Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (9)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

acum in clipa asta, nu. dar la cat suntem de suciti, cine stie ce vrem la anul, poate ni se face dor de un bebic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena

acum in clipa asta, nu. dar la cat suntem de suciti, cine stie ce vrem la anul, poate ni se face dor de un bebic

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si Radu Stefan (27.12.2011)


La anul? Curajosi tare

Sa-mi zici ce varianta alegi. Mi-e mi-a recomandat dr steriletul, dar nu sunt impacata cu el. Chiar nu stiu ce sa fac...

Mai astept si alte fete sa raspunda la intrebare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_ spune:

Olga eu am luat 7 ani pilule (triregol) si nu m-am ingrasat. Depinde si de organismul fiecareia, poti sa incerci eventual o Luna si daca vezi ca o ia acul cantarului razna te opresti. Acum sunt pe piata multe variante de pilule microdozate la care efectele secundare sunt mai mici. Pt sterilet si eu am retineri tot din cauza faptului ca impiedica fixarea ovulului fecundat. Chiar daca e doar un ghem de celule tot viata e acolo si nu-mi place ideea asta de contraceptie dupa fecundare.
Mi-am amintit acum ca am citit in urma cu cativa ani despre contraceptive pt barbati sub formainjectabila, tot hormoni, ca si in cazul pilulelor noastre si e o metoda reversibila, mult mai sigura in privinta asta decat vasectomia. Nu stiu daca se gasesc la noi in tara, poate ne ajuta mamicile de pe alte meleaguri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Ah olga, nu suntem. Am zis un an asa ca expresie :)

la multi ani celor cu nume de sfant!


Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Neata fete dragi!

Felicitari micilor crestini!!!

Am recuperat doar capitolul asta, noi in week-end nu stam in casa decat cat doarme cea mare asa ca este cam greu cu timpul.
Copilul mare a plecat la gradi cu vecina si imi revin la programul obisnuit cu bune si rele, ma reapuc de miscare ca nu am reusit sa mai fac nimic cu pregatirile botezului si Pastele.

Bebe si-a revenit cu spaima de apa si suntem iar bebe care nu stie sa planga si eu ma bucur cat pot de asta. Toata ziua bolboroseste si gangureste si zambeste, fata de surioara cea mare care nu era asa vorbareata, dar acum la aproape 4 ani vai de capul meu .
Nu mai este cantarita si masurata de la 1luna, vaccin nu, noi ocupati, dr noastra de fam fiind prieteni asteapta sa o sunam noi sa o invitam pe la noi si tot asa .
Acusi face 3 luni dar cica sapt asta va fi intepata saracuta. Ne rupe in doua spatele la cat este de grea dar parca m-am obisnuit cu ideea ca este mai grasuta si nu mai supar.

Despre contraceptie ce sa spun sunt foarte happy ca de vreo 3 zile prezint menstruatie , super. Alaptat exclusiv dar suge bine si destul de rar fata de sora ei care sugea putin si des si uite ca nu a fost sa fie mai tarziu. Si eu as opta pentru sterilet dar trebuie sa mai cercetez ce presupune ca nu am fost prea incantata cand am auzit de doua cazuri de sarcina cu sterilet, poate nu mai fusese schimbat la timp cine stie. Eu stiu ca are si o cantit mica de hormoni steriletul si actioneaza si , nu ma bag ca nu sunt informata.
Pe mine m-a intrebat dr daca nu vreau sa-mi lege trompele uterine dar i-am zis ca nu m-am hotarat daca imi inchei socotelile cu conceperea altui copil asa ca pas.

Acum cand cresc bebelusul 2 mi se pare ca bebe 1 este "de sacrificiu", mi se pare ca am facut multe greseli pe care acum nu le mai repet din experienta. Imi pare foarte rau dar asta este adevarul.

La multi ani de Sf Gheorghe la toata lumea!!!! Poate serbam si noi cu un tort micut pe sot

O zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_cls spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Fetelor ce metode contraceptive folositi/o sa folositi?

Sa va prezint si situatia mea:

-nu-mi place prezervativul (nici sotului)
-mi-e frica sa nu ma ingras de la anticonceptionale
- as opta pt sterilet, dar inca nu m-am prins cum functioneaza. Se produce sau nu fertilizarea? Caci daca da, eu nu as fi de acord, caci ar fi ca sim cum as face avort...
- abstinenta nu vreau
- Mai vreau copil pe la 32 ani, adica peste 7 ani. Daca nu mai vroiam ii faceam vasectomie lui barbata-miu si rezolvam problema

Chiar nu stiu ce sa aleg...

Olga, mamica fericita de David (16.04.2009) si Leon (19.02.2012)


Olga draga numai si numai mancarea ingrasa (in cazul in care nu sunt alte probleme medicale)

Eu am luat 6 ani anticonceptionale si nu m-am ingrasat. Important e sa discuti cu un medic si sa folosesti anticonceptionalele potrivite organismului tau. Plus ca tu esti si foarte tanara. Pana la 30 de ani este cea mai buna metoda contraceptiva. Parerea mea

mamica fericita foc de Eva Georgiana (16.02.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

neata!
Am fost si la nasi si bebe nu s-a mai speriat de tipetele celor 2 nazdravani dar la un momemt dat unul dintre ei a inceput sa planga si a inceput si Rafael dar pe acelasi ton ,l-aimitat perfect si nu e prima data.


Duminica am luat motul finului ii statea f.bine cu ce l-am imbracat ,asa m-am mandrit cu el.

Turta a fost asa de fala ca am dus-o in bucatarie si am uitati toti de ea asa ca s-a gandit fina sa scoale copilu sa ii rupem turta si i-am rupt-o,macar a fost fff buna,toata lumea manca turta si friptura se racea pe masa.De pe teva a luat cheile de la masina,masina de jucarie si pieptan.


Arta tipatului o stapaneste si Rafael f bine,acum geme de burtica ca m mancat multe dulciuri .

De azi o las mai moale cu mancarea ca vreau sa slabesc 10 kg pana in august.

De 1 Mai suntem invitati de niste prieteni la Navodari si nu stim daca sa mergem sau nu bebe va avea aproape 4 luni,ma gandeam ca nu i-ar strica niste aerosoli dar imi e si teama sa nu raceasca..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Neata dragelor,

Am avut si noi botezul sambata si a fost minunat- voi pune mai tarziu cateva pozute pe FB.
Olga multumesc ca mi-ai descris evolutia lui David. M-am mai linistit putin :-)
Intru mai tarziu ca am de strans una alta ca acum au plecat ai mei si sora-mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Buna dimineata!!!

Multumesc fetelor pt raspunsuri legat de contraceptie. Sara tocmai de aceea nu vreau nici eu sterilet :( Cred ca pana la urma o sa aleg anticonceptionale pastilute.

Altesa felicitari pentru taierea motului

Anda sa va fie de bine Asteptam poooozeee!!!!

Mergi la inceput