Bobocei de sept-oct 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns _Irene_ spune:

norma: bine ai venit printre noi! Mi se parea mie ca te cunosc de la un alt topic; eu am avut dureri de solduri inca de cand m-am intors de la Budapesta, dupa fiv, pe care eu le-am pus pe seama statului in pat si lipsei de miscare; am avut chiar o perioada in care nu mai puteam sa merg sau sa urc scarile de durere, in special dupa ce am fost internata in spital si am stat mai mult in pat; si dureri de spate mai am din cand in cand, dupa ce ma trezesc cu fata in sus; eu nu am putut dormi pe spate de la inceput din cauza ca ma apucau imediat durerile de tot felul, probabil din cauza ligamentelor care se intindeau si inca mai am aceeasi problema, asa ca singura solutie de a mai schimba pozitia era sa imi indoi picioarele cand stateam pe spate, astfel incat corpul sa nu stea intins la maxim si incordat. Am inteles insa ca dupa o anumita varsta a sarcinii nu se recomanda sa dormi pe spate, asa ca incerc sa evit pe cat posibil; si cum nici pe partea dreapta nu e prea indicat sa dormi, nu ramane decat partea stanga care o sa fie cam batatorita.

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_m51981 spune:

Buna dimineata tuturor!
Adriana am vazut ca esti din Pitesti, eu sunt de langa Pitesti.
Tu unde nasti? Si ce doctor te urmareste?Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Bun venit Norma sarcina usoara si bb sanatos.

MM eu merg la Filantropia la dr Tigoianu Laura. Daca vrei trimte-mi nr tau de tel pe privat.

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielabejan spune:

buna ziua burticilor
bun venit norma
tzuki esti o adevarata comoara pt noi, o enciclopedie a gravidutelor, din experientele tale avem numa de invatat, eu una iti multumesc din suflet pt sfaturile oferite
multa sanatate burticilor si bebelusilor, eu o sa ies la plimbare cu sotul prin parc caci in sfarsit e o zi frumoasa si la noi, k m-am saturat de ploaie


17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulutza_1980 spune:

salutari burticutze !!!

astazi am recuperat de citit din urma...

Tzuki am citit ce ai scris - legat de alaptatul in spital si despre saraca femeie - mi se pare de o cruzime de neimaginat , macelarire de personalitate si suflet ! nu ma steptam sa fie medici asa de impotenti si frustrati ! sunt cuvinte grele , dar de cand am citit mesajele mi-au dat lacrimile instant - nu plang , doar ca nu le pot opri , ca o chestie nervoasa ...

sper sa fie niste cazuri rare , ca e pacat in zilele noastre sa nu se autosesizeze cineva si sa-i scoata din sistemul medical !!! nu sunt medici sunt niste dobitoci cu diploma !!!

19 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulutza_1980 spune:

AM NOUTATI !!! SUNT FFFFFF FERICITA !!! MI SE IMPLINESTE VISUL DE O VIATA !!! SUNT MAMICA DE O FETITZA !!! YUPIIIIII

vineri am fost la medic si am aflat - de atunci suntem amandoi cu capul in nori si cu zambetul fixat pe fata . cand ne-a spus medicul ca avem fetita am inceput sa plang instant ... sotul ma tinea strans de mana si cred ca daca ar fi fost acasa ar fi cazut din picioare ( dar acolo de rusine ...) .inca nu ne vine sa credem ...nu am fost niciodata atat de fericita si nu m-am simtit niciodata atat de implinita !!! cred ca a fi insarcinata este de departe cea mai frumoasa perioada din viata mea - si inca mai am de bucurat din ea !!!


am citit acum catva timp cum ar trebui sa fac sa pun carut ROZ la semnatura ...da nu mai gasesc mesajul si nu stiu cum sa fac ......HELP !!!

va pup pe toate !!!

