Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (9)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Ileana, clar!!! Ai dreptate Eu spuneam doar ca si noua ni s-a recomandat sa abandonam scutecul, dar si sevetelele umede (ceea ce mi s-a parut socant, dar mai usor de facut ). Pt noi a functionat sfatul vizavi de servetele, dar poate la fel de bine ar fi functionat si daca scoteam pampersul. Parca Luiza scria ca e multumita de mustela. si eu, dar nu de cea pt fundulet.
Dar e ok cand se intalnesc mai multe pareri si sfaturi ca ai de unde alege :D
Am convingerea ca suntem un grup de femei inteligente si nu ne apucam sa ne tratam copiii dupa "retetele" de pe forum.
Altesa ma regasesc total in ce scriai. Imi vine sa renunt la LM si sa trag cate un soooommmmnnnn de o noapte intreaga

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymumy spune:

Lali, ne mai vedem maine sau poimaine? Am vazut acum la stiri ca astia anunta cod galben de ploi , furtuni.

Ghiulten, mami implinita de printesa-domnisoara Ayla (15.01.2004) si buburuza mica Alara (25.01.2012)

Hai sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare http://viatacudba.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpediem spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaelaradu

Da!!!!!! /Noi! Aseara am papat astfel: 01:00, 03:00, 05:00, 06:30, dar eu o cam iau pe ulei. Imi pierd echilibrul, ametesc, sunt trista, tafnoasa, nervoasa... vreau
Anca am incercat si cu LP noaptea, i-l dadeam dupa baie (ora 21:30-22:00) si se trezea la aceiasi ora 01:00-02:00. Am incercat si sa alternez orele din noapte la care ii dau LP, in primul rand ca sa nu afectez lactatia, dar m.mult de 2 ore nu doarme intre mesele de noapte. In ritmul asta innebunesc. Si ziua mananca des, dar totusi... In greutate ia normal. Bine ca e ea sanatoasa si voioasa.

Edit: la noi nu e puseu de crestere. Suntem asa zi de zi, noapte de noapte inca de acum 2 luni
Citat:
citat din mesajul lui carina

Olga
Altesa sa stii ca sunt ca sosetele si ai mei, doar ca erau ridicati si rochia are ditamai buretii . Toma e grasan ca papa mult: noaptea trecuta la 2 ore fix.
Chiar asa, mai sunt bebeloi care papa asa des?
Izish http://m.facebook.com/media/set/?set=a.339249499472757.82280.100001631303691&type=1&refid=0&_rdr#339876962743344
La multe lunite Sven, Iulia de Ursulet, Ioana de Lexi!

Mergem sa ne intalnim cu Mishu de Cristina Goji ca sa se imprieteneasca pruncii.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda, Carina (deja domnisoara) si bebe Toma
http://andaoana.com/
http://www.flickr.com/photos/andaoana/


Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/



DA, DA, DA! Stiu exact ce spui Mihaela, asa papa si al meu, la 1.30 h sau 2 ore, uneori chiar la o ora!!! Si nu e puseu nici la noi, asa a fost mereu de cand am venit din maternitate, iar eu sunt mereu ametita, obosita, nervoasa, iar seara de la 10 la 12 cand adoarme monsieur abia ma mai tin pe picioare cu el in brate plimbandu=l prin camera pana adoarme... Cand aud alti bebei de 2 luni ca papa la 3-4 ore...Si al meu nici nu doarme de vreo 2-3 sapt pe zi decat f putin pt ca are colici Sunt franta... Nu stiu cum se descurca mamicile cu mai multi bebei si care nu au ajutor, pt mine sunt mame eroine Eu nu am nici un ajutor, decat sotul ma mai ajuta, dar munceste mult si e obosit si el... Oricum, cu toate astea cand e cuminte si nu plange imi vine sa mor de dragul lui si ma minunez si acum ca am facut eu un copil asa...Barem cand imi rade...
Am facut si noi vaccinul de 2 luni azi, a fost cumintel nu a plans decat putin. Acum sper sa nu faca febra, i-am pus jumate de supozitor cu paracetamol preventiv, desi am citit apoi pe net ca nu e bun ca ar inactiva partial vaccinul...Mi se pare deplasata informatia asta, nu-mi vine a crede.
Avem 5.550 kg si 58 cm

Mamica implinita de bebe Matei Gabriel (17.02.2012)
"Homo sum, humani nihil a me alienum puto!"

