Bobocei de sept-oct 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

felicitari daniela .

O intrebare mai ales pentru fetele care sunt la prima sarcina: cititi carti legate de bebelusi? Mie mi-a dat sora mea o carte a lui Spock, foarte interesanta, pe care o termin in curand. Abordeaza toate subiectele: alaptat, somn, plans, igiena etc. Dupa nastere o sa vina mama la mine sa ma ajute, dar nu intentionez sa ma bazez pe sfaturile ei. Voi cititi ceva?

+ 15 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marikaki spune:

Salutare tuturor! Ieri am fost sa-l vedem pe bebe. Acum este mare, iar sotul era atat de curios sa-l vada ca este baiat 100%. Desi, am stat peste 40 de minute, nu s-a putut vedea nimic din cauza cordonasului.
Deja, mi s-a luat sange pentru triplu test. Imediat ce vin rezultetele mergem iara la eco. Eu cred ca sunt singura care merg destul de des(din 2 in 2 sapt). Peste 2 saptamani va trebui sa repet analizele din primul trimestru si analiza Beta-hcg.
Voi le-ati facut? tuturor!

17w2d

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

Citat:
citat din mesajul lui patricbebe

Buna dimineata! Didi curaj mult si sa ai incredere in medic, cautatul pe net nu ajuta doar provoaca mai mult stres fara rost, aveti grija de fetita, vorbiti cu ea si o sa fie totul bine.
Am vazut ca vorbeati de carucioare, noi am fost sa vedem , ne-a placut unul asa de mult am stat am studiat, ne-a aratat vanzatoarea cum se scoate scoica si am incercat si noi singuri, ne-am lasat de meserie si ne-a cam scazut entuziasmul cand nu ne-a iesit. E primul bebe asa ca e de inteles. In spital aici trebuie sa merg cu scaunul pentru masina ca sa ne arate cum sa punem pe bebe si nu ne lasa sa plecam fara asa ceva acasa.
Cand va citesc, ma simt nitel stinghera, voi sunteti toate in Ro, aveti cu cine sa schimbati pareri, aici mamicile sunt asa de secretoase, tot incerc sa aflu pareri despre spitalul unde o sa nasc si parca intreb de statii spatiale.
Ieri am cumparat primele hainute pentru bebe, un body pe care scrie daddy makes me smile iar sotul meu nu a vrut sa plece fara el din magazin. La cat sunt de dragute, mici si pufoase iti vine sa cumperi tot magazinul.


18+


am deschis la intamplare un subiect din odisee(eu sunt la nov-dec) si am vazut pe cineva din beirut:)...am vut sa-ti trimit PM dar nu l-ai activat so, iti spun aici, daca vrei sa stii ceva despre carucioare sau despre nastere in beirut, pot sa-ti spu eu :)



alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuki spune:

Citat:
citat din mesajul lui anne`mary

felicitari daniela .

O intrebare mai ales pentru fetele care sunt la prima sarcina: cititi carti legate de bebelusi? Mie mi-a dat sora mea o carte a lui Spock, foarte interesanta, pe care o termin in curand. Abordeaza toate subiectele: alaptat, somn, plans, igiena etc. Dupa nastere o sa vina mama la mine sa ma ajute, dar nu intentionez sa ma bazez pe sfaturile ei. Voi cititi ceva?

+ 15 Tudor si Stefan


eu citeam carti si inca mai citesc, dar numai ca sa ma conving ca ai mei sunt speciali si nu se incadreaza nicicum in tipare .
cartile sunt bune, insa trebuie citite printre randuri, cu rezerva ca tie nu ti se va potrivi decat partial sau chiar nimic din ce scrie acolo.


deci, neata .

Mami de D mare (4 ani jumate) si d mic (1 an si 10 luni) + bb 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuki spune:

vroiam sa vin cu un indemn, in special pt fetele care vor naste in Romania si care au de gand sa alapteze. informati-va de pe acum, formati-va clar niste principii si dorinte. asteptati-va sa nu gasiti sprijin in maternitati, dimpotriva. numai o minte suficient de informata si hotarata poate rezista curentului masiv anti-alaptare de la noi .

eu la prima sarcina nu m-am informat, doar na, la nivel declarativ toate maternitatile sprijina alaptatul la san...e drept ca la iesirea de la bebei, ca de altfel pe toti peretii din maternitate sunt afise la nestle si alte firme producatoare de lapte praf.
marele meu avantaj pot sa zic e ca dupa ce am nascut prima data nu m-a bagat absolut nimeni in seama. acum stau sa ma gandesc daca era sau nu cineva cu bebeii cat lipseam noi mamicile, ca mie mi s-a sters filmul cu vreo persoana, stiu sigur ca nimeni nu mi-a zis nici sa alaptez, nici cum sa tin copilul, nici ce ar trebui sa fac. pur si simplu parca era singur pe lume in sala de neonatologie, alaturi de alti bebelusi. si am facut si eu...ce mi-a trecut prin cap: am luat copilul, l-am pus la san si ...noroc ca venise el pe lume cu lectia stiuta, altfel....am mai tras eu cu ochiul la alte mamici care probabil mai trecusera prin experienta asta si pana la urma a fost bine. am dus-o pana la 18 luni cu alaptat la cerere.

