Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (9)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aly_k spune:

buna fetele,am facut si noi vaccinul de 4 luni,nu am avut febra si nici nu am plans asa tare.Doctorita ii tare mulumita de noi,a zis ca aratam de 6 luni si ca incep dintisori sa iasa,si sunt foarte bucuroasa ca nu a racit pana acum.Ne intoarcem de pe spate pe burtica,dar nu ne place pe burtica si atunci incepem sa plangem.
La multe lunite bulgarasilor sarbatoriti


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Alara printesica frumoasa de Ghiulten

Tudor baiat cuminte (eram pregatita cu "viteaz", dar am vazut ca bb o lasa pe mami sa se odihneasca noaptea si am zis sa-l incurajam) de Ileana
Iris ingerul meu

Multumim din suflet pentru urari si ganduri bune.

Bulinutza sa va ajute Dumnezeu sa nu ajungeti niciodata la perfuzii, nici acum, nici altadata!

Beatrix dupa cate ai patimit ai mai avut energie si intelepciune sa continui si cu doctoratul?! Inca o data ma uimesti! Sanatate multa sa aveti! Pe ce iti iei PhD-ul?

Fetele cu problemute de greutate va doresc liniste si rabdare, mai ales daca spuneti ca bebeii sunt voiosi si nu dau semne de boala.

Anca Iris a mea doarme in patut cam de 2 saptamani si ii place. Uneori noaptea se trezeste si se joaca singurica sau isi suge manutele si ma trezesc doar chicotelile ei. Si peste zi ii place mult sa stea acolo ca se uita la carusel si vorbeste cu stelutele. Nu imi explic de ce se trezeste asa des. Incerc sa o tin cat de mult pot la san (uneori adoarme asa de adanc incat nu stiu cum sa o trezesc), dar de obicei adoarme in primele 5-10 minute.

Lady!!!

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

La multe lunitze ALARA IRIS SI TUDOR
dak vreti masaj la domiciliu o sa vorbesc cu colegul meu de serv si va garantez k lucreaza ff bine doar sa-mi spuneti sa vorbesc cu el si sa va dau numarul de telefon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

ica, nu e cam devreme sa incepi diversificarea? Eu stiu ca pentru copilasii hraniti cu LP poti incepe diversificarea dupa 5 luni (ca sa nu mai zic ca mai nou se recomanda tot la 6 luni). Doar daca nu ia bine in greutate se incepe mai devreme. Eu nu m-as grabi cu diversificarea.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si Natalia Ioana - 06.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

adriana, mi-ai luat vorba din gura si mie mi se pare devreme sa incepi diversificarea la 4 luni, mai ales ca ia bine in greutate. daca te hotarasti o sa caut agenda in care imi notam ce ii dadeam marei zilnic, in ce ordine si ce cantitati.

denisa, si eu ma ingrozesc de palariile de soare. Mara cu greu tine ceva pe cap.. culmea e ca tanti care imi zicea sa ii pun caciula copilului nu era in varsta. unde o duci pe leyre la inot? babyspa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

Cand mergeti la baby spa? vreau si eu sa merg cu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

Alice...iti dau o veste buna....dupa 2 ani o sa isi tina palariuta
Nu la baby spa ca nu ma dau banii afara din casa....am luat un voucher si merg la un bazin la stadionul olimpia insa e nou si ff curat se numeste magic club

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicineata spune:

