Strugurasi de Sept-Oct 2011 *54*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

pai sa fac/em un alt cont pt poze, cum considerati voi ca e ok, si sa postez acolo poze cu mandretea
cred ca tre' sa strig spre Ancaaaaa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

iote seidana da gastei tuica

ionela eu chiar n-am priceput de ce nu te mai incadrezi aici, da, stiu ca n-ai timp, nu-i usor cu doi(mai suntem cateva cu doi sau 3 chiar, si cu teme de casa si gradina mare, a-propos, v-am spus ca Dani citeste¿ puiul meu mic si scump citeste deja, nu-mi vine sa cred ce baiat mare am), daca ai timp de fb, tre sa faci un loc si pt noi, nu de alta dar o sa ajung sa cred ce-a pomenit camady...nu empatizezi cu noi, decat in tema alaptare

mussete si oana, si fratelui meu ii plac porumbeii si cheltuie o gramada de bani pe ei insa mi-a dat o lectie de viata odata cu ei, odata am s-o spun...

am uitat sa-i spun bun venit fetei noi,claumarco si sa strig in gura mare(restul fetelor, nu ei) I TOLD YOU SO!! oul provoaca alergii urate, grija mare!!

may¿¿muncesti cu drag si spor¿

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

Citat:
citat din mesajul lui hellena_d

pai sa fac/em un alt cont pt poze, cum considerati voi ca e ok, si sa postez acolo poze cu mandretea
cred ca tre' sa strig spre Ancaaaaa



Minunea mea mica, Sever, a venit in viata mea ca sa-mi lumineze existenta !


pai fa ti o adresa noua de mail , de ce sa facem cu totul un alt cont ?
sunt vreo 50 de albume acolo , poze mai vechi....e cam complicat sa ne mutam cu totul


_


de T 7+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Bunny.. da tzuica ,nu de alta da sa doarma bine noaptea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Care bunny? Ca se intorc acasa de la sute de km la pui/oua si femela? Sau ca se imperecheaza pe viata?

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

hello hello.

mama ce s-au incins spiritele pe aici. :D

in mare am retinut videoul lui anca. bravo flavius!
au venit cateva mamici noi, nu? bine ati venit
imi pare bine sa o revad pe zubi. si pe helena.
ionela, iti multumesc de ajutorul dat cand am avut nevoie. mult succes in proiectele tale.
multumesc fetelor care au strigat dupa mine.

despre noi:
- conflict cu bona. trebuie sa imi gasesc alta bona din iulie. exista o mica posibilitate sa ramana asta. depinde cum se comporta.
ideea e pe scurt ca m-am purtat prea frumos si mi s-a urcat in cap. si a trebuit s-o pun la punct cand a facut o gluma muultt prea proasta. din asta a facut o tragedie. in fine, am scurtat perioada care era vorbita initial si in iulie tre sa ma intorc cu o alta bona, dupa nunta la care suntem nasi.
alti bani, alt timp de instruire, alta distractie...
daca puteti sa stati cu bebeii, stati cat mai mult sau luati o mama/bunica etc. daca aveti.


- intalnire cu Managing Director-ul - promovare :D de azi sunt senior exec, iar peste 2 luni pot deveni manager. tre sa demostrez niste chestii. deocamdata un om imi raporteaza. sper la mai multi :D
bineinteles ca asta inseamna mult mai putin timp de distractii deci probabil ca nu ma veti mai vedea prea des pe aici :)

- Beatrice este o dulce. a inceput sa mearga tinuta de manute. face pasi foarte coordonati, nici nu zici ca are doar 7 luni (nici alea implinite :D). de ridicat se ridica peste tot, are mult mai multa stabilitate. in fundulet sta fara probleme. se joaca singurica mult mai mult timp decat inainte, bineinteles cu cineva langa.
papa din ce in ce mai bine, de sambata ii bag si un pic de carnita. de doua nopti i-am scos o masa si e f ok gagica. cred ca ea nici n-o cerea, noi i-o cam bagam pe gat, fiindca a fost f simplu sa i-o scot.
cam atat.

v-am pupat pe palarie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Buna fetelor ,milioane de scuze ca n-am reusit sa citesc nici macar o pagina ,dar Noura ma termina !!!! E plangacioasa foc ,daca ma si deplasez 1 metru sa merg in bucatarie sau la baie se pune pe plans ,e jale !!!!Abia reusesc sa mananc

Sora mea a insistat sa intru si sa intreb fetele din Iasi ,unde-i recomandati sa faca o morfologie fetala ?
Sau care e mai bun dintre :

Dr. Iliev Gheorghe
Cab Avicena - Dr.Sokolov Razva | Demetra
Cab.Medis,Dr.Grigore Mihaela
Evomedis,Dr.Mihalceanu Elena

Azi a aflat ca va avea un baietel strugurel ,bobocel pardon s-a mai ales Nouras cu un verisor

Mititica mea e bine , am inceput diversificarea de vreo saptamana ,a papat morcov si cartofel pana acum . Pastarnacul l-a refuzat !

Va pup





Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette01 spune:

Bunny cand ai timp, asteptam sa ne povestesti
Claumarco bine ai venit!