dupa a doua nastere, acelasi spital, alta poveste. noroc ca deja stiam ce si cum, ca de la bun inceput am fost incurajata: 'tu cu sanii astia vrei sa alaptezi??!!! hahaha...sa stii ca al tau tipa cel mai tare dintre toti, ca nu mananca nimic!! (aka, 'cotizeaza si tu mai mult, ca poate ii dam noi lapte praf! nu mai chinui copilul!" - care copil era oricum ghiftuit cu glucoza si lapte praf, toti dormeau dusi cand ne duceam noi sa-i alaptam, satui.

si toate mamele erau incurajate cam in acelasi mod: "nu ai lapte, ai sfarcurile nustiu cum, da-i completare ca moare de foame, lasa ca traiesc copiii si cu lapte praf, mai lasati pompa aia de muls ca o stricati!" (ca doar aia e pusa acolo la expozitie!). astea sunt cuvinte auzite de mine, cu urechile mele, nu inventez nimic. si multe mame din jurul meu spuneau acelasi lucru: "n-am lapte" sau "n-am lapte bun, e doar ceva incolor" (normal, e doar colostrul la inceput, nu e lapte), asa incat nici nu mai incercau .
sunt aproape convinsa ca daca n-as fi trecut prin experienta alaptatului primului copil, ar fi reusit sa ma convinga si pe mine ca nu pot. evident, realitatea a fost alta (am putut si inca mai puteam) 19 luni...alaptat de 10-20 de ori pe zi, dupa pofta si dorinta copilului, care crestea si crestea frumos si sanatos.

acesta e sfatul meu: informati-va cat mai bine si complet inainte de a da piept cu sistemul!

scuze daca m-am intins si subiectul vi se pare prematur ...

Mami de D mare (4 ani jumate) si d mic (1 an si 10 luni) + bb 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Crunt.... nu ai reusit decat sa ma convingi ca hotararea de a naste la un spital privat este f buna. Unde o sa nasc eu au nascut sora-mea, cateva verisoare si vreo 2 cunostinte din buzau si stiu sigur ca exista "cursuri" pentru alaptat.
Crunt ce ai patit si ce au patit alte femei...oare ce au de castigat din asta? Oare dorm linistite noaptea? Oare au copii acasa? Pacat!

+ 15 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Buna dimineata, bulinici !

Tzuki, eu apreciez sfaturile mamicilor, personal ma consider ca fiind la prima sarcina. In curand o sa ajung la varsta la care bebe nostru s-a dus si voi epuiza tot ce stiam pana la punctul acela al sarcinii. Deci in curand o sa fiu "bobocica", asa ca orice sfat, parere, experienta pe care o citesc, ma ajuta. Eu am ramas cu oarecare sechele dupa avort si sper ca doctorii mei au inteles ca am niste idei putine si fixe in ceea ce priveste sarcina si nasterea. Vreau o nastere naturala, fara anestezie, vreau sa pot alapta la piept bebelusul, vreau sa fac totul cat mai natural cu putinta, pentru ca, in opinia mea, naturalul este cea mai simpla metoda, cea mai usor de acomodat, cea mai usor de trait, la urma urmei.
La morfo de peste 10 zile, vreau sa discut mai multe cu doctorul meu, inclusiv detalii legate de nastere, ca sa fie pregatit din timp cu ceea ce eu ca pacienta si viitoare mama imi doresc. O sa il si "santajez" putin emotional, ca sa ma asigur ca ma sustine in demersurile mele de a avea IN SFARSIT un copil de care sa ma pot bucura din secunda 1 si de care sa fiu capabila sa am grija (fara sa fiu o leguma din cauza efectelor adverse ale anesteziei).
Data trecuta, dupa externare imediat sanii au inceput sa mi se tensioneze, sa ma doara ingrozitor, plangeam de durere si cu sufletul rupt ca nu am pe cine alapta. Nu m-am gandit sa vad daca intr-adevar "produc", doctorul m-a sfatuit sa iau imediat pastile care sa inhibe lactatia. Mama zice ca ne-a alaptat pe toti trei copiii, sper ca se mosteneste "gena alaptatului".

Bun, in alta ordine de idei, deja l-am informat pe sot ca luna viitoare sunt 2 targuri de bebei, mergem si noi sa cascam gura, macar sa vedem ce si cum e pe acolo. Am fost si data trecuta si retin ca mi s-au parut cam piperate preturile, oare expozantii au impresia ca noi nu cunoastem piata si picam din luna fix in ziua targului sa cumparam de toate?!!! In curand trebuie sa avem discutii si cu prieteni/cunoscuti , sa ne spuna clar direct cine cu ce ne ajuta, pentru ca toti s-au oferit sa ne dea diverse lucruri, dar nu pot nici sa fortez mana cuiva, nici sa cer de la obraz. Vreau usor usor sa facem o lista cu tot ce avem nevoie, ca sa nu alerge sotul in ultima clipa dupa cadita, leagan, patut etc. Recunosc, sunt depasita de "necesar", dar am prietene bune cu copii mici care ma ajuta negresit la capitolul asta. Plus ce mai citesc aici, ce mai fur din experienta altor mamici.

