Strugurasi de Sept-Oct 2011 *55*

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Buna fetelor.
Hellena fii tare.Am trecut si eu prin momente grele cand nimeni nu era alaturi de mine si eram f. speriata.Incet, incet o sa-ti revii.
Lali sa n-o judeci prea aspru, ai vazut cat ai suferit ca n-a venit al tau sot dupa tine in dormitor sa vada ce faci .
Eu zic ca si fetele si Eva cand e bucuroasa are aceste miscari ale bratelor, nu raspunde cand o strig pe nume (doar accidental)si e mai mare ca Petru.
Hayat doamne ajuta sa fie bine cu operatia lui Razvanel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

buna ziua si de la noi!
am un strop de liniste acum, am avut ceva evenimente insa toate pozitive! intai despre Stefan care a inceput sa mearga de-a busilea, mers veritabil si e ultra-mega fericit de independenta ce-a capatat-o. in plus a invatat si sa se ridice in picioare tinanadu-se de ceva. e un dulce!
apoi despre Teodora care a participat vineri la primul ei concurs de pian la ramnicu valcea. a obtinut premiul special pentru cel mai tanar concurent!!!! sunt tare mandra de ea, a cantat la gala laureatilor! domnul profesor mi-a explicat ca acest premiu nu i s-a acordat doar asa, pentru incurajare (eu asa credeam, ca e o forma de incurajare a "micilor artisti") ci juriul a vazut "ceva" la ea, de aceea a si fost propusa pentru a canta in gala! stiu, suna a cra, cra dar ma uimeste cat de mult a muncit la pian, cat de mult s-a schimbat in 9 luni, de cand studiaza!
mai scriu, acum fug ca s-a trezit stefan!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Oana..eee, oricum e slab ayu, dar nu sunt obsedata, daca asa e el ce sa ii fac acuma...nu, acolo scria ca la 8 luni, bebe tre sa pape 3 mese plus doua de lapte,asta vroiam sa va arat..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

saluttttt

MonaRamona.. asa scurt? zi-ne despre voi..de la odisee nu mai stim nimik de voi

Michella bravo micutei pianiste.. bravo Stefan

Mai fetelor voi toate ati fost la ortoped/chirurg? eu nu am fost dcat la eco la 6 sapt si nu s-a vazut displazie, insa toate mamicile din jurul meu au fost.. e necesar?

ELEna.. nu merge de-a busilea insa acu se pune in pozitie din fund (de pe burta nici gand sa se ridice), se ridica sistematic in fun de la orizontala, insa nu se trage singura in picioare(nici nu are de ce se prinde) decat nitel ajutata, nu zice mamama, tatata.. zice altele gen buai, iaiaia, gabui, baghi, etc .. (am desc ca are limbuta cam prinsa-se mai poat taia acum? asa ma indruma socrela) nu mai e nici grasuna , nici f inalta, nici mancacioasa nici sprintna f tare nu doarme mult si se trezste des, .. insa ma credeti ca zic din suflet ca e Perfecta?imi pare rau ca am pirdut atata vreme stresata si nu vreau sa vad/compar /cites nimic de rau.. doar cum sa invat sa o cresc mai frumos...

LALI.. nu e puturoasa Teo..e perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

Fetelor....ma bucur ca imi intelegeti ingrijorarea dar nu sunteti de acord cu ea! Este normal....nici eu nu sunt; cu toate astea raman cu mici urme de indoiala pe suflet.
Lali are dreptate....i-am "cautat", daca pot sa numesc asa ce am facut eu, lui Petru defecte inca de cand s-a nascut. Mai mult a fost teama....teama sa nu fie bolnav, asa cum, daca va mai aduceti aminte, "mi-a ghicit" o prietena inainte de nastere, cand eram gravi cu Petru in 2-3 luni....De atunci si de acolo a incoltit teama si l-am tinut pe Petru SUB LUPA timp de 8 luni maine poimaine! Mare greseala! NU FACETI CA MINE! Seidana....ma bucur ca macar tie ti-a trecut!

Petru e fff bine dezvoltat, are 10 kg si 78 cm, este enorm de lung, cat un bebe de 1 an aproximativ. Este vorbaret (spune: dedea, ta-ta, te-te, di-di) cateodata unele par sa fie stereotipii de limbaj...sper sa gresec (astept rosia :D)

Lali, sunt la primul bebe si mai mult decat atat, e un bebe aparut ......asa cum bine cunosti, si apoi iubit asa cum numai o mama poate si stie!
Habar nu am daca e sau nu normal sa bata din maini cum o face, cum zice si May ca si Bea face, nu stiam, pur si simplu. Oricum, el face mai mult de atat, cateodata aduce mainile la nivelul umerilor si "canta la pian" din degete doar, bratul ramane inert. E sau nu normal...iar nu stiu, mai ales cand mananca face asa.
NU RADE SI NU ZABESTE la nici o persoana straina, e numai si numai cu ochii dupa mine, astazi la parc l-am pus la mai putin de 10 cm in fata cu un bebe de 6 luni si ceva, deci cu o luna mai mic ca Petru. Bebele respectiv era curios sa puna mana pe Petru, zambea si chiar chiuia la Petru, Petru se uita pe langa el la tasnitoarea din parc! Daca m-a departat numai cu ochii dupa mine statea....nu interactioneaza cu lumea...si nu pt ca eu nu "ma prostesc" cu el, din contra, am invatat nu-s cate cantecele pt copii pe care i le cant mereu, ne jucam de-a "cortul" sub patura, si cate si mai cate.....insa asta nu l-a facut sa fie sociabil, ci doar mamos

Ca o cireasa de pe tort (coliva mea in curand daca ma mai stresez mult), astazi, in parc, se inserase si Petru se uita numai la becul ce lumina aleea parcului. La un mom dat incepe si da din cap stanga-drepata ca si copiii de la orfelinate (eu doar acolo am vazut manifestarea asta iar Petru nu a mai facut pana acum asa ceva).

revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

Seara buna!

Sei, si eu am dus-o pe fie-mea la radiografie de sold (la ea te referi, nu?) pt ca m-a indrumat dr. mea. a zis ca radiatiile sunt prea putine sa o afecteze (In Franta nici nu se fac ecografii, decat radiografii, toti copiii). Dupa ce ca am obtinut o programare tarziu, abia peste 3 sapt, cand am facut radiografia, era plinnn acolo de bebei, nu imi venea sa cred. Eu stiam ca ecografiile de sold la noi in tara nu sunt relevante si ca radioagrafia se face pana la 6 luni.

Hellena, nu te mai stresa, si matza mea da din maini, ba se si loveste pe burtica uneori, uneori inclesteaza pumnii si scoate niste sunete, dar nah, asa face ea cand e fericita :)).
Petru tie iti zambeste, rade in hohote cand va prostiti?

Lali, multumsc de sugestia cu hrisca. Da, e f scumpa pe site-ul afisat, plus ca, probabil mai platesc si posta :)).

Mamica ANTONIEI (26.09.201)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

Am revenit
Iris, da, Petru rade la mine insa nu in hohote, rade mai mult la gadilat, in rest rade normal sa zic asa...dar DOAR la mine.
Lali, cand il strig pe nume nu intoarce capul, fie ca il strig de la departare sau de la 5 cm de langa el. Daca ma prostesc cu chiote sau imi sch vocea se uita imediat si rade.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:




Buna seara dragele mele!

Am scris un mesaj luunnggg si tampitul asta de laptop...sau pagina, habar n-am....nush ce a facut ca si-a dat un refresh care mi-a sters tot mesajul....

Parca toate acum, la final, imi merg pe de-a-n-doaselea....

Ufffff....Sincer, nu mai am puterea sa reiau mesajul initial.

Vroiam doar sa las cate o vorba fiecareia dintre voi si sa va spun ca maine dimineata in jurul orei 8:00 Razvan va fi primul care va intra in operatie.

Nu stiu cand voi mai avea acces la laptop, dar cu siguranta o sa pastrez legatura cu voi....prin telefon.

Va multumim din suflet pentru tot sprijinul acordat si pentru faptul ca sunteti alaturi de noi.

DA Lali va mai fi nevoie de o a doua interventie, la 6 luni dupa aceasta, care ne va costa 500 euro(prof.)+ 3.500 lei (spitalizarea). Alte "bucurii". te tare tare si ne auzim..

Hellena bebe P este un copil normal si face ceea ce ii place lui sa faca la varsta asta. Lasa-l iubito sa se dezvolte in ritmul lui.Si Razvan este uneori antisocial cu persoane pe care nu le agreeaza. Nu stiu daca v-am povestit, ca am o vecina, care are o fetita cu 2 luni mai mica decat R. Si vine destul de des pe la noi. Insa cand o vede nazdravanul meu, se pune pe un plans....si isi baga nasul in pieptul meu si asa ramane. Zici ca il vede pe bau-bau. In schimb, am o alta prietena, mamica de baietel, pe care o vad mai rar...dar pe care Razvan o place. Rade in hohote cu ea si se iubesc si povestesc de n-ai treaba. In legatura cu fixatul privirii spre lumina, la fel face si bb meu ...cand il intind pe pat in dormitor. Incerc sa ii iau privirea de acolo , dar opune rezistenta puternica. Cu lovitul mainilor , la fel. Loveste tot ce prinde, chiar si pe mine ma palia o pauzaste dimineata sa ma trezesc ca lui ii e foame. Isi loveste burtica, picioarele. Cum zice Alayna, si R isi ridica picioarele in cap si de acolo le da drumul cu o viteza....daca te nimereste, ala esti.....Sunt etape din dezvoltarea lor. sa treaca.

Michella felicitari pentru minunatii si talentatii tai puiuti. Pai cu asa copilasi, cum sa nu te lauzi ? Bravo lor si cinste parintilor.

Camady multumim mult.

Seidana te iubesc(doar stii asta nu?)...Te pup tare tare si te strang in brate.Multumesc.

Cam atat imi amintesc acum din ce am vrut sa spun...trimit, pana nu se duce iar mesajul.

Noapte buna si numai bine tuturor, pana ne intoarcem si noi acasa din spital.


_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:



Hayat-maine ,adica azi ne vom gandi la voi si va vom tine pumnii sa decurga totul bine si sa aiba R o recuperare rapida!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Klau-ditza -felicitari tau!

Ingeras- curajoasei Maya!

Iris -si eu am intrat in DM si am cautat produse Hero si am vazut doar Nestle ,Hipp sau Hame.In schimb ,daca te mai intere sunt la farmaciile Dona si sunt si la reducere.
Eu de radiografie ,stiam ca e indicata de la 6 luni incolo,chiar si mai tarziu.

Lali- mmmmmmmmmmmm,si la Cj se simte mirosul de liliac.Tare frumos mai miroase,mie mai imi place cum miroase si regina noptii ,narcisele,zambilele si lacramiorele.

Hellena -din filmulet P reiese ca ar fi un baiat fericit.M

Michella -felicitari atat pentru Teodora (si Sarah si-a exprimat dorinta ca ar vrea sa invete,ceea ce ma bucura),cat si pentru Stefan !Teodora doar de 9 luni a inceput?Tare mandri trebuie sa fiti de ea!

D-bunny -eu din cate stiu,la conjunctivita nu e indicata spalarea cu ceai de musetel ,nu se spala ochii nici cu apa calda si nici comprese nu se pun deoarece ele intretin atmosfera calda si umeda propice inmultirii microbilor.Eu as spala-o cu ser sau daca e mai grav poate si o picatura de colir.Adica asa am facut cand a avut Sarah,cu mult timp in urma.

Mergi la inceput