Strugurasi de Sept-Oct 2011 *55*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

nu stiu daca pt constipatie e ff buna aia coapta la cuptor, cred ca cruda are efect mai rapid, la mine se vad cateodata efectele imediat ce a terminat de mancat, nici nu are timp sa ajunga in stomac.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

multumesc sei pt sfat.Dupa ce se trezeste piticul ma duc laq shoping, dar tare cred ca o sa iau chicco, chiar daca e albastrul ala oribil, macar ma duc sa vad sa nu zic ca nu m-am uitat la ceva mai ieftin.

Totusi cred ca as putea sa iau rosu.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Anca,am sa-i dau para cruda am pus prunele in apa si s-a colorat ii dau totul mai spre seara ,ca mergem la o petrecere si mi-e frica ca ne kk pe acolo

Sei,ce face Ela ? Ce mai papa ? Cu kk sunteti ok acum ,nu ? Noi n-am mai avut probleme pana acum si sper sa fie totul bine .
Te inteleg cu pauza si eu de multe ori preferam sa stau muuulttt mai mult cu cea mica decat sa butonez computerul sau sa-mi gasesc altceva de facut
Acum deschid forumul numai cand doarme sau e tati cu ea in rest suntem nas in nas


Jade ,a iesit T din greva ?




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

buna fetelor,
buna jade, nu, nu am disparut doar ca tot caut timp sa scriu si nu gasesc. Am probleme de sanatate cu Petru, mai concret, microftalmie congenitala la ochiul drept.....tratament nu exista...doar proteza. Sunt disperata si distrusa. Am sa fac si cont-ul pe yahoo ca sa pot posta poze noi cu sufletelul meu!

hayat, eu iti doresc tie si lui Razvanel multa multa sanatate, putere tie si pt Razvan am numai ganduri bune, ma rog la D-zeu pt voi Nu am vrut sa te supere afirmatia mea cu "posirca", offf....imi pare rau daca am deranjat cu asta pe cineva, insa asta am simtit la momentul respectiv.....inca ma simt frustrata ca nu am putut alapta si, in acceptiunea mea, LP este mult sub LM din toate pct-le de vedere.

lali, asa-i, Petru are 9 kg si vreo 800 (cantarit ieri la dr) e si lung tare, 76 cm...dar cred ca tine mai mult de gena ADN, nu neaparat de lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

hellena off ce rau imi pare ! abia acum ati descoperit ? in ce consta mai exact boala asta ?

seidana hai mai , lasa pauza , tuturor ne lipsesti
mai povesteste ne despre Elenuta

alayna a inceput sa manance mancare solida , laptele este inca cu cantec
sunt suparata ca azi a vomat dupa ambele mese , niciodata nu s a mai intampat asta si chiar sunt ingrijorata

rach tu cat timp ai fiert carne de vita ?

_


de T 7+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Hellena imi pare tare rau.

Alayna eu am avut un episod cumplit de constipatie. Intr-o zi a facut ca de obicei, de 2-3 ori pe zi placinta. A doua zi a facut o singura data cat un deget, si pasta mai vartoasa. Ma gandeam ca s-o fi constipat dar zic lasa, nu-i mai dau cartof dulce (ca ala ii dadusem) si isi revine. A treia zi o aud dimineata cum se screme puternic si apoi plange. Zic ca trebuie schimbata, ca de aia plange. Cand desfac pampersu, kk era la iesire. Se constipase asa de rau ca nu mai putea sa-l scoata. Am apasat-o pe perineu s-o ajut, cu chiu cu vai a scos niste cacareze cu plansete si tremurat. Facuse si fisuri ca iesise cu sange. I-am dat imediat niste piure de prune iar la pranz i-am facut spanac cu laptic de-al meu. Nu intentionam sa-i dau inca dar trebuia sa-i dau ceva purgativ neaparat. A mai facut 2 reprize de cacareze cu plansete iar spre seara si-a revenit si a facut iar pasta. A plans si atunci ca o ustura saraca, dar apoi si-a revenit. Am mai incercat dupa vreo sapt sa-i dau cartof dulce si iar incepea sa se constipe, desi asta mai degraba ajuta la digestie. Insa ei nu-i prieste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Helena imi pare rau Este vizibil?Ca eu in poze nu am observat deloc.

Jade eu carnea o fierb 1,30 - 2 ore.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

alayna apa care ramane dupa hidratarea prunelor e tare buna, sa n-o arunci! ca-i buna si aia la consti! eu cand eram cu probleme puneam 4-5 prune uscate la hidratat intr-un pahar cu apa si le lasam toata noaptea. a 2-a zi dimineata pe stomacul gol mancam prunele si beam si apa. tu inca-i dai san, deci bea si tu un musetel, un suc de portocale recent stors...

oooof hellena ce rau imi pare de frumosul tau! e confirmat diagnosticul¿ e vizibil¿ defectul asta se observa de obicei la maxim 3 luni, cum de abia acum l-au vazut¿

bujointreaba pediatrul de ceva crema anala cu un minim de cortizon doare la fiecare caca, si cu cat e mai tare caca cu atat ustura mai tare, se vindeca cu timpul insa trebuie sa te asiguri ca timp de 2-3 luni nu face tare, of ce amintiri am eu cu fisurile la Dani

si eu sunt de accord cu sei...nu cred ca are a face alimentatia, Noa mananca cereale zilnic si juma de banana, si face cate 3-4 caca pe zi, cateodata mai tarisoare, cateodata mai ´ciorba´

azi am stat toata dimineata pe la medici cu Dani, pana la urma ii trebuie ochelari ooof asa ochisori albatrii sa ramana ascunsi in spatele ochelarilor, speram ca peste 3 luni se va imbunatatii situatia. Noroc ca Noa e o sfanta! a stat saraca toata dimineata in carut, fara sa zica mar, eu stresata, cam 3 ore pe holuri dintr-o parte in alta, paco a stat cu noi doar o ora, apoi a fost chemat la munca, in fine, azi zi stresanta...vestea buna e ca Noa mai nou mananca!

8.OO 15O ml lp
11.OO 12O ml lp
14.OO 14O-15O gr verdeturi cu pui + 6O ml lp
17.3O 14o-15O gr fructe
2O.15 crema de cereale din 6 lg cereale si 12Oml lapte
22.OO 6O-9Oml lapte

si oficial declaram ca nu mai ne trezim noaptea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Hellena, suntem alaturi de voi! E definitiv diagnosticul? Ai luat mai multe pareri?

Noi azi am reusit sa mancam para cu ...hulub. mortala combinatia dar doar asa o pot face sa manance carnita. a raschetat 80-100 gr ceea ce mie mi se pare enorm.
aaa, si avem 6.800 kg imbracate subtirel , de casa. deci a luat undeva la 500 gr luna asta si numai din lapte ca mancare sufletu'..nu ii place mai nik.

La noi sufla un vanticel de te ia pe sus...

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Ne-ati ajuns din urma

Bravo Eca

Mergi la inceput