Strugurasi de Sept-Oct 2011 *54*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Care bunny? Ca se intorc acasa de la sute de km la pui/oua si femela? Sau ca se imperecheaza pe viata?



numa aia buni!
pe mine m-a impresionat tare sa vad cum fratemiu da bani pe ei, ii duce la 1oo km si le da drumul la care eu: unde-i afacerea mai tembele¿ dai atatia bani sa vezi cum isi iau zborul¿ la care el: cei buni intotdeuna se intorc, si daca nu se intorc inseamna ca nu-s buni, deci pierderea e minima. Atunci am invatat ca nu toata lumea imi ramane alaturi, mai sunt care o iau la fuga, deh, nu-s porumbei buni, dar cei buni intotdeuna se intorc, si v-or fi langa tine
investim in oameni timp si sentimente...dar mai avem si pierderi cateodata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette01 spune:

Ohh Bunny...ce frumos ai spus "inseamna ca nu's porumbei buni daca nu se intorc"..foarte adevarat asta cu cei de langa tine! Multi vin..si pleaca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

A....nu Jade, nu sa faceti voi un alt cont, m-am exprimat eu gresit....de la oboseala cred...off
Am vrut sa zic sa facem (eu si Anca sa ma ajute) un alt cont decat cel "banat", suspendat , pe care il aveam.
Ok, atunci fac o noua adresa de e-mail si o anunt in privat pe Ancuta despre asta.
Pupici, revin maine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

In alta oridine de idei, pt Ionela
ma in fata ta si te consider una din cele mai corecte (inainte de toate) surse de informare cu privire la alaptare vs LP si restul....(adica si nu numai). Este strict parerea mea si mi-o sustin, cu toate ca nu ma pot da de exemplu (din pacate!) ca fiind un "produs" al efortului tau de a convinge pentru si spre binele mamelor cat mai ales ale copiiilor sa alapteze, din motive mai mult sau mai putin plauzibile pt x sau y, eu NU AM MAI PUTUT ALAPTA. Astazi regret, si de fiecare data cand ii dau posirca aia de LP ma gandesc la....Ionela!
Poate D-zeu o sa imi mai dea un copil si atunci am sa trag cu dintii de treaba asta. P este "pierdut", din pct asta de vedere ....si credeti-ma, sufar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Alayna, eu m as duce la Mihalceanu (cu care am si nascut) si daca nu la Nemescu (e fff bun).

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Bunny, cunosc povestea cu porumbeii buni. al meu ii zboara din polonia si vin acasa...
din pacate am cunoscut si morala...desi as fi preferat sa nu..

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

Bujo, mii de multumiri. Mai am o intrebare si un sfat. Intrebarea: cu basicile de lapte cum rezolvai? Sfatul: POti sa te mulgi cu protectie de silicon ca nu te mai doare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

fetelor, u nu am avut net o vreme si acum ca a venit intrasem sa va spun ca s-a ridicat si pitica mea in picioare exact ca Bea lui may! se prinde de mainile mele si tup in picioare, acu nu mai vrea sa stea jos.

am vazut dicutiile de aici, mie imi sunteti dragi toate, in special cele alaturi de care am scris la odisee, avem niste amintiri minunate impreuna si eu va iubesc mult, mult, mult de tot. acum cateva zile chiar imi aduceam aminte ce atmosfera super era cand au inceput nasterile, ce emotii, motatele, mi se umplu ochii de lacrimi numai cand ma gandesc..cred ca o sa imi amintesc toata viata cand a nascut sei, aproape in direct, ca avea contractii la greu si ea statea pe forum si croseta
pe ionela o respect enorm si o consider un om minunat, este cea datorita careia eu alaptez si pentru asta ii sunt mai mult decat recunoscatoare, nu am cum sa uit faptul ca, desi nascuse de cateva zile si mai are inca un copil, ea intra pe forum si ne raspundea la intrebarile ( multe pe vremea aceea) in legatura cu alaptatul. tot datorita ei am scapat de furia laptelui si de ragadele cumplit de dureroase. si eu sunt pro alaptat, pro co-sleeping, am dat in damblaua cu bio mai ales dupa eczemele fiica-mi, sunt pro diversificare lenta ( mai ales dupa episodul cu alergia, daca a facut asa la dovleac, mi-e pur si simplu tema sa o grabesc cu ou, carne etc)dar asta nu nseamna ca am condamnat fetele care procedeaza altfel. mie imi place tare mult grupul nostru, eu cred ca totusi suntem unite si nici una nu incearca sa iasa in evidenta cu anumite chestii, financiare sau de alta natura...

Hayat, te pup de un milion de ori, draga mea draga. nu am reusit sa scriu insa m-am gandit tot timpul la tine zilele astea. as zice sa nu incerci sa tii in tine trairile astea, sa le povestesti, sa vorbesti cu cineva, cu sotul, cu prieteni apropiati... eu am trecut acum cativa ani prin atacuri de panica ingrozitoare, cel mai bine imi facea sa povestesc celor apropiati ceea ce simteam...

clau bine ai venit si pe topicul nostru. pentru mine nu esti noua deoarece eu citesc si topicul Naserea la Arcadia

zubi, eu am avut in permanenta senzatia ca citesti tot timpul dar nu vrei sa scrii,nu stiu de ce, dar am simtit asta. imi parea chiar rau ca i ales sa stai iin umbra si ma bucur mult ca ai decis sa revii.