citindu-va pe voi am inteles ca nu este bine sa dormi pe spate ...la intrebarea medicului : ce va doare ? eu am raspuns : spatele -dar mai mult decat durerea de spate normala de sarcina , banuiesc ca si din cauza ca ma feresc sa dorm cu fata in sus pt ca am citit "o carte" in care spunea ca dauneaza copilului !!!si eu tare ma simt relaxata cand stau pe spate !!! ...la care medicul , cu o fata zambitoare imi raspunde : doamna H. CITITI ALTE CARTI - NU DAUNEAZA CU NIMIC DORMITUL PE SPATE !!!!!! m-a uns pe inima - acum sunt mult mai relaxata si mai odihnita ...am doua nopti de cand nu mai tin cont , si sincer , nu mai simt aceeasi tensiune in coloana si somnul e mult mai de calitate - inainte ma trezeam din reflex ca stau pe spate si constient imi schimbam pozitia - si asta de cateva ori pe noapte ; acum am un somn lin si relaxat

19 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

lulutza ai si de la noi zambete si felicitari sincere

+ 15 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Salutare tuturor burticilor

lulutza Felicitari pt fetitzasa creasca mare si sanatoasa

In legatura cu alaptatul n-o sa las pe nimeni sa ma convinga sa nu alaptez,pt mine e f.important si nu ma las cu una cu doua

pe toate si va doresc o zii placuta

Paulafericita 17+ cu Roland

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Buna burtici!

Va citesc de cateva saptamani, dar nu am indraznit sa scriu pana acum.
Si eu sunt o viitoare mamica de septembrie. Am 18 saptamani si 4 zile si pana acum am gasit raspunsuri la intrebarile mele printre postarile voastre. De genul meu sunt panicoasa si ma alrmez la fiecare mica durere sau senzatie mai ciudata. Mi se trage de la o sarcina oprita in evolutie anul trecut, la 9 saptamani, cand am avut un soc. Dupa cativa ani de incercari in sfarsit se intamplase minunea...dar n-a fost sa fie. Pur si simplu ma dusesem la eco conform programarii si cand doctorul mi-a spus rece ca sarcina este oprita in evolutie de cateva zile am inceput sa plang si nu m-am mai oprit.

Anul acesta traiesc din nou bucuria de a fi insarcinata, dar in timp ce anul trecut nici o clipa nu mi-a trecut prin cap ca ceva ar putea merge rau, acum, dupa cum spuneam incep sa ma panichez din orice.

Noul meu motiv de stres se leaga acum de lungimea colului. Am fost vineri la o eco la Medicover si mi-a spus ca lungimea colului este de 2.83 cm. Dra a zis: "Este cam scurt dar se mai mareste el..." Nu am dat mare importanta, noi eram mai mult atenti sa vedem daca e bebelina sau bebic, dar astazi citit diverse pe net, inclusiv ce a patit Corina, am aflat ca nu ar fi chiar ok acel col.

Am cautat si prin alte forumuri, am tras o repriza de plans si m-am hotarat sa va cer si voua parerea. Voi ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuki spune:

Olivette, mie nu mi se pare chiar o tragedie un col putin scurtat, daca este inchis si interior si exterior. intr-adevar se lungeste in timp daca stai la orizontala. cat mai multa odihna la pat si totul o sa fie bine, o sa vezi ca daca respecti asta, la urmatoarea vizita o sa se imbunatateasca lucrurile .

fetelor, despre situatia din spitale, eu sper din tot sufletul sa se mai fi schimbat lucrurile de cand am nascut eu ultima data sau sa fi avut eu ghinonul sa dau peste ceea ce nu trebuie.
faptul insa ca va informati din timp nu are cum sa va strice, chiar daca primiti la momentul respectiv tot suportul si toate informatiile necesare (asa cum ar trebui, de fapt), faptul ca deja stiti cum stau lucrurile nu poate decat sa fie in avantajul vostru. veti avea o imagine cat mai buna si astfel puteti pune mai multe intrebari , daca simtiti ca e cazul .

va pup, cu tot dragul va ofer informatiile pe care le am eu, la randul meu le-am cules de la alte mamici cu experienta .

o duminica placuta sa aveti.


Mami de D mare (4 ani jumate) si d mic (1 an si 10 luni) + bb 3

Mergi la inceput