MTHFR C677T - heterozigot, A1298C - heterozigot, Gena PAI - 675 4G/5G - heterozigot, O sarcina oprita in evolutie la 15 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

Mihaela ma rog la dumnezeu sa-mi dea puterea sa mai alaptez 2 luni in stilul asta ca ar fi pacat sa-i iau hrana asta naturala de la gura dar uneori cedez nervos

Ma gandesc ca daca incepem diversificarea o sa-i tina altfel de foame si o sa doarma si el noaptea mai bine sau ma imbat cu apa rece?

La mine e rau ca nu pot nici ziua sa dorm ,ca daca el ar dormii as dormii si eu langa el dar el doarme doar in scoica max40 de min sau pe burta mea o ora,2 si dai incolo de colici ca s-au dus.

Daca as avea cu cine sa-l las de incredere credetima ca as intra in coma de somn nici la wc nu m-as duce ,presimt ca as dormii 3 zile in continuuuuuuuuuuu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Buna seara fetelor. Multumiri ptr urari si cate un un dulce ptr fiecare.
Bulinutza- off prin cate poti trece .. pana la urma iese soarele si pe strada ta ai sa vezi . Este tare naspa cand 3 dr.( care au facut aceeasi scoala ) dau solutii atat de diferite . hmm ce poti sa spui.. important este ca sa gasesti solutia cea mai buna ( sau poate un dr .)
Happymumy- am vazut si eu atentionarea de cod galben, cred poimane este mai bine sa ne vedem
off ma cheama datoria sper sa intru mai pe seara mai aveam de scri
pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

Fetele cu bebeii iritati lasa-tii fara pampers.. punetii pe paturici gen aleze (cele pentru persoanele cu handicap locomotor) se gasesc in orice farmacie sau la raionul de copii de la firma happy..eu il las pe Andrei in cucul gol toata ziua cat sta in casa si dak mi se pare k ii este frig ii pun un prosop pe picioruse ..si noaptea ii puteti culca pe ele si sub pledul cu care ii inveliti puneti-le un prosop ca sa nu faca pipi peste tot asa puteti tine copii fara pampers..
Ileana noi am luat pacvhetul fara bautura noi venim cu bautura noastra.. in schimb o sa fiu atenta la faza cu meniurile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

La multe lunite Sven, Iulia, Ioana!
Sa fie sanatosi proaspetii puiuti botezati!!!

daneza incercasem si lapte fara lactoza - aptamil pepti...nu mergea nici ala

ana ce ma bucur ca sunteti bine cu totii

puiuta

olga nu stiu in cine sa mai am incredre...pupa puiutii frumosi

aerelian ce magari...trebuia sa chemi si OPC-ul...offf Doamne! tu stai pe langa dristor? nu vreau s ate sperii ci doar sa te fac atenta am un prieten care a patit urmatoarea faza acum 2 saptamani (sta la ramnicu sarat): statea in casa in bucatarie cu un amic la o cafea, sta la parter, si la un mom dat a intrat unul in casa a luat portofelul care era pe hol pe o masuta, astia doi au fugit dupa el, ala s-a speriat si a luat-o in sus pe scari, ei dupa el, l-au prins l-au batut dar ala a scos un cutit si a sarit pe geam de la etajul 1 si dus a fost. a venit politia si au gaist tot asa leucoplast pe vizoare la ultimele etaje...deci ai mare grija te rog

mihaela si eu evit servetelele...spalam funduletul cat suntem acasa si dau cu creme de galbenele de la weleda...e perfecta, am incercat-o si eu in diverse situatii mult mai urate

lalilutza..;da e total aiurea...si acum sunt in deriva inca

ieri am fost la dr sa ii faca o echo sa vada daca are reflux...si nu are iar dr de la medicover ne-a recomandat sa incepem antibiotic...si ieri am fost la un pas de perfuzie...ii socotesc in continuare cantitatea de lapte pe 24 de ore si daca scadde sub 400 ml trebuie sa ii punem perfuzie

nu i=am dat inca antibioticul caci nu stiu ce sa fac, cealalta pediatra zice sa nu il dam caci microbul asta a ieist foarte rezistent si ori e infectie intraspitaliceasca ori e o contaminare de laborator...i-am luat azi alta analiza sa vedem...pur si simplu nu stiu ce sa fac iar el mananca tot asa putin

cu botezul...nici nu m-am mai gandit...eu am luat pachetul cu totul inclus ca parca am avut un feeling ca nu o sa pot sa ma ocup de nimic ...baietilor le-am luat cate ceva de imbracat sambata iar eu din 3 magazine in care am intrat nu am gasit nimic...e drept ca totul s-a intamplat in 2 ore deci...nu stiu cand o sa am timp sa gasesc si eu ceva de imbracat si daca o sa gasesc marimi pentru elefanti





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Neata! I love coffee!!!

