Clubul "babelor" FIV-oase 30

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Ma bag in discutia despre rasism...dilema mea: oare as putea sa adopt un copil tigan? Cu alte rase, nu am probleme...
Balanta, esti extraordinara ca iti intelegi si menajezi sotul, si el e extraordinar, pentru ca vrea sa invete, sa se antreneze, desi e ocupat...si in acelasi timp mai si economiseste, neangajand o menajera.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

Lara ce poza faina ai tu acolo asa de slabutza esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui 5ab1na

Lara ce poza faina ai tu acolo asa de slabutza esti?

pai nuuuu Sabinica,asta nu e Lara
sau a schimbat poza si nu o vad eu

c`est la vie,pas le paradis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

a nu? Credeam ca e Lara pe o strada din Viena:))
dar nu ne arata fatza ca na...e modesta:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

girls



to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

ce faci Lara? ai fost de te-ai plimbat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Sabi

m-am plimbat cu hubby, de manuta, am pove mult, am ras, am filozofat..si acum..beau vin (hic )
mi-a ajuns azi un pachet cu carti, comandate de pe amazon.de, de care.. uitasem cu desavarsire..patru volume, 3 in engleza, 1 in germana..de cativa ani, incerc sa citesc operele in original, exclusiv (va dati seama ca n-am citit, spre rusinea mea, literatura rusa).. mi-e teama sa nu uit limbile, nemaiconversand zi de zi, mai deloc..eu, acasa, vorbeam germana..pana anul trecut, sefa mea era o nemtoaica, dar lb oficiala a companiei fiind engleza si din respect pt ceilalti colegi, vb exclusiv in engleza, inclusiv mail-urile..apoi, s-a intors inapoi in Germany, la sediul central..nu-mi lipseste ea ca persoana, jeezz, no (era super rea si.. urata->> mega complexe) odata, intr-o seara, obosita fiind, si-a dat jos ochelarii si am observat ca se mai uita si crucis..eram stoarsa de energie, dar mi-am revenit instant..sa lesin de ras, nu alta..horror..nu ma suporta, a facut rand pe rand, pe toata lumea din departament, sa planga si/sau sa cedeze nervos..am rezistat cu stoicism->> deci, bonus, ma teroriza extra..slabisem ingrozitor, de stress..ii zambeam in schimb cu obstinatie, desi stiam ca o scoate din sarite, sau, tocmai de-aia..mi-a zis la un moment dat how can you continously be smiling? nobody is that happy..bitch acum, am o sefa tare faina..dar, imi lipseste conversatia in english cu the B-I-T-C-H, vb de dimi pana seara, prezentari, graphs, pwp..fain
ma rog de maman, sa ma invete franceza, ca-mi place..a zis sa raman eu la lb mele consonantice cu sunete guturale, care zgarie auzul, gen "ch" (n.r. anglo-saxonele) ca franceza, e pentru ce-i cu auz muzical i-am zis ca si io pot sa-mi fac buzele punga (traducerea mot-a-mot a lui purse my lips), ca oricum totul se termina in "o" sau "u" (bordeaux, oiseau, maman, aux..) mai negociem
xx bisou


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

discutiile principiale, chiar si, (sau mai ales) in contradictoriu, sunt mereu instructive si constructive (dezvolta spiritul combativ)..despre subiectul rasism, dupa atatia ani de discutii, as putea scrie volume (no worries, n-o fac..)
eu nu pot argumenta decat un singur punct de vedere, acela, al egalitatii rasiale..
vad ca toata lumea face referire la rromi..pai, ei sunt o etnie, care e un cumul de indivizi de aceiasi cultura, limba, religie, obarsie, alimentatie etc. rasa se refera la grupuri etnice mari..si eu fac parte dintr-o etnie..sunt etnic german..un nebun, a sustinut odata, ideea de rasism..a considerat rasa ariana superioara altor rase, elita fiind homo europeus: blondul teuton nordic, cu ochi albastri..in numele acestei viziuni ierarhice asupra speciei umane, au putut fi puse in practica legile de la Nürnberg sau Codul Negru, care defineau statutul evreilor in timpul celui de-al II-lea Razboi Mondial..a urmat Holocaust-ul! Apartheidul! rasismul, prezent in comunismul romanesc, generat sub Gh.Dej, a avut ca urmare exodul armenilor, evreilor, grecilor, germanilor, cu tot cu familiile mixte..in Grecia, minoritatea aromana, a suferit expulzari si persecutii, desi, vb unui etnic aroman "noi am fost poate mai greci, decat grecii"..ca si raspuns la rasism, s-a nascut un curent la fel de periculos, contrarasismul..in Ro etnia rroma, in FRA minoritatile arabe si de culoare; acestia se organizeaza in sensul manifestarilor violente impotriva rasismului-> violente stradale, fapte antisociale, anarhie..urmarea e, o realitate etnica si sociala, care va destabiliza societatea europeana occidentala..
sami, admir faptul ca-ti spui p.d.v., chiar daca, acesta nu-i politically correct
Alex, de vreme ce "actiunea" tre sa ramana undercover, esti limitata la rasa ta..nix Brangelina..(mie-mi place fetita asiatica, adoptata de Katherine Heigl (Izzie din Grey's Anatomy)
p.s.: chapeau in fata celor care, strict legat de afirmatia in cauza (n.r. rasism), n-au simtit nevoia unui mesaj de adeziune, de gen "si eu sunt de acord cu ce-a zis.."..
p.p.s: bine, la urma urmei, it's a free country, fiecare e indreptatit sa creada ceea ce vrea
bon nuit


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

'Neatza, fetelor, sa aveti o duminica frumoasa!


Lara, bufnita mica ce esti tu! Acum, stiu ca "bufnita" nu pare un cuvant frumos, dar pasarea este frumoasa si interesanta, mai ales cea alba. Oricum, ma refeream strict la ora tarzie! Na', ca am ajuns sa ma explic, desi stiu ca pricepi, dar acopar orice posibilitate.


Eu nu pot sta pana tarziu in noapte. Mai ales in ultima vreme asa mi se inchid ochii uitandu-ma la seriale de nu mai tin minte nimic din ele. Iar dimineata devreme sunt in picioare si cu chef de mutat muntii din loc. Asta ce sindrom e?! Cred ca de baba get-beget!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

'neatza,

Ana, definetely,night owl, always have, always been..love, love the night..ca e..dark si misterioasa..ring a bell?

mami meu ar zice, ca esti perfect normala, ca ..asta-i normalitatea, ea iubeste dimi..acum, nah, ea e si blonda cu ochi albastri, deci ii da mana (really!)..fata frumoasa, eu zic sa-ti iei si sa-ti duci oo-le alea delicate la doc..acum, care doc???, pui de-un pui si sa vezi cum imi vei tine companie noptile..ioc somn..dimi, promit ca fac cafea..huh, sigur nu bei cafea "cacao", din lapte de soia cu roscove? sounds good? te pup tare
o zi faina tuturor
p.s. Alex, te-am visat cu un clan "colorat", gen Angelina & Brad pup


to be continued..

Mergi la inceput