie bine.

lara hello pamantul catre luna. am atpo 80. please help. nu ma vezi pentru ca nu scriu cu bold....

ok...

Lara
ce "decizii" ai luat tu in legatura cu minunea asta de ATPO?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ana, iti inteleg tristetea si neputinta
E f trist cand o persoan#259; tanara, cu dorinta de viata, care a luptat atât, se duce dintre noi.
Dumnezeu sa-l odihneasca si sa îi aline pe cei ramasi în urma sa !



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

sabi, n-am uitat, doar ti-am alocat un mesaj amplu..just for you
ooooofffff, deci (si) ATPO? "welcome" to the club, pare rau...nu prea ai ce sa faci in caz de ATPO, decat sa monitorizez constant tiroida (la cca 6 luni) si s-o ajuti (hormoni tiroidieni), cand va da semne de oboseala (creste TSH)..
ATPO, chiar si in titru mic, sunt o alta indicatia ca organismul tau, are o reactie autoimuna..impreuna cu ANA, e evident ca sistemul tau imunitar e dat peste cap, si se indreapta impotriva celulelor proprii, a self-ului..ATPO, ataca constant si eficient tiroida, pana distrug tesutul tiroidian complet, ducand, intr-un final, la hipotiroidie autoimuna (Hashimoto)..din pacate, 50% din persoanele cu ATPO, au si activitate NK crescuta, ATPO fiind considerati un marker in acest sens..
acum, in caz de fiv, stii reteta clasica, ATPO nu schimba cu nimic datele problemei..->combo de heparin+aspirin+prednisone si DD ajuta
exista studii care spun, ca un stil de viata sanatos si indeosebi o alimentatie crudivora, inclusiv detox, ajuta la reducerea inflamatiei celulare, si au fost stabilite si regimuri (draconice), care, urmate cu strictete, ar "reseta" sist. imunitar si reduce pana la anihilare reactia autoimuna..Ana, a scris multe in sensul asta, chiar si un regim de genul, propus lui Ari pt endometrioza (considerata, tot o dereglare autoimuna)..
ah, mai citisem, ca ATPO apar, datorita expunerii organismului, unei cantitati mari de iod pe o perioada scurta (eu, stiu sigur, ca mica fiind, dupa Cernobil, ne-au dat la scoala pastile de iod, cu pumnul..mom, mi-a confirmat ca le-am luat cuminte, spre deosebire de fra', care, nu le-a luat si n-are nici ATPO acum..) btw, nici mom nici dad n-au, doar eu sunt the special one



to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

femeie dar acum maxim 6 luni nu aveam atpo din astia.
ma dispera.
nu mai stiu exact cand i-am analizat dar i-am analizat de cateva ori.
si acum...pentru ca a devenit din ce in ce mai rezistent tsh-ul mi-am zis ia hai sa-l analizez...auch!!!
inchipuiti-va ca eu sunt pe doza de 50 acum, n-am nici o palpitatie si tsh e 2,1. dorm ok. am primit indicatii ca in doua zile pe saptamana sa iau 75 mcg fara ca doctorul sa stie de atpo (abia eu am aflat azi). de la 25 frate la 75?

Mergi la inceput