Bebe dragonel Andrei sau dragonita Mia la bord !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna fetelor,
sunt noua pe acest forum, sper ca ma primiti si pe mine; pe scurt despre mine: sunt graviduta in 16 saptamani si 5 zile; am trecut cu bine de dublu si triplu test; caruciorul va fi albastru 100%.

Pt anne`mary: eu citesc Ingrijirea sugarului si a copilului de dr Spock si mi se pare f interesanta si f permisiva, te incurajeaza mult sa faci cum simti tu pt propriul copil, iti da sfaturi evident dar nu iti indica un anume tipar; mai citesc si Mama si Copilul de Capraru si Ghidul viitoarei mame de DR Spock. Pt mine sunt f utile toate 3.

Am si eu niste intrebari: din ce am citit pe net si mi s-a recomandat de catre medici, dorm doar pe partile laterale si de ieri noapte am niste dureri crunte la nivelul soldurilor si in spate la nivelul bazinului. Le-ati simtit si voi? Explicatia unora este ca se dilata bazinul si ca vor trece.Multumesc

_
3 FIV-uri si un FET in Debrecen cu dl doctor Bodnar nereusite, FIV 4 tot la Debrecen, cu dl Bodnar ianuarie 2012 - betaHCG 246 in ziua 14, 1285 in ziua 18, acum pregnant in 17 saptamani - Doamne ajuta in continuare !
MTHFR C677T in forma heterozigota, mutatia factor XIII Val34Leu heterozigot, tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuki spune:

Bob, eu cred ca marea majoritate a femeilor pot alapta fara probleme, daca n-ar exista binevoitori in jur care sa le convinga de contrariul. daca n-ar exista atata promovare la lapte praf si la asa zisele mari beneficii. eu respect dorinta mamelor care constient iau decizia de a nu alappta, indiferent pe ce se bazeaza. dar care aleg constient, voluntar sa n-o faca. ma doare cand vad ca sunt femei care vor dar sunt incurajate de altii sa n-o faca .
medicii au vazut si vad multe tragedii in spitale, eu nu ma astept sa fie vreunul induiosat de vreo prblema. si apoi, medicul obstetrician nu are nicio treaba cu copilul dupa ce se naste. ca alaptezi sau nu...nu e problema lui, jobul sau se termina dupa ce ai nascut. ce faci tu dupa...e doar problema ta si ...cel mult a neonatologului.

tin minte ca era o mamica in maternitate. avea ceva probleme cu nasterea, nu stiu exact ce s-a intamplat, fetita ei ajunsese la terapie intensiva. si a plans tot timplul cat a stat in spital. si se vaita ca -atunci cand a intrebat ce se intampla cu fetita ei, ce s-a intamplat, daca e bine, neonatoloaga i-a spus direct in fata, fara dragalasenii: "draga, a avut apgar 7, ce vrei??" - un fel de "daca atat ai putut, ce vrei de la noi??' mi se rupea inima de ea. numai mama sa nu fii in conditiile astea. pana la urma a fost ok, fetita a fost bine, dar probabil ca mama a imbatranit cu 10 ani in 3 zile...
deci, eu nu ma astept la consolare sau intelegere din partea nimanui, in orice conditii.

daca dorm bine asistentele ca nu incurajeaza alaptatul?? haha, cred ca dorm bine mersi, nu par sa aiba vreo remuscare. . nu stiu daca e rea vointa sau lipsa de educatie sau amandoua.

din motivele astea eu zic sa va informati de la bun inceput si sa va decideti ferm ce vreti sa faceti cu copilul vostru. ca sa puteti ignora reaua vointa, prostia, ignoranta, indolenta altora. ce faceti voi depinde numai si numai de voi, nu va bazati prea mult pe altii . informatii corecte exista, trebuie sa le aflati inainte de a fi prea tarziu.

Mami de D mare (4 ani jumate) si d mic (1 an si 10 luni) + bb 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Buna dimineata burtici

Tzuki iti multumesc ca ne impartasesti din experienta ta, eu una chiar imi imaginam ca dupa nastere au sa ma sfatuiasca cum sa alaptez, insa dupa ne povestesti o sa ma documentez eu inainte. E adevarat ca depinde si de neonatolog, am o prietena care a nascut la maternitatea Bucur si pentru ca fetita ei nu voia sa suga, doctorita i-a spus „te mulgi si ii dai cu seringa sau cu lingurita, pentru ca nu e nimic in lumea asta cum e laptele de mama„ , dar sunt oameni si oameni cine stie peste ce medici vom da.
O duminca frumoasa va doresc

19+

Mergi la inceput