Buna fetele, ma chinui de dimineata sa va ajung din urma cu cititul si nu reusesc, mai am 3 capitole de recuperat.
Noi stam tare prost la capitolul greutate, pe 23 aprilie, la 3 luni aveam aprox 5,4 kg si am luat 600 gr, 750 gr si 400 gr in luna a 3-a . Am avut ca si voi colici la greu dar si reflux gastro esofagian. Daca nu regurgita inseamna ca la masa respectiva vomita in jet, De 2 saptamani i-am schimbat laptele pe care il dadeam in completare (doar 90 mil /zi) cu humana AR 30 ml la fiecare masa din timpul zilei. Pe 23 aprilie m-a pus doctorita sa cresc doza la 60 ml Humana, in detrimentul LM.
Mi-a zis ceva la care am ramas masca: ca laptele matern isi pierde anticorpii prin mulgere cu pompa/mutare in biberon, servire din bibe in gurita bebelului.
Nu stiu daca e ok, dar bebeul mai se stramba groaznic daca ii dau tziti, s-a dezobisnuit deja de ea.
Si cand ma gandesc ca am inceput sa ma mulg pentru fiecare masa dupa prima luna pentru ca adormea la san si uita sa mai manance..
Altesa, voua ce medicament v-a dat antivomitare, ca mie mi-a zis ca nu imi recomanda decat debridat (mai primise copilul 3 saptamani de debridat pana acum o saptamana). Nu i-l as mai da ca a inceput sa isi regleze scaunul, inainte face la 2 zile (de umplea pampers) sau cu supozitor.
De cateva zile nu se mai trezeste noaptea deloc, nu stiu daca sa ma bucur pentru ca ar trebui sa-i cresc fie doza de la o masa (exclus pentru ca vomita) fie nr de mese si nu ma incadez deloc in timp. Azi de exemplu a avut 2 mese cand i-am dat doar LM, nu am mai apucat sa-i dau humana fiindca a adormit.
Referitor la povestea vietii mele, mai avem o fetita care a venit pe neasteptate acum 6 ani, bebe 2 s-a lasat asteptat vreo 2 ani, in ultimul am inceput investigatiile, dupa salpingografie am aflat ca am o trompa infundata, dupa 2 luni de monitorizare am ramas gravi.
Cele 14 zle de la injectia cu pregnyl se implineau exact pe 23 mai, de ziua sotului. Nu va puteti imagina ce fata avea cand m-am dus dimineata la el cu testul de sarcina cu 2 liniute: atat am avut sa-i ofer de ziua lui dar cred ca a fost tare fericit.
Ne-am mutat din octombrie la casa in Chiajna, Rosu si ne bucuram ca inca avem chiriasi in vechiul apartament ca altfel ne-ar rupe in 2 ratele de la banci.
Botezul il avem pe 5 mai, rochita mea e cumparata de la yokko, mai am sa-mi cumpar pantofi si cate ceva lui bebe.
Sper sa revin mai des!
Va pup si va iubesc pe toate!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaelaradu

Da!!!!!! /Noi! Aseara am papat astfel: 01:00, 03:00, 05:00, 06:30, dar eu o cam iau pe ulei. Imi pierd echilibrul, ametesc, sunt trista, tafnoasa, nervoasa... vreau
Anca am incercat si cu LP noaptea, i-l dadeam dupa baie (ora 21:30-22:00) si se trezea la aceiasi ora 01:00-02:00. Am incercat si sa alternez orele din noapte la care ii dau LP, in primul rand ca sa nu afectez lactatia, dar m.mult de 2 ore nu doarme intre mesele de noapte. In ritmul asta innebunesc. Si ziua mananca des, dar totusi... In greutate ia normal. Bine ca e ea sanatoasa si voioasa.

Edit: la noi nu e puseu de crestere. Suntem asa zi de zi, noapte de noapte inca de acum 2 luni
Citat:
citat din mesajul lui carina

Olga
Altesa sa stii ca sunt ca sosetele si ai mei, doar ca erau ridicati si rochia are ditamai buretii . Toma e grasan ca papa mult: noaptea trecuta la 2 ore fix.
Chiar asa, mai sunt bebeloi care papa asa des?
Izish http://m.facebook.com/media/set/?set=a.339249499472757.82280.100001631303691&type=1&refid=0&_rdr#339876962743344
La multe lunite Sven, Iulia de Ursulet, Ioana de Lexi!

Mergem sa ne intalnim cu Mishu de Cristina Goji ca sa se imprieteneasca pruncii.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda, Carina (deja domnisoara) si bebe Toma
http://andaoana.com/
http://www.flickr.com/photos/andaoana/


Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/


Mihaela nu sunt experta insa din experienta iti spun ca e posibil sa nu fie LM consistent si sa i se faca des foame , tu mananci bine ? gandeste-te si la treaba asta. eu am observat ca atunci cand am sanii mai moi decat de obicei si nu mananc f bine nici ea nu se satura din ce papa si nu doarmne bine dar asta e cazul meu poate la tine e alt motiv pt care se trezeste asa des noaptea. Bianca mea deja nu se mai trezeste in timpul noptii si dc o face se intampla 1 -2 pe saptamana.


ANE-MARIA mamica fericita de Bianca  ( 08.02.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

fetelor..lamuriti-ma si pe mine daca stiti cumva...indemnizatia asta, daca am completat pentru 2 ani...ti-o da statul doi ani?sau numai un an?..si..inca ceva.dupa un an poti sa incepi serviciul chiar daca ai completat dosarul pentru 2 ani?adica sa pot depune o cerere ceva...

Mergi la inceput