Clubul "babelor" FIV-oase 29

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

ah doamna mea Lara astia de la synevo ma cunosc de s-au saturat efectiv de mine. + ca le mai cer si explicatii pe mail la unele analize

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Aadina, e bine ca iei si Duphaston (ma gandesc si la efectul lui imunomodulator). Beta mi se pare OK!
Ralu, si eu votez sa stai la pat. Felicitari pentru inimioare!
Adrianaady, Lara, Ralu, multumesc. Tinand cont ca mi-a venit in a 9-a zi de la ovulatie (ma dureau ovarele si am avut test pozitiv, in general se pupau simptomele si testele cu ecografia), cred ca nu sunt in pericol sa am endometrul prea gros.
Sa vad, cred ca il sun maine pe Albu. Oricum, luna asta nu incerc sa raman. De fapt, cred ca sambata va fi prima zi a ciclului, acum e doar un spotting firav, si cred ca m-as incadra sa fac histero in z11 sau 12. Nu ma incanta deloc ca am ciclu de 25 de zile...Pana acum era mai lung, chiar 29-30, dar lunar, puneam Utrogestan. Acum, de la chiuretajul din ianuarie nu am mai luat absolut nimic, nici macar acid folic, voi reincepe zilele astea. E foarte bine ca nu trebuie sa ma apuc de treaba in aceeasi luna cu histero, v-am zis, mai am de facut analizele de la V. Babes si nici nu ma simt in stare psihologic.
Sabina, ma bag si eu la Horia, dar si Luca, Toma, Radu, Mihnea. Nume de fete, mai deloc...imi place Maia, dar e destul de frecvent in ultimul timp.
Legat de raceli si alte alea, pana acum 3 ani, faceam in fiecare iarna sinuzita...de atunci, am bagat propolis+vitamina C si am scapat...si uite asa, am scapat de una, si mi-oi fi intarit NK-urile alea.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Frumos nume Horia, si mie imi place
Si la fete, Maia e deosebit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Poate Maia Andreea...suna bine...hai ca am si un nume de fata.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Si eu mai visez la o minune si ca voi mai avea un baietel, musai Filip. Imi plac numele simple si scurte, ca este cel de fam.lunggggg.

Noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

MeAlex, sper din tot sufletul sa ai dreptate, ca eu inca nu am ajuns la eco la care sa fie sigur ca se vad inimioare, ma duc luni; am fost doar la cea cu saculeti si vezicule viteline, la 5w.

MeAlex... nu vreau sa te sperii... dar si la mine a inceput cu Vitamina C 1g/zi timp de 6 luni ... - fir-ar ei de doctori care dau tratamente dupa ureche ... ca asta nici macar nu a fost ideea mea :) (de la mine au fost doare cure cu spirulina, echinaceea ... acum 3 ani :) vreo 2 luni)

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot, o sarcina obt. natural in 2008, soe 7 sapt..,
2 ia, fiv 1, fet 1 nereusite
fiv 2 reusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

huh, cata harnicie
Ana, revin cu teoria cu doc stormy:
-initial, credeam ca da prednison, by default..toata lumea doza soc
-apoi, a venit Lorelei, cu ioc prednison si m-am tot gandit si analizat (ma intriga, recunosc)
-explicatia, in cazul lui ralu, e o banuiala de raspuns autoimun exacerbat, care nu permite implantarea, cu siguranta (in sfarsit un doc care gandeste ca si mine la imuno si nu zice direct.. cah)
(ralu, sper ca ma ierti ca te-am transformat in "caz")
argumente: ralu a avut sarcina (uterina) naturala, dar, din pacate SOE, la 7 sapta..in continuare toate tentativele ART esuate (IA, FIV, FET) acum, omu' n-are cum sa ia in calcul si sistemul medical din Ro si cat ii asta de reliable, da? el ia in considerare just facts si trage concluzii..la analizele ei beton (in IVF nu conteaza AAS), varsta ei infloritoare, a tras singura concluzie logica, pt cineva care pune pret pe imuno..n-a zis ca SOE a fost accident, si nereusitele "ghinion", s-a gandit ca exista posibilitatea ca organismul ei, sa aiba o reactie de respingere si pur si simplu..a anihilat-o..16mg e mult, credeti-ma (25 am vazut maxim la RIF cu donate, in SUA)..i-a slabit sistemul imunitar, iar, la ET i l-a pus efectiv pe stand by..in aceste conditii, cu embiies buni si endo ok, no way sa nu se implanteze, reactia de respingere, pana la fixare, e minima (d-aia eram si convinsa ca are 2 bb)..apoi, a continuat cu 16 pana la 5 sapta, dar efectul prednisonului mai dureaza o perioada, chiar si dupa intrerupere, deci trece cu siguranta, de hop..eu cred c-a avut dreptate, dar, are tupeu maxim..