caty, ce bine imi pare ca ma dai vesti despre voi

may imi pare foarte rau ca ai probleme cu bona, poate se da pe brazda pana la urma si nu mai e nevoie sa o schimbi. mi se pare complicat sa cauti alta, cine stie peste ce mai dai. cumanta mea si-a adus o bona din nu stiu ce tara, a cheltuit o gramada de bani cu agentia, sa ii faca acte si cand a vazut-o ce ii poate pielea, si-a pus mainile n cap, nu stia cum sa ii faca vant mai repede...pe asta, de bine de rau, o cunosti deja.
oricum, ai mai rasucit si tu putin cutitul in rana cand ai spus ca e bine sa stam cat mai mult cu bebeii daca putem. eu am avut sansa sa stau mai mult si am dat cu piciorul, m-a mancat in partea dorsala sa iau doar un an de CIC. si nu am nici mama, soacra la indemana iar cu bunica cu am curaj sa o las ca are 75 de ani asa ca voi apela la bona. oare daca o urmarim pe webcam s-o simti deranjata?

hellena ma bucur mult sa te revad printre noi. eu chiar m-am gandit la tine, la un moment dat chiar m-am gandit ce te-ai suparat cumva pe noi si de aceea nu mai intri. imi pare tare rau ca ai probleme. eu sper din suflet sa nu se intample nimic din lucrurile astea rele la care faci referire. din cate povestesti Petru e un grasun, creste frumos si iti bucura fiecare zi asa cum numai un copil poate sa o faca. si eu abia astept sa il vad

ooka, tu ai niste mesaje asa faine, eu de cele mai multe ori zambesc atunci cand te citesc, asa cum scrii tu despre Zoica si faptul ca nu te lasa sa dormi

lali am copiat si eu reteta de supica pt bebei de la tine, tare faina, multam. cu dovleacul, da, o sa incerc mai tarziu, mie imi parea rau ca a facut alergie la el pt ca asta ii plaea cel mai mult si cu ajutorul lui ii bagam si alte legume. Mariuca mananca foarte putin, 2-3 lingurite dupa care scuipa tot. insa musca din mar, razuie cu dintocii si inghite, s-a mai inecat ea dar si-a revent repede si acum inghite lejer bucatele mici, mici pe care le musca ea din fruct.

nanna, tu ai pus parca acum mult timp un link cu un magazin de cercelusi pentru bebeluse? am comandat si eu de acolo o pereche, sunt foarte draguti. Fata mea ncepuse sa ii desfaca pe cei pe care ii avea (erau de la nasi), am inghetat intr-o dimi cand am vazut-o efectiv cum l-a tras din ureche si l-a dus la gura. nici nu vreau sa ma gandesc ce se putea intampla daca nu eram pe faza si il inghitea...

daca am uitat sau incurcat ceva, va rog din suflet sa ma scuzati, scri din amintiri ca nu mai reusesc sa trec din nou prin toate mesajele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

buna dimineata!
bunny, voi tine minte povestea porumbeilor! felicitari pentru dani , e un baiat tare istet! (el si Teodora sunt cam de-o seama caci ea e nascuta pe 10 august 2006)
ooka, cum e zoe? ati dormit mai bine?
huhurezul meu la 6,00 e treaz asa ca in fiecare dimineata cand plec la munca il duc eu la mama. am uitat sa va spun ca a invatat sa faca "bravo-bravo" si "mare". a asa incantat de achizitii!
lali, jade La multi ani! pentru Teodora si Tudor! azi e Sf. Teodor Trihina, cel dupa care i-am dat noi numele Teodorei. (nu stiam inca ce avem in burtica si in noaptea de 19-20 aprilie 2006 sotul a visat ca nascusem, ca a venit doctorul la el, i-a spus ca e totul ok si asa, in trecere, la plecare i-a spus ca e fetita. asa ne-am hotarat noi la Teodora)
may felicitari pentru promovare!

sa va povestesc, ieri cand ma duceam eu ca o floricica acasa (stau in Chiajna, un sat, langa Bucuresti) pe strada un copilas de 8-9 ani, trece pe langa mine si ... foarte politicos imi spune sarutmana. eu ... gata, mi s-au prabusit vreo trei stele si o constelatie de pe umeri. arat ca o tanti respectabila . cat esti tanar, copchii te ignora, ca nu stiu cum sa te salute. dar daca te-a plesnit cu sarutmana in moalele capului e clar: arati ca o tanti respectabila (si eu care ziceam ca sunt tinerica!). buun, ma uit in praf, las stelele tineretii acolo si merg mai departe. la o poarta o batranica, furnizoarea mea de verdeturi si legume proaspete. iau ce-mi trebuie si la sfarsit ma intreaba: A nascut sora ta? eu, cu un zambet larg, DAAAAA, am nascut, eu sunt aia! . (bucurie mare pe capul meu .... ce bine art! )plec si de acolo, ma uit pe jos iau vreo 2 stele, le scutur de praf si le pun inapoi pe umar.
asa, de consolare, ca batranica oricum nu vede bine, iar copii intotdeauna spun adevarul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

buna dimineata, fetelor!

eu azi sunt foarte trista. maine, pe 21 aprilie, o prietena tare draga mie ar fi implinit 35 de ani. si in loc sa-i sarbatorim ziua de nastere, vom comemora 8 luni de la moartea ei



Mergi la inceput