Clubul "babelor" FIV-oase 29

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Lara, Proginova mite iau cate 2 tb /zi,incepand cu ET
1tb= 1 mg (proginova o aveam ramasa de la Viena, nu am cumparat-o din Romania)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lara27

Ralu, in sfarsit am reusit sa-mi notez schema ta in intregime (inca) o intrebare: de cand ai inceput estrofem (4mg, da? 2x2tb si tableta are 1mg) de la ET sau punctie? le-ai luat odata pastile. la pranz (0-2-0)? ah, si Crinone doar seara, 1/zi?
Aadina, in schema balantei proginova mite apare doar de la ET..schema ta de la Wunsch, e la fel? de la ET ai luat 2mg (1tb) cyclo-progunova?



Lara
Estrofem capsule de 2mg ( 1 seara si 1 dimineata - 4mg 1-0-1 )din ziua cu ET pana in ziua testului beta.
Crinone doar dimineata, 1 tub 8%.
Acum sunt doar pe Crinone si Clexane04.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

Ralu hai da-ti cu parerea si imagineaza-ti ce analiza din ce i-ai prezentat uraganului l-a facut sa dea 32 mg?
i-ai zis tu ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lara27

uuuhhh, da, fete, prednison (cortizon) creste glicemia, scade imunitatea, duce la retentia de apa (creste nr. de kg) si alte zeci de efecte secundare..hai sa-l "recomandam" with caution

eu ma bag, dar am autoimunitate (ATPO), sabi la fel (ANA), Ari (endo-> autoimunitate), dar, insist (!) nu e nicidecum obligatoriu..
Ralu, de ce te-a banuit omu' de autoimunitate? (32mg e o doza mare, se da in caz de Lupus (LES), ai ATPO?) sau s-a gandit oare ca "inexplicabila" are o posibila componenta autoimuna (NKa)? hm, stormy, cred ca pune pret pe imunologice sau macar nu le contesta..



Lara, Sabina

Uite asta-s eu "bau bau" ma cheama "Bau baul" racelilor !!
Nu am avut nicio analiza de imunitate sa zic pozitiva, in afara de anticorpii aia antispermatici (care apareau si dispareau in fct. de laborator )
Si cum am zis, la mine, prednisonul ala nu a avut niciun efect secundar vizibil cel putin, sunt la fel de sanatoasa si anti microbi si raceli ca si inainte - ca m-a mai si prins o ploaie acum cateva zile si am trecut peste fara nimic . Dar nu ma intelegeti ca ma laud ... nuuu... am problema asta de aproape 3 ani si mereu m-a stresat ca nu mai faceam si eu o febra, o amigdala , un nas curgator ceva
Si probabil Stormy a gandit cum zici tu, Lara, ca inexplicabila asta la mine nu are cum sa fie decat influentata de imunitate ...

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot, o sarcina obt. natural in 2008, soe 7 sapt..,
2 ia, fiv 1, fet 1 nereusite
fiv 2 reusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Uitat sa spun, am facut toate analizele pe care le-ati facut si voi cred, in afara de partea de NK si ANA si alea ... care nu au rost
Nimic pozitiv.
Doar anticorpii antisperm - la synevo da, la medlife nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

super tare
of. nici eu n-am nimic nici in ploaie nici in vant nici mintea nu ma doare. hai ca parca am inceput sa mai bag si eu un stranut in ultimul timp....dar eu de desteapta...ca eu mi-am bagat de una singura in meniu aspirina de 100 asa sa vad eu cum ma simt cu ea. si bineinteles m-am dus sa analizez din nou IgG la un moment dat. scazuse oleaca. macar nu mai depasea limita de laborator
fan aspirina. atata doar ca parca de cand o iau mai stranut si eu o data dupa o baie. nu dupa toate baile:))))) si nu n-am sangerat cu ea nimic in plus.
Lara 32mg???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Aadina super tare! ce crestere! spersa fie bine pana la urma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

adijo hello
n-ai primit si tu cumva la un fiv la austrieci prednison? esti cu insulino probleme? dezbateam aici un caz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Sabina sa stii ca am citit si eu undeva ceva legat de pcos si prednison dar zau ca nu mai retin....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

ady suntem femei normale. retinem noi dar cu masura
imi place de lara ca ea retine efectele medicamentelor, mecanisme etc. eu retin bun sau rau si de multe ori pe dos:))

Mergi la inceput