Luca nu prea este in apele lui, o tine intr-o maraiala de dimineata, ii curg balute gramada, l-am controlat eu in gurita sa vad ce si cum, dar nu prea ma lasa. N-am descoperit nimic nou sub soare...tot cu cei 2 de jos este. De mancat...a mancat, nu i-a scazut apetitul...nu stiu ce-o fi cu el. O fi o zi mai putin buna. O fi de la faptul ca ne-am prea scos nasul pe afara..cu ploile astea. Acum doarme...sper sa doarma linistit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Salutare gagici. Sper ca ati petrecut frumos Pastele, ca de citit am citit din 2 in 3

Ooka am citit ceva cum ca ai probleme cu alaptatul insa nu stiu daca am retinut bine. Ziceai ceva de flux variabil in sani si ragade si ceva noduli corect? Pai treaba sta cam asa:
Cu fluxul eu am tras din greu in primele 2-3 luni. Produceam cat pentru o mica fabricuta. Ii dadeam sa suga dintr-un san, la al doilea nu mai ajungea sa suga, nici pe primul nu-l termina. La urmatoarea masa ii dadeam din acelasi san, ca nu-l terminase si voiam sa apuce sa suga si laptele gras de la final (la recomandarea Ionelei). Drept urmare celalalt san il mulgeam si puneam la congelator. Am ajuns sa am jumate de congelator plin cu pungi de lapte, cca 2,5l. Pe care tot am zis ca-l pastrez pt zile negre (adik atunci cand o sa ma operez dar vad ca nu mai apuc). Deci asa sta treaba cu surplusul de lapte. Ca si eu daca lasam sanii mai plini faceam noduli ca tine. Boooooon
Cu nodulii: cum am spus, apar cand se aduna mai mult lapte in san, nu neaparat sa se umple pana se face piatra. Eu zic ca nodulii se formeaza ori din cauza dopurilor de grasime, ori din cauza conformatiei canalelor (poate au niste "bucle" si laptele nu se ejecteaza in linie dreapta si deci se face ambuteiaj) Cum rezolv? pun copilul sa suga in mod repetat la sanul respectiv, masand energic nodulul respectiv in timpul alaptarii. Celalalt san, daca nu apuca sa fie supt nici la masa urmatoare (la mine mai rar) il bag la muls. Daca are si asta nodul masez energic 2-3 minute, mai bag un pic pompa. In ultimul timp fac mai rar noduli, insa acum vreo 3 luni am avut un episod nasol. Facusem niste noduli ingrozitor de durerosi. Facusem si febra. De teama mastitei am masat de mi-au iesit ochii de durere. Cand am terminat eram sleita de puteri, ma apucase si tremuratul dar isi dadusera drumul. Am terminat si cu nodulii.
Cu ragadele... eheee... e poveste lunga. Atat de lunga ca nici acum nu s-a terminat. Eu fac periodic rani la sani, in special la cel cu mamelon deformat. Si fac rani care sangereaza. Atat de tare, ca la pompa tzasneste ca si laptele. Nu e masa sa nu ung cu lanolina si tot nu scap. Se vindeca cateva zile, apoi o iau de la capat. Am ajuns la concluzia ca e o combinatie nefericita de mamelon cu deformatie naturala si cerul gurii buburuzei mai aspru decat al lui frate-su, cu care n-am avut probleme decat in primele 2 luni. Va intrebati probabil de ce nu renunt sa alaptez macar cu sanul respectiv. In afara faptului ca nu vreau asta, nici nu pot. Daca renunt sa hranesc copilul direct de la san, laptele trebuie scos cumva, ca de produs produc. La pompa sangerez muuuult mai tare decat atunci cand suge Caterina. Iar alaptat cu protectie de silicon nu serveste don'soara mea. Am pacalit-o de cateva ori dat atat. Asadar, tac si inghit. Poate par masochista, dar in ciuda durerilor pe care le suport, alaptatul pentru mine este o placere extrema.
Punctele albe care apar pe san sunt de cele mai multe ori grasime adunata. Am avut si eu cateva, nu foarte des. Sunt usor dureroase la atingere (poate din cauza ca se dilata tesutul unde se localizeaza). Insa n-am facut nimic special ca sa treaca, s-au spart cand a supt copilul.
Ooka daca mai ai intrebari, nu ezita, da-mi si PM ca si eu intru din Paste in Craciun.

V-am citit fugitiv mesajele contradictorii si nu ma bag, fiecare e liber sa decida cum isi creste copilul. Si chiar nu trebuie sa gandeasca toti la fel. Si sunt convinsa ca toti suntem parinti buni pentru ca ne iubim copiii si ca ne straduim sa le oferim ce e mai bun. La fel de convinsa sunt si ca am facut si o sa facem o multime de greseli cat timp vom fi parinti. E o chestie prea subiectiva ca s-o tratam matematic.
Pentru Ionela am un mare respect. Pentru ca am invatat foarte multe de la ea. Desi eram convinsa ca sunt "bazata" pe alaptare, ea mi-a aratat ca sunt multe care nu le stiu si care mi-au fost de mare ajutor. Chiar ziceam la un moment dat ca nu stiu de unde gaseste rabdarea si calmul sa repete la nesfarsit niste informatii privite cu scepticism. Eu una n-as avea forta sa incerc sa sparg niste mituri in care multa lume crede orbeste si sa mai fiu si diplomata atunci cand lumea imi sare la gat si ma acuza da fac pe desteapta (n-are legatura cu forumul, am patit-o pe pielea mea). Si pentru perseverenta si bun simt in fata ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette01 spune:

Alayna felicitari pt sora ta!! Ii doresc o sarcina usoara usoara, care sa zboare ca vantul..sa-si tina repede repejor puiutul strans la piept

Mergi la inceput