La noi a functionat LP seara dar era si mariosara la 8 luni. Citeam la clubul de atunci ce mai dorm alti bebelusi si eu eram zombie, acum este vad exact invers. Lp este greu de digerat de stomacul lor, le cade ca un "pietroi" ca sa folosesc expresii de pe la Is asa ca ii tine burtica ocupata mai mult timp fata de LM. M-am chinuit mult pana sa accepte biberonul am avut nevoie de multa perseverenta.
Mihaela, Altesa, Carpediem , bebelusii vostri stau in patut?
Intreb poate sunt agitati ca sunt singuri si de aici trezitul asa des.

Eu am tinut la Sara foarte mult sa doarma singura in patut, sa o pun si sa o las acolo si ea ca un bebelus cuminte sa inchida ochii si sa doarma. O aberatie din partea mea recunosc . Am descoperit AP-ul la 10 luni ce sa-i faci. Acum dormim toti 4 intr-un pat si toata lumea este linistita, nu stiu daca sunt fericiti toti membrii- ma refer la sot - dar la noi noaptea se doarme bine.
Nu exista copil identic si metoda universala dar acum regret ca m-am tinut batoasa pe tema patutului si tot imi reprosez chestii pe care le-am facut cu sara si nu le mai repet acum.
Va povestesc experienta mea nu va sfatuiesc sa faceti ca mine.

Recunosc ca vreau sa o mut pe Sara in camera ei la casa dar nu stiu daca imi merge pasenta. Ea spune ca se muta dar cu surioara ei nu singura, la pranz daca nu stau cu ea in pat se culca cu cea mica tinand-o de mana . E ciudat, cea mare are nevoie de un partener si l-a gasit se pare in bebe desi este mult prea mic ii tine de urat Sarei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpediem spune:

Dr Anca, la mine doarme noaptea singur in patut 5 sau 6 ore neintrerupt, apoi catre ziua cate 2 ore. Noi ziua avem probleme cu tzocanitul din ora in ora chiar...si cu nedormitul tot pe timpul zilei si bineinteles, cu scandalul de rigoare de la colici, ce-i drept, nu mai e zilnic, ci la cateva zile
Am trecut cu bine peste noaptea de dupa vaccin, nu a facut febra
Am fixat si noi botezul pe 2 iunie. Nu luam de la restaurant decat mancarea, restul: bautura, tort, DJ aducem noi.

Mamica implinita de bebe Matei Gabriel (17.02.2012)
"Homo sum, humani nihil a me alienum puto!"


MTHFR C677T - heterozigot, A1298C - heterozigot, Gena PAI - 675 4G/5G - heterozigot, O sarcina oprita in evolutie la 15 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izish83 spune:

Suzieq-la botez avem in jur de 20-25 persoane si la ora 12,30 este biserica, apoi la restaurant in jur de 2. Este ceva restrans, doar familia si cativa prieteni apropiati, asa k este cat se poate de lejer.
Eu noaptea ii dau numai lapte praf si am observat k doarme mult mai bine decat daca i-as fi dat sa suga. La san, si al meu mananca f des, asa k uneori ma mulg eu, ii dau din biberon si asa mai am si eu timp sa respir. Mie personal faza cu alaptatul mi se pare ffff solicitanta, asa k nu ma gandesc sa alaptez f mult. Tot respectul pentru cele care alapteaza exclusiv.
Carina- foarte frumoase pozele, ai niste copii superbi. Prajiturile sunt geniale. Fetita mea este innebunita dupa Winnie. As vrea si eu un tort identic pt luna august cand este ziua ei. Nu livrezi si in tara? Spun asta deoarece sunt multi doritori, asta am vazut la fetele de pe forum.

Mergi la inceput