PK, pe de alta parte, este pur si simplu agresat de ideea de tratament prelungit si sustinut cu prednison..considera ca se supune femeia unui risc inutil si considerabil..mai apoi, (tot PK), considera ca anihilarea sistemului de aparare natural, intervine in "selectia naturala", adica se permite implantarea oricarui embrion, chiar si a unuia bolnav (genetic, morfopat), care in mod normal ar fi respins..in cazul respectiv, nemaiavand sistem de aparare & respingere, oricine/orice poate invada organismul (embrioni bolnavi, celule maligne, virusi, bacterii, in fine)..mi-a scos ochii, efectiv, cu situatia in care femei cu LES (Sabi, ele au ANA imens, nu zecime peste limita de lab, da?) raman gravi, pentru ca un embrion puternic si sanatos emite semnalele de recunoastere, care face organismul sa formeze anticorpi (da, anticorpi!) de protectie a sarcinii..ca sa mor de ciuda, o cunostinta a unei prietene, a ramas gravi, cu LES, fara un gram de prednison, ce-i drept natural..stiam faza, deci, n-am putut sa-l contrazic pe PK, cu toata dragostea mea cu tot pt imuno..am zis doar, ca asta-i natural, unde natura (organismul) functioneaza cum trebuie, dar la fiv, tre sa ajute organismul, si asa dat peste cap si agresat de hormoni in nestire..asta-i insa teoria mea, deja PK zice ca, dupa ET nu mai e fix nicio diferenta
Ana, eu nu vreau deloc sa te influentez si tu esti oricum smart girl, deci iei decizia anyways, functie de cum consideri, dar vreau sa ma explic:
-esti constienta, ca la stormy iti "incasezi" doza de prednison, da? si nu va fi mica (idem ralu)
-la PK, pe de alta parte, totu-i mai naturelle, mai soft si eu m-am gandit ca, ti se potriveste abordarea lui (nu m-am gandit nici la distanta, nici la cost, cand ti-am zis)..tu, care-ti faci procese de constiinta pt un snickers, sau nu te-mpaci bine cu ideea de hormoni sintetici injectati in body, de unde si retinerea fata de fiv, esti la PK pe cele mai soft maini, ever, in materie de fiv, minim hormoni, meds, fara BS, apoi la 3 ore jumate distanta pe autostrada de BP, mi se pare fantastic de simplu si la indemana si ma tot mir, cum de nu te-ai mobilizat pana acum..aste-as doar plusuri
acum minusuri (inainte sa-mi sara Sabi la beregata)..ai cam acelasi background ca si ralu (cu soe)..e tare ciudat ca nu ramai gravi nature, esti tanara si la alimentatia ta ultra sana', inflamatia celulara din organism trebuie sa fie una minima, daca e macar..deci, dc, totusi, ai nevoie de altceva (prednison in cantitate mare, estrogeni), atunci, nope, nu gasesti la PK..deci, nu stiu, chiar e echilibrata balanta vei stii tu in schimb, sunt sigura
scuze, ralu & ana, ca emit pareri p-aci in ceea ce va priveste, dar ma intriga si intereseaza cu adevarat, enigmele medicale..va rog sa-mi dati peste botic linistite, daca v-am ofensat in vreun fel
big hug


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

Lara

o zecime...bataitza. mi-esti tu prea draga. daca ai sti ce ma stresseaza anticorpii aia. of.
si mi se pare doar ca fiecare doctor da o doza fix la marea intamplare.
ana fa un conzed

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Sabi
oooffff, ba stiu prea bine..daca ai stii tu, ce ma streseaza anticorpii mei..noroc ca iau magneziu

uite, ca sa vezi ca sunt echidistanta si personalizez, da?
la bruni, de exemplu, nu i-as spune veci, sa mearga (acum, cel putin) la PK..nu poate sa-i ofere nimic in plus fata de cei din Avignon sau Marseille, care, sunt convinsa, sunt foarte buni..la ea tre' hocus-pocus, ceva mai bold si neortodox..idem, ari

p.s.: macar daca mi-o iau peste botic, sa fie de la tot forumul..



to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

Mi-a raspuns azi PK pt fata care m-a rugat sa-i scriu. de treaba. a zis ca e plecat intr-adevar pana la sfarsitul saptamanii. acolo la pk nu exista nici o persoana care sa traduca? era o asistenta noemi spunea samira dar nu pare a mai exista.
pk mi-a zis ca daca fata vine cu o persoana care sa-i traduca bine el ar putea incerca. incerca sa accepte am presupus eu:)
nu stiu lara in legatura cu ana si pk...am niste "amintiri" cu adria42 despre care nu mai stim mare lucru dar nu reusise 2 fiv-uri la PK. avea rezerva ovariana pe terminate. pk a indreptat-o spre donate. apoi ea a anuntat ca a reusit la goldenes dar cand a intrebat-o balanta ce a avut a raspuns ca a avut ceva cu spatele o chestie de bazin rece. era din iasi si ea.
Lara lasa ca diluam noi singele cu de toate si pacalim anticorpii aia.

Mergi la inceput