Strugurasi de Sept-Oct 2011 *55*

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

neatza.

ica, bine ai venit.
eu am inceput la 6 luni cu baby rice. dupa care piureuri de morcov, pastarnac etc etc

lena, alex, helena, dbunny, pup strugurasii bolnaviori.

helena, de acord cu Lali. trebuie sa-ti gasesti tu echilibrul intai.
si Beatrice da asa din maini. ca si cand ar bate. relax si bucura-te de copil.

Jade, habar n-am sa-ti zic cat mananca fiindca nu cantaresc.

ca idee dimineata mananca un mar sau o banana medie sau o para
supica nu stiu cat sa zic ca e. iar piure i-am facut ieri dintr-un morcov si un pastarnac si a mancat jumate. deci sa zic cat un morcov mediu? cred ca supica tot asa.
deci poti sa zici ca a mancat cam 2 morcovi medii :D
eu ii ofer lapte dupa mesele astea si mai mananca si de ala. dimineata mai mult, la pranz mai putin.

la noi ploua de vreo 3 saptamani. e groaznic...
Beatrice e fonfanita mereu. i-am facut aerosoli si nicio imbunatatire asa ca nu i-am mai facut.
maine fac programare la doctor ca nu-mi place cum face cateodata. de zici ca si-a pierdut respiratia si si-o recapata.
e si cam maraita asa.
i-am dat carnita de pui, dar nu-i mai dau. cred ca nu e pregatita fiindca i-au iesit niste bubite pe obrajor. au stat asa o zi. plus ca dupa masa respectiva a fost f maraita.
cam la fel s-a intamplat si weekendul trecut cand tot asa i-am dat un pic de carnita.
acum am confirmarea ca de la ea.

ce legume sa-i dau pentru fier?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza..

Hellena..
1. eu nu cred ca P are ceva la ochisor, eu am o boala (pe hartie) in care o pupila imi e vizibil bine mai mica ca cealALTA .si asta nu ma impiediCA la nimic si nici ochelari nu am
2. \nici Ela nu raspunde mereu la nume , si abia acum incepe sa vorbeasca, e o fire tacuta, si eu ii vb deestul de mult, sunt copii si copii

3. si noi dam din manute cand suntem happy
4. nu toti copii interactioneaza la fel, a mea e o apucata, sare p copii de ii sperie, insa in grupul nosru de bblusi e sngura
5. Calmeaza-te, stiu ce insEamna sa fii axioasa, si crede-ma ca e mult mai bine in echilibru, oricum nu putem schimba voia Domnului

Ica.. bine ai venit.. eu ii dau apa des, insa bea cat crede/vrea .. si nu pot sa zic o cantitate

va pup mergem la plimbari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Olaa

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

neatzaaa

Lali, m-ai certat?

Pai stii cum am renuntat la lapte? pt ca ii dadeam de ex supa de legume, si el plangea dupa fiecare lingurita sa ii dau mai mult si mai repede,adik nu aveea rabdare dupa o lingurita de vreo pauza, trebuia sa fiu pregatita in sec urmatoare cu urmatoarea lingurita,si na, ii dau pana nu mai vrea el...si cand ii dadeam si lapte dupa supa , normal c anu mai bvroia,ca era prea saturat de supa......si papa ii dau tot din 3 in 3 ore, cum ii dadeam si laptele..si am inlocuit o masa de lapte in decurs de o luna, ca la inceput ii dadeam eu mai putina supa de ex ca sa mai pape si lapte....adik am inceptu in prima sapt cu supa, dar ii dadeam mai putina ca sa imi bea si laptic in completare..in a doua sapt un pic mai mult si tot asa, pana intr-a patra sapt...si dupa ce se termina o luna o masa de lapte era inlocuita total..si i-am introdus un singur fel intr-o luna intreaga

Hellena, eus itu la ce te gandesti, am in fmailie un nepotel cu autism, si crede-ma ca se vede clar..Petru da din manute foarte foarte normal, doar se joaca si se bucura,atata tot, ayan da si mai rau din maini si nu zci doar asa sa te fac pe tien sa scapi de griji, chair asa este..Petru in filmulet e foarte bucuros, atat mai mamico plina de griji....si pe mine ma mai apuca..cand o aveam pe bunica-mea aici incepea..ia uite e umflat la un ochi..ia uite, i-a iesti o galma la gat..si tot asa, de ma scotea din minti..dar m-am certat si mi-am revenit



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

hellena si Noa se extaziaza asa ca petru, e chiar simpatic
Noa nu raspunde cand o strig, doar daca aude vocea lui Dani, restul putem sta in cap in fata ei. Nu se suceste, nu se ridica in picioare, ni ci in 4 labe. Nesprijinita cu nimic sta in fund 1o secunde, e putin¿
Mi se pare oribil ce face pediatrul tau, vad ca e la moda sa se arunce doagnostice asa nasoale in vant pt fiecare

lali Dani mananca singuri 4 feluri de mancare, maxim 5. carnea ca s-o manance singur tre sa fie pane, linte si peste mancam saptamanal de ex, insa trebe ajutat, mereu imi spune cand vede farfuria de linte cu verdeturi: eu asa ceva nu mananc! si mananca saptamanal o farfurie mare ca a mea, insa ajutat. prefer sa-l ajut, si sa manance variat, decat sa-l las de capul lui si sa traiasca pe baza de orez si macaroane

may verdeturi bogate in fier: soia, linte, spanac, naut...chestii ce eu n-as da primele 1o-12 luni

eu m-am gandit la curmale, sunt f bogate in fier, insa nu stiu de la ce varsta sunt permise...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Zubiii [dual nu te-am certat mamico, era o ntrebare fresca s atat! Eee,e mancacios Ayan,de aia si-a inlocuit mesele sngur. A mea prefera laptele. Si acum,mananca banana singura, si e si cu ochii la titi . Dupa banana,vrea lapte,in stomac face milkshake .

Oana , da si la noi nitica veselie !

Eu am fost putin afara! Maaaai,e asa de caaald, imp super de gratar! Abea astept sa se trezeasca sot sa iesim in parc sa perpelim cativa mici si carne de iepurrrr .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Bunny ai dreptate.Decat sa manance numai ce vrea el ,mai bine ajutat. Aici sunt norocoasa,Paul mananca de toate. Daca nu ii convine ceva la gust nu mananca oricat as incerca sa ii dau eu. Rar se intampla sa refuze un fel de mancare ,si si mai rar il refuza de doua ori.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Ica bine ai venit ,noi diversificarea am inceput-0 de vreo 2 saptamani ,i-am dat morcov , pastarnac (mi l-a refuzat),cartof , bostan galben (l-a refuzat) si dovlecel .Fructe : banana , mar la cuptor ,prune si pare (ca a fost constipata)

Hellena , stai mami ca o sa ajungi la un oftalm si-o sa-ti dea un disgonostic clar,eu cred ca o sa fie bine .Ar trebui sa fii mai calma , Lali are fffff mare dreptate , ii cauti defecte lui Petru de cand s-a nascut . Lasa-l sa creasca in ritmul lui si sa se dezvolte , te chinui intr-un hal de nedescris .
Tii minte si cu diversificarea cat ai gresit la inceput si i-ai dat mar si biscuite , apoi ti-ai mancat mainile realizand ce greseala ai facut , ti se parea ca e slab pe cand e cel mai dolofan dintre strugurasi ,nu stiu ce vrei de la el ???
Legat de manute ,mie mi se pare ca e fericiittt Asa da si Noura ,uneori n-o pot hrani ca-mi da peste lingurita si se murdareste toata pe hainute , ea da si din picioare ,le ridica sus de tot si le izbeste de pat intr-un hal de zici ca face gaura
Nici a mea nu se uita intotdeauna cand o strig pe nume .Uneori o strig Maria , papusica mea ,pisicutoooo etc etc se uita cand imi aude vocea ,dar uneori pot sa strig si sa tip daca e concentrata la jucarii nu aude nimic in jurul ei


Ca tot vorbiti toate de ochisori ,barbat-miu ma enerveaza de mor ,o face pe-a doctoru si zice fata are o usoara forma de strabism ,ca nu stiu cum sunt pupilele,un ochi se duce spre interior etc etc Bai ce ma enerveaza !!!!! AM fost si la pediatru ,el cica nu vede nimic de genul asta ,dar pentru linistea noastra daca dorim sa mergem la oftalmolog


May ,spanac ....eu stiu ca se da de la 7 luni

Zubi meriti bataita ,pana la 1 an de zile laptele este ffffff important in cresterea si dezvoltatrea copilului.Dupa fiecare masa trebuia sa faci pauza de juma de ora sau o ora. Daca Noura mananca bine (legume ,fructe etc) fac o pauza de vreo 1 ora si ceva apoi ii dau laptic ,nici nu ma gandesc sa-i sar o masa !!!



Legat de apa ....ii mai dau ,dar nu-i place ! Pediatrul ne-a spus ca o data cu venirea verii si inceperea diversificarii ,ar trebui sa dam cate un pic de apa ,,in special dupa masa.

L-am intrebat si de premergator ,raspuns : nici sa nu ma gandesc sa-i cumpar,sa uit ca exista asa ceva !







Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Zubi, ce ai fata cu greutatea bebelusului? Ti s o parea ca ayu e